Jawność sprzyja każdej Władzy

Co zostało po akcji przejrzysta gmina?

YLegrand on Foter.com / CC BY-SA

Na początku kadencji, w ramach akcji Przejrzysta Ziemia Chrzanowska, tygodnik Przełom zwrócił się do świeżo upieczonych burmistrzów i wójtów o stworzenie w Biuletynie Informacji Publicznej rejestru wszystkich umów zawieranych przez gminę, zamieszczenie w BIP na bieżąco aktualizowanego kalendarza służbowych spotkań, oraz złożenie deklaracji o niezatrudnianiu radnych w spółkach i instytucjach gminy. Na pismo redakcji Przełomu odpowiedział m.in. Wacław Gregorczyk. Co zadeklarował i czy dotrzymał obietnicy?

1. Utworzenie jawnego i dostępnego w BIP rejestru wszystkich umów zawieranych przez urząd

Odpowiedź burmistrza: 
„Informacje o umowach, zawierające treści, o których Państwo piszą (od red. chodzi o redakcje Przełomu) są dostępne na indywidualne zapytanie osób i podmiotów zainteresowanych. Sporządzenie odrębnej bazy danych wykracza poza zawartość rejestru umów i w rzeczywistości wymagałoby wykonywania dodatkowych zadań przez pracownika urzędu, który dużo czasu musiałby poświęcić na tworzenie bazy danych. Jednocześnie nie mamy gwarancji, że zapotrzebowanie na tak szeroki zakres informacji jest racjonalne z punktu widzenia mieszkańców gminy.”

Mimo, że burmistrz odrzucił możliwość stworzenia rejestru, od sierpnia 2015 roku, na stronach BIP można podglądnąć listę umów zawieranych przez gminę. Rejestr na pewno nie zawiera każdej umowy, ale to, co się w nim znalazło jest z pewnością krokiem w dobrą stronę. Szkoda, że za przykładem urzędu nie poszły podlegające mu jednostki – gminne spółki i instytucje. Poza rejestrem umów, w gminnym BIP-ie znalazł się także rejestr porozumień zawartych przez krzeszowicki samorząd.

2. Utworzenie w BIP na bieżąco aktualizowanego kalendarza służbowych spotkań i działań związanych z pełnieniem funkcji

Odpowiedź burmistrza:
„Tymczasem kalendarz burmistrza jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne – wielu spotkań nie da się zaplanować, gdyż wynikają one często z niezapowiedzianych wizyt mieszkańców i klientów urzędu u burmistrza, w miarę możliwości czasowych, oraz udziału burmistrza w wydarzeniach w gminie oraz współpracy z innymi instytucjami, a te są trudne do oszacowania czasowego. Jednocześnie pragnę poinformować, że w przyszłości rozważymy ewentualność wprowadzenia elektronicznego kalendarza z umieszczaniem w nim najważniejszych wydarzeń z udziałem burmistrza.”

Kalendarz zawierający informacje o gminnych imprezach oraz wydarzeniach w których udział bierze burmistrz Krzeszowic pojawił się wraz z odświeżeniem gminnej strony. Dziś w łatwy sposób można sprawdzić kiedy burmistrz przyjmuje mieszkańców, a kiedy ma urlop. W kalendarzu znajdziemy także informacje o wyjazdowych spotkaniach. Niestety, część wpisów jest tak lakoniczna, że bez dodatkowych pytań nie wiadomo w czym tak na prawdę bierze udział burmistrz. Przykład z 18 października tego roku – „akty notarialne”.

3. Obietnica niezatrudniania radnych w spółkach i instytucjach gminnych

Odpowiedź burmistrza:
„Zgadzam się (…), że zatrudnianie radnych w gminnych jednostkach nie powinno mieć miejsca w okresie pełnienia przez nich funkcji w radzie. Takich praktyk z pewnością będziemy się wystrzegać, gdyż mogą one budzić zastrzeżenia co do równego traktowania obywateli.”

Deklaracja złożona przez burmistrza na początku kadencji, nijak ma się do dzisiejszej rzeczywistości. Mniej więcej w drugiej połowie 2016 roku, w trakcie trwania kadencji, w gminnej spółce Wodociągi i Kanalizacja został zatrudniony Leszek Słota. Radny zajmuje w spółce stanowisko specjalisty ds. planowania i kontroli. Jego dochód z tytułu pracy w spółce wyniósł w 2017 rok 88 289,49 zł (dane pochodzą z oświadczenia majątkowego, do którego złożenia zobowiązani są wszyscy radni).

Polskie prawo nie zabrania zatrudniania radnych w spółkach należących do gmin, w których owi radni pełnią mandat. Wyjątek stanowi podjęcie przez radnego funkcji kierowniczej w jednostce podlegającej gminie. Wtedy radny powinien złożyć mandat. Tak było w przypadku radnej Klaudii Węgrzyn, która wygrała konkurs na stanowisko dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki w Krzeszowicach. Pojawienie się radnego w gminnej spółce – jak słusznie zauważył burmistrz – budzi za to „zastrzeżenia co do równego traktowania obywateli”.

Warto także dodać, że radny Leszek Słota w nadchodzących wyborach samorządowych ponownie ubiega się o mandat radnego. Startuje z komitetu Wspólnej Gminy Krzeszowice, tego samego, który na stanowisko burmistrza wystawił kandydaturę Wacława Gregorczyka.

Wypowiedzi burmistrza Wacława Gregorczyka pochodzą z artykułu „Rejestru umów nie będzie” zamieszczonego w tygodniku Przełom z dnia 25 marca 2015 roku.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. lis pustyni

  19/10/2018 o 09:28

  super! specjalista z pensją 7300 miesięcznie! to ile zarabia prezes? 10000 miesięcznie? a ty ludu się zastanawiaj, czemu płacisz za wodę jak za woły.

  • P.M.

   19/10/2018 o 16:55

   I dlaczego bezprawnie pobierana była tzw. opłata przyłączeniowa. Jest więcej niejasności w działaniu tej spółki, niestety ciężko dostać się do audytów. Kierownik obsługi klienta WiK wymaga dokłądnego określenia i jaki audyt chodzi. Ustawa o dostępie do informacji publicznej nic na ten temat nie mówi, a trudno określić , o który audyt chodzi jeśli nieznany jest jego zakres i treść.

 2. pokl

  19/10/2018 o 20:54

  radny Leszek Słota-Panu już dziękujemy,za plan i takie tam

 3. Lukasz

  19/10/2018 o 21:42

  Osiniak i Małodobry mają tyle plakatów co reszta razem.

 4. andrzej

  20/10/2018 o 07:54

  ..na bieżąco tzn. kiedy pojawią się sprawozdanie z sesji wrześniowej, gdzie są protokoły z komisji rewizyjnej do wglądu w BIP, ile można czekać na odpowiedż na proste pytanie w trybie informacji publicznej dotyczące antydatowania dokumentów urzedowych ..” może Pan zawiadomić prokuraturę”…jaka przejrzystość zrobiłem WAM nową ścieżkę NOrding wolking.. i zabawe gimnastyczną..i krajobraz mamy przecież ładny..tak rozumie sprawowanie władzy UG KRzeszowice…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę