Gospodarka

COVID-19 a gminne finanse. Mniejsze wpływy z PIT, CIT i podatku od środków transportowych

W kwietniu wpływy do budżetu gminy z tytułu podatku PIT były o 40% niższe niż przed rokiem. O połowę spadł dochód z CIT, a wpływy z podatku od środków transportowych wyniosły zero złotych. Ubytki w budżecie trudno będzie zrekompensować nocnym gaszeniem latarni. 

Początek epidemii to koniec optymistycznych wieści dla budżetów samorządów. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku gminy Krzeszowice. Spadki dochodów z PIT, CIT czy podatków od środków transportowych widać było już w marcu.

Kwiecień przyniósł prawdziwe tąpnięcie. Wpływy z podatku od osób fizycznych spadły z ponad 3.4 mln złotych do około 2 milionów. O połowę mniej wpłynęło z tytułu CIT, jeszcze gorzej było w marcu gdzie spadek na CIT sięgnął 67% (z około 269 tysięcy złotych w 2019 do 88 tysięcy w 2020). Kwiecień to także miesiąc w którym do gminnego budżetu nie wpłynęły pieniądze z tytułu podatku od środków transportowych (rok wcześniej było to ok. 50 tysięcy złotych).

 

W łagodzeniu skutków spadku koniunktury, który odczuwają także samorządy, ma pomóc przyjęta niedawno kolejna tarcza anktykryzysowa. Pozwala ona m.in na:

  • łagodzenie reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych jednostki wynikającego z wystąpienia epidemii COVID-19
  • uelastycznienie wydatkowania środków z tzw. funduszu korkowego w 2020 r. Pieniądze z tego funduszu będzie można przeznaczyć na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków COVID-19
  • wprowadzenie możliwości wcześniejszego przekazywania w 2020 r. rat części oświatowej, wyrównawczej, równoważącej i regionalnej subwencji ogólnej

 

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. ___

  10/06/2020 o 05:55

  Jak to mniejsze wpływy do budżetu? Oglądam Wiadomości i cały czas słyszę że jest dobrze, Europa a szczególnie Niemcy nam zazdroszczą. Że mamy najlepszego premiera, najlepszego ministra i najlepszego szeregowego posła. No i przede wszystkim że za PO/PSL było gorzej.

 2. Sóweren

  10/06/2020 o 13:09

  Przynajmniej jednak krzywa idzie w dół. Sasionowi, rodzinie Szumowskich i temu co słowa prawdy nie powiedział, coś się jednak udało wypłaszczyć.

 3. buka

  10/06/2020 o 16:06

  Oglądaj dalej i miej słodkie sny. Tyle że przebudzenie może być szokiem. Tam zawsze czarownicą i wilkiem jest opozycja,a swojaki to cudowne, rozmodlone, uczciwe do bólu czerwone kapturki i owieczki. Wiadomości to świat baśni dla staruszka, żeby się dobrze czuł. Pod wpływem tego co ogląda napisał ostatnio list do swoich trzódek. Bardzo ciekawy jakby zaczynał rządzenie a tu bidulek rządzi już przeszło pięć lat. Trzeba wybaczyć, bo po siedemdziesiątce rok upływa jak dzień. Stąd te śmiesznostki w gryzmołkach.

 4. Anonim

  11/06/2020 o 17:23

  Podatek od środków transportowych płaci się dwa razy w roku.
  Do 15-tego lutego i 15-tego września więc nic dziwnego.
  Inne miesiące obowiązują w wypadku zakupu pojazdu a w obecnych czasach trudno o nowe inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę