Wydarzenia

Do przedszkoli samorządowych w gminie trafią oczyszczacze powietrza

Fot. UMWM

Urząd Marszałkowski przeznaczył ponad milion złotych na zakup oczyszczaczy powietrza do małopolskich przedszkoli. Urządzenie mają też trafić do placówek z terenu gminy Krzeszowice.

Wiadomo, że najbardziej narażonymi na oddychanie smogiem są dzieci – dlatego postanowiliśmy wyposażyć małopolskie przedszkola w urządzenia, które pozwolą im oddychać czystym powietrzem  – przyznaje marszałek Jacek Krupa.

Dzięki wsparciu województwa  oczyszczacze trafią do 1767 placówek, w gminach które wyraziły zainteresowanie programem. Wśród nich 1051 to placówki publicznej, 79 – prowadzone przez organizacje non-profit, a 637 – prowadzone przez inne niepubliczne podmioty. 3 oczyszczacze już od jesieni mają funkcjonować w przedszkolach samorządowych w Tenczynku, Woli Filipowskiej i Krzeszowicach.

6 komentarzy

1 Komentarz

 1. podatnik krzeszowicki

  06/07/2018 o 19:48

  Nie wazne jak beda oczyszczac oczyszczacze wazne w jakiej firmie beda zamawiane owe oczyszczacze.

 2. ekspert

  07/07/2018 o 13:54

  pewnie tej z Grojca, bo najbliżej… Aczkolwiek ja tam zamawiałem i nie jestem zadowolony. Te oczyszczacze to jedna wielka lipa. Jedyny sens ma centralna rekuperacja/ wentylacja mechaniczna z centralnym filtrowaniem. Dziwię się, że w tych nowych przedszkolach (Krzeszo, Tenczynek) tego nie zrobiono…

 3. Maksiu

  09/07/2018 o 13:39

  Ekspert, jedyny sens? Centrale wentylacyjne zwykle maksymalnie filtr klasy F7, to o 6 poziomów niżej od filtra HEPA-13. Oczyszczacze mają tez filtry węglowe a centrale nie. Nie mówiąc o tym ze koszt takiej wentylacji z rekuperacją do domów i przedszkoli jest kosmiczny. Tez zamawiałem w Grojcu ale najwidoczniej trochę droższy model bo sprawuje się przyzwoicie. Ważne żeby dobrać go rozsądnie do mieszkania/domu. Całego domu piętrowego jeden oczyszczacz nie ogarnie.

  • ekspert

   10/07/2018 o 11:16

   Witamy na forum przedstawiciela wspomnianej firmy 🙂
   Te Wasze najlepsze (najdroższe) oczyszczacze trzeba myć co 2 dni bo zaraz zaczynają śmierdzieć.
   Mogą mieć też filtry HEPA-1000-500-100-900 a i tak rozpalają tylko kurz po całym pokoju z powodu na niedopasowanie filtrów (ogromne luki w układzie filtrującym). O tym, że na jeden pokój potrzeba jeden oczyszczasz nie będę nawet pisał wystarczy poczytać badania… MARKETING.

 4. nauczycielka

  16/07/2018 o 10:58

  A ja się pytam dlaczego w samorządowych przedszkolach do opieki nad dziecmi zatrudnia się osoby bez przygotowania pedagogiczneg?! Dziecmi opiekują się krawcowe, sprzątaczki, kucharki zamiast młodych dziewczyn po studiach ! Czy ktoś zwrócił na to uwagę z Urzędu ?!

  • 😁

   16/07/2018 o 12:43

   A zapytaj w urzędzie. Zatrudniają dyrektorzy placówek. Muszą to robić zgodnie z przepisami. Jeśli wiesz że są one łamane, zgłoś. To boli bardziej niż zamieszczenie anonimowego wpisu, ale jest skuteczniejsze. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę