Wydarzenia

Sołtysi, zakonnice, strażacy z gminy pomogą osobom starszym w zrobieniu zakupów

Fot. Foter.com

W Zakopanem, Warszawie czy w Trzebini urzędnicy uruchamiają specjalne akcje i poszukują osób chętnych do pomocy starszym, schorowanym samotnym mieszkańcom, najbardziej narażonym na zakażenie koronawirusem. W gminie Krzeszowice już ruszyła oddolna pomoc. Angażują się w nią zespoły charytatywne, sołtysi, strażacy, a też siostry zakonne.

Sołtysi Czernej i Filipowic za pośrednictwem mediów społecznościowych wystosowali apel do mieszkańców by ci, zgłaszali potrzebę udzielenia pomocy samotnym, starszym osobom, które obawiają się wyjść po zakupy. 

„Ze względu na rozpowszechnianie się koronawirusa który jak wiemy jest dużym zagrożeniem zwłaszcza dla osób starszych, nasza jednostka OSP Wola Filipowska wychodzi z inicjatywa pomocy w dostarczeniu niezbędnych artykułów do Państwa domów. Osoby które nie chcą lub boja się o Swoje zdrowie mogą zgłosić się do nas o pomoc” – zadeklarowali strażacy z Woli Filipowskiej. Pomoc w zrobieniu zakupów i załatwieniu sprawunków osobom starszym i samotnym zadeklarowały też Siostry Miłosierdzia z Tenczynka.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. Mieszkaniec

  15/03/2020 o 19:43

  To świadczy o jednym. Mamy społeczeństwo obywatelskie wrażliwe na potrzeby innych. To wielkie osiągnięcie. Oby tak dalej.

 2. tomaszmyszewski

  15/03/2020 o 20:12

  Chętnie dowiozę – do kogo się zgłosić w Tenczynku ? – sołtys czy wozić zakonnice ?

 3. Pablito

  18/02/2021 o 14:14

  Społeczeństwo obywatelskie jest wtedy, gdy obywatele organizują się w sposób samodzielny i oddolny.
  Tutaj akurat inicjatywa wychodzi, że strony organów pomocniczych władz lokalnych, co raczej wiele wspólnego ze społeczeństwem obywatelskim nie ma. Pandemia trwa już niemal rok. Skoro po roku czasu, pojawia się dopiero taki apel to nie najlepiej świadczy to o społeczeństwie obywatelskim. Powiem więcej, potrzeba udzielania pomocy osobom starszym na wioskach nie pojawiła się akurat w tej chwili. Istniała od zawsze, ale jakoś niestety nikogo nie obchodzi to czy starszy sąsiad ma opał na zimę, czy cokolwiek w lodówce. Liczę się JA.
  Skoro jednak akcja ruszyła to chętnie posłuchamy od jej inicjatorów ile osób i w jaki sposób z wzięło w niej udział.
  Pewnie tradycyjnie obejmie ona członków lokalnych OSP i garstkę aktywistów, przy bierności pozostałych setek mieszkańców.
  Co śmieszniejsze,rzadko z inicjatywami wobec osób starszych wychodzą tzw. lokalne autorytety. Weźmy choćby taki Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej. Instytucja z własną restauracją, salą konferencyjną czy domem pielgrzyma z cenami za pokój porównywalnymi z tymi w stolicy. Nie słyszałem jednak o żadnej inicjatywnie dla osób starszych, czy osób w trudnej sytuacji życiowej. Proponuję zatem nazwać inicjatywę sołtysów, nie tyle społeczeństwem obywatelskim, co raczej próbą ratowania ludzkiej twarzy swoich własnych mieszkańców, którzy specjalną empatią dla swych współbraci na co dzień się nie wykazują.

 4. ktoś

  20/02/2021 o 13:56

  Ciekawe czy dużo osób będzie beneficjentami takiej pomocy? Napiszcie, czy ludzie faktycznie dzwonią np. do OSP z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów? gdzieś taka sytuacja już gdzieś wystąpiła?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę