Gospodarka

Małopolska dosypuje „obwarzankowi” pieniędzy na walkę ze smogiem. Wicemarszałek wystosował też apel

Pod koniec października Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył dodatkowe 19 milionów złotych na walkę ze smogiem dla dziewięciu gmin subregionu Metropolii Krakowskiej. – Żadna miejscowość nie jest samotną wyspą, a ruchy powietrza przenoszą dym i zawieszone w nim pyły z miejsca na miejsce. Chcemy zmotywować gospodarzy i mieszkańców „obwarzanka” do działania – uzasadniał decyzję wicemarszałek Urynowicz. Co z pozostałymi gminami? 

14 listopada, w Światowy Dzień Czystego Powietrza, kilkudziesięciu mieszkańców gminy zjawiło się w krzeszowickim urzędzie by dowiedzieć się skąd pozyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła czy ocieplenie domu. W trakcie spotkania przedstawiono założenie programów „Czyste Powietrze” i „Mój prąd”, była też mowa o uldze termomodernizacyjnej. Po podpisaniu przez gminę porozumienia z WFOŚiGW, od października wnioski do „Czystego Powietrza” można składać w urzędzie. Od początku funkcjonowania programu dokumenty złożyło 149 mieszkańców gminy, w tym 21 wniosków trafiło do urzędników krzeszowickiego magistratu. Przez ostatnie 3 lata gminie udało się pozyskać 2.75 miliona złotych na wymianę 350 starych kotłów. Na październikowej sesji radni przychylili się do wniosku burmistrza i podnieśli o dodatkowy grosz podatek od nieruchomości, by gmina mogła przeznaczać kolejne pieniądze na wymianę starych kotłów.

Gdy w Krzeszowicach władze zastanawiają się skąd wziąć pieniądze na walkę ze smogiem, krakowski „obwarzanek” wystosował apel do marszałka województwa małopolskiego i prezesa NFOŚiGW o stworzenie na lata 2020–2022 programu finansowania likwidacji kotłów w gminach Metropolii Krakowskiej, o szacunkowym budżecie 190 mln zł. Pod koniec października temu samemu obwarzankowi Zarząd Województwa dosypał 19 milionów złotych do budżetów na walkę ze smogiem. Tym samym dziewięć z piętnastu gmin skupionych w Metropolii Krakowskiej otrzyma dodatkowo od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych na likwidację kopciuchów.

Co z pozostałymi gminami? W piątek na konferencji prasowej wicemarszałek Tomasz Urynowicz przedstawił podsumowanie realizacji Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego za rok 2018. Zaapelował też do gospodarzy gmin, aby przeznaczali w przyszłorocznych budżetach minimum 1 procent na wymianę pieców. Zadeklarował jednocześnie, dalszą pomoc samorządu województwa w tym zakresie, zarówna finansową, jak merytoryczną. 

Liczba zlikwidowanych kotłów. Krzeszowice kontra „obwarzanek”. Raport POP 2018 

Pierwszych 7 spośród 180 małopolskich gmin z największa liczbą zlikwidowanych kotłów w 2018 roku
Kraków – 4256
Wieliczka – 423
Tarnów – 329
Skawina – 296
Andrychów – 220
Wolbrom – 207
Krzeszowice – 205

Z pełnym raportem można zapoznać się na stronie powietrze.malopolska.pl

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. Krzeszowicki Alarm Smogowy

  18/11/2019 o 10:56

  Jeszcze bardziej przygnębiająca jest statystyka porównująca bogatsze gminy podkrakowskie z Krzeszowicami jeżeli chodzi o ilość wymiany starych pieców w zestawieniu z dochodem na 1 mieszkańca. Obok Wieliczki i Skawiny wypadamy w tym zestawieniu najlepiej. Takie bogate gminy jak Michałowice, Wielka Wieś, Świątniki czy Zielonki mają ponad dwukrotnie(!) gorszy współczynnik dochodów na 1 mieszkańca do ilości wymienionych kopciuchów w 2018 roku.
  Przykładowo najbogatsza gmina powiatu krakowskiego Wielka Wieś mając 4.3 tys dochodu na 1 mieszkańca wymieniła tylko 106 starych palenisk, a Krzeszowice mając 2.8 tys aż 205.
  Tam gdzie kończy się logika, zaczyna się polska strategia walki ze smogiem. Tym co mają pieniądze dorzuca sie kolejne licząc, że może się obudzą, a inni muszą podnosić podatki. Tym bardziej dziwią takie absurdy, jeżeli w zarządzanie województwa małopolskiego zasiada mieszkaniec naszej gminy.

 2. bogacz

  18/11/2019 o 19:52

  Niestety – jeśli ktoś mieszka sam w domu i zarabia minimalną krajową – jest za bogaty na wymianę kotła. Nie opłaca się pracowac w tym kraju – lepiej żyje się patologii bez pracy…

  • andi

   19/11/2019 o 10:58

   Głupoty piszesz. Wymieniałem piec w tym roku i nie było żadnego kryterium dochodowego przy dopłatach z gminy. Liczyła się tylko kolejność i chęć do wymiany.

 3. Mieszkaniec

  18/11/2019 o 20:22

  Nie wiem na jakiej postawie są robione te statystki, ale pewnie wg. ilości dotacji. W takiej sytuacji myślę, że ilość wymiennych palenisk jest większa. My np. kilka lat temu wymieniliśmy źródło ciepła bez dotacji całkowicie całkowicie na swój koszt.

 4. Gie

  21/11/2019 o 18:30

  Zabierzów zlikwidował tylko 177 kotłów i zredukował PM10/PM2,5 o ponad 11 Mg. Krzeszowice zlikwidowały 205 kotłów a zredukowały ww. nieco ponad 6 Mg. Wolbrom zlikwidował 207 pieców a redukcja wynosi ponad 11 Mg.

 5. Gie

  12/12/2019 o 09:40

  To co, przesiadamy się na komunikację miejską i będzie lepiej. 🙂
  https://i.postimg.cc/YSffgG30/airly.png

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę