Gospodarka

KAS apeluje do władz gminy o wprowadzenie zakazu palenia węglem w nowo powstających budynkach

Fot. Kacper Ropka

Przez trzy tygodnie badali jakość powietrza urządzeniem wypożyczonym od Krakowskiego Alarmu Smogowego. Dotarli tam, gdzie na razie nie docierają czujniki Airly – do Zalasu, na krzeszowickie Ćmany czy Wolę Filipowską. Wyniki udostępnili online i po raz kolejny zaapelowali do władz gminy i województwa.

To już drugi apel Krzeszowickiego Alarmy Smogowego do władz gminy. Pierwszy, w formie pięciu postulatów, jego członkowie przekazali w połowie listopada podczas debaty dotyczącej jakości powietrza. O co w nim chodzi? KAS chce by gmina przygotowała program termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania najuboższym mieszkańcom gminy, finansowany nawet w 100% z publicznych pieniędzy. 

Kolejny postulat mówi m.in. o publikowaniu danych z kontroli palenisk przeprowadzanych przez SM, oraz  sprawdzaniu domowych kotłów także w godzinach wieczornych, zwłaszcza w miejscach gęstej zabudowy. Członkowie alarmu sugerują też konieczność instalacji czujników w każdym sołectwie i „wystąpienie do Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska z prośbą o możliwość lokalizacji stacji pomiarowej państwowego systemu monitorowania jakości powietrza”. KAS chce wypracowania schematu działania dla szkół w przypadku przekroczenia stanu alarmowego jakości powietrza.

Najważniejszy postulat kierowany jest jednak do radnych. Członkowie alarmu zasugerowali by Rada przyjęła intencyjną uchwałę która „zaleca burmistrzowi zwrócić się do Sejmiku Województwa Małopolskiego z wnioskiem o zakaz stosowania paliw stałych w celach zapewnienia zapotrzebowania cieplnego nowych obiektów budowlanych lub wprowadzenie analogicznej zmiany w miejscowym planie na terenie całej gminy”. Ten sam postulat trafił też do burmistrza gminy i władz województwa. Podobny dokument wystosowało dziewięć innych alarmów smogowych.

Apelują w nim o wprowadzenie zakazu stosowania węgla przy uwzględnieniu kilkuletniego okresu przejściowego na dostosowanie instalacji grzewczych. Chcą też pilnego zakazu instalacji źródeł ogrzewania na węgiel w nowo powstających budynkach, remontowanych kotłowniach, w których dochodzi do wymiany źródła ogrzewania oraz w przypadku wymiany starych kotłów i innych źródeł ogrzewania.

Obecne regulacje powodują, że dotowana jest wymiana kotłów na węgiel które za kilka lat będę znów podlegały konieczności wymiany. Na to nakłada się problem z uszczelnieniem rynku sprzedaży pyłowych (starych) urządzeń, i wszelkie niezamknięte furtki sprawiają, że jesteśmy jak w błędnym kole. Pilny zakaz o który apelujemy ma dotyczyć nowych budynków, które są obiektami energooszczędnymi zatem ogrzewanie ich węglem jest zwyczajnie nielogiczne i niczym nieuzasadnione – informuje Magdalena Kidoń z Krzeszowickiego Alarmu Smogowego.

Władze na razie nie odpowiedziały na apele. Wiadomo jednak, że cztery lokalne alarmy smogowe wejdą w skład Rady ds. ekoMałopolski, która ma m.in. pełnić rolę doradcy programowego projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. 

 

23 komentarze

23 Komentarzy

 1. Ewik

  16/12/2019 o 16:02

  Jeśli więc, Drodzy, prawomyślnie palić nie zechcecie, to „cztery lokalne alarmy smogowe wejdą w skład Rady ds. ekoMałopolski, która ma m.in. pełnić rolę doradcy programowego projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.
  Tak przechwala się gimbaza. A mnie możecie naskoczyć: ani palę węglem, ani was nie traktuję poważnie, czego wszystkim życzę, zanim więc powołacie alarm piąty: uwaga! wdychają nasze powietrze, ale naszego kitu nie łykają:-) Powodzenia!

  • ANTYSYSTEMOWIEC

   19/12/2019 o 17:14

   popieram !!!!

 2. Kuba

  16/12/2019 o 18:19

  Zupełnie inny wątek.. Nie można od miesiąca zalogować się do WIK !! A teraz KCZ tworzy internetowy system ,… NAWET UTWORZYĆ KONTA SIĘ NIE DA!!!

  • Anonim

   17/12/2019 o 18:45

   Członkowie KAS nikt wam nie kazywał się wprowadzać do KRZESZOWIC. Możecie się przenieść z powrotem do Krakowa. Tam już jest czyste powietrze.

   • Życzliwy

    20/12/2019 o 15:07

    Dlaczego próbujesz odwracać kota ogonem zamiast być wdzięcznym ludziom którzy chcą coś zrobić nie tylko dla siebie ale i dla innych?Dlaczego wychodzi z ciebie mały małostkowy polaczek? Wyjdź wieczorem przed dom i oddychaj pełna piersią tym wspaniałym czystym powietrzem. Może to robisz i dlatego główka zaczyna szwankować, bo biedne neurony od benzopirenu obumierają?

 3. wujek dobra rada

  17/12/2019 o 14:27

  Obniżyć cena gazu. Natychmiast!!!!!!!!!!Zamiast socjalizmu 500+

  • ANTYSYSTEMOWIEC

   19/12/2019 o 17:15

   dobrze powiedziane !!!

   • Anonim

    20/12/2019 o 09:04

    Świetnie powiedziane, kompletnie bez znajomości rynku gazu.
    No ale przecież tutaj sami znawcy jak państwem kierować. Szkoda że jak jest możliwość wyborów to z tym już gorzej.

    • Proste

     22/12/2019 o 13:06

     Sam nie rozumiesz. Państwo ma to ogarnąć, po to płacimy jego urzędnikom.

 4. edward

  17/12/2019 o 19:28

  Węgiel jest tańszy kogo stać na gaz

 5. Czesio

  17/12/2019 o 22:51

  Ja bym si chciał dowiedzieć tylko dwóch rzeczy: 1. Czy palenie węglem rzeczywiście jest tak szkodliwe? Za komuny wszyscy palili węglem i smogu nie było. 2. Kto, jakie zagraniczne organizacje stoją za Alarmami Smogowymi? To powinny zbadać odpowiednie instytucje rządowe. Dzięki temu możnaby się dowiedzieć bardzo ciekawych rzeczy…

  • מעורר ערפיח של קרששוביץ

   18/12/2019 o 21:10

   Ad1 Fakt, nic nie mówili o smogu za komuny w wiadomościach to znaczy, że go nie było.
   Ad2 Obstawiam syjonistow i cyklistów. Tylko oni nie znoszą zapachu palonych śmieci o poranku. Prawdziwym Polakom to nie przeszkadza jako genetycznie dostosowanym do permanentnego trucia. Nasłanie na nich odpowiednich instytucji rządowych to pyszny pomysł. Od razu rozwiąże się przy okazji problem smogu. Brawo Czesiu!

  • Życzliwy

   19/12/2019 o 11:53

   Jak wyglądało palenie za komuny? Rozpalano piec kaflowy, jak węgiel się przepalił zakręcano piec i tyle do następnego wieczora. Teraz ładowanie pieca co najmniej 2x na dobę niektórych częściej ilość spalanego węgla nieporównywalna. Lub palenie na okrągło i nie wygaszanie pieca od października do maja. Domki były małe dwu lub trzy izbowe w większości nie było nawet łazienek. Nie opowiadaj bzdur bo niektórzy mogliby uwierzyć w twoje spiskowe teorie dziejów. Rozumiem że jesteś pisowskim trollem ale żeby chcieć szkodzić sobie i swoim bliskim? Możesz przez takie myślenie i idące za tym działania być jednym z tych 43 tys ludzi którzy rocznie umierają w tym kraju z powodu smogu. Więc może zamias na siłę próbować się przypodobać władzy rób wszystko żeby poprawić komfort i przedłużyć życie sobie i swoim bliskim.

   • Ewik

    21/12/2019 o 19:42

    Znakomity komentarz. „Rozumiem że jesteś pisowskim trollem ale żeby chcieć szkodzić sobie i swoim bliskim?”
    Rozumiem, że waćpan ma rozum, ale go wypożyczył obcym z UFO, a oni nie chcą go oddać. Skądinąd nie mają czego oddawać.

   • krzysio

    22/12/2019 o 16:46

    A najśmieszniejsze dziś jest to, że dwóch POwców wymyśla sobie od PISowskich trollów. Znamienne.

    • Sowa

     22/12/2019 o 18:33

     Krzysio wszechmogący jasnowidzący… Skąd u ciebie takie paranormalne zdolności? Jak odróżniasz jednych od drugich?

  • Alleluja

   22/12/2019 o 12:53

   To cud! nie ma śniegu, a są bałwany…

 6. Tenczynianin

  18/12/2019 o 09:20

  A co z inwentaryzacją źródeł ogrzewania? Była? Bo w Tenczynku chyba nie. Skrzyżowanie ulic Chłopickiego i Sobieskiego w Tenczynku od 15-tej do 9-tej rano to jakaś masakra. Straż Miejska chyba ma to gdzieś.

 7. leokrk

  19/12/2019 o 02:36

  Czesio – zza komuny nie było kotłów zasypowych z wentylatorem-(bez podajnika) to one powodują największy smog. wystarczy palić od góry nie używając wentylatora i smogu nie ma…..

 8. krzysio

  19/12/2019 o 21:21

  Proszę bardzo aktywistów antysmogowych (czyli wszyscy aktywiści, i decydenci KAS) a by zadeklarowali czym palą w swoim miejscu zamieszkania. Zobaczymy przynajmniej skład KAS i coś więcej.

 9. realista

  20/12/2019 o 08:51

  To nie węgiel jest przyczyną smogu ale sposób jego spalania. Gdyby zamiast indywidualnych pieców c.o. (bez znaczenia czy starego typu czy nowego – i tak wszystkie powodują niską emisję) stworzono warunki dla powstawania lokalnych elektrociepłowni opalanych węglem (w których spalania odbywa się w wysokich temperaturach) – problemu by nie było. I tego typu działania byłyby efektywne i skuteczne, podobnie jak zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę dla wykonania przyłącza gazowego.

  • aaa

   21/12/2019 o 20:25

   W pełni popieram. KAS powinien walczyć o wybudowanie w Krzeszowicach ciepłowni dla odbiorców indywidualnych. A może spalarnia śmieci i ciepło tak pozyskamy? No chyba że wcale nie chodzi o smog, a o konkretne piece, fotowoltaike z demobilu itd.

 10. Stan

  24/12/2019 o 08:43

  W Tenczynku zdarza mi sie wysiadać z samochodu do sklepu przy rondzie. Prawie zawsze wieczorem jest tam strasznie zakopcone i śmierdzi palonymi śmieciami. Wystarczy przeprowadzić kontrole w obrębie 100m i mandaty się posypią. A jęśli już straż miejska nie chce dawać mandatów, to chociaż przy każdej kontroli powinny tłumaczyć, że wdychanie tego syfu powoduje wiele chorób w tym raka. Ludzie sami sobie szkodzą. Te grosze zaoszczędzone na opale nie pokryją kosztów przyszłego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę