Gospodarka

KAS apeluje do władz gminy o wprowadzenie zakazu palenia węglem w nowo powstających budynkach

Fot. Kacper Ropka

Przez trzy tygodnie badali jakość powietrza urządzeniem wypożyczonym od Krakowskiego Alarmu Smogowego. Dotarli tam, gdzie na razie nie docierają czujniki Airly – do Zalasu, na krzeszowickie Ćmany czy Wolę Filipowską. Wyniki udostępnili online i po raz kolejny zaapelowali do władz gminy i województwa.

To już drugi apel Krzeszowickiego Alarmy Smogowego do władz gminy. Pierwszy, w formie pięciu postulatów, jego członkowie przekazali w połowie listopada podczas debaty dotyczącej jakości powietrza. O co w nim chodzi? KAS chce by gmina przygotowała program termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania najuboższym mieszkańcom gminy, finansowany nawet w 100% z publicznych pieniędzy. 

Kolejny postulat mówi m.in. o publikowaniu danych z kontroli palenisk przeprowadzanych przez SM, oraz  sprawdzaniu domowych kotłów także w godzinach wieczornych, zwłaszcza w miejscach gęstej zabudowy. Członkowie alarmu sugerują też konieczność instalacji czujników w każdym sołectwie i „wystąpienie do Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska z prośbą o możliwość lokalizacji stacji pomiarowej państwowego systemu monitorowania jakości powietrza”. KAS chce wypracowania schematu działania dla szkół w przypadku przekroczenia stanu alarmowego jakości powietrza.

Najważniejszy postulat kierowany jest jednak do radnych. Członkowie alarmu zasugerowali by Rada przyjęła intencyjną uchwałę która „zaleca burmistrzowi zwrócić się do Sejmiku Województwa Małopolskiego z wnioskiem o zakaz stosowania paliw stałych w celach zapewnienia zapotrzebowania cieplnego nowych obiektów budowlanych lub wprowadzenie analogicznej zmiany w miejscowym planie na terenie całej gminy”. Ten sam postulat trafił też do burmistrza gminy i władz województwa. Podobny dokument wystosowało dziewięć innych alarmów smogowych.

Apelują w nim o wprowadzenie zakazu stosowania węgla przy uwzględnieniu kilkuletniego okresu przejściowego na dostosowanie instalacji grzewczych. Chcą też pilnego zakazu instalacji źródeł ogrzewania na węgiel w nowo powstających budynkach, remontowanych kotłowniach, w których dochodzi do wymiany źródła ogrzewania oraz w przypadku wymiany starych kotłów i innych źródeł ogrzewania.

Obecne regulacje powodują, że dotowana jest wymiana kotłów na węgiel które za kilka lat będę znów podlegały konieczności wymiany. Na to nakłada się problem z uszczelnieniem rynku sprzedaży pyłowych (starych) urządzeń, i wszelkie niezamknięte furtki sprawiają, że jesteśmy jak w błędnym kole. Pilny zakaz o który apelujemy ma dotyczyć nowych budynków, które są obiektami energooszczędnymi zatem ogrzewanie ich węglem jest zwyczajnie nielogiczne i niczym nieuzasadnione – informuje Magdalena Kidoń z Krzeszowickiego Alarmu Smogowego.

Władze na razie nie odpowiedziały na apele. Wiadomo jednak, że cztery lokalne alarmy smogowe wejdą w skład Rady ds. ekoMałopolski, która ma m.in. pełnić rolę doradcy programowego projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. 

 

24 komentarze

24 Komentarzy

 1. Ewik

  16/12/2019 o 16:02

  Jeśli więc, Drodzy, prawomyślnie palić nie zechcecie, to „cztery lokalne alarmy smogowe wejdą w skład Rady ds. ekoMałopolski, która ma m.in. pełnić rolę doradcy programowego projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.
  Tak przechwala się gimbaza. A mnie możecie naskoczyć: ani palę węglem, ani was nie traktuję poważnie, czego wszystkim życzę, zanim więc powołacie alarm piąty: uwaga! wdychają nasze powietrze, ale naszego kitu nie łykają:-) Powodzenia!

  • ANTYSYSTEMOWIEC

   19/12/2019 o 17:14

   popieram !!!!

 2. Kuba

  16/12/2019 o 18:19

  Zupełnie inny wątek.. Nie można od miesiąca zalogować się do WIK !! A teraz KCZ tworzy internetowy system ,… NAWET UTWORZYĆ KONTA SIĘ NIE DA!!!

  • Anonim

   17/12/2019 o 18:45

   Członkowie KAS nikt wam nie kazywał się wprowadzać do KRZESZOWIC. Możecie się przenieść z powrotem do Krakowa. Tam już jest czyste powietrze.

   • Życzliwy

    20/12/2019 o 15:07

    Dlaczego próbujesz odwracać kota ogonem zamiast być wdzięcznym ludziom którzy chcą coś zrobić nie tylko dla siebie ale i dla innych?Dlaczego wychodzi z ciebie mały małostkowy polaczek? Wyjdź wieczorem przed dom i oddychaj pełna piersią tym wspaniałym czystym powietrzem. Może to robisz i dlatego główka zaczyna szwankować, bo biedne neurony od benzopirenu obumierają?

 3. wujek dobra rada

  17/12/2019 o 14:27

  Obniżyć cena gazu. Natychmiast!!!!!!!!!!Zamiast socjalizmu 500+

  • ANTYSYSTEMOWIEC

   19/12/2019 o 17:15

   dobrze powiedziane !!!

   • Anonim

    20/12/2019 o 09:04

    Świetnie powiedziane, kompletnie bez znajomości rynku gazu.
    No ale przecież tutaj sami znawcy jak państwem kierować. Szkoda że jak jest możliwość wyborów to z tym już gorzej.

    • Proste

     22/12/2019 o 13:06

     Sam nie rozumiesz. Państwo ma to ogarnąć, po to płacimy jego urzędnikom.

 4. edward

  17/12/2019 o 19:28

  Węgiel jest tańszy kogo stać na gaz

 5. Czesio

  17/12/2019 o 22:51

  Ja bym si chciał dowiedzieć tylko dwóch rzeczy: 1. Czy palenie węglem rzeczywiście jest tak szkodliwe? Za komuny wszyscy palili węglem i smogu nie było. 2. Kto, jakie zagraniczne organizacje stoją za Alarmami Smogowymi? To powinny zbadać odpowiednie instytucje rządowe. Dzięki temu możnaby się dowiedzieć bardzo ciekawych rzeczy…

  • מעורר ערפיח של קרששוביץ

   18/12/2019 o 21:10

   Ad1 Fakt, nic nie mówili o smogu za komuny w wiadomościach to znaczy, że go nie było.
   Ad2 Obstawiam syjonistow i cyklistów. Tylko oni nie znoszą zapachu palonych śmieci o poranku. Prawdziwym Polakom to nie przeszkadza jako genetycznie dostosowanym do permanentnego trucia. Nasłanie na nich odpowiednich instytucji rządowych to pyszny pomysł. Od razu rozwiąże się przy okazji problem smogu. Brawo Czesiu!

  • Życzliwy

   19/12/2019 o 11:53

   Jak wyglądało palenie za komuny? Rozpalano piec kaflowy, jak węgiel się przepalił zakręcano piec i tyle do następnego wieczora. Teraz ładowanie pieca co najmniej 2x na dobę niektórych częściej ilość spalanego węgla nieporównywalna. Lub palenie na okrągło i nie wygaszanie pieca od października do maja. Domki były małe dwu lub trzy izbowe w większości nie było nawet łazienek. Nie opowiadaj bzdur bo niektórzy mogliby uwierzyć w twoje spiskowe teorie dziejów. Rozumiem że jesteś pisowskim trollem ale żeby chcieć szkodzić sobie i swoim bliskim? Możesz przez takie myślenie i idące za tym działania być jednym z tych 43 tys ludzi którzy rocznie umierają w tym kraju z powodu smogu. Więc może zamias na siłę próbować się przypodobać władzy rób wszystko żeby poprawić komfort i przedłużyć życie sobie i swoim bliskim.

   • Ewik

    21/12/2019 o 19:42

    Znakomity komentarz. „Rozumiem że jesteś pisowskim trollem ale żeby chcieć szkodzić sobie i swoim bliskim?”
    Rozumiem, że waćpan ma rozum, ale go wypożyczył obcym z UFO, a oni nie chcą go oddać. Skądinąd nie mają czego oddawać.

   • krzysio

    22/12/2019 o 16:46

    A najśmieszniejsze dziś jest to, że dwóch POwców wymyśla sobie od PISowskich trollów. Znamienne.

    • Sowa

     22/12/2019 o 18:33

     Krzysio wszechmogący jasnowidzący… Skąd u ciebie takie paranormalne zdolności? Jak odróżniasz jednych od drugich?

  • Alleluja

   22/12/2019 o 12:53

   To cud! nie ma śniegu, a są bałwany…

 6. Tenczynianin

  18/12/2019 o 09:20

  A co z inwentaryzacją źródeł ogrzewania? Była? Bo w Tenczynku chyba nie. Skrzyżowanie ulic Chłopickiego i Sobieskiego w Tenczynku od 15-tej do 9-tej rano to jakaś masakra. Straż Miejska chyba ma to gdzieś.

 7. leokrk

  19/12/2019 o 02:36

  Czesio – zza komuny nie było kotłów zasypowych z wentylatorem-(bez podajnika) to one powodują największy smog. wystarczy palić od góry nie używając wentylatora i smogu nie ma…..

 8. krzysio

  19/12/2019 o 21:21

  Proszę bardzo aktywistów antysmogowych (czyli wszyscy aktywiści, i decydenci KAS) a by zadeklarowali czym palą w swoim miejscu zamieszkania. Zobaczymy przynajmniej skład KAS i coś więcej.

 9. realista

  20/12/2019 o 08:51

  To nie węgiel jest przyczyną smogu ale sposób jego spalania. Gdyby zamiast indywidualnych pieców c.o. (bez znaczenia czy starego typu czy nowego – i tak wszystkie powodują niską emisję) stworzono warunki dla powstawania lokalnych elektrociepłowni opalanych węglem (w których spalania odbywa się w wysokich temperaturach) – problemu by nie było. I tego typu działania byłyby efektywne i skuteczne, podobnie jak zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę dla wykonania przyłącza gazowego.

  • aaa

   21/12/2019 o 20:25

   W pełni popieram. KAS powinien walczyć o wybudowanie w Krzeszowicach ciepłowni dla odbiorców indywidualnych. A może spalarnia śmieci i ciepło tak pozyskamy? No chyba że wcale nie chodzi o smog, a o konkretne piece, fotowoltaike z demobilu itd.

 10. Stan

  24/12/2019 o 08:43

  W Tenczynku zdarza mi sie wysiadać z samochodu do sklepu przy rondzie. Prawie zawsze wieczorem jest tam strasznie zakopcone i śmierdzi palonymi śmieciami. Wystarczy przeprowadzić kontrole w obrębie 100m i mandaty się posypią. A jęśli już straż miejska nie chce dawać mandatów, to chociaż przy każdej kontroli powinny tłumaczyć, że wdychanie tego syfu powoduje wiele chorób w tym raka. Ludzie sami sobie szkodzą. Te grosze zaoszczędzone na opale nie pokryją kosztów przyszłego leczenia.

 11. Trent

  27/02/2020 o 18:01

  Zaden z was nawet nie przeczytal co to jest stężenie pyłków pm10 co to jest smog na jakich wysokościach się go mierzy oraz do czego sluzy nos. Ale polska spiąć na węglu wprowadza zakaz palenia tym surowcem nie mając własnego ujęcia gazu. Kilka lat minie polaczki zaczną podskakiwać unii lub rosji to nam wtedy w zimie zakręcą gaz zrobi się zimno w domku i przyjmijcie każde zadanie obcych państw byle było tylko ciepło. Ludzie obudzcie sie dlaczego chiny rosja czy usa nie przejmuja sie tym a taka polska już tak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę