Gospodarka

Radni tłumaczą się z podwyżek cen śmieci. „Nie jesteśmy podatkowymi masochistami”

Na czwartkowej sesji radni przegłosowali nowe, wyższe ceny za odbiór śmieci. Dyskusja nad projektem uchwały trwała prawie dwie godziny. Przed samym głosowaniem zawiesił się system i potrzebna była krótka przerwa. Po wznowieniu obrad stało się jasne, że od października za śmieci segregowane zapłacimy o 7 złotych więcej.

32 złote od osoby za śmieci segregowane i 64 złote od osoby jako umowna kara za brak segregacji. Takie stawki za odbiór odpadów zaczną obowiązywać w gminie Krzeszowice już za nieco ponad trzy miesiące.

Przegłosowanie projektu uchwały zaproponowanej przez burmistrza, poprzedziła prawie dwugodzinna dyskusja. Myli się jednak ten, kto sądzi, że radni weszli w polemikę z włodarzem gminy. Większość, głównie z ugrupowania burmistrza oraz klubu Prawo i Sprawiedliwości, za cel postawiła sobie wytłumaczenie mieszkańcom skąd bierze się owa podwyżka, którą za chwilę przegłosują. 

Co skłoniło radnych do bycia „podatkowymi masochistami”?

Argumenty „za” podniesieniem cen odbioru odpadów właściwie nie zmieniają się od lat, bo od lat, jak tłumaczy w uzasadnieniu do uchwały urząd, politycy nie robili nic by samorządy za odbiór i zagospodarowanie śmieci płaciły mniej. Dodatkowo, w 2018 roku zmieniły się przepisy ustawy, nakładając na gminę obowiązek częstszego odbioru odpadów. W obniżeniu cen nie pomaga też podnoszenie płacy minimalnej, co z kolei wpływa na wzrost kosztów osobowych po stronie film zajmujących się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów.

Wzrost opłaty marszałkowskiej ze 170 złotych za tonę w 2019 roku, do 270 złotych w 2020 roku, 60% wzrost cen za odbiór odpadów wielkogabarytowych, których ilość w trakcie epidemii lawinowo rośnie czy średnio 30% wzrost cen jednostkowych pozostałych odpadów. To wszystko sprawia, że od października będziemy mocniej trzymać się za kieszeń.

Radni wskazywali też na wzrost liczby śmieci odbieranych od mieszkańców. W 2017 roku było to średnio 276 kilogramów, natomiast tylko w pierwszym półroczu 2020 roku liczba ta wzrosła do 369 kilogramów. Zmniejsza się natomiast liczba osób w systemie. W szczytowym momencie było ujętych 28 800 mieszkańców, teraz liczba zadeklarowanych oscyluje w okolicach 28 100. Gmina ma możliwość skontrolowania czy liczba osób wskazanych w składanej deklaracji jest zgodna ze stanem faktycznym – według radnych, powinna z niej skorzystać.

Opozycja punktuje, stowarzyszenie apeluje

Do dyskusji włączyli się też radni opozycyjni przypominając, że problem wysokich cen odbioru odpadów narastał od lat. W tym czasie, według nich, gmina nie podjęła żadnych efektywnych działań, by nieco obniżyć koszty odbioru odpadów. W dyskusji powrócił temat niedofinansowanej komunalki i odrzuconego pomysłu postawienia w mieście butelkomatu, który miał spełniać funkcję edukacyjną.

Radni zwracali też uwagę na brak ulg dla dużych rodzin i potrzebę zwiększenia ulgi dla mieszkańców, którzy zdecydowali się na kompostowanie odpadów zielonych. Urzędowi dostało się za brak informowania mieszkańców o planowanych podwyżkach cen śmieci. 

W trakcie dyskusji, po raz kolejny padła propozycja zmiany sposobu naliczania opłaty za odbiór śmieci i przejścia z systemu „na osobą” do systemu rozliczania po zużytej ilości wody. To miałoby skłonić mieszkańców do większego oszczędzania.

O nieprzyjmowanie propozycji nowych stawek, do radnych zaapelowało stowarzyszenie Rzetelna Gmina Krzeszowice. „Polska ciągle znajduje się w stanie pandemii spowodowanej wirusem COVID-19. Wielu Polaków, w tym również mieszkańców gminy Krzeszowice straciło pracę, wielu otrzymuje obniżoną pensję. Uchwalanie gigantycznych stawek w wysokości 32 złotych za osobę dla wielu z nich będzie ciosem skierowanym w budżety rodzinne” – wskazują członkowie stowarzyszenia. Dodali również, że jedynym widocznym działaniem burmistrza w kierunku rozwiązania śmieciowego problemu, okazały się kolejne projekty uchwał podwyższające opłaty za odbiór odpadów.

Recepta na niższe ceny? Komunalka i zmiany w ustawie

Burmistrz liczy na to, że podjęta w czwartek uchwała, będzie ostatnią podwyższającą ceny za odbiór odpadów. Po zmianach w Radzie Nadzorczej oraz powołaniu na stanowisko prezesa nowej osoby, gminna komunalna najpóźniej do 1 kwietnia 2021 roku ma być gotowa na odbiór odpadów od mieszkańców gminy. 

Do rozstrzygnięcia pozostaje jednak jeszcze przetarg na zagospodarowanie odpadów. Ten gmina chciała ogłosić już w sierpniu, ale ze względu na trwające w ministerstwie klimatu prace nad zmianą w ustawie śmieciowej postanowiła się wstrzymać.

Według informacji medialnych ministerstwo chce powrócić do trzyletniego okresu magazynowania odpadów na wysypiskach, liczenia recyklingu na starych zasadach i zamrożenia, a może nawet obniżenia opłaty marszałkowskiej. Zrównane mają także zostać ceny za odbiór odpadów od mieszkańców i firm. Poprawiona ustawa ma pozwolić na znaczne obniżenie kosztów odbioru odpadów. Zmiany w życie wejdą być może już jesienią bieżącego roku.

 

35 komentarzy

35 Komentarzy

 1. -

  26/07/2020 o 23:55

  Od października będę wszystkie odpady zielone ładował do zmieszanych. Za 32 zł stać mnie. Cała trawa z koszenia, wszystkie liście, odpadki z kuchni będą lądowały w zmieszanych. Po cholerę mam się męczyć z kompostownikiem jak mogę wszystko wywalić do kosza. Mam nadzieję że reszta mieszkańców postąpi podobnie. Taki obywatelski sprzeciw. Zasypać ich odpadami zmieszanymi. Za 32 złote chyba warto naśmiecić? Toć to taniej kupić gotową ziemię w markecie niż kompostować odpady zielone. I nic nie śmierdzi, nic nie zajmuje miejsca w ogrodzie. Do tej pory męczyłem się z kompostownikiem, przerzucaniem z kupki na kupkę. teraz będzie prościej. Sru do kosza na śmieci i po kłopocie.

  • Iras

   28/07/2020 o 10:22

   Wtedy zapłacisz za brak segregacji 64 zł.

   • Radny

    11/08/2020 o 05:34

    Chcieliscie PIS no to macie coscie chcieli. I nie pyskowac tylko bulic

  • Z

   28/07/2020 o 12:14

   O tym samym pomyślałem. Jesień to akurat będzie dużo liści. Mam dwa kontenery na śmieci, aktualnie używany tylko jeden, to będzie tam można napakować liści, trawy, gałązek itp. rzeczy.

  • Bolo

   28/07/2020 o 17:46

   Dawno takiego intylygentnego komentarza nie czytałem

 2. Jadwiga

  27/07/2020 o 00:28

  Oczywiscie radnym w zamian nalezy zmniejszyc diety do zera i wtedy poznamy radnego Wladzia

 3. Akcja ogólnospołeczną.

  27/07/2020 o 16:47

  Pozbawić diet radnych, natychmiast. Myśle, ze kazdy nie radny oraz nie związany z rodzina radnego sie pod tym podpisze. Prosze aby radni nie komentowali w ohydny sposòb tej akcji gdyz sobie tego nie życzymy jako obywatele których chce sie strzyc jak barany.

  • Anonim

   28/07/2020 o 21:44

   Pozbawić diet, a szczególnie tych niegłosujących i nieobecnych

 4. Anonim

  27/07/2020 o 17:17

  W tej Gminie to wszystko jest drogo!!!!! Proponuje wprowadzenie jeszcze:
  -podatek za korzystanie z chodnika
  -podatek za oddychanie świeżym powietrzem w pseudo uzdrowisku
  -podatek za posiadanie łazienki,wody,żony,dzieci itp
  -podatek od głupoty, może lepiej nie bo większość osób którzy w tut gm rządzą musiałoby iść po zapomogę do mops.- z moich podatkow.

 5. Zenada

  27/07/2020 o 19:02

  Przetarg na odbiór odpadów rozstrzygnięty w marcu i z tego co wiem na rok czasu. A w połowie roku nagle podwyżka??? Do tego znam dobrze firmę która dotychczas odbiera odpady i z tego co widzę to dla nich złoty interes…

 6. Adi

  28/07/2020 o 07:00

  Kity to niech wciskają Pisiorom jak caly PIS

 7. Iras

  28/07/2020 o 10:27

  Obliczajac opłate od śmieci na podstawie zużycia wody, podwójnie będzie się opłacało kraść wodę. Zapewne kary i tak beda mniejsze niż oszczędności. Zamiast pieniędzy na odpady zyskamy gmine niedomytych lub złodziei żerujących na grupie tych uczciwych.

 8. Dżesika z Klałdjom

  28/07/2020 o 11:15

  Tak sie modla na procesjach do PISu to niech płaca za 500+.

 9. Tak sie robi wybory

  28/07/2020 o 11:20

  W prowadzonym przez siostry pasterki Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym we wsi Święta Katarzyna 100 proc. głosów w ostatnich wyborach otrzymał Andrzej Duda. Istnieja nagrania, w których podopieczne stwierdzają: „karty do głosowania wypełniały nam zakonnice”.

 10. Bolo

  28/07/2020 o 17:50

  Dla przypomnienia cały bałagan z cenami za śmieci to skutek uchwalonej w 2018 przez PiS ustawy która podpisał Duda, a samorządy muszą ja realizować, więc pretensje kierować do odpowiednich osób i instytucji

 11. -

  28/07/2020 o 19:04

  http://www.gminakrzeszowice.pl/aktualnosci/index/Stanowisko-burmistrza-w-kwestii-wzrostu-oplaty-za-gospodarowanie-odpadami/idn:2226

  Burmistrz wspomina o skokowym wzroście cen w ostatnich latach. W wyliczeniach wymienia dane z lat 2015, 2017, 2018 co ma niejako usprawiedliwiać obecne 32 zł. Czy ja dobrze pamiętam że jeszcze rok temu płaciło się nieco ponad 10 zł/os.? Więc po co przytaczać dane z ww. lat jak wtedy ceny nie rosły? Czy głównym powodem wzrostu cen nie jest przegłosowana rok temu ustawa o śmieciach? Przegłosowana przez PiS, które nota bene rządzi już od wymienianego przez Burmistrza 2015 roku. Czyli której partii mamy dziękować za podwyżki? Czy może jednak po 5 latach ich rządów nadal wina peło i Tuska?

  • My

   29/07/2020 o 21:31

   Na szczęście czas szybko leci to dzięki Nam pełnicie te funkcje nie zapomnimy podziękujemy wam napewno

 12. Mieszkaniec gminy

  28/07/2020 o 21:11

  Możemy tu sobie ponarzekać na forum i tyle.Sprawa śmieci, to sprawa nierozwiązana przez rządzących,którzy zamiast zająć się rzeczami ważnymi dla wszystkich,skupiaja się na rozdawaniu pieniędzy, wxamian za głosy w wyborach. Te i inne problemy będą rosnąć.

  • Dziedek Krystian

   29/07/2020 o 23:34

   Bo w końcu czas zamienić ciemnotę i zaściankowość na współczesną zachodnią cywilizację.
   PiS na na wysypisko historii. Tam jego miejsce. Młodzi ludzie – bierzcie się za rządzenie tym krajem.

 13. Robert

  02/08/2020 o 00:44

  Usługi Komunalne- 100 procent udziałowiec Gmina Krzeszowice- czy posiada wizje rozwoju? proszę o odpowiedź.
  1.Dlaczego nie ma programu inwestycji rozwojowej współpracy z ościennymi gminami, celem stworzenia polityki chroniącej przed podwyżkami ludzi segregujących śmieci.
  2.Czy Gmina Krzeszowice i inne gminy okoliczne nie powinny się zjednoczyć w programie rozwoju firmy umiejącej segregować i przetworzyć lub sprzedać.
  3.Co z modelem ochrony środowiska w Dani, czy jest możliwe podglądnięcie technologii używanej przez Duńczyków.(biogazownie w rejonach niezamieszkanych)dużo dobrych efektów.
  https://www.pigeor.pl/biogaz,https://polskagrupabiogazowa.pl/

 14. No tak czy nie?

  03/08/2020 o 06:19

  Gdyby pozbawic radnych diet to za coz bidule by do roboty jeździli?

 15. MMM

  04/08/2020 o 12:37

  Jak dla mnie to przetargi na odbiór śmieci to ustawka, jest kilka dużych firm które podzieliły się rynkiem komunalnym jak tortem i jeden drugiemu w określonym rejonie nie wchodzi w drogę. Po drugie dlaczego przez tyle lat Krzeszowicka komunalka nie inwestowała w samodzielne metody zagospodarowania odpadów? generowałoby to nowe miejsca pracy w gminie. Niektóre odpady można też przecież spalać bez szkody dla środowiska i w ten sposób uzyskiwać energię elektryczną (kłania się wyłączanie oświetlenia ulicznego) i cieplną (ciepło systemowe).

 16. ktoś

  05/08/2020 o 17:22

  Zgadzam się z Bolo- to PIS ustawę śmieciową w 2018 r. uchwalił, samorządy nic do powiedzenia nie miały, wręcz przeciwnie- gminy musiały się po prostu dostosować do nieżyciowych zapisów. Nie głosowałem na PIS. Płacę i narzekam. Ci co głosowali- niech płacą i nie narzekają. Ha ha ha. Tak wybrali, chociaż przypuszczam, że to tzw. socjale tych ludzi przekonały, a nie faktyczne argumenty, jak podrożeje życie, w tym wywóz śmieci. Niech sobie teraz płacą i płaczą. Ha ha ha.

  • Anonim

   06/08/2020 o 15:45

   No takim tokiem rozumowania to tym, co nie głosowali na PiS nalezy zabrać 500+, a tym co na nich głosowali zakazać uzytkowania sprzętu WOŚP.
   Jak tak wszyscy przeciwnicy PiS by oddali te 500+ co pobierają co miesiąc to może by się uzbierała ciekawa sumka.

   • Proste

    06/08/2020 o 18:40

    Darmowe, żłobki, przedszkola, podręczniki i leki dla dzieci. Plus jedne zajęcia pozalekcyjne. I żadnych łapówek do ręki. I jest normalny, fajny kraj.

    • Anonim

     07/08/2020 o 16:54

     Rozumiem, że nie bierzesz dla swoich dzieci 500+, bo przecież jest to łapówka, tak ?

     • A

      07/08/2020 o 23:20

      Tak, to jest kupowanie wyborców. Pieniądze za przychylność. Czyli łapówka.

     • prof

      08/08/2020 o 10:41

      Faktycznie, to nie łapówka, łapówkę daje się ze swoich, a nie rozdając cudze.

  • rbt

   10/08/2020 o 02:03

   Żyj błogo dalej w tym złudnym przekonaniu że jakby rządziło PO to nie powstała by ustawa śmieciowa i podwyżek by nie było..bo socjału na pewno by nie było. Bądź pewny, oni już nie wrócą. Zakotwiczyłeś się w starej zgranej nic nie wnoszącej rzeczywistości a dziś już nowe jest grane. Ogarnij się i życzę mniej ignorancji w stosunku do innych.

 17. REX

  07/08/2020 o 07:26

  Przeczytaj komentarz Rzetelna Gmina Krzeszowice ,że stworzono warunki praktycznie dla jednej firmy wykluczając małe firmy , też Komunalke która obsługuje tylko 1 gminę i ilości ma mniejsze śmieci od wymaganych przez gminę.

 18. Anonim

  14/08/2020 o 17:01

  Dlaczego nie widzę komentarzy?????…. widzę tylko ich ilość

  • krzeszowiceone.pl

   15/08/2020 o 12:44

   mieliśmy wczoraj awarię, stąd brak wyświetlania dodanych komentarzy, po 2 godzinach sytuację udało się opanować

 19. Roko

  16/08/2020 o 20:30

  Gdyby nie głupota krzeszowickich radnych placilibysmy normalne ceny za śmieci… ale Panowie myśleli że firma miki chce ich okraść i zazyczyli sobie rozliczenia od tonażu wywiezionych śmieci… tak się składa że przyszła pandemia a co za tym idzie większą produkcja śmieci itd. Więc pieniążków brakło. Dlatego szykuje się podwyżka… a można było ustalić przetarg na innych warunkach…

 20. Gie

  09/11/2020 o 10:39

  Od nowego roku szykuje się jakaś kolejna podwyżka czy to tylko w dużych miastach?
  https://businessinsider.com.pl/firmy/ceny-wywozu-smieci-drozeja-dwukrotnie-berlin-tanszy-od-warszawy-i-poznania/99vcfhg

 21. -

  12/11/2020 o 16:05

  Czy ktoś zwrócił uwagę że przez najbliższe 5 miesięcy śmieci będą odbierane raz w miesiącu? Czy to znaczy że opłata za śmieci będzie wynosiła wtedy połowę kwoty?

  Czy dobrze pamiętam że jednym z argumentów, powodów podwyżek była konieczność, obowiązek odbioru śmieci dwa razy na miesiąc. Że niby ustawodawca tego wymagał. To jak to się ma do harmonogramu na najbliższe 5 miesięcy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę