Wydarzenia

Mieszkańcy biją na alarm. W gminie zaczął działać KAS

Friends of the Earth Scotland on Foter.com / CC BY

Kraków, Wieliczka, Chełmek, Oświęcim, Skawina, Zabierzów, Rabka, Zakopane, Nowy Targ, Kalwaria Zebrzydowska – we wszystkich tych miejscowościach mieszkańcy skrzyknęli się, by działać na rzecz poprawy jakości powietrza. Z informacji zamieszczonych na stronach Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że na terenie całego kraju działa około 30 organizacji walczących o czyste powietrze, z czego aż 20 w Małopolsce i na Śląsku. Od stycznia swój własny alarm smogowy mają także Krzeszowice.

Jesteśmy na etapie organizacji, szukania inspiracji do działania oraz budowania sieci kontaktów z okolicznymi grupami zajmującymi się tematyką walki z zanieczyszczeniem powietrza. Liczymy na wsparcie wszystkich osób, które chcą razem z nami tworzyć społeczność zaangażowaną w poprawę jakości powietrza we wszystkich miejscowościach na terenie Gminy Krzeszowice – piszą o sobie członkowie Krzeszowickiego Alarmu Smogowego.

Na początku lutego wysłali pismo do burmistrza, w którym zapytali m.in o to jakie działania podejmują szkoły i przedszkola by informować dzieci oraz rodziców o zagrożeniach wynikających z przebywania na dworze w dniach przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza. KAS chce się także dowiedzieć powyżej jakiego poziomu zanieczyszczenia powietrza burmistrz zdecyduje o zawieszeniu zajęć w szkołach. Pod koniec tygodnia na facebookowym profilu Krzeszowickiego Alarmu Smogowego pojawiła się lista firm, do których organizacja chce wysłać prośbę o sponsorowanie sensorów Airly. W ten sposób KAS  chce zlikwidować białe plamy na gminnej mapie zanieczyszczenia powietrza. Na stronie alarmu znalazła się także odpowiedź burmistrza na pismo jednego z mieszkańców Tenczynka. W liście poruszono m.in. temat organizacji szerokiej kampanii informacyjnej dotyczącej spalania odpadów czy powołania patrolu ekologicznego straży miejskiej. Profil KAS zawiera także informacje o aktualnych naborach wniosków na dofinansowania wymiany starych kotłów. 

Przypomnijmy, że w gminie znajduje się około 7 300 nieruchomości jednorodzinnych. Nie wiadomo w ilu przypadkach mieszkańcy na własny koszt zamontowali ekologiczne źródło ciepła. W 2018 roku dzięki dofinansowaniu z zewnątrz oraz środkom z budżetu gminy, udało się wymienić 202 stare kotły. Pod koniec zeszłego roku gmina złożyła dofinansowanie na wymianę kolejnych 150. Cały czas trwa także nabór do rządowego programu Czyste Powietrze. Zmiany następują powoli i na razie nie są odczuwalne. Wieczorami normy zanieczyszczenia powietrza w gminie przekroczone są o kilkaset procent.

Chcesz wesprzeć KAS w jego działaniu? Obserwuj profil lub wejdź na stronę internetową.

21 komentarzy

21 Komentarzy

 1. Ola

  10/02/2019 o 22:49

  A gdzie mozna uzyskac pomoc w wypelnieniu wniosku z programu Czyste powietrze?

 2. Asia

  10/02/2019 o 22:59

  a jak w Siedlcu gość pali resztami z produkcji obuwia, to cudowna Straż Miejsca upomina i na tym się kończy. tych upomnień nawet kilka… taka to walka ze smogiem

 3. Mieszkaniec

  11/02/2019 o 10:26

  Dokladnie, pol biedy jak ktos pali weglem. Najgorsze sa czeste wciaz przypadki palenia smieci i innego dziadostwa. Niestety kiedys to bylo normalne i to przeswiadczenie wciaz u niektorych pozostalo… Jedno to uswiadomienie a drugie, kontrole i to realne i kary (moze po 1 pouczeniu). Tutaj akurat latwo to przeotowadzic bo dowody widac nawet z samolotu. Nie wiem jak to jest, codziennie tych samych domow to dotyczy i nic… Sorry za powtarzanie oczywistosci, ale co tu jeszcze mozna dodac?

 4. nikt

  11/02/2019 o 13:47

  Fajnie, że powstaje taka inicjatywa. A kto jest jej „twarzą”? Czy w swoich szeregach macie kogoś z radnych? Bo jak na razie strona i profil są „tajne/poufne” 😉

  • współinicjator KAS

   11/02/2019 o 21:54

   Proszę się nie martwić na zapas. W ramach grupy nie działa ani Radny, ani nawet daleki krewny Radnego. Grupa powstała całkiem spontanicznie, głównie w reakcji na niemoc lokalnych elit w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Nie ma potrzeby ujawniać się na etapie organizacji, ponieważ do grupy dołączy zapewne z czasem jeszcze kilka osób. Na pewno jednak przyjdzie moment kiedy odpowiemy na najważniejsze dla dużej części mieszkańców pytanie KTO ZA TYM STOI? 😉 Miłego wieczoru.

   • nikt

    12/02/2019 o 08:31

    No to przydałby się jakiś zaprzyjaźniony radny, szczególnie do sygnowania dokumentów – zupełnie inny „impakt” takich pism. A na stronie również warto umieścić choć jedną osobę która przynajmniej na początku będzie uwiarygadniała całą inicjatywę, bo zawsze to bardziej budzi zaufanie.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia!

  • Tomasz 🦊

   12/02/2019 o 19:54

   Byleby nie Radny Słota
   !!!

 5. Grześ

  11/02/2019 o 18:28

  Najpierw monitoring jak np Airly a potem realna walka, tak trzeba

 6. tyle

  11/02/2019 o 22:53

  A może tanszy pràd ew gaz a nie łaczenie zakładow energetycznych z kopalniami aby owe kupowały drogi polski wegiel.

 7. lZA

  12/02/2019 o 09:13

  Może Redakcja napisze coś o argumentach drugiej strony, mam na myśli mieszkańców uczestniczących w produkcji smogu. Jak oni zapatrują się na nową inicjatywę? Może jakiś wywiad z lokalnym palaczem śmieci, anonimowo oczywiście.

  • Mada

   13/02/2019 o 11:36

   a Jakie tu mogą być argumenty??? czytałam (chyba to były analizy Krakowskiego Alarmu Smogowego), że wśród osób posiadających stare piece – ok 20-30% to ludzie rzeczywiście ubodzy. Zatem można śmiało założyć, że min 70% osób produkujących smog to ludzie – co najmniej – o niskiej świadomości problemu. Ludzie którzy zwyczajnie mają to gdzieś i palą byle czym i byle jak.

 8. Mieszkaniec

  12/02/2019 o 13:51

  To ja dorzucam jeszcze pomysl (nie wiem czy realny?), zainteresowania tematem ksiezy z naszych parafii. Apel o zaprzestanie palenia smieci mogloby byc dosc skuteczne.

 9. Ono

  12/02/2019 o 15:52

  Fajnie że jest taka inicjatywa. Moim zdaniem najpierw należy edukować. Na niektórych wsiach jest to szczególnie ważne. Sposób palenia nawet w tzw kopciuchach może wpłynąć na to co wydobywa się z komina. Oczywiście najwazniejsze jest co się do pieca wkłada, a z tym bywa bardzo różnie. Obecność urządzeń pomiarowych, które unaoczniom problem. Wielu jest niewiernych Tomaszów. Ważna jest edukacja dzieci, bo czasem one potrafią wpłynąć na rodziców. Może przydałaby się pomoc lekarzy różnych specjalności. W koncu do nich trafiają ofiary smogu.

 10. WG

  12/02/2019 o 23:17

  Przerażający jest fakt, iż przy obecnym tempie wymiany pieców proces ten (w naszej gminie) zakończy się za 30-40 lat! Zastanawiam się czy to jest niemoc naszej gminy (burmistrza, radnych i urzędników)czy może nieumiejętność rodzenia sobie z palącym problemem? Tak czy inaczej jest nie tyle źle, co wręcz tragicznie pod tym względem. W wielu miejscach brak jest możliwości podłączenia się do sieci gazowej (dotyczy to także samych Krzeszowic!). Może Minister Infrastruktury, Wicemarszałek i Starosta trochę by się także w tej sprawie wykazali? Bez odpowiedniej infrastruktury problemu się nie rozwiąże. Miały być wielkie projekty na OZE, a na razie cisza.

  • Anonim

   14/02/2019 o 15:20

   Jest jeden minister. A miast ponad 800. W każdym te same problemy.
   Pewnie się zajmuje, tylko po kolei.
   Dlaczego niby to miasto ma być najważniejsze ?

 11. Darek\

  15/02/2019 o 07:40

  Jest jakaś strona internetowa/facebookowa KAS Krzeszowice?

 12. apacz

  16/02/2019 o 23:31

  Super! Doceniam to ze ktos mial chęci i doprowadzil do uruchomienia KAS Krzeszowice. Popieram inicjatywe w 100%. Jak można pomóc? Jak wesprzec? Czy bedzie możliwość wpłacenia 1% podatku? Mysle ze zaczac trzeba od burmistrza, radnych i strazy miejskiej, ktore z calych sil proboja nic z problemem nie robic. Brak mandatow i karania trucicieli jest naganny. A moze jakis pozew zbiorowy przeciwko gminie za cieche przyzwolenie na trucie mieszkancow i choroby nowotworowe? Jest na pokładzie jakiś prawnik? 🙂 Rozmawialem ze straznikami miejskimi, bylem na spotkaniu z burmistrzem i brak mi slow aby opisac lekcewazenie problemu z ich strony. Powinni zostac za to ukarani. Probowalem zasiegnąć jezyka w WIOŚiu i oni sami z siebie nie maja co z tym zrobic. Ale mozna probowac pisac do nich pisma w sprawie zniedban gminy.

  • Krzeszowicki Alarm Smogowy

   17/02/2019 o 08:57

   Działamy w ramach Polskiego Alarmu Smogowego, więc możemy liczyć na wspracie zaprzyjaźnionych z organizacją kancelarii prawnych oraz wykorzystaniem już zebranymi informacjami na temat Krzeszowic i odpowiedziami Gminy na zapytania PASu. Rozpoczęliśmy od kilku inicjatyw, o których można przeczytać na stronie FB KASu. Mam nadzieję, że stopniowo będziemy rozszerzać wraz z pojawieniem się większej ilości zaangażowanych osób. Zapraszamy do współpracy.

 13. ktoś

  18/02/2019 o 22:15

  proponuję dopłaty osobom, które ogrzewają gazem mieszkania. Takie 500 +(plus)za to że nie trują innych i zainwestowały w piece gazowe, nagroda. palaczom węglem proponuję 500 -(minus). a tym, którzy palą węglem i narzekają na zdrowie – niech tego nie robią.sami siebie trują więc po co narzekać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę