Wydarzenia

Miał być Raj, jest góra śmieci

Fot. FB Posprzątajmy Dolinę Racławki

Co dzieje się ze zwycięskim projektem z gminy Krzeszowice, zgłoszonym dwa lata temu do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego? Okazuje się, że „Raj w Dolinie Racławki” jest jedynym z 46 zwycięskich projektów, który wciąż nie doczekał się realizacji. 

Projekt „Raju” zakłada zagospodarowanie terenu wzdłuż Potoku Racławka na odcinku od Racławic poprzez Paczółtowice, Żary, Dębnik, Dubie do Radwanowic, uporządkowanie terenu wzdłuż potoku i koryta potoku, stworzenie punktu wypoczynkowego dla turystów oraz wymianę kładek w miejscowości Dubie. Podczas pierwszej edycji BO Małopolska 1 455 mieszkańców zdecydowało się oddać głos na jego realizację. By projekt doszedł do skutku z budżetu województwa miało popłynąć na niego 100 tysięcy złotych.

Mijają dwa lata, a „Raju w Dolinie Racławki” jak nie było tak nie ma. Po wykonaniu kilkunastu telefonów nareszcie udało się uzyskać informacje na jakim etapie jest jego realizacja. Niestety, okazuje się, że „Raj” jest dokładnie tam, gdzie Polacy byli po tegorocznym Mundialu. Jak informuje Zespół Parków Krajobrazowych, który w tej chwili odpowiada za projekt – opracowana została koncepcja zagospodarowania „Raju w Dolinie Racławki”. Aktualnie w trakcie realizacji jest umowa na przygotowanie wszelkiej dokumentacji niezbędnego do uzyskania pozwolenia na budowę (specyfikacja techniczna, przedmiar robót, kosztorys inwestorski, operat wodno – prawny, zgody właścicieli terenów itp). Następnym, najbliższym etapem jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a potem realizacja zagospodarowania w terenie. Projekt w teorii ma zostać zakończony z końcem roku. Patrząc jednak na historię zmian terminów jego realizacji, nie należy zanadto przywiązywać się do tej daty.

Tymczasem, jak alarmują internauci, w Dolinie Racławki jak co roku rośnie góra śmieci. W tej chwili mieszkańcy gminy za pośrednictwem portalu społecznościowego skrzykują się by ją posprzątać. Wszyscy chętni, uzbrojeni w rękawiczki, worki i kalosze wyruszą 29 września o godzinie 09:00 z parkingu w Dubiu przy wejściu do doliny. Więcej informacji o akcji sprzątania Doliny znajdziecie tutaj.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. 😡

  16/09/2018 o 08:12

  Dlatego nie zagłosuję ani na Pana Kamila K. ani NIKOGO z,platformy i spółki. Gadanie, gadanie, piękne fryzury, garnitury, lans w realu i wirtualu , szczerzenie zębów i …. nic poza tym. A tu robić trzeba. A nie popadać w samouwielbienie.

  • krzeszowiceone.pl

   16/09/2018 o 11:14

   To nie wina Kamila, że projekt nie został zrealizowany. Realizacją zajmuje się zespół parków krajobrazowych. Niestety, jak widać idzie im to dość opornie.

   • Anonim

    16/09/2018 o 15:07

    Co nie zmienia faktu, że lans, gajerek i szczerzenie zębów to podstawa „polityki” nawet, niestety, na tym naszym najniższym szczeblu. Szkoda, że młodzi już tym przesiąkają, bo tak bardzo mówią o zmianach, ale w rzeczywistości zmieniać nic nie chcą.

  • Keep Your Brain Free

   16/09/2018 o 14:41

   Zaczyna się, wybory coraz bliżej.
   Jeszcze jest czas, żeby te marketingowe śmieci blokować, póki nie musicie walczyć z automatami.

 2. Lew

  16/09/2018 o 14:16

  zespół parków krajobrazowych 🙂 Sic ! to jednostka województwa
  PO + PSL czyli nic dobrego 🙂

  To projekt porażka. https://zpkwm.pl/o-nas/nasze-projekty/raj-w-dolinie-raclawki/
  Współczuję mającym nadzieję 🙂

 3. tomx

  17/09/2018 o 08:43

  Jak nie bakterie coli czyli ścieki to śmieci polska w pigułce.

 4. Gie

  17/09/2018 o 13:35

  Jak już tam będą sprzątać to niech rzucą okiem czy w śmieciach nie ma jakichś rachunków, adresów itp. pozwalających zidentyfikować właścicieli śmieci. Jak np. tutaj.
  https://www.wprost.pl/zycie/10153461/uwaga-tvn-smieci-po-remoncie-wyrzucili-do-lasu-ciag-dalszy-glosnej-sprawy-z-lodzi.html
  Może jacyś społecznicy zakupiliby fotopułapki. Jedna akcja jak w linku na terenie gminy i myślę że wyrzucanie śmieci do lasów mocno by się ograniczyło.

 5. Kabareciarz🤣🤣

  17/09/2018 o 19:05

  Szkoda że nie wygrał wtedy drugi projekt. Na pewno zostałby zrealizoway i kasa by nie przepadla 😭😫

 6. andrzej

  21/09/2018 o 08:06

  …niestety, na polach i w starych małych kamieniołomach zalegają, tony śmieci interwencja nic nie daje , w większości grunty ” państwowe”, i UG mógłby sięgnać do funduszy ale polityka Pana Burmistrza jest taka że robimy tylko na pokaz…pozostaje zgłoszenie do RDOŚ ew prokuratuty bo odpady niebezpieczne też tam są, ew na bezczynnośc do WSA…a potem będą pretensje ważna jest konsekwencja miezskańców, chociaż nie wiem czy ” kadencja sztucznych ogni i rozrywki ” nie odpowiada mieszkańcom..

 7. Racławka

  01/10/2018 o 22:53

  W śmieciach rachunków nie było. Nic, po czym można zidentyfikować sprawcę. Z resztą, to nie wina jednej osoby. Na tą ilość śmieci, zrzucało się wiele osób. Znaleźliśmy wszystko od zabawek, ubrań, żarówek po części samochodowe. Jednak najwięcej jest butelek po alkoholu. Jest ich cały ogrom. Niestety ze względu na wielką ilość śmieci a duży teren do sprzątnięcia, akcja trwa nadal. Może zamiast narzekać ze jest źle, znajdziecie chwilę żeby dołączyć w tej akcji bo 6.10 wracamy tam sprzątać. Każda osoba, będzie mile widziana. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć na FB na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1066302803547927&set=pcb.2231655210387901&type=3&theater

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę