Zdrowie

W gminie zacznie działać ekodoradca. Pomoże zdobyć pieniądze na wymianę starego pieca

Fot. UMWM

W poniedziałek burmistrz Krzeszowic podpisał list intencyjny w sprawie przystąpienie gminy do programu LIFE. Oznacza to, że w urzędzie zacznie działać ekodoradca, którzy pomoże w pozyskiwaniu środków na wymianę starych kotłów.

Krzeszowice robią kolejny krok w walce o czyste powietrze. W poniedziałek Wacław Gregorczyk, razem z sześcioma innymi burmistrzami podpisał list intencyjny w sprawie przystąpienie do programu LIFE. Program potrwa do końca 2023 roku. Wartość projektu oszacowano na około 17 mln euro (70 mln zł), z czego dofinansowanie unijne wynosi 42 mln zł. Projekt zrzesza 69 partnerów, w tym 62 małopolskie gminy. 

W mijającym roku w małopolskich gminach w ramach projektu LIFE pracowało 60 ekodoradców, pozyskujących środki zewnętrzne na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń oraz mobilizujących mieszkańców do wymiany przestarzałych pieców, termomodernizacji budynków itp – informuje urząd Marszałkowski. Ekodoradcy edukują, doradzają czy razem ze strażnikami miejskimi kontrolują paleniska. Więcej o programie i działalności ekodoradców można przeczytać na stronie: powietrze.malopolska.pl/life. Jak informował na grudniowej sesji burmistrz, gmina rozważa także przystąpienie do programu STOP SMOG.

Rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę