Gospodarka

Już kilkaset osób podpisało się pod petycją do władz gminy

Fot. Foter.com

Gdynia, Kołobrzeg, Tuchów, Luzino, Gorzyce, a także nieodległe Babice. Od morza po Tatry mieszkańcy podpisują petycje do władz gmin albo w desperacji wychodzą na ulice protestując przeciwko rosnącym cenom odbioru odpadów. W Krzeszowicach, w zaledwie kilka dni, pod pismem w sprawie obniżenia stawek za odbioru śmieci, podpisało się już ponad 300 osób.

W niewielkiej, bo nieco ponad 9-tysięczne gminie Babice, pod petycją dotyczącą wysokości opłat za śmieci, podpisało się ponad 2 tysiące mieszkańców. Trudno się dziwić gdy z dnia na dzień cena odbioru odpadów rośnie z około 4 do prawie 23 złotych (dodajmy, że w Babicach będą też tacy, którym przyjdzie zapłacić ponad 33 złote). Stawki rosną praktycznie we wszystkich gminach. Przed kolosalnymi podwyżkami uchroniły się tylko te samorządy, na których terenie znajdują się Regionalne Instancje Przetwarzania Odpadów, wysypiska śmieci, sortownie, zakłady utylizacji czy spalarnie śmieci.

Niższej ceny nie gwarantuje już nawet odbiór odpadów przez gminne usługi komunalne. W Skawinie, która odbiór śmieci w trybie in-house zleca Miejskiemu Zakładowi Usługowemu, opłaty za odbiór odpadów wzrosły pod koniec ubiegłego roku z 15 do 25 złotych za segregowane i z 25 do 50 złotych za zmieszane. Dodajmy, że Skawina nie wprowadziła ulgi za kompostowania odpadów zielonych, która obowiązuje m.in. w Krzeszowicach. Skawina zrobiła za to coś, czego w naszej gminie zabrakło. Przed wprowadzeniem nowych stawek m.in. na stronach gminy pojawiły się informacje planowanym wzroście cen, oraz powodach podwyżek.

„Nam mieszkańcom, także nie podoba się brak rzetelnego przedstawienia wyjaśnień, oraz szybkie, nieprzemyślane przepychanie uchwał, tak ważnych dla funkcjonowania mieszkańców naszej Gminy przez Rade Miejską w Krzeszowicach” – piszą mieszkańcy gminy Krzeszowice w petycji skierowanej do burmistrza i podkreślają, że „Gmina powinna dostosować stawki (za odbiór śmieci) do realnych możliwości mieszkańców”.

„(…) wnosimy o ponowne i rzetelne sprawdzenie możliwości jakie ma przed sobą Gmina, aby kwota za wywóz śmieci była zdecydowanie niższa, a następnie podjęcie działań zmniejszających podatki dla mieszkańców segregujących odpady” – dodają. Z pełną treścią petycji można zapoznać się na stronie petycjeonline.pl. Podpisało się pod nią już ponad 300 osób.

Trochę inne podejście przyjęto w gminie Skarżysko Kamienna. Trwa tam zbiórka podpisów pod inicjatywą wprowadzenia rządowych dopłat do stawek śmieciowych, które ponoszą mieszkańcy. Prezydent miasta i radni Rady Miasta wystosowali w tej sprawie apel to premiera Mateusza Morawieckiego, proponując wdrożenie systemu 50-procentowych dofinansowań – pisze Portal Samorządowy.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Paweł

  27/01/2020 o 06:45

  A kiedy petycja,że wszyscy mają żyć długo i szczęśliwie? 😁
  A poważniej – dlaczego autor petycji przetwarza dane osobowe nie informując nikogo,kto jest ich administratorem? To jest bezprawne!

  • Ziom

   28/01/2020 o 15:24

   Petycje online a ministerstwo cyfryzacji – Sprawdź a nie idiotycznie powtarzaj Rodo, Rodo…

 2. Ja

  01/02/2020 o 15:36

  W lecie będą zapytania i interpelacje co Państwo,gmina zrobi na rzecz oieplenia klimatu.Dlaczego w budynkach użyteczności publicznej nie ma klimatyzatorów.Już widzę te interpelacje.Nowe budynki-znów niedoróbki budowlane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę