Komunikacja

Wola Filipowska. Dworcowa zmieni nazwę? Teraz zamiast na peron prowadzi do ekranów

Jeszcze przed kilkoma miesiącami, ulicą Dworcową w Woli Filipowskiej, można było dotrzeć prosto na peron drugi, z którego dziś odjeżdżają i na który przyjeżdżają pociągi. Teraz, zamiast do dworca, ulica prowadzi prosto do ekranów, a mieszkańcy muszą nadrabiać ponad pół kilometra by dotrzeć na peron. 

Modernizacja prowadzona na biegnącej przez gminę linii kolejowej musi wiązać się z utrudnieniami i niedogodnościami, części z niech, można byłoby jednak uniknąć. Na początku lipca przy stacji w Woli Filipowskiej pojawiły się słupy, a pod koniec miesiąca peron od miejscowości został oddzielony ekranami. To problem dla mieszkańców Woli Filipowskiej i korzystających z tej samej stacji mieszkańców Filipowic. W tej chwili by dotrzeć na peron z którego odjeżdżają pociągi trzeba nadrobić ponad pół kilometra krajówką i Kolejową, lub tonąć w błocie na biegnącej wzdłuż torów ulicy Różanej.

– Sprawę wejścia na peron z ulicy Dworcowej, a także od południa podejmowałem od momentu jak tylko znane były szczegółowe rozwiązania projektowe tej inwestycji. Zabiegałem aby „wrysować” stosowne okienka naprzeciw ulicy Dworcowej i drogi prowadzącej od starego młyna – tak, aby piesi mogli bezpośrednio wejść na peron.  Odpowiedzi „kolejarzy” zawsze były takie, że zasadniczo nie stosuje się takich „drzwiczek” w celach komunikacyjnych, a tylko bezpieczeństwa (ewakuacji). Dlatego dokumentacja takich „okienek” w tych miejscach nie zawiera – informuje radny i były sołtys Woli Filipowskiej, Adam Godyń.

Sytuacja staje się dość absurdalna, bo wszystko wskazuje na to, że wyjście ewakuacyjne z torowiska znajdzie się w odległości około metra od końca peronu drugiego. Już w tej chwili młodzi mieszkańcy korzystają z pozostawionego w ekranach „okienka” i wdrapują się na peron. Starsi albo obchodzą stację ulicą Kolejową, albo toną w błocie na ulicy Różanej. Z informacji przewodniczącego Rady wynika, że PKP ma w planach położenie asfaltu na części ulicy Różanej, ale tylko na odcinku dojścia do podziemnego przejścia. Pozostała część ulicy ma zostać wysypana szutrem. Na razie nie wiadomo też czy w okolicy stacji powstanie parking.  – Rozmawiamy z właścicielami działek zarówno po południowej jak i północnej stronie linii kolejowej proponując różne formy przejęcia działek (albo ich części) pod parkingi. Najbardziej nadającym się do tego placem dla części północnej jest ten przylegający do ul. Dworcowej, który służy wykonawcom jako baza materiałowo-techniczna (jest już utwardzony i posiada w miarę korzystny dojazd) – dodaje radny. Niestety, na ten moment właściciele działek nie są zainteresowani ich sprzedażą.

Pod koniec sierpnia, po interpelacji radnego Godynia, gmina wysłała pismo do PKP PLK w sprawie stworzenia drzwi w ekranie od strony ulicy Dworcowej.

 

 

20 komentarzy

20 Komentarzy

 1. Paweł

  02/09/2019 o 11:01

  Kochani, to są podstawy projektowania. Jeśli projektant stacji nie był w terenie, nie ma żadnych zdjęć czy researchu to nie ma pojęcia o potrzebach.
  Duża ilość miejsc parkingowych z każdej możliwej strony zwiększy ilość ludzi dojeżdżających pociągiem. Co w tym trudnego? Parking (zadaszony) na rowery!
  W Woli Filipowskiej, jeśli powstałby konkretny parking w miejscu gdzie teraz jest skład sprzętu budowlanego (więc już utwardzony teren) to do tej stacji dojeżdżaliby ludzie nawet z Alwerni. To samo rzeczona Dworcowa – jeśli byłoby tam naście miejsc parkingowych i dobre dojście do peronu – macie więcej pasażerów – na lata!

  • Ojoj

   02/09/2019 o 16:57

   Co w tym trudnego?
   Choćby teren na którym miały by być zlokalizowane te parkingi. Mają lewitować w powietrzu? Wyraźnie jest napisane że właściciel działki nie jest chętny do sprzedaży. Wywłaszczenie? Będzie trwało lata i kosztowało milion cebulionów.

 2. ~

  02/09/2019 o 12:35

  Jak widać miejscowi artyści nie próżnują, jeszcze budowa nie zakończona a już pełno bazgrołów. strach pomyśleć jak to będzie wyglądało po paru latach.

 3. pytam sie

  02/09/2019 o 14:57

  A propo gdzie jest policja krzeszowicka i straz miejska rowniez krzeszowicka ktora goni ludzi uczciwych za parkowanie i stare baby za to ze chca dorobic na rynku sprzedajac gruszki a tu nie ma chetnych do złapania wandali?

 4. podgumowanie mile widziane

  02/09/2019 o 14:57

  Policjo obudz sie i zrob porzadek z graficiarzami raz a dobrze

 5. mamusia

  02/09/2019 o 14:59

  Namierzyc tego „artyste „i niech rodzice płaca kilkadziesiat tysiecy zlotych za czyszczenie ekranow to młodego posladki nabiora rumiencow na kilka tygodni

 6. ale syfff

  02/09/2019 o 15:00

  Ciekawe jak przyjedzie adamczyk otwierac dworzec z takimi bazgrołami.

  • Zdegustowany

   04/09/2019 o 10:10

   Jaki tam będzie dworzec? Przystanek. Po kiego grzyba otwieranie?

   • Obserwator

    09/09/2019 o 16:49

    Niech plk pkp przyjedzie i zobaczy ile wody stoi nic nie odpływa, po to założyli zasłony niech ludzie mniej widzą za parę lat znowu remont jakoś to będzie satyra… wszyscy się smieją

 7. kto to był ten Wandal?

  02/09/2019 o 15:02

  Dworcowa powinna zmienic nazwe na ul. Graficiarzy ew bardziej adekwatnie ul Wandali.

  • Mieszkaniec

   02/09/2019 o 17:23

   Ale to nie mieszkańcy Dworcowejmalowali graffiti więc skąd pomysł zmieniać nazwę? Oznaczało by to że na ulicy mieszkają sami wandale….

   • no taka moja rada

    03/09/2019 o 01:24

    Moze policja zainteresuje sie kto robi takie malunki i złapie smarka a rodzice zapłaca i zaraz problem zniknie

    • Mieszkaniec

     04/09/2019 o 14:26

     Czy ktoś widział ostatnio w terenie naszego dzielnicowego? Ile osób wie jak wygląda, ile zna jego imię i nazwisko, dystynkcje? Młodzież może czułaby respekt przed mundurem, ale go nie widzi więc górę bierze fanfaronada i błazenada i mamy to co mamy.

     • bolo young

      05/09/2019 o 05:05

      Czyzby władza sie kryła przed mieszkancami?

 8. edward

  02/09/2019 o 15:04

  Rozana zmienic na Błotná.

 9. Mieszkanka ul.Dworcowej

  02/09/2019 o 16:32

  Mieszkam przy Dworcowej w Woli Filipowskiej jest to typowa droga osiedlowa nigdy nie powinna prowadzić do stacji od tego jest Kolejowa równoległa ,bardzo się cieszę że nie ma tu przejścia ,wreszcie jest mniej samochodów śpieszących na pociąg ,omijających progi zwalniające pędzących….

  • A to ciekawe

   03/09/2019 o 01:22

   Mieszkannko to ty samozwańczo chcesz decydowac gdzie ma isc droga a gdzie nie? Rozumie, ze hałas przeszkadza i reszta ma dymac na około?

   • stefan

    03/09/2019 o 13:35

    niech dymaja na okolo i tyle

 10. Adam

  02/09/2019 o 20:41

  Wszytkich „artystów” informuję, że rozłożyłem kilka kamerek-pułpek. Niech mi tylko któryś spóbuje coś nabazgrać koło domu…

 11. dziekuje za uwage

  05/09/2019 o 00:17

  Jak nie bedzie dojscia do stacji z drugiej strony to zakrawa na skandal i ktos za to powinien beknac( czyt: wyleciec na zbity pysk) a co do pomazanych ekranow no coz policja za czasow PISu. śpi w najlepsze przykro to mowic a straz miejska do rozwiazania i na bezrobocie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę