Inwestycje

Kompleks rekreacyjny zamiast ogródków działkowych? Radni „za”

basen krzeszowice

Nie jeden basen a cały kompleks rekreacyjny ma powstać w przyszłości na działkach między Aleją Solidarności a ulicą Legionów Polskich w Krzeszowicach. Na ostatniej sesji burmistrz roztaczał przed radnymi wizję miejskiego  uzdrowiska z kilkoma sanatoriami, parkiem zdrojowym i tężnią solankową. Deklarację w sprawie przystąpienia do prac związanych z budową kompleksu rekreacyjnego radni przyjęli tuż po tym, jak zgodzili się na dalsze wyłączanie ulicznego oświetlenia w nocy.

Rodzinny Ogród Działkowy „Kolejarz” przy ulicy Legionów Polskich będzie musiał zniknąć. Radni poparli plany utworzenia w jego miejsce zakładu leczniczego z kompleksem rekreacyjnym. Użytkujący do tej pory gminne grunty działkowicze, mieliby zostać przeniesieni na osiedle Czatkowice, między ulicami Legionów Polskich, Zacisze a Kasztanową. Zamianę gruntów gmina będzie musiała negocjować nie tylko z krzeszowickimi działkowiczami, ale przede wszystkim z Krajową Radą Polskiego Związku Działkowców.

Jak przekonywała obecna na sesji Agnieszka Wołodko, członkini zarządu ROD „Kolejarz”, przy zamianie terenu gmina musi wziąć pod uwagę wymagania dotyczące minimalnej wielkości działek – teraz to 5 arów. W nowym miejscu konieczne będzie doprowadzenie prądu oraz wody, stworzenie alejek oraz świetlicy, wypłacenie odszkodowania. Do przeniesienie jest 76 działek.

Poza działkowiczami gmina zamierza negocjować także z krzeszowicką parafią, do której należy teren tuż przy Alei Solidarności. Burmistrz bierze pod uwagą zamianę działek, ale podczas czwartkowej sesji nie powiedział, jakie tereny zamierza zaproponować parafii.

Jeśli gminie uda się zamienić grunty, miasto zyskałoby ponad 2 hektary terenu w niewielkiej odległości od centrum. Tu, według planów urzędów, miałoby w przyszłości koncentrować się serce krzeszowickiego uzdrowiska. Sanatoria, otwarte kąpielisko, kryta pływalnia, basen z wodami leczniczymi, park zdrojowy tężnie solankowe i zakład leczniczy – tak za kilka lat ma wyglądać teren na którym dziś stoją ogrodowe altanki. Jak się okazuje gmina ma już zgodę na 200 – metrowy odwiert przy KCZ, gdzie zamierza szukać solanki. Docelowo swoją funkcję miałby też zmienić plac targowy – być może zostałby zamieniony na duży rynek.

Radnych wizja burmistrza przekonała. Część wskazała jednak, że przejście od planów do realizacji najpierw musi poprzedzić uzyskanie przez miasto statusu uzdrowiska, a do tego, tak jak do budowy kompleksu rekreacyjnego, droga jeszcze daleka.

 

21 komentarzy

21 Komentarzy

 1. BUDOWNICZY PRL

  01/07/2020 o 06:19

  HA HA@@ Kolejne papierowe plany ,NA PARĘ LAT?? muszą mieć pracę za diety?? Już kompleks razem z AGH W MIĘKINII ZROBIONY,MNIEMAM??PAŁACE TEZ ZAGOSPODAROWANE,MNIEMAM??GOTOWY OBIEKT NA BASEN STOI -INTER MARCHE,z parkingiem ,mediami,idealne miejsce na basen @@ tylko zaadoptowac pod pływalnię@@ robota na góra -2 mies. ALE PO CO ROBIĆ COS, CO WIDAĆ? LEPIEJ =DEBATOWAC ,INTERPELACJE SKŁADAĆ ,NEGOCJOWAĆ ,UZGADNIAĆ -NO I ,JAK ZAWSZE, W SUMIE NA TYM KONIEC??KIEDY PLANUJECIE KOLEJKĘ WASKOTOROWĄ DO CZATKOWIĆ I LOTNISKO??

  • Znawca

   02/07/2020 o 22:24

   Dobry pomysł z tym basenem w intermarhe, podoba mi się

 2. ___

  01/07/2020 o 06:36

  Dodatkową atrakcją serca krzeszowickiego uzdrowiska będą ciężarówki jeżdżące z i do Czatkowic.

 3. kuracjusz

  01/07/2020 o 08:52

  Brawo! To ta sama gmina, która nie potrafi uporać się z paleniem śmieciami w piecach (o miale i węglu to już nie wspominam…), wylewaniem szamb do rowów i wyrzucaniem śmieci gdzie popadnie.

  • Agnieszka

   17/07/2020 o 13:55

   Co do wyrzucania śmieci to niestety ludzie. Nie zdziwię się jeśli Potoccy rzeczywiście zamkną park wokół Pałacu. Codziennie rano widzę tam nowy stos śmieci po wieczornej imprezie żuli/młodzieży.

 4. carolina

  01/07/2020 o 09:29

  Status uzdrowiska to głupot i zrobienie na złość mieszkańcom. Budowa tego kompleksu to kolejna głupota. Ciekawe czy gminę będzie stać na utrzymanie takiego molocha.

 5. Tomek

  01/07/2020 o 16:14

  No cóż póki co przegłosowali przedłużenie wyłączenia światła. Takie są realia. Pięknie się czyta wizje burmistrza:) – teraz już nie basen ale „Sanatoria, otwarte kąpielisko, kryta pływalnia, basen z wodami leczniczymi, park zdrojowy tężnie solankowe i zakład leczniczy” – tak za kilka lat ma wyglądać teren na którym dziś stoją ogrodowe altanki. Toż to będzie raj. Dobrze, że autor artykułu na końcu sprowadził nas na ziemię.

 6. Krakus

  02/07/2020 o 00:27

  Wola Filipowska czeka na basen juz 2 boiska szkoła z zapleczem sciezki rowerowe. Warto nad tym pomyśleć a nie czekac az inni zrobia

 7. Mieszkaniec

  02/07/2020 o 08:05

  Marzyć zawsze warto. Zwłaszcza że zarówno kasa państwa jak i gminy pusta i zasłużona. UE dobrze się zastanowi czy warto inwestować w taki kraj, ale mamy teraz wielkiego brata za oceanem może on… Skoro zaprasza na herbatkę i podpisywanie księgi pamiątkowej to pewnie pomoże… Nadzieja umiera ostatnia…

 8. krzeszowianka

  02/07/2020 o 21:24

  500+ dejta mi pińcet plus

  • nieznajomy

   03/07/2020 o 19:25

   A może tak byś raz w życiu zapracowała na to ???

   • Gimmi fajfhandryt

    04/07/2020 o 17:05

    Ty sadysto bez serca!

    • krzeszowianka

     06/07/2020 o 16:13

     Nie bede robiła. PIS da

 9. Marek

  03/07/2020 o 07:24

  Wam to nikt nie dogodzi, marudy. Pochwalcie się swoimi sukcesami. Tacy geniusze, jak Wy to na pewno mają już własne baseny. Wybuduje się a Wam będzie głupio.

 10. Jalo

  03/07/2020 o 22:25

  Brawo Panie Burmistrzu i Szanowni Radcy Miejscy. Mam nadzieję, że to wielkie przedsięwzięcie będzie realizowane jako dzieło publiczno-prywatne tak jak zrobiono w Solcu Zdroju. Trzymam kciuki za szybką realizację…

 11. Czesio

  26/07/2020 o 21:10

  Mam nadzieję, że w tych planach znajdzie się też miejsce na linię tramwajową. Schorowani ludzie nie mogą pokonywać takiego kawału drogi od dworca do działek, znaczy kompleksu sanatoryjnego. No i jeszcze jeden kościół by się przydał, bo jak kuracjusze zjadą to dwa istniejące kościoły mogą nie pomieścić wiernych, a przecież wirus jeszcze nie odpuścił i musi być zachowany dystans. Trzeba też pomyśleć o jakimś wyrobie regionalnym do jedzenia np. oscypek krzeszowicki z kawałeczkami papryki w środku. Krzeszowice Zdrój – to brzmi dumnie. Wszystkie pociągi ekspresowe z Warszawy, Wiednia i Berlina będą się zatrzymywać. A po południowej stronie dworca zbudujemy sobie skocznię narciarską i puchar świata zagości…

  • Anonim

   27/07/2020 o 11:58

   Czesio kochany,
   ani to śmieszne ani to mądre.

  • Anonim

   30/11/2020 o 15:30

   Mnie się podobają propozycje Czesia. Tylko jak produkt regionalny proponuję pomidor faszerowany łoscypkiem hej!!!

 12. ratownik WOPR

  10/08/2020 o 18:18

  ogródki działkowe nie radnych ,wiec nic im do tego@ niech swoje dzialki oddadzą@ strefy rekreacyjne sie nie sprawdzają@ ppusto na nich @ wszedzie jezdze,na 3 mies działania?? a sprzety p 2 latach zardzewiałe iu zniszczone@@ bez sensu@ nikt potem nie dba o nie@@BALNEOLOGIA MA SIE ROZBUDOWYWAĆ@ Juz nie ma miejsca na parkowanie ,a co dopiero potem@ za mały teren@ zrealizowac plan sprzed 30 lat@@ sanatorium w pałacu@@ teraz nawet we dwóch@ niech kupia od POTOCKICH I REMONTUJA@to sie utrzyma!!!

 13. Alladyn

  29/11/2020 o 14:29

  Jest rządowa kasa na odwierty geotermalne. Może idźmy w tę stronę?
  Termy Krzeszowice!

 14. Arthur

  30/11/2020 o 07:34

  wypędźmy wszystkich przedsiębiorców z Krzeszowic bo i tak słabo dają sobie radę z biurokracją inwestując – a w to miejsce niech radni inwestują w raz z Gminą szkoda tylko ze nikt z nich nie ponosi odpowiedzialności finansowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę