Edukacja

Strajkujący nauczyciele napisali list do swoich uczniów: Po raz pierwszy w naszej pracy zawodowej stanęliśmy przed najtrudniejszym wyborem

W poniedziałek, mimo trwającego strajku nauczycieli, na terenie wszystkich podstawówek w gminie, rozpocznie się egzamin ósmoklasisty. To moment ważny dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Tych ostatnich może zabraknąć na salach egzaminacyjnych. Swoją nieobecność, część z nich, postanowiła wytłumaczyć w specjalnym liście.

„Po raz pierwszy w naszej pracy zawodowej stanęliśmy przed najtrudniejszym wyborem w naszym życiu – włączyć się w prace komisji egzaminacyjnych czy trwać w strajku solidarnie z większością nauczycieli w Polsce”. Tymi słowami swój list do uczniów i rodziców rozpoczynają nauczyciele z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej. Jego treść została zamieszczona na stronie internetowej szkoły. Nauczyciele podkreślają w nim, że zdecydowali się na kontynuację akcji strajkowej.

„Drodzy Uczniowie, nie chcemy, byście poczuli się opuszczeni czy zlekceważeni w tych ważnych dla Was dniach. Byliśmy z Wami w trakcie całego procesu edukacyjnego, uczyliśmy się z Wami, powtarzaliśmy, sprawdzaliśmy, jak wiele z tego ogromu materiału zostało przez Was opanowane. Jesteśmy z Wami również teraz, choć nie zastaniecie nas w salach egzaminacyjnych. Nigdy, jako pedagodzy, nie zwrócimy się przeciwko uczniom i prowadzony przez nas w czasie egzaminów strajk jest aktem determinacji i solidarności nauczycielskiej. Chcemy dobrze pracować dla sukcesów swoich wychowanków i mieć poczucie godności, która wiąże się również z satysfakcjonującym wynagrodzeniem i stabilizacją zawodową” – piszą w liście nauczyciele.

„Nie możemy pogodzić się z tym, jak bardzo obraz nauczycieli jest zafałszowywany. Chcielibyśmy, abyście, Rodzice i Uczniowie, mieli świadomość tego, że nasza akcja strajkowa nie jest skierowana przeciwko Wam” – kończą.

W poniedziałek rozpocznie się kolejny tydzień strajku nauczycieli. Protest trwa nieprzerwanie od 8 kwietnia. W czasie strajku nauczyciele przebywają na terenie szkoły, ale nie prowadzą zajęć, nie otrzymują także wynagrodzenia.

40 komentarzy

40 Komentarzy

  1. uczeń

    14/04/2019 o 23:36

    Właśnie się zwracacie przeciwko uczniom, grożąc niedopuszczeniem do matur.

  2. Uczeń xxx

    15/04/2019 o 00:02

    To jest skandal – trudno o jakiekolwiek konsultacje z nauczycielami w sprawie ocen dla klas maturalnych. Powinni nas uczyć i stawiają nasa równi pochyłej a nie uniemożliwić dokształcenie się do matury.

    • AL

      15/04/2019 o 06:05

      Brawo uczniowie …

    • Życzliwy

      15/04/2019 o 14:23

      Drogi uczniu xxx po twoim wpisie widać że jeszcze jeden rok edukaji i zakończenie liceum tylko świadectwem ukończenia to i tak za wiele. Masz bardzo tolerancyjnych lub bardzo kiepskich nauczycieli. Nie pal się do matury ( z takim poziomem mam nadzieję że jej nie zdasz).

  3. REX

    15/04/2019 o 05:59

    Wina Państwa powinien ustawowo jak w niektórych krajach zakaz strajku nauczycieli zwłaszcza przed wyborami i egzaminami.

  4. krzysio

    15/04/2019 o 07:21

    Rozczuliłem się. Najpierw dajecie się podpuścić Broniarzowi i PO, a teraz szukacie zrozumienia u uczniów i rodziców?.

    • Co2

      15/04/2019 o 13:14

      Jaki PO ma związek z Broniarzem? Krzysiu taki przekaz dnia dostałeś z centrali PiS? Ja myślałem że potrafisz samodzielnie myśleć a tu klops.

      • Mateo

        16/04/2019 o 19:43

        Poczytaj troszkę zanim się wypowiesz…Kod Broniarz i Po …jedna banda …A nauczyciele ,no cóż jaka praca taka płaca ..Wiec strajku nie rozumiem

  5. Krzysztof

    15/04/2019 o 08:13

    Krzysio to nasz forumowy komediant, ma etat w nowej PZPR, nie przejmujcie się.

    • krzysio

      16/04/2019 o 10:52

      Jakież to u Was łatwe i pospolite. Okazywanie pogardy i wyśmiewanie. Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych.

      • nie zagłosujemy na PIS

        16/04/2019 o 22:45

        Krzysio a w tobie ilez tej miłosci ojcowskiej. Ojcowskiej od ojca Tadeusza.

      • Hedwig

        17/04/2019 o 01:40

        Najpierw lżysz innych a potem udajesz świętoszka. Nie dziw się. Tak, gardzę głupcami, tak, gardzę, konformistami.

  6. carolina

    15/04/2019 o 09:53

    Brawo nauczyciele. Tak trzymać

  7. Mieszkaniec

    15/04/2019 o 13:08

    Czy aby te pretensje nie powinny mieć innego adresu? Pan premier właśnie pojechał do Brukseli walczyć o 500+ dla krów pani minister narobiła bigosu i ucieka w to samo miejsce. Czy wy drodzy uczniowie nie widzicie jak ważni jesteście dla rządzących? Może będąc w klasie maturalnej powinniście dostrzegać coś wiecej niż czubek własnego nosa? Może nie dojrzeliście do matury?

    • Dana

      19/04/2019 o 18:45

      Proszę nie pisać bzdur w sprawie 500+ dla krów ,bo to jest finansowane z unijnych pieniędzy,polecam mniej manipulacji i więcej wiedzy w przekazie.Młodzież dojrzała do matury,to nauczyciele nie godni są wykonywać swój zawód,jeżeli mamona wzięła górę nad rozsądkiem.Dziękuję wszystkim nauczycielom którzy nie opuścili dzieci i młodzieży,jesteście Wielcy z prawdziwą pasją.

      • Mieszkaniec

        20/04/2019 o 16:51

        Dano masz problem z czytaniem ze zrozumieniem? Co w moim poście jest napisane?

      • Absolwentka

        20/04/2019 o 17:43

        Dano a o czym pisze mieszkaniec w swoim poście? Czyżbyś należała do grupy inteligentnych inaczej? Może jesteś tylko piastowskim trollem?

  8. K

    15/04/2019 o 14:20

    Mam nadzieję, że i Uczniowie i Rodzice zrozumieją przekaż. Nie dajcie się, Nauczyciele! 🙂

  9. obywatel 57

    15/04/2019 o 14:56

    jaki przewodniczący ZNP tacy nauczyciele zadaje sobie pytanie jak młodzi nauczyciele wybierają takiego przewodniczącego?

  10. Kapitan łodzi podwodnej

    15/04/2019 o 21:43

    Ktoś w innym temacie dobrze napisał w kwestii strajku, ale oczywiście tłum już wie lepiej i dalej brnie w ślepą uliczkę.

    1: „Żądanie 1000 złotych dla wszystkich bez względu na efekty pracy, to jest ekonomia z dziecięcych bajek albo KRLD.Po drodze mieliśmy rok 1989, który zmienił polską ekonomię.” W punkt.

    2: „Jako grupa zawodowa godzicie się na patologicznie napuchniętą archaiczną podstawę programową, na brak weryfikacji jakości pracy, na stopnie awansu bez związku z efektywnością, tolerujecie kartę nauczyciela chroniącą tak samo tytanów pracy jak i leni i nierobów itd. Szacunek przyjdzie kiedy zaczniecie walczyć o dzieci, żeby nie musiały ślęczeć do nocy dzień w dzień nad lekcjami, tylko dlatego że w kuratorium panuje nieśmiertelny duch Prus XIX w.” – dokładnie. Po pieniądze pierwsi, ale do zmian już nie do końca.

    3: „I na koniec: naprawdę myślicie, że siedzenie osobno po szkołach to skuteczna metoda strajku? Przecież o to chodzi władzy, żebyście się nie spotykali, nie nakręcali, nie wymieniali poglądów. Przeciw komu protestujecie? A gdzie on jest? A Wy?
    Rodzicom wytłumaczycie, że nie ma lekcji, bo jesteście w Warszawie, ale że nie ma lekcji, bo zamknęliście się od środka w szkole na klucz od pani woźnej, już trudniej.”

    Lepiej się tego opisać nie da.
    Nauczyciele – wszyscy są za wami, tylko, do jasnej ciasnej, zacznijcie walczyć tak jak się walczyć powinno, a nie tak jak wam mówi upolityczniona centrala.

    Swoją drogą. Tacy wykształceni, tacy mądrzy… a dziecinne błędy przy strajku popełniają.

    Pozdrawia i poprę, jak zmienicie podejście.

  11. niecham

    15/04/2019 o 22:32

    Jak PIS był w opozycji to Broniarz był cacy jak PISokomuna rzadzi juz niedl1ugo zreszta to mordy dra. A czemoz to tak?

  12. Tubylec

    16/04/2019 o 13:59

    Ludzie nie dajmy sie poszczuc na wzajem wszyscy na wszystkich: PO/PIS, nauczyciele/rodzice, nauczyciele/uczniowie, wies/miasto, itd. Przeciez z samolotu widac, ze o to w tym wszystkim chodzi, zebysmy byli latwiejsi do rzadzenia…

  13. Adalbert

    17/04/2019 o 07:47

    Drodzy nauczyciel tak licznie dziś strajkujący.Poczekacie jak zakończy się rozbudowa szkół w Krzeszowicach i Woli Filipowskiej i czas będzie pomyśleć o zamykaniu małych szkół takich jak : SP Paczółtowice, SP Czerna , SP Miękinia itd. Co wtedy Nadal będziecie strajkować o wyższe pensje ,czy będziecie szukać wsparcia celem nie zamykania szkół.

  14. Robert

    17/04/2019 o 15:03

    Chciałbym jako rodzic podziękować wszystkim którzy przyczynili się do napisania egzaminu ósmoklasisty oraz gimnazjalisty. Egzaminy odbyły się bez większych problemów. Życzę również młodzież przystępującej do matury aby mimo, że was zlekceważono egzaminy odbyły się bez problemów.

    • Co2

      18/04/2019 o 15:27

      Najpierw leśnicy, bibliotekarki i inne łamistrajki muszą dokonać klasyfikacji. Później już wszystko pójdzie gładko. Poziom edukacji w wydaniu aktualnej władzy sięga bruku. Jakie elyty nami rządzą takie będzie młodzieży chowanie. Wszak nie może być jajko madrzejsze od kury nieprawdaż Robercie. Swoją drogą jak ty swój skarb powierzysz w dalszej edukacji takim nędznym pogardzanym nauczycielom. Myślę że powinieneś powierzyć dziecię tym którzy tak mężnie zastępują tych obiboków – katechetom, leśnikom, strażakom, „zapracowanym” bibliotekarkom.

  15. Mieszkaniec

    17/04/2019 o 18:14

    Co jedno z drugim ma wspólnego? Uważasz że wrócą busy i dzieci z Paczółtowic, Miękini czy Czernej będą dowożone do Krzeszowic? Nie dopuści do tego mądra inaczej kurator. Wszak teraz wbrew wszelkiej logice walczy o podstawówkę w Rozkochowie w ktorej uczy się 35 dzieci. Zgadnijcie kto sfinansuje w większości edukację dzieci w tej szkole?

  16. Rodzic z WF

    18/04/2019 o 08:07

    Czy nasi nauczyciele strajkują 8 godzin w szkole, czy też biorą robotę do domu?

    • Ono

      18/04/2019 o 15:32

      Zaproponuj w jaki sposób mają walczyć aby dostrzeżono problemy oświaty i ich nędzne warunki materialne?

      • Anonim

        19/04/2019 o 10:58

        Nędzne warunki materialne ??? Nędza to jest najniższa krajowa.
        Albo praca na czarno 6zł/h.
        To jest nędza.

        Ludzie czasami nie znają znaczenia słów.

        Nędza jest wtedy, kiedy nie ma co do garnka włożyć.

        Oczywiście nie twierdzę, że nauczyciele zarabiają dobrze. Zarabiają za mało. Ale ich warunki są znacznie lepsze niż nędzne.

        • Ono

          20/04/2019 o 16:25

          Nie mówimy o czasach wojny ale dobrobytu całą gębą. Dzień po dniu możesz to usłyszeć w TVP. Skoro asystenka w państwowym banku tylko magister bez dodatkowych studiów zarabia około 50 tys miesięcznie. To czym jest pensja nauczyciela wahajaca się od 1800 do 2600zł w zależności od stopnia awansu z kilkoma ukończonymi studiami podyplomowymi. Rodzice mają problem z jednym dzieckiem a nauczyciel ma ich pod opieka od kilkunastu do 25. Bierze odpowiedzialność za ich edukację oraz zdrowie i życie kiedy są pod jego opieką. Coraz więcej dzieci w klasach ma różne deficyty wtedy nauczanie przebiego wielotorowo. Łatwo się feruje wyroki kiedy nie ma się pojęcia o pracy nauczyciela. Już dawno kiedy komuś życzyło się źle mówiono „obyś cudze dzieci uczył” lub „lepiej tłuc kamienie niż uczyć cudze dzieci”.

      • Rodzic z WF

        20/04/2019 o 06:02

        Nauczyciele strajkują z takim samym zaangażowaniem jak pracują na co dzień. Trzy godzinki w szkole i na obiadek do domu. Cały ciężar i niedogodności strajku spadają na rodziców. Podobnie jak praca z niedouczonym i dziećmi w domu i korepetycje.
        Nauczyciele wzieli dzieci za zakładników, próbując zablokować egzaminy, na szczęście to im się nie udało.
        Może zastanówcie się dla kogo ten strajk jest najbardziej uciążliwy
        , bo na pewno nie dla was. Liczycie na to, że to rodzice będą wywierać nacisk na rządzących, żebyście się nie przeliczyli.

  17. Lukasz

    18/04/2019 o 15:53

    jeśli nauczyciele nie dopuszczą uczniów do matur, to są niewarci nawet podania ręki.

    • luz

      19/04/2019 o 02:47

      Lukaszku PISowcze przede wszystkim uczniowie musza sami sie dopuscic do matury gdyz nikt im łopata nie włozy wiedzy. Po drugie to nie miejsce na polityczna propagande PISowska.

  18. Życzliwy

    18/04/2019 o 17:50

    Czy ty na to zasługujesz skoro nie rozumiesz o co w tym wszystkim chodzi?

  19. Mietek

    18/04/2019 o 21:24

    Będą stać w kolejce po zasiłek dla bezrobotnych

  20. REX

    19/04/2019 o 05:25

    Niech żyją licea prywatne !!!. Nie podoba mi się ,że nauczyciele ze szkół/ państwowych , samorządowych/ chcą 1000 zł po równo. Przecież nie są wszyscy geniusze.

  21. Anonim

    19/04/2019 o 20:52