Wydarzenia

Napisz list do kopcącego sąsiada

Fot. Foter.com

W środę, 14 listopada, przypada Dzień Czystego Powietrza. Patrząc na mapę Airly nic nie wskazuje byśmy w ten dzień mogli odetchnąć pełną piersią. Już od kilku tygodni „sztachnięcie się” powietrzem grozi  w najlepszym wypadku napadem kaszlu, w najgorszym wizytą w zakładzie pogrzebowym. Tak, tak, powietrze w Polsce „jest brutalne” i potrafi zabijać. 40 tysięcy zgonów rocznie ma związek z tym, czym oddychamy. Dlatego każdy, nawet najmniejszy gest, by przekonać sąsiada do porzucenia palenia byle czym, jest ważny.

Pisała Skawina, teraz pisać będzie cała Małopolska. List. Do nie byle kogo, bo do osoby, która żyje niedaleko nas, a może pali tym, czym palić nie powinna. Może robi to z głupoty, może z niewiedzy. Czas to zmienić i napisać o tym co nas boli. Po długopis i specjalną papeterię sięgną dzieci, ale przyłączyć się do akcji pisania „Listu do sąsiada” może każdy.

Wystarczy pobrać szablon specjalnie przygotowanego listu do sąsiada i napisać w nim jak najbardziej przekonująco, dlaczego smog tak bardzo szkodzi naszemu zdrowiu i dlaczego warto zmienić źródło ogrzewania na ekologiczne – informuje Urząd Marszałkowski, organizator akcji.

Więcej o akcji, oraz szablon listu znajdziecie na stronie UMWM.

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. tomasz myszewski

  12/11/2018 o 19:19

  pomysł super aczkolwiek – cytując ze strony http://www.malopolska.pl „Zdjęcia gotowych listów prosimy wysyłać na adres powietrze@umwm.pl w tytule wpisując „List do sąsiada” Najciekasze prace zaprezentujemy na naszej stronie internetowej: http://www.powietrze.malopolska.pl
  czy korzystając i pobierając szablon z chmurkami niebieskimi nie lepiej wygarnąć w ładnych słowach sąsiadowi co myślę o spalaniu śmieci – zaadresować faktycznie i fizycznie wysłać pocztą na tym wydrukowanym papierze list do niego a nie internetowo/zdjęciowo do KRK ? – widać – patrząc z którego komina wieczorem unosi się adresat spalanych folii styropianu i lakierowanego drewna czyli podstawa ostrzegania systemu airly – dlaczego zachęcać nasze dzieci/nas samych by pisać i wysłać list via internet do KRK ? rozumiem bezpośrednio wysłany list do sąsiada czy też ich krotność – być może zostaną / bo nie wysłane internetowo gdy sąsiad nieobecny internetowo – przeczytane i być może coś zmienią – gdyby sąsiad mógł palić internet w piecu to prawdopodobnie paliłby go codziennie a tak to będzie miał przynajmniej trochę papieru listowego na rozpałkę 🙂

 2. a

  12/11/2018 o 20:22

  można zabronić kopcenia papierochami na mieście?

 3. ktoś

  12/11/2018 o 22:52

  Koniec palenia w piecach węglem i mokrym drewnem! Zróbmy coś z tym problemem bo się podusimy! Nowi radni- do dzieła i zakaz paleniem węglem od 2020 roku! pół środki są nieskuteczne i ludzie je obchodzą.

 4. Czesio

  14/11/2018 o 00:41

  A nie zainteresowało Was to, że to nie smog nas zabija a te szerokie linie malowane na niebie przez samoloty? Dawniej linie były wąskie i zanieczyszczeń tyle nie było, a było dużo więcej pieców kaflowych, niż teraz. W tym roku mieliśmy bardzo długą ciepłą jesień, do czasu, aż kilka dni temu samoloty nie zaczęły latać i kreślić owe szerokie linie, z których w pewnym momencie powstała szara, mglista zasłona, przez którą słońce miało duży kłopot, aby się przebić. Na popularnym kanale filmowym jest też materiał ilustrujący, co zostaje na maskach samochodów po opadnięciu zanieczyszczeń z paliwa lotniczego i nie jest to żaden kurz, ani smog, a magnesik wciąga to dziadostwo, jak narkoman krechę. Smog jest wymysłem unijnych urzędasów, którzy chcą uwalić polski węgiel i zrobić kasiorę z gazu z Nord Stream 2 i potrafią tylko wydawać idiotyczne dyrektywy np. o zakazie produkcji żarówek, lub jednorazowych talerzyków ograniczając wolności obywatelskie. Nawet jeden z kandydatów na prezydenta Warszawy odważył się powiedzieć prawdę, że smogu nie ma, który? Obejrzyjcie tę debatę uważnie.

  • Jan Kowaluk

   14/11/2018 o 08:39

   Tak tak Czesiu, te „linie” na 9-11 kilometrach wysokości zapewne mają bezpośredni wpływ na to czym oddychamy…
   Zupełnie nie ważny jest pył na wysokości Twojego nosa, który wdychasz bezpośrednio. To jest wymysł urzędasa.
   A „chemtrails” to wymysł innych pseudo-urzędasów, którzy też na tym chcą coś osiągnąć.

   Na prawdę uważasz, że paliwo lotnicze spalane na 11 kilometrach wydziela więcej trucizny niż ten syf, którym palą ludzie w piecach ?????????

  • Gilo

   14/11/2018 o 11:05

   Totalna bzdura! Człowieku – czy ty wiesz co to za „linie” ??!!

  • Grzesio

   14/11/2018 o 17:01

   Ale jazda. To chyba najgłupszy wpis w historii tego forum. Czesiu, tylko nauka cię może ocalić. Od zera.

  • lZA

   15/11/2018 o 12:04

   Od zawsze było palone węglem czy też drewnem, kiedyś było znacznie więcej pieców, domy były nieocieplone a powietrze przez cały rok czyste i przejrzyste. A teraz nagle nie wiadomo skąd raban się pojawił! Zwróćcie uwagę, na to, że ten rzekomy smog pojawia się gdy nie ma wiatru! Kiedyś nie było dni bez wiatru, w ostatnich latach tych dni przybywa, i tu się rodzi pytanie – kto nam zabriera wiatr? Czy stoją za tym farmy wiatrowe w zachodniej Europie?

 5. leokrk

  14/11/2018 o 11:04

  Głównym problem są piece zasypowe bez podajnika..nawet najlepszej jakości węgiel tam spalany będzie kopcił..

 6. ~

  14/11/2018 o 14:52

  nie karm trolla

 7. tomasz myszewski

  24/11/2018 o 20:42

  „{Skarbnik – w jednostkach samorządu terytorialnego to główny księgowy budżetu województwa , powiatu (skarbnik powiatu), miasta (skarbnik miasta), gminy (skarbnik gminy). Kieruje finansami danej jednostki samorządu terytorialnego. W sprawach z zakresu budżetu i finansów wykonuje zadania z upoważnienia odpowiednio marszałka województwa, starosty, prezydenta miasta, burmistrza lub wójta. Służy mu prawo odmowy kontrasygnaty w przypadku zaciągania zobowiązań, które nie mają pokrycia w budżecie.

  Powoływany przez sejmik województwa lub radę (odpowiednio: powiatu lub gminy) na wniosek marszałka województwa, starosty (w powiecie), prezydenta miasta lub burmistrza (w gminach miejskich) lub wójta (w gminach wiejskich).

  Skarbnik i sekretarz w odróżnieniu od zastępców (starosty, prezydenta miasta, burmistrza czy wójta) nie odchodzą ze stanowisk na skutek upływu kadencji. Skarbnik nie może być odwołany ze stanowiska bez zgody rady miasta lub gminy.

  Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym nie jest funkcjonariuszem publicznym. Obowiązany jest do składania co rok oświadczenia majątkowego.”

  – za wikipedią – jako ciekawostka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę