Kultura

Kraków pożegnał autora pierwszego turystycznego przewodnika po Krzeszowicach

W piątek na cmentarzu Rakowickim odbył się pogrzeb Juliana Zinkowa, krakowskiego dziennikarza, krajoznawcy i autora jednego z pierwszych przewodników po Krzeszowicach i okolicach.

Ziwnow urodził się w 1931 roku w Pinczowie, ale czas okupacji niemieckiej spędził wraz z rodziną w okolicach Krzeszowic. Był autorem kilkudziesięciu publikacji – przewodników, informatorów turystycznych i monografii, w których opisywał legendy, zwyczaje i miejsca.

W 1988 roku nakładem PTTK ukazał się jego przewodnik turystyczny „Krzeszowice i okolice”, a dokładnie 20 lat później kolejny – „Wokół Krzeszowic i Alwerni wśród podkrakowskich dolinek”. Julian Zinkow był też inicjatorem trwającej do dziś akcji zwiedzania okolic Krakowa „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę”.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. Anonim

    15/12/2019 o 17:46

    Dziełem Juliana Zinkowa była także sieć szlaków turystycznych kolarsko – pieszych w okolicach Krakowa. Zinkow był inicjatorem założenia oraz pierwszym prezesem Krakowskiego Klubu Kolarskiego PTTK. Nie był natomiast inicjatorem akcji „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę”.

  2. Stan

    24/12/2019 o 08:46

    Czy ktoś się orientuje gdzie można dostać tę drugą książkę o Krzeszowicach i Alwerni?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę