Wybory samorządowe

Wybory w liczbach, czyli garść danych o kandydatach do Rady Miejskiej

Ile lat ma najmłodszy, a ile najstarszy kandydat do Rady Miejskiej? Na której liście znalazło się najwięcej kobiet? Ilu kandydatów wystartuje w nadchodzących wyborach do Rady Miejskiej? Odpowiedzi na te pytania można już znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. 

W tym roku listy obrodziły. Na stronie PKW dotyczącej wyborów do Rady Miejskiej znajduje się ponad setka nazwisk. To duży wzrost w stosunku do poprzednich wyborów, w których o 21 miejsc w Radzie walczyło 70 kandydatów. Najmłodsi – Kacper Stachańczyk z Tenczynka startujący z Koalicji Obywatelskiej Platforma.Nowoczesna i Karolina Kulawik z Siedlca, startuje z komitetu Niezależne Krzeszowice, mają zaledwie 18 lat. Najstarszy kandydat to 80-letni pan Andrzej Mucha startujący z list PSL-u.

Spośród sześciu zarejestrowanych komitetów do Rady Miejskiej najmłodszych kandydatów mają Niezależne Krzeszowice – średnia wieku wynosi 35 lata, oraz Nowe Krzeszowice – średnia wieku – 45 i Koalicja Obywatelska – 47 lat. Najwyższą średnią wieku kandydatów ma PSL – 57 lat, Wspólna Gmina Krzeszowice – 54, oraz PiS – ze średnią 50 lat.

Warto też rzucić okiem na ilość kobiet na listach do Rady Miejskiej. Tu zdecydowanie najlepiej wypadają Koalicja Obywatelska Platforma.Nowoczesna i Niezależne Krzeszowice, gdzie kandydaci i kandydatki stanowią po połowie zarejestrowanych na listach. Na drugim biegunie znajdują się PiS – 41% kobiet, stawkę zamykają Nowe Krzeszowice gdzie zaledwie 37.5% zarejestrowanych to kandydatki. Interesująco wyglądają też „jedynki” na listach. W każdym z trzech okręgów listę Wspólnej Gminy Krzeszowice otwierają kobiety, w przypadku PSL to dwa okręgi, w przypadku Koalicji PO i Nowoczesnej, oraz Niezależnych Krzeszowic – jeden okręg. Kobiet na „jedynkach” nie ma na listach do Rady Miejskiej PiS, nie otwierają też listy Nowych Krzeszowic.

 

źródło: PKW

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Grześ

  20/09/2018 o 00:02

  Oooo, zdjęcie urny wyborczej przypomina wyborcą na kogo głosowali cztery lata temu i chyba byli pijani…

 2. Z

  24/09/2018 o 16:22

  WYBORCOM

 3. krzeszowiceone.pl

  27/09/2018 o 23:01

  Drodzy forumowicze, uczulam Was po raz kolejny. W swoich komentarzach odnoście się do merytorycznego przygotowania kandydatów i ich programów. Komentarze odnoszące się do życia prywatnego (np. kto kogo i z kim zdradza) nie będą publikowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę