Wybory prezydenckie

Burmistrz czeka na wyjaśnienia. Poczta nie otrzymała spisu wyborców

Fot. Wikipedia

Kolejny mail i kolejna odmowa. Burmistrz Krzeszowic nie udostępnił Poczcie Polskiej spisu wyborców. Wokół samego głosowania wątpliwości jest coraz więcej. Ma je również prezes PKW, który niedawno wyraził obawę, że „w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów”.

Burmistrz Krzeszowic spisu nie udostępnił i poprosił o dodatkowe wyjaśnienia. Dotyczą one „zakresu żądanych danych, które nie są zgodne z danymi zawartymi w spisie wyborców”, tu pada konkretny artykuł. Burmistrz poprosił też o podanie podstawy prawnej żądania danych, niezgodnych z zakresem wskazanym w Kodeksie Wyborczym.

To już druga odmowa przekazania danych przez krzeszowicki urząd. Pierwszy mail od poczty nie został opatrzony elektronicznym podpisem osoby upoważnionej. O nieprzekazywanie danych apelują do samorządów Watchdog Polska, Fundacja Stefana Batorego oraz Panoptykon. Jasne stanowisko w tej sprawie wydał też Związek Miast Polskich. 

 

38 komentarzy

38 Komentarzy

 1. Jacek

  30/04/2020 o 21:17

  Pisiory i tak zrobią swoje.

 2. tomaszmyszewski

  30/04/2020 o 21:20

  Jeżeli wybory korespondencyjne się odbędą to ciągle uważam że przekaże – aczkolwiek nie uważam że w chwili obecnej nie robi nic – po prostu jest neutralnie oczekującym burmistrzem przecinającym naturalne wstęgi prolongaty oczekiwania. Czyli jednak coś robi.

  • Franek

   03/05/2020 o 11:32

   Człowieku skąd w Tobie tyle jadu i nienawiści. Dlaczego tylko judzisz na forum. Przecież doskonale wiesz, że teraz nie ma podstaw prawnych, żeby te spisy przekazać poczcie bo nie ma podpisanej ustawy. Jeżeli Ustawa wejdzie w życie to będzie musiał przekazać bo będzie to obowiązujące prawo, którego musi przestrzegać. Więc po co te Twoje posty robiące ferment i rozdmuchujące aferę. Strasznie Pan jest roszczeniowy i siejący ferment. Pozdrawiam

   • tomaszmyszewski

    04/05/2020 o 18:21

    Człowieku Franek – nie ma we mnie nienawiści o jadzie nie wspominając pomimo uporczywego powtarzania że takowy posiadam 🙂 – patrzę na przykłady z Polski płynące – na postawy Burmistrzów innych gmin którzy wprost i teraz i w tym momencie bez zapatrywania się na podstawy prawne a kierując się zdrowym rozsądkiem mówią nie – i wiesz co myślę człowieku Franek ? Że mają rację – i jeszcze coś ponad . Z poważaniem.

    • Koko

     04/05/2020 o 22:42

     Nowe czasy. Władza opiera się nie prawie tylko na zdrowym rozsądku.

 3. Jay

  01/05/2020 o 07:09

  Mądrze.

 4. W...

  01/05/2020 o 11:00

  Bardzo dobrze – dziękuję Nie wyrażam zgody na przekazywanie moich danych , mam takie prawo .

 5. JAN

  01/05/2020 o 11:13

  W końcu mamy rodo i nikt nie ma prawa żądać danych osobowych bez zgody osób których to dotyczy

 6. Dziękuję Burmistrzowi

  01/05/2020 o 13:07

  BRAWO.
  Prawo to prawo. Musimy go przestrzegać, bez tego będziemy mieli rządy mafii. I nie mam na myśli wersji soft, którą już znamy.

  Nie jestem fanem obecnego burmistrza, bardzo Pan zyskuje w tej trudnej chwili.

  • wyborca

   02/05/2020 o 12:25

   Jak odkryli dziennikarze już w poniedziałek możecie w ogródkach i skrzynkach znaleźć pakiety wyborcze bez żadnego oznakowania przed procedowaniem ustawy. Tak działa dzisiejsze państwo polskie. Historia zatacza koło – witajcie w PRL- bis.

 7. Historyk

  02/05/2020 o 19:35

  Nigdy w historii Polski po II wojnie światowej żaden rząd tak nie lekceważył obywateli, wyborców, ludzi. Nigdy, ani za Gomułki, ani za Bieruta, ani za Jaruzelskiego.
  Nie wolno nam dłużej tego tolerować. Po prostu nie wolno, w imię dzieci i wnuków, ludzi i którzy wywalczyli wolność.

 8. Katarzyna

  02/05/2020 o 21:54

  Ludzie, co się z Wami dzieje? Procedura głosowania korespondencyjnego, oprócz Polski, istnieje w prawach wyborczych: Australii, Bangladeszu, Bośni, Estonii, Filipin, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Islandii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Kanady, Lesotho, Litwy, Łotwy, Niemiec, Nowej Zelandii, Pakistanu, Portugalii, RFN, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii.
  W USA będą głosować korespondencyjnie na jesieni (a w tym czasie przewiduje się drugą falę pandemii),
  nikt nie podnosi takich absurdalnych tematów, o co Wam chodzi?
  W US faktycznie nie obowiązują absurdalne zapisy RODO, w domach na skrzynkach są normalnie nazwiska rodzin, to samo w Szwajcarii… O to chodzi?

  • krzeszowiceone.pl

   02/05/2020 o 22:32

   W Polsce już przed zmianą przepisów (dodanie dodatkowo możliwości głosowania korespondencyjnego dla seniorów) istniała możliwość oddania głosu korespondencyjnie, ale tylko dla osób niepełnosprawnych. Ani w Stanach, ani w Szwajcarii, ani w innych wymienionych przez Ciebie krajach kodeksu wyborczego nie zmieniano z dnia na dzień by przepchnąć taki model głosowania dla całości społeczeństwa. Obecnie nie ma żadnej ustawy, która wprowadzałaby w Polsce możliwość pełnego głosowania korespondencyjnego dla wszystkich obywateli, jest projekt, na 8 dni przed datą wyborów.

   • Katarzyna

    05/05/2020 o 16:06

    Nie znam historii zmian kodeksów głosowania w poszczególnych krajach, faktycznie w Szwajcarii proces był długi i zmieniano zasady, dopracowywano szczegóły latami, jednak uczono się na błędach, ścieżka już jest znana, dziś jest łatwiej, można po prostu brać przykład. Co do tempa zmian zasad głosowania w US też nie sądzę, żebyś dał sobie rękę uciąć, że z powodu huraganów etc nie były zmieniane zasady na gorąco. Można pogrzebać i sprawdzić.
    Sytuacja jest wyjątkowa, w US też podejmowane są decyzje, które się ludziom w głowach nie mieściły np zamykają metro nocą w Nowym Jorku, co praktycznie nigdy dotychczas w historii nie miało miejsca, no ale ludzie są bardziej elastyczni, a u nas niestety nie.

    • krzeszowiceone.pl

     05/05/2020 o 18:32

     tak, sytuacja jest wyjątkowa i na taką wyjątkową sytuację konstytucja przewiduje stan wyjątkowy. Oczywiście obecna władza nie chce go wprowadzać nie dlatego, że nie ma ku temu przesłanek (wszystkie ograniczenia które wprowadzili jasno pokazują, że są), tylko dlatego, że wybory przesunęłyby się w czasie i przypadły prawdopodobnie na okres, w którym społeczeństwo najmocniej odczułoby skutki recesji, przez co słupki wyborcze kandydata zjednoczonej prawicy mogłyby mocno spaść w dół. Reszta nie ma nic do stracenia, bo poparcie żadnego z kandydatów nie przekracza 10%.
     Konstytucja, wbrew temu co wydaje się dziś rządzącym, to nie guma w majtkach, którą można sobie dowolnie naciągać.

     • krzysio

      05/05/2020 o 21:12

      A Ja myślałem, że bardziej polityczny jest PRZEŁOM. Myliłem się. Krzeszowiceone.pl zmieńcie nazwę. Przełom to przy Was jest prawdziwą gazetą lokalną. A nie biuletynem lokalnym. Staneliście po jednej stronie sporu politycznego. Wstyd. Nie dziwcie się, że wszyscy kojarzą Wasz jedną partią.

     • krzeszowiceone.pl

      05/05/2020 o 22:08

      krzysio, to nie jest kwestia stania po jednej ze stron sporu, tylko po stronie zdrowego rozsądku
      z jedną partią kojarzą nas wszyscy czyli konkretnie Ty w swojej własnej osobie

  • Do katarzyna

   03/05/2020 o 02:57

   To nie beda wybory powszechne , pojmujesz co to znaczy?

   • Jay

    03/05/2020 o 18:35

    Bangladesz, Pakistan… Dobre wzorce. Słuszna linię ma nasz władza haha

  • carolina

   05/05/2020 o 12:09

   Włącz myślenie, to nie boli, chyba że ci pis je całkowicie wykasował.

 9. Anonim

  03/05/2020 o 14:33

  Bardzo dobrze – dziękuję Nie wyrażam zgody na przekazywanie moich danych .

 10. wyborca

  03/05/2020 o 15:24

  Do Katarzyna. Zapoznaj się z Konstytucją tu jest Polska. To ta ustawa zasadnicza określa co można a czego nie zgodnie z prawem. Nie daj przykładów państw i obowiązującego tam od lat i stanowionego w normalnym trybie prawa. To co się tu dzieje już od jakiegoś czasu to bezprawie. Wymień mi chociaż jedną instytucję obecnie funkcjonującą w Polsce niezależną od rządzących, która może kontrolować władzę wykonawczą. Ja takiej nie widzę, ostatnią był Sąd Najwyższy ale już przez swojaka jest powoli pacyfikowany. Czy uważasz za normalną sytuację gdy nie ma niezależnych instytucji które sprawowałyby kontrolę nad rządzącymi? Wszak przyznasz, nic tak nie demoralizuje jak władza. Co widać słychać i czuć.

  • Krzeszowiczanin

   03/05/2020 o 19:09

   Wybory należy zrobić metodą tradycyjną 17 maja.2 procent krzykaczy może przecież nie głosować.

   • Życzliwy

    04/05/2020 o 08:52

    Kto jest tym krzykaczem? Osoby które chcą by działano zgodnie z prawem a nie widzimisię starego, stetryczałego człowieka? Skąd wiesz że to 2% ? Robiłeś badania? Kiedyś w PRL-u podobnie nazywano ludzi którym nie podobała się władza. Czyżby wracały tamte czasy?

   • Zuza

    05/05/2020 o 07:21

    Hhhaaahha 17 maja chyba za rok
    W tydzień pandemia nie minie!

  • Ewik

   05/05/2020 o 12:50

   Interpunkcji się naucz.

  • Katarzyna

   05/05/2020 o 16:30

   Do Wyborcy. Jestem bardzo dobrze zapoznana z Konstytucją, która jest niestety pełna niedookreśleń i czasami brzmi jak Kasandra (pewnie Pan ją dobrze zna jak ja, więc wie Pan o co chodzi :))
   co dało pole do nadużyć władzy po 1997. No ale po to właśnie miała tak brzmieć, prawda? Bardzo bardzo smutne.

   • wyborca

    05/05/2020 o 19:23

    Akurat w kwestii wyborów nie ma niedookreśleń. Wszystko jest jasne i precyzyjne tyle że nie ma dobrej woli ze strony rządzących. Są tylko działania pozaprawne wręcz siłowe, które wcześniej czy poźniej zemszczą się na nas wszystkich. To sygnał ile dla nich znaczymy – nic. Chcą tylko władzy absolutnej do tego jest im potrzebny bezwolny prezydent.

 11. Olo

  04/05/2020 o 05:01

  Krzeszowiczaninie czy tesknisz za gierkiem i socjalizmem?

  • Kapitan Hook

   05/05/2020 o 06:46

   Na 100 procent tęskni. Jak wielu innych, stąd PiS miał takie oparcie.

   Szczęśliwie dla Polaków idzie już na dno. Wczoraj już nawet Kościół oficjalnie zrzucił szalupki i zaczął odpływać z tego okrętu. Kapitanowi zasłaniają burty, więc jeszcze nie widzi, co się dzieje. A prawdy mu załoga nie powie, zaczęła walkę o przetrwanie. Między sobą.

 12. AnnaK

  04/05/2020 o 10:09

  Te wybory jeśli będą w maju, to są niezgodne z Konstytucją. Choćby dlatego, że nie mogła się odbywać normalna kampania. Mimo to zagłosuję w nich, bo jest szansa odebrać urząd Dudzie. Mój kandydat to Szymon Hołownia, który prowadzi kampanię internetową i w ciągu ostatnich tygodni stworzył ogromne zaplecze wyborców. Jest bezpartyjnym kandydatem, który swój program przedstawił już w styczniu.

  • Zgoda

   04/05/2020 o 19:46

   Zgadzam się z Panią, również poprę Szymona Hołownię, ale jedynie w wyborach standardowych. Pocztowa farsa odpada.

  • Anonim

   04/05/2020 o 23:21

   Czyli wybory niezgodne z konstytucją, ale pani idzie głosować?
   Gratuluję logiki.

   Wybory się odbędą i do tego będą normalnie w lokalach wyborczych.
   Szkoda tylko że ciemna masa nie rozumie że koronawirus to żadna pandemia…
   Ale ja wiem, ciężko się na liczbach operuje

   • Rod....

    05/05/2020 o 19:46

    Skoro nie pandemia – to dlaczego nie wiedząc dokąd dusimy się w maseczkach, wdychajac to co wydalamy tylko z mokrym dodatkiem

 13. Życzliwy

  05/05/2020 o 19:12

  Jak można głosować na takiego mazgaja? Kolejny pajac i piotruś pan w pałacu prezydenckim.

  • S

   06/05/2020 o 13:37

   Mentalność poddanego w pełnej krasie.
   Nawiasem mówiąc ktoś kto jest przeciw prawu i demokracji nie powinien mieć prawa głosu w normalnych wyborach, które przecież są przejawem demokracji.

 14. chłopaki nie płaczą

  06/05/2020 o 16:57

  Aż się łezka w oku zakręciła, patrząc na nieporadnego Hołownię:) To jakaś szopka co ten gość sobą reprezentuje. Ma poparcie w osobach jemu podobnych ! Najpierw zdjęcia z Kamyszem, teraz Hołownia – jak chorągiewka powieje.

 15. nieudana wersja Luisa de Funes

  06/05/2020 o 19:10

  Przyznaję, Twój kandydat to jest dopiero gość! Przystojny, mądry, elokwentny, żartowniś, wysoki, bystrzacha i ma wyczucie chwili, niezależny, charyzmatyczny przywódca, i w mundurze dobrze wygląda – jako leśnik na tle sągów setek ściętych buków w resztach lasów, jako żołnierz WOT w okopie jest jak tlen – nie widać go, a przecież wiadomo, że jest, jako strażak też na pewno powiedziałby jakiś dobry żart o pożarze i sikaniu sikawką. Taki Robert Redford i Ignacy Paderewski w jednym.
  (Paderewski to taka pstać z historii, którą szanowano na całym świecie. Poważnie). Redford to taki aktor.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę