Gospodarka

Gmina chce poszerzyć strefę płatnego parkowania

Gmina myśli o poszerzeniu strefy płatnego parkowania w mieście. W tej chwili kierowcy muszą płacić za postój wokół Rynku i na przylegających do niego ulicach. Możliwe, że już w przyszłym roku zapłacą także za parkowanie przy Placu Kulczyckiego.

O tym, że w urzędzie bierze się pod uwagę taką możliwość mieszkańcy mogli dowiedzieć się podczas wrześniowej sesji od … przedsiębiorców handlujących w poniedziałki pod wiatą przy Szkolnej. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy nowej siedziby biblioteki, znajdujące się na działce stragany mają zniknąć. Wiedząc o tym, handlujący złożyli petycję z prośbą o możliwość przeniesienia ich w rejon Placu Kulczyckiego. Podpisało się pod nią 50 osób.

Pismo rozpatrywała Komisja Skarg Wniosków i Petycji. Radni stwierdzili, że z uwagi na budowę nowego gmachu biblioteki, a w przyszłości planowane przeniesienie do budynków przy Placu Kulczyckiego krzeszowickiego magistratu, potrzebna jest analiza zakresu i zadań funkcjonowania targowiska w tym rejonie. Z prośbą o ocenę zwrócili się do burmistrza.

Gmina ma już jednak plany związane z miejscami postojowymi, na których w każdy poniedziałek odbywa się handel. Prawdopodobnie w pierwszym półroczu przyszłego roku przy Placu Kulczyckiego staną 2 parkometry. Tym samy  za darmowe do tej pory miejsca postojowe, trzeba będzie zapłacić. Przy Placu Kulczyckiego i w jego okolicach znajduje się około 63 miejsc parkingowych.

Koszty utrzymania całej strefy płatnego parkowania wyniosły w zeszłym roku ponad 313 tysięcy złotych, natomiast dochód (po odjęciu kosztów utrzymania) około 22 tysiące. Jak twierdzą handlujący z rejonu Szkolnej i Placu Kulczyckiego, za osiem godzina handlowania w cztery poniedziałki w miesiącu, z tytułu opłaty za miejsce handlowe, do kasy gminy trafia od nich około 20 tysięcy złotych. Nie chcą słyszeć o możliwości przeniesienia na Aleję Solidarności lub pod wiatę przy Krzywej, tłumacząc, że większość mieszkańców nie będzie szukała ich w nowym miejscu, bo przyzwyczaiła się do obecnego. Na zaproponowanie nowego miejsca dla handlujących gmina ma niewiele czasu. Budowa nowej biblioteki rusza na wiosną.

17 komentarzy

17 Komentarzy

 1. ...

  07/10/2019 o 06:45

  Handel na plac Kulczyckiego został rozszerzony przez poprzedniego burmistrza. Od początku był to poroniony pomysł. Szkoła praktycznie odcięta, nie ma jak dowiezc dzieci, dojść normalnie do szkoły, a nie wiem jak dowozi dzieci autobus. I gdzie. Obrusy na szkolnym ogrodzeniu… Taka trochę bez obrazy egzotyka.

 2. Rychoo

  08/10/2019 o 11:31

  Ja uważam że drobny handel warzywami ,grzybami i innymi płodami rolnymi powinno się przenieść na rynek . Jest kupa miejsca , większy ruch,każdy byłby zadowolony

 3. asertywny

  08/10/2019 o 12:09

  Czyli kolejne kilka samochodów które będą się wciskać w ulice Armii Krajowej i Targową. Już teraz mieszkańcy mają kłopot żeby zaparkować „u siebie” i niejednokrotnie muszą płacić za miejsca w strefie mając na parkingu przed oknem rejestracje KCH lub inne wynalazki.

  Brawo…

  • Anonim

   09/10/2019 o 12:27

   Jakie „u siebie” ? Masz umowę na wynajem miejsca parkingowego mając mieszkanie na Targowej, albo AK ?

  • Wnerw

   10/10/2019 o 18:55

   To samo dzieje się na ul. Aptecznej. „Oszczędni inaczej” parkują na wewnętrznym parkingu pomimo znaków zakazu.

 4. tomaszmyszewski

  08/10/2019 o 19:25

  Zaciekawiony tematem próbowałem doczytać ale nie znalazłem odpowiedzi czy Plac Kulczyckiego swą nazwę przyjął od – Kulczyckiego – cytując za wikipedią : „Urodził się w Kulczycach koło Sambora – rodzinnej wsi atamana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego[3] w ziemi przemyskiej. O jego dzieciństwie nic nie wiadomo. Sam uważał się za „rodowitego Polaka”, pochodzącego z „królewskiego polskiego wolnego miasta Sambora”[1]. W ukraińskiej historiografii uważany jest za kozaka i Ukraińca. W Serbii bywa określany Serbem – gdyż z Serbii przybył do Wiednia – w Austrii natomiast przyjmuje się, że był Austriakiem polskiego pochodzenia. Dwa imiona, których używał wskazują, że był wyznania rzymskokatolickiego i jako wyznawca tego wyznania mieszkał w Wiedniu aż do śmierci. Możliwe jest, że jego przodkowie byli wyznania prawosławnego, ale nie uprawnia to do tego, aby uznawać go za Ukraińca, gdyż takiej narodowości nie było wówczas. Najwłaściwszym byłoby wskazanie, że był obywatelem Rzeczypospolitej wyznania rzymskokatolickiego uważającym się za Polaka, a mającym ruskie (prawosławne) korzen..” czy też od innej osoby ? – Proszę o odpowiedź.

  • krzeszowiceone.pl

   08/10/2019 o 19:34

   Franciszek Kulczycki był pierwszym burmistrzem Krzeszowic 🙂

  • 😁

   09/10/2019 o 10:36

   Kulczycki o którym piszesz to żołnierz Jana III. Sobieskiego. Trochę inne czasy

 5. tomaszmyszewski

  08/10/2019 o 19:38

  Dziękuję – a to niespodzianka 🙂

  • :)

   09/10/2019 o 22:53

   Widać, że Waść nie Krzeszowiczaninem z urodzenia. 😉

 6. Marcel

  10/10/2019 o 07:07

  Ewidentnie skok na kasę

 7. TOTAL TOLY

  11/10/2019 o 04:42

  BRAK SŁÓW NA TAKIE POCZYNANIA I ROZWÓJ MIASTA@@Znaczy ,ze babcia po bułki ma isc aż za ORLIK???? Znaczy ,że mamy odprowadzając dziecko do szatni musi wykupić opłatę parkingową??NONSENS@@@A JARMARK trwa tylko 6 godz. w tygodniu i to im przeszkadza??? NONSENS@ALE JEST ŚWIATELKO W TUNELU-SKORO URZĘDNICY PRZENOSZSA SIĘ NA JARMARK Z MAGISTRATU ,GDZIE URZĘDOWALI OD 100 LAT, TO JARMARK PRZENIESIEMY DO MAGISTRATU@@@Będą sobie handlować pod dachem ,w cieple i bez konieczności rozkładania namiotów@@NO BO NIE SADZĘ ,ABY KOLEJNY ZABYTKOWY BUDYNEK ,PO DOLNYM PAŁACU I BUDYNKACH NA UL. OGRODOWEJ-PO U.PRACY I U. KOMUNIKACJI SPOTKAŁ TEN SAM LOS!!! CZYLI DEWASTACJA I ZABICIE OKIEN DESKAMI????BO TAMTE JUZ GNIJA NA NOWO@@ WOJNA TYCH ZABYTKÓW NIE ZNISZCZYŁA ,KOMUNA TEŻ NIE ,ALE OBECNA WŁADZA DAJE RADĘ@ A KOK zmiesci się w dwóch pomieszczeniach@ Dużo obrazow nie mają@@ ZA LODOWISKO SIĘ TRZEBA ZABIERAĆ ,BO ZNOWU ZIMA WAS ZASKOCZY@@ POWODZENIA BEZRADNI@@

 8. Dlaczego my się tak dajemy?

  11/10/2019 o 08:00

  A może tzw. gmina przestałaby odbierać pieniądze własnym mieszkańcom?
  Parkingi są pełne tak samo jak przed wprowadzeniem opłat.
  Opłaty nie zmieniły NICZEGO na lepsze.
  Zwiększyły de facto ruch w ścisłym centrum.

  JAKI JEST CEL/POWÓD POBIERANIA OPŁATY PARKINGOWEJ W KRZESZOWICACH?

 9. Ziom

  19/10/2019 o 06:55

  Skoro sie to podobno nie opłaca to trzeba zlikwidować i wyjść na zero.

 10. BUDOWNICZY PRL

  20/10/2019 o 06:22

  KTO TU BEDZIE PARKOWAŁ ,JAK ZA 50 METRÓW MA CAŁY PLAC TARGOWY ZA FRIKO??JUZ CHYBA TAK LENIWI TO NIE SĄ KIEROWCY??NO I DROGA OBOK WIATY TEŻ.To sie jedynie nadaje do filmu BAREJI CZ. 2 – REJS PO KRZESZOWICACH!

 11. kuO

  15/11/2019 o 18:46

  Przede wszystkim extra płatny parking pod kościołem 10zł/h a dla tych,którzy blokują pieszym przejście i wjeżdżają za barierki-blokady na koła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę