Gospodarka

Chcesz mniej płacić za odbiór śmieci? Musisz złożyć nową deklarację

Fot. Foter.com

Od stycznia zaczną obowiązywać nowe stawki za odbiór odpadów. Bez zmian, przynajmniej na razie, pozostanie firma, która zabierze je z naszych posesji. Gminie udało się przedłużyć umowę z firmą Miki.

Przypomnijmy, że dwa ostatnie przetargi na odbiór odpadów zostały unieważnione. Pierwszy przez zbyt wysokie kwoty zaproponowane przez oferentów, drugi po tym jak firma proponująca najniższą cenę nie dostarczyła potrzebnych w przetargu dokumentów. By od nowego roku śmieci nie zalegały mieszkańcom na posesjach, gmina zdecydowała o przystąpieniu do rozmów z obecnym wykonawcą. Umowę udało się przedłużyć do końca marca. 

Nowy harmonogram odbioru odpadów trafił już do mieszkańców, jest też dostępny na internetowej stronie gminy. Od stycznia rośnie cena śmieci, z 11 złotych do 25 za segregowane od osoby. Co istotne, zmiany w ustawie śmieciowej nakładają na każdego mieszkańca obowiązek segregacji. Jej brak będzie nas słono kosztował bo aż 50 złotych od osoby. Śmieci w sezonie mają być odbierane częściej także z sołectw. Zmieszane i bioodpady od kwietnie do października będą zabierane raz na dwa tygodnie.

Mieszkańcy którzy zadeklarują, że odpady zielone chcą sami kompostować, mogą liczyć na dwuzłotowy upust. By obniżyć ceną z 25 na 23 złote od osoby, mieszkańcy będą musieli złożyć w urzędzie nową deklarację. Dokument jest dostępny na stronie gminy i w urzędzie.

19 komentarzy

19 Komentarzy

 1. g

  22/12/2019 o 22:31

  Skoro ta sama firma będzie odbierać odpady ,to z kąd tak duża podwyżka ?

  • Paweł

   13/01/2020 o 15:39

   Gdyż mniejsze samorządy nie radzą sobie z gospodarowaniem odpadami co jest wynikiem tak wad prawnych ustawodawstwa w zakresie gospodarowania odpadami, jak i polityki „mafii śmieciowej” mającej się coraz lepiej w kraju. Przykład że można inaczej – gmina miejska Kraków. Tam stawki nie wzrosną.

 2. Tomek

  23/12/2019 o 08:01

  Czyli rozumiem że kilka worków zielonej trawy odbieranej raz na dwa tygodnie kosztuje 2zł na miesiąc. A wy ludziska krzyczycie, że drogo odpady wychodzą. Za chwilę okaże się że nie oddając żadnych odpadów można płacić „tylko” 15zł/miesiąc.

  • Lalasiaki

   27/12/2019 o 17:13

   Po to jest ustawa żeby śmieci nie lądowały w lesie.

 3. Czatkowiczanin

  03/01/2020 o 09:49

  Zapraszamy Pana wiceburmistrza Godynia jako osoby zajmującej się w gminie gospodarką śmieciową do Czatkowic żeby odebrał z posesji śmieci, które wczoraj wystawili mieszkańcy zgodnie z dostarczonym do skrzynek harmonogramem. Ustalić opłatę 25 zł od osoby było łatwo, odebrać śmieci to już problem.

  • Adam Godyń

   04/01/2020 o 20:37

   Szanowny Panie! Nie uchylając się od współodpowiedzialności za okoliczności związane z funkcjonowaniem naszego samorządu informuję, że sprawa należy do zakresu działania Referatu Gospodarki Komunalnej UM Krzeszowice, a ta komórka organizacyjna mnie akurat nie podlega. Zatem czyniąc personalne „wycieczki” należałoby sprawdzić (w schemacie organizacyjnym Urzędu), czy „strzał” będzie celny. A to akurat absolutne pudło, by nie powiedzieć „ślepak”. Wracając do tematu – za terminowy odbiór odpadów odpowiedzialna jest firma je wywożąca. Jeżeli dalej śmieci są nie odebrane, proszę podać więcej szczegółów (chociaż nazwę ulicy), najlepiej do RGK (tel. 12 252 08 21). Wtedy sprawa będzie rozpoznana i w uzasadnionym przypadku nastąpi interwencja u wykonawcy usługi.

   • Do Szanownego Pana Wiceburmistrza

    05/01/2020 o 18:55

    Pan Szanowny chyba zapomniał napisać „przepraszam” na początku swojej odpowiedzi, prawda?

    PS
    Nieodebrane pisze się razem.

    Jeżeli gmina wybiera wykonawcę a ja jako mieszkaniec nie mam żadnego wyboru to GMINA jest odpowiedzialna za tę usługę.

 4. Z

  04/01/2020 o 13:29

  Ktoś się orientuje jak przez internet złożyć to oświadczenie? Na stronie gminy są do pobrania 2 pdf-y. Jeden do złożenia w formie pisemnej a drugi do złożenia przez ePUAP. Niby jak mam wypełnić tego pdf-a i go złożyć przez ePUAP? To jakiś błąd? Może powinien być w .doc?
  Jest jakiś termin do kiedy trzeba złożyć te oświadczenia z adnotacją o kompostowaniu odpadów i zniżką?

  • Karol

   13/01/2020 o 11:13

   Pdf jest edytowalny, użyje opcji „Wypełnij i podpisz”

 5. Akogoto

  09/01/2020 o 06:45

  – 2 zl to śmiech na sali, nie zachęci do zrobienia sobie syfu koło domu
  – gadanie że po podwyżce bedą śmieci odbierane częściej jest dziwne, bo ja nie wyprodukuje ich więcej, a teraz odaje czasem 1/2 kubla
  – jak by moj szef wyslal 4 ludzi po 2 „worki” to firma poszla by z torbami ( ostatnio tylu panów przyjechalo) No ale tu kasa publiczna to można .
  – chcialbym sam wywozic segregacje do pszoku i placic mniej – mam taka mozliwosc

  • M

   10/01/2020 o 09:41

   Dokładnie tak samo myślimy. Śmieci mamy z roku na rok coraz mniej. Kwestia świadomości przy zakupach.

  • Życzliwy

   13/01/2020 o 14:59

   Mam wrażenie że nie wiesz co to jest kompost. Kompostuję odpady zielone od zawsze, bo kompost dość że nawozi mi ogród to jeszcze uzupełnia ziemię której ubywa w czasie plewienia. Kompost dobrze zrobiony nie śmierdzi.

  • ?

   14/01/2020 o 20:18

   syf koło domu? Ty w ogóle wiesz, co to jest kompost?

 6. Tenczynianin

  10/01/2020 o 21:37

  Nie rozumiem skąd ta podwyżka!? Jak mniemam wykonawca powinien mieć „eko” śmieciarki, a tu dziś w firmie na Kościuszki przyjechała stara śmieciara, druga w kolorze pomarańczowym mijała mnie na nowym wiadukcie. Czy tylko ja czuję się najnormalniej w świecie okradany? Za co płacimy więcej? Skoro sortujemy dokładnie (robimy robotę za kogoś), to jakim ujem cena idzie w górę, skoro nic się nie zmienia?

 7. Mieszkam w Polsce, mieszkam w polsce

  12/01/2020 o 19:58

  Wchodzę na epuap chcą złożyć korektę deklaracji. A tam… Wskazany urząd nie obsługuje jeszcze poniższej sprawy, ale już 15 osób zgłosiło na nią zapotrzebowanie. Ja jestem tą piętnastą 😉 E-urząd w rozkwicie.

  • Myślęwięcjestem

   13/01/2020 o 11:09

   Piękna polska cecha… Gderać, narzekać i nie sprawdzić 😉 Ja bez problemu złożyłem korektę. http://www.gminakrzeszowice.pl/gospodarka_i_srodowisko/Wzory_deklaracji_-_oplata_za_gospodarowanie_odpadami_komunalnymi – stąd ściągnąłem wniosek w edytowalnym pdfie, dołączyłem do „Pismo ogólne do urzędu” i poszło. Przekaż to pozostałym 14 osobom 😀

  • Xman

   14/01/2020 o 00:43

   Wystarczy wypełnić formularz z pdfa że strony gminy i wysłać jako pismo ogólne. Ja tak zrobiłem i jest ok.

  • Anonim

   14/01/2020 o 14:05

   Do „Mieszkam w Polsce”
   A może by tak podziękować współpiszącym tutaj za pomoc ?
   Ale nie, najlepiej wylać ferment i zamilknąć. Taka pospolita cecha.

 8. Karol

  13/01/2020 o 11:12

  Przesadzasz trochę. Na stronie gminy jest deklaracja, można ją spokojnie wysłać Epuapem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę