Edukacja

Kolejne alarmy bombowe w krzeszowickich szkołach

Środa była kolejnym dniem, w którym do krzeszowickich szkół ponadgimnazjalnych musiała wkroczyć policja. Po mailach z informacją o podłożeniu bomby pirotechnicy przeszukiwali budynki. To już czwarty alarm w tym tygodniu.

Na skrzynki mailowe ponad 600 szkół w Polsce od początku tygodnia trafiają informacje o podłożeniu w budynkach ładunków wybuchowych. Po każdym zgłoszeniu interweniuje policja. W niektórych placówkach fałszywe alarmy opóźniły egzaminy maturalne.

Maile pochodzące z darknetowych domen trafiły także na skrzynki mailowe krzeszowickiego ogólniaka i zespołu szkół ponadgimnazjalnych. W sumie, od poniedziałku do krzeszowickich placówek trafiły cztery alarmy, w tym dwa w środę. Jak informuje KPP Kraków, w całym powiecie było ich już dwadzieścia.

Policja przypomina, że za celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu grozi do ośmiu lat więzienia. Oprócz odpowiedzialności karnej, sprawcy muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. TOTAL TOLY

  09/05/2019 o 07:47

  Jak do tej pory ,to wszystko fałszywe alarmy@ Zdarzył się kiedyś faktyczny-uzasadniony?? Nie przypominam sobie takiego!!Czyli może procedury na wyrost ???Oderwane od rzeczywistości@@Głupkowate żarty młodzieżowe- ot i wszystko@@

  • Anonim

   09/05/2019 o 21:51

   Sandokan, niestety każde zgłoszenie trzeba traktować jako prawdziwe, do momentu sprawdzenia.
   Bo oczywiście że 99,9% będzie fałszywych.
   Ale któregoś dnia zdarzy się to jedno na milion prawdziwe. I co wtedy powiesz, jak akurat to zgłoszenie by służby zbagatelizowały ? Wtedy będzie szukanie winnych.

  • Minion167

   10/05/2019 o 14:54

   Dokładnie takiej konkluzji oczekują prawdziwi terroryści.

   Natomiast wykrycie sprawców, przy takiej skali procederu, dla policji w normalnym kraju powinno być proste. Pozostaje porządny proces, uświadomienie sprawcom skutków – tych , które wystąpiły i potencjalnych (np. zawał ze strachu), kara ogłoszona publicznie.

   Dużo by dało uświadomienie tzw. opinii publicznej jakie to jest bezsensowne, jak kosztowne dla wszystkich i jak na rękę prawdziwym terrorystom. Może skończyliby się ludzie, dla których to jest nadal fan.

 2. PaKo

  09/05/2019 o 19:35

  Chyba nie na wyrost. Jak poznasz, czy aby alarm nie jest prawdziwy? W tym przypadku dobrze, że Polak mądry przed szkodą. Moim zdaniem tylko wysokie kary odstraszą takich dowcipnisi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę