Inwestycje

Wraca temat budowy drogi przez Puszczę Dulowską. RDOŚ czeka na Wasze uwagi

Już tylko dwa dni pozostały na składanie uwag do raportu dotyczącego oddziaływania na środowisko budowy nowej drogi wojewódzkiej, łączącej węzeł Rudno z krajówką. Szlak ma przebiegać przez cenne siedliska przyrodnicze Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

O budowie nowej drogi wojewódzkiej łączącej węzeł Rudno z krajówką, a docelowo także z drogą 94 w Olkuszu, mówi się przynajmniej od ośmiu lat. Teraz przedsięwzięcie wkracza w etap oceny oddziaływania na środowisko. RDOŚ w połowie lipca zawiesiła na swojej stronie obwieszczenie o udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji w ramach rozpoczętej procedury. Informację na ten temat, w swoim BIP zamieściła także gmina Trzebinia. Co ciekawe, takiego samego ogłoszenia nie udało nam się znaleźć na stronach gminy Krzeszowice, która o budowę drogi bardzo mocno zabiega.

W raporcie stwierdzono, że nowa droga będzie kolidowała z dwoma cennymi siedliskami przyrodniczymi. RDOŚ dodaje też, że „planowana inwestycja ze względu na rodzaj, skalę i występujące oddziaływania na terenach dotychczas niezagospodarowanych, będzie negatywnie oddziaływać na obszary chronione ustanowione na podstawie ustawy o ochronie przyrody”.

Z trzech zaproponowanych wariantów, raport jako najbardziej korzystny, wskazuje ten, który najbardziej koliduje z terenem parku. Wariant pierwszy jest też wariantem preferowanym przez gminę Krzeszowice. Przecina zaledwie jedno zabudowanie i z krajówkę łączy się w Filipowicach, przy granicy z Dulową. To też jedyny wariant, który daje możliwość kontynuowania drogi w kierunku Olkusza.

Więcej na temat budowy nowej drogi przez puszczę >>

Swoje uwagi do raportu złożyły już dwa stowarzyszenia – Towarzystwo Przyjaciół Nowej Góry oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Woli Filipowskiej. Mieszkańcy wskazują na braki w inwentaryzacji niektórych chronionych gatunków zwierząt i ptaków. Wnioskują także o „przeprowadzenie rzetelnych badań geologicznych i hydrologicznych oraz o jednoznaczne określenie wpływu planowanej inwestycji na właściwości retencyjne Puszczy Dulowskiej w kontekście problemu suszy”.

Wskazują też na sprzeczności zawarte w raporcie dotyczące natężenia ruchu – z jednej strony mowa jest o odciążeniu dróg lokalnych, z drugiej strony dowodzi się, że „ruch na planowanej drodze będzie tak niewielki, że nie będzie miał wpływu na migrację zwierząt”.

Mieszkańcy wnioskują także, by pod uwagę brać całość inwestycji, także planowaną w przyszłości część drogi w kierunku Olkusza. Wskazują, że inwestycja będzie przebiegać po cennych „pod względem geologicznym, historycznym i krajobrazowym obszar dawnego wydobycia galmanu w okolicach Psar, Paryża i Galmanu (kopalnia Katarzyna). Obszar ten został objęty ochroną Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie i jeśli przebiegnie tamtędy droga ulegnie on całkowitemu zniszczeniu” – piszą mieszkańcy.

„Obecnie głównym zainteresowanym tą inwestycją jest Burmistrz Gminy Krzeszowiec, jednakże nie reprezentuje on stanowiska mieszkańców. Gmina nie prowadzi konsultacji społecznych, nie informuje mieszkańców o planowanej inwestycji. Mieszkańcy, którzy na własną rękę zdobywają informacje o podejmowanych działaniach są im przeciwni, rozumieją bowiem, że jej koszty – środowiskowe, przyrodnicze, społeczne, historyczne, a także ekonomiczne – znacznie przekroczą realne zyski” – piszą w uwagach mieszkańcy.

Z całością dokumentacji można zapoznać się na stronach RDOŚ. Uwagi przyjmowane są do 5 sierpnia, także drogą elektroniczną, bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

 

56 komentarzy

56 Komentarzy

 1. Krak

  03/08/2020 o 23:22

  Obwodnica Zabierzowa by się zajęli a nie nikomu nie potrzebna droga przez tak piękna puszcze.

 2. NEVERRRRRR

  04/08/2020 o 01:50

  Po naszych trupach. Nie bedzie tu żadnej obwodnicy Trzebini. Niech sobie trzebinioki robie obwodnice kolo siebie.

 3. Paszoł Wonnnnn!

  04/08/2020 o 02:02

  Panie Burmistrzu Gminy Krzeszowice łapy precz od Puszczy Dulowskiej. Nie bedzie Pan rozporzadzał sie czyims terenem zważywszy, ze jest to teren unikatowy a to ze Trzebinia chce sobie zrobic obwodnice to ma do tego prawo na swoich terenach a nie na unikatowej Puszczy.

 4. Tyle w temacie

  04/08/2020 o 02:03

  Ta obwodnica trzebini nie jest tu nikomu potrzebna i jej nie bedzie.

 5. krzeszowianie

  04/08/2020 o 02:04

  Nalezy wszelkimi sposobami zatrzymać ta idiotyczna probe przeforsowania urojonych pomysłow co poniektórych osobników.

 6. Wsciekli.

  04/08/2020 o 02:08

  Burmistrzu podaj sie człowieku do dymisji od razu jeśli za ta droga lobbujesz. Od razu.

 7. Anonim

  04/08/2020 o 06:30

  Chodzę na zebrania osiedla od kilku lat. Burmistrz ani razu nie wspomniał o drodze przez puszczę. Zawsze była mowa o drodze do krajówki. NIE DLA WYCINKI PUSZCZY

 8. żuk tęczowy

  04/08/2020 o 10:59

  Drzewa w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym są wycinane na potęgę już od kilku lat. Leśniczy tłumaczą że jest to las gospodarczy tyle że tablica umieszczona na Białce przy wjeździe do parku wyraźnie określa jaki to rodzaj formy ochrony. Co ciekawe cięto drzewa nawet na wiosnę w okresie lęgowym. Nie ma dla leśników żadnej świętości. To już nie są ludzie dbający o las i chroniący go. Jak dla mnie to zabójcy lasu i jego mieszkańców. Dla nas wchodzących do lasu są informacje czego nam w lesie robić nie wolno, może niech do zawartych tam wytycznych zastosują się także leśnicy. Rządzącym na potęgę potrzeba kasy i myślę że drzewa to jeden ze sposobów jej pozyskiwania.

 9. AK

  04/08/2020 o 19:58

  Panie Burmistrzu przez Puszcze Dulowska unikat w skali kraju nie BEDZIE OBWODNICY TRZEBINIOKOW? Zrozumiano?

 10. anonim

  04/08/2020 o 22:11

  to już taki krzeszowicki standard, że o sprawach niewygodnych dla urzędu, Burmistrz nie informuje
  mniej ludzi wie – mniej będzie sprzeciwu, łatwiej przepchać swoją wersję

 11. Krakowiacy

  05/08/2020 o 13:44

  Juz było mowione, ze w puszczy dulowskiej zadnej obwodnicy Trzebini nie bedzie.

 12. Jar

  05/08/2020 o 13:46

  Przede wszystkim mieszkancy sa włascicielami tej puszczy i nie pozwola na rozwalanie tak unikatowego rejonu jakimis chorymi pomysłami bo ktos sobie droge kolejna wymyślił i obwodnice.

 13. mieszkancy

  05/08/2020 o 15:41

  Obwornica Trzebini tak ale nie w puszczy dulowskiej nie ma i nie bedzie tego rozwiazania i nie pomoze swiety Boże.

 14. ktoś

  05/08/2020 o 17:50

  Za chwilę to Puszczy Dulowskiej w ogóle nie będzie. Już teraz mało co zostało z tego lasu, wystarczy przejechać się po puszczy by nowe wycinki co tydzień oglądać. Przez kilka wyjazdów rowerowych do lasu uwieczniałem te nowe wycinki (czytaj: dewastacje) na zdjęciach. Tyle ich było i nadal jest, że teraz już przestałem robić zdjęcia. Ludzie oswoili się z wycinką i z tym, że w Puszczy Dulowskiej wszędzie leżą wycięte drzewa. Jeszcze 4-5 lata temu jakoś tych wycinek nie było widać, od 4 lat – jeden wielki tartak. Harvester nie wyjeżdża z puszczy. Rozumiem że budżet pusty, ale żeby aż tak wycinać? Jak jeszcze dojdzie droga przez Puszcze to właściwie mogą ją już całą wyciąć i tak jest zdewastowana. A na choroby np. płuc, złą jakość powietrza i brak wody nie narzekajmy, jak wycinamy lasy. Myślę, że dzieciom zostawimy to miejsce gołe. Ale będą za to „socjale” i droga dla samochodów.

 15. To już było

  06/08/2020 o 11:38

  Panowie leśnicy „tylko wykonujecie rozkazy”, co nie?

 16. Cyklista i kierowca

  06/08/2020 o 22:19

  Już raz wycięto kawał puszczy pod budowę najdroższej w Polsce autostrady, zniszczono wtedy unikatowe tokowiska cietrzewi.Teraz znowu próbuje się ciąć z drugiej strony.Powinnismy nie dopuścić do budowy tej drogi. Wszystko dzieje się po cichu, metodą faktów dokonanych. Dziwię się, że tak wiele osób korzysta z wypoczynku w puszczy i nie ma głośnych protestów. Szkoda drzew,rzadkich roślin,zwierząt, ptaków. Drogi są potrzebne, bo samochodów przybywa, ale zdrowie jest ważniejsze. Bezmyślność jest bardzo szkodliwa. Powinniśmy wszyscy dbać o taką perełkę przyrodniczą w naszej okolicy, a nie po najmniejszej linii oporu brać się za budowę drogi.

 17. ZOŁNIERZE PUSZCZY

  07/08/2020 o 21:37

  Bedzie wojna o PUSZCZE DULOWSKA.

 18. Krzeszowianka

  08/08/2020 o 02:10

  Jaki ktos ma cel zeby za takim rozwiazaniem lobbowac zwazywszy ze w okolicy roi sie od dróg ze wschodu na zachod oraz łatwych juz istniejacych połaczeń.

  • rbt

   10/08/2020 o 18:49

   A porządnej drogi z północy na południe w naszej gminie nie ma… O wysokiej klasy drodze łączącej powiat krakowski z olkuskim nie wspomnę…

   • Nie ma duskusji

    11/08/2020 o 01:34

    Powiem dosc obcesowo G… nas to obchodzi i drogi przez Puszcze nie bedzie

    • rbt

     11/08/2020 o 22:57

     Jak widzę jest Was wielu… ale wiem też że jest Was mniej niż można by sądzić po ilości postów:) Widzę zorganizowany „sztuczny tłok” aby osiągnąć wrażenie – że JEST NAS WIELU. Wiele jest dróg przez las wzdłuż, w szerz i po skosie – i kiedyś powstały i nie koniecznie w najlepszym ładzie i składzie..Puszcza to już tylko w nazwie niestety. Czasem warto iść z trendem a nie koniecznie pod prąd (w szczególności gdy decyzja odgórnie zapadnie na TAK) – wtedy można więcej dobrego zrobić – i drogę – i w sposób zorganizowany zadbać o zwierzęta.

     • Jes

      12/08/2020 o 18:29

      RBT masz jakis interes w lobbowaniu za droga huczacà i szumiaca TIRAMI?

     • Agent

      12/08/2020 o 18:34

      Mów szczerze o co chodzi z lobbingiem tej drogi o działki na na usługi komercyjne ?

     • Janek

      12/08/2020 o 18:42

      a Ty co? Chcesz komus przelotowke pod oknami wstawic ? Ale od ciebie z daleka , co nie rbt?

     • Skrywaniec

      13/08/2020 o 04:19

      Jaki jest ten TREND?

     • rbt

      13/08/2020 o 15:01

      >>>> Jes 12/08/2020 o 18:29
      >>>> Agent 12/08/2020 o 18:34

      Oświadczam, że nie mam żadnego interesu i nie lobbuję:) Kierowcą TIRA też nie jestem:) Szukacie drugiego dna – ale trafiacie kulą w płot. Wielu jest przeciw z zasady, niektórzy są przeciw i podpierają się argumentami – a ja jestem ZA i mam swój głos wołającego na Puszczy. Jestem kierowcą, rowerzystą, pieszym, miłośnikiem lokalnej przyrody.

     • Pytamy

      27/08/2020 o 02:40

      Panie r radny co pan tu PISzesz?

 19. tylko

  08/08/2020 o 10:42

  Sprawe drogi przez puszcze dulowska moze pomoc rozwikłac tylko interwencja CBA.

 20. Anonim

  09/08/2020 o 19:15

  Ludzie pamiętajcie że taką szkodę, jak przecięcie niepotrzebną drogą Puszczy, wyrządza się tylko raz. Potem nie można już tego poprawić, naprawić nawet za 10, 20 czy 30 lat, to już pozostanie. A teraz można jeszcze poprzez nasze protesty temu zapobiec. Jeszcze nie wjechał ciężki sprzęt, nie ma wykopów i totalnej wycinki, ale są decyzje które nie muszą zapaść.

 21. Sroze prawa

  10/08/2020 o 05:22

  Dlatego wzywamy CBA do dogłebnego zainteresowania sie sprawa drogi przez Puszcze Dulowska i komu najbardziej zalezy na jej powstaniu oraz kto ukrywa informacje o budowie tej drogi.

 22. Koala

  10/08/2020 o 05:31

  Moze min PISu Adamczyk ma cos do powiedzenia mieszkancom w sprawie zniszczenia puszczy dulowskiej w zwiazku z budowa obwodnicy Trzebini

 23. tak pytam

  10/08/2020 o 20:18

  Kto to zostal1 zatrzymany przez CBA Krzeszowicach? Czy ten ktos czy moze ktosia przyjmowala lapowki?

 24. ktoś

  10/08/2020 o 22:14

  Park Tęczyński i Puszcza Dulowska na wykończeniu. Wycinka że hej całą parą. 4 lata dewastacji.

 25. rbt

  10/08/2020 o 23:29

  Widzę, że na forum sami przeciwnicy nowego odcinka drogi wojewódzkiej i obrońcy Puszczy Dulowskiej jako strefy ostoji niepowtarzalnej flory i fauny:). Też szanuję flore i faunę ale nie ulegam obsesji, że ta nowa droga zupełnie zatraci te walory i pokrzyżuje ścieżki migracyjne zwierząt. Ja akurat jeśli jest taka szansa to jestem za tą inwestycją z kilku prostych powodów. Przede wszystkim czy nam sie tutaj w gminie podoba czy nie odcinek łączący Dk 79 z A4 i w dalszej kolejności w stronę Olkusza i DK 94 stworzyłby nowe brakujące dziś (skoro się tego oczekuje) połączenie na kierunku północ-południe którego w siatce tej klasy dróg brakuje na mapie. Myślmy szerzej, nie lokalnie a globalnie – w skali kraju. Osobiście wole aby ta niby obwodnica Trzebini powstała bliżej nas i rajcy gminni powinni o to zabiegać w interesie rozwoju swojej gminy. Nie martwcie się – pieniądze wyłoży ZDW – nie gmina. Prawda jest taka że patrząc na mapę to połączenie Olkusz-Lgota-Białka-węzeł Rudno – to najlepsze – najkrótsze połączenie komunikacyjne. Ja i Wy jeśli ta droga kiedyś docelowo powstanie będziemy z niej korzystać i nie ma się co obrażać bo to tylko korzyść i rozwój nam zafundowany. Niestety ludzie w tej kwestii nie wiele mają do powiedzenia i jeśli będzie silna potrzeba to ta droga powstanie. Zrobi się przepusty dla zwierząt o odpowiedniej szerokości i w konkretnej ilości, w lesie wzdłuż „Krakowskiej” zrobi się bezkolizyjny przejazd tunelem dla rowerzystów a w poziome jezdni dla służb leśnych i wszyscy będą zadowoleni – Kierowcy, rowerzyści i piesi i leśnicy (oprócz malkontentów:). Przed wybudowaniem drogi wylesi się 15 ha lasu – leśnicy zrobią zrywkę i o ta samą ilość wytną mniej drzew w planie rocznym a aby bilans się zgadzał. Jakieś zwierzęta nadzwyczajne tu można spotkać? Na pewno jelenia niejednego, łanie, łosia czasem – bo dzików jest pod dostatkiem – one wszystkie dadzą sobie radę – to mądre zwierzaki i nie trzeba się o nie martwić – jest ich pod dostatkiem i zapuszczają się na tereny nieużytków które to coraz częściej same już wyglądają jak lasy… Ok, dla Waszych zwierzaków i dla Waszej potrzeby kontemplowania przyrody (ale i dla celów przeciwpożarowych) zrobiłbym tamę i jakiś malowniczy zalew tak ok. 1ha na Chechle (tak Chechło ma tutaj swoje początki) i świetnie można to wykorzystać – wtedy może nawet Bobry by podpłynęły zoboczyć tą nowa drogę i zagrzały miejsce na dłużej – o nowych bywalcach takich jak czapla, łabędź czy bocian przelotem nie wspomnę. Tak wiec moi drodzy – da się w dzisiejszych czasach zrobić drogę i nie za bardzo pokrzyżować plany natury. To że parę osób dodatkowo znajdzie pracę przy budowie i późniejszym utrzymaniu drogi to szczegół – tak samo jak wzrost wartości działek wzdłuż drogi które dziś są rolne i bez perspektyw a mogą być budowlane i pod usługi w nowej rzeczywistości za kilkanaście lat. A jak ktoś mądry szukał ciszy i spokoju i sobie wybudował dom w okolicy cichutkiej DK 79 i lini kolejowej (bo były takie głosy…) to można mu ekran postawić na 4m – a jak nie pomoże to na 6m:) Takie czasy. Nie bo nie – byle nie koło mnie. A jak się jedzie nad morze elegancko A1 to miło się jedzie?? Pewnie, że miło i szybko się jedzie przez pola, lasy i równiny.

  • CBA po nitce do kłębka

   11/08/2020 o 18:18

   „wzrost wartości działek wzdłuż drogi które dziś są rolne i bez perspektyw a mogą być budowlane i pod usługi w nowej rzeczywistości za kilkanaście lat”A kto taki wykupił działki wzdluz planowanej drogi mającej połączyć północ z poludniem? Warto tym zainteresować służby własciwe

  • BAKSZYSZ

   11/08/2020 o 18:34

   „Niestety ludzie w tej kwestii niewiele maja do powiedzenia”? A còz to że niby ma znaczyć? Realny SOCJALIZM? Prawo silnej pieści? Moze sobie szanowny człowieku wybuduj droge tranzytowa pod swoim blokiem czy gdzie tam mieszkasz. Posluchasz wtedy szumu nie lasu a tirów ciągnących setkami bo o to w tym załozeniu chodzi. Komu? Tym juz powinny sie zainteresować odpowiednie służby poslugujace sie PEGASUSEM, kto i jaki ma w tym interes.

  • Anonim

   12/08/2020 o 13:19

   Po przeczytaniu tego długiego elaboratu uzasadniającego wysunę krótki wniosek: owszem, zgadzam się teraz można zastosować dużo rozwiązań technicznych i architektonicznych gdy zachodzi taka konieczność.
   Jednak czy w tym przypadku zachodzi??????? Czy są jakieś problemy z dojazdem do Olkusza ???? Czy samochody na autostradzie stoją w korkach żeby zjechać na ten kierunek????????? Czy nie ma innych alternatywnych dróg????
   Wnioskuję na podstawie tej wypowiedzi że sprawa jest już prawie przesądzona, tak to wygląda.
   Tylko zadajmy sobie pytanie czy warto …ceny działek???, kilka miejsc pracy, których teraz nie brakuje i co jeszcze macie do zaoferowania??????
   Nie wszystko na tym świecie ogranicza się do „grosza” są jeszcze jakieś inne wartości, a choćby ten spokój którego człowiek teraz szuka i którego nie jest wstanie kupić.
   Możecie się śmiać z bobrów, dzików, jeleni, roślinek, lasu przyrody i tym podobnych ale to jest prawdziwe bogactwo tego terenu i nie kupimy sobie go później za trochę więcej „grosza”
   Więc czy warto czy jest to niezbędne i konieczne ?????

   • rbt

    13/08/2020 o 14:30

    Odpowiadam Tobie, bo piszesz merytorycznie. Zadajesz pytania – bardzo dobrze. Wrzucając mój głos chciałem poszerzyć dyskusję aby nie była monotematyczna i spłycona do jednego subiektywnego zdania: „Puszcza jest nietykalna – drogi nie będzie”. Sprawa nie jest przesądzona i nie ma perspektywy czasowej – ale jest myśl – i to wcale nie nowa – myśl która już podczas budowy autostrady A4 była założeniem na przyszłość. Czy czas jest dobry? Może tak, może nie. Jak temat nie zostanie „zamknięty” za 5 lat… to za 15 wróci…a jak nie to za 25 już na pewno ta droga powstanie. Czy mi zależy aby ta droga powstała? Wcale… Jestem ZA – bo rozumiem jej sens i widzę więcej + niż –

 26. Nie marni zieloni a wsciekłe PSY

  11/08/2020 o 01:06

  Przysiegamy ze nikt nie tknie Puszczy Dulowskiej Teraz i Nigdy to jedyna tak wspaniale zachowana struktura lesna choc przetrzebiana ale przetrwa jako puszcza i tak pozostanie

 27. Przeklinamy tych ktorzy zniszcza Puszcze

  11/08/2020 o 01:13

  Tow. dysember ( małà pogarda dla socjalisty) juz burdel w Puszczy robił ale puszcza jest a towarzysza dysembra robaki tfuuu jego…. stoczyły. Niech wiec nikt nie wazy sie podnosic reki na Puszcze

 28. wielebny

  11/08/2020 o 18:51

  Jakzesz piekne połączenie Olkusza z Trzebinia można zrobic łącząc te dwie miejscowości od strony północnej nowa droga po dziewiczych terenach do drogi 79 i dalej do wezła z autostrada A4 przy wjeździe do Chrzanowa. Mydle ze wszyscy beda zadowoleni i mieszkańcy i okoliczni księża oraz siostry zakonne spotkane po drodze.

 29. Jan

  11/08/2020 o 22:30

  Droga moze powstac ale w okolicach Trzebini w kierunku zalewu bedzie przyjemne z pozytecznym. Połaczyc sie da z Olkuszem jest tam duzo pustynnych terenow.

 30. Węsze cos smierdzacego

  11/08/2020 o 22:35

  Na co nam mieszkancom gminy ta droga jesli do Krakowa doskonały dojazd do autostrady rowniez do lotniska lepszy a modernizowana kolej to juz dopełnienie wszystkiego. Zeby dac upust rozkoszy powstaje sciezka rowerowa do samuch Błoń. Z Olkusza tez ludzie maja droge przez Trzebinie.

 31. Mr Money

  12/08/2020 o 04:40

  Zamiast szanowac teren Puszczy jako jeden z bardziej przyciagajacych terenow rekreacyjnych probuje sie przepchac kolanem szalony pomysł zniszczenia tego. Ani Olkusz nie potrzebuje tej drogi ani gminie Krzeszowice do niczego ona nie jest potrzebna ale jest nieprawdopodobne parcie urzednicze na przepchanie tego.Pytanie brzmi dla czego

 32. Adam

  12/08/2020 o 18:45

  Zaczynaja rosnac ceny działek w Woli Filipowskiej sasiadujacej z puszcza. Hmmmmmm

 33. Jemioła

  13/08/2020 o 00:22

  Widze ze jeden lobbujacy za obwodnica ma juz cały plan co zrobi. On czy ktos inny?

  • Cyklista i kierowca

   13/08/2020 o 23:25

   Droga przez puszczę nie jest potrzebna, jak wielu to zauważyło. Zabetonujmy wszystko, a w puszczy „zrobi” się przepusty dla zwierząt, „zrobi” się tunel dla rowerzystów, „zrobi” się tamę i malowniczy zalew. A w promocji dołoży się fontannę z wodotryskiem i wiatraczki oraz nadzwyczajne zwierzątka żubra i zająca z plastiku. Z głośnika popłyną trele ptaków i szum lasu. To wszystko zabezpieczy się ekranami. Tyle, że to już nie będzie miejsce do wypoczynku, a kicz i komercha, jak niedaleki zamek. A potem zdziwienie- jakie ulewy, gradobicie, susza, huragany et cetera. Jak widać niektórym ocieplenie klimatu i zanieczyszczenie powietrza kojarzy się tylko ze starymi piecami na węgiel. Zdrowie nie jest przeliczane na żadne pieniadze i mityczny ciągły wzrost gospodarczy. W razie wątpliwości należy przejść się przez niektóre oddziały w szpitalu, może wtedy coś się „zakuma”. A pisanie o wycince lasu w tonie protekcjonalo- pretensjonalnym jest po prostu śmieszne i niesmaczne.

   • rbt

    15/08/2020 o 12:02

    >>>> Cyklista i kierowca 13/08/2020 o 23:25

    Przeceniasz swoje nierealne pomysły – nikt poważny ich nie będzie brał nigdy pod uwagę:) Koloryzujesz, zniekształcasz i podkręcasz o 300%. Słabe, ale tak właśnie wygląda czystej wody populizm. Zejdź na ziemię i napisz coś wartościowego na temat wyższości znanego nam wszystkim lasu (w tej konkretnej lokalizacji) nad nowym odcinkiem drogi wojewódzkiej – bo to jest temat tego wątku. Zakumać… to mogą żaby z zachwytu jak odniesiesz się do meritum tematu stawiając ich los wyżej w hierarchii dominacyjnej od losu ludzkiego.

    Bez odbioru.

    • CBA jednak konieczne

     16/08/2020 o 06:17

     Losu ludzkiego ludzi firm transportowych bo napewno nie ludzi ktorzy chca odpoczac w takich jak puszcza okolicznosciach przyrody

    • Anonim

     17/08/2020 o 03:33

     >>>rbt 15/08/2020 o 12:02 Żaby kumkają, a Ty tego nie kumasz 😉

 34. Wiesław Zgodny ps Jarosław

  15/08/2020 o 14:01

  Proba przepchniecia drogi przez Puszcze to jest awanturnictwo i no to, narazanie na szwank.

 35. Trzeba zrozumieć

  15/08/2020 o 21:31

  Byliście kiedyś w Trzebini?
  No to się nie dziwcie, że ludzie chcą obwodnicy i to jeszcze jak najdalej od tego miejsca… 🙁

 36. Ludzie z miasta

  16/08/2020 o 16:00

  I wyszło szydło z wora Trzebina chce obwodnicy z dala od siebie ale na takie rozwiazanie jak obecnie w Puszczy Dulowskiej rozwiazania nie bedzie niech szukaja innych terenow . Niech lepiej juz nie draza tego tematu

 37. Mieszkanka Krakowa

  16/08/2020 o 19:35

  Ludzie z Trzebini chca zatruc zycie innym ludziom TAK???? Powiem tak trzeba było sie wyprowadzic z Trzebini a nie teraz probowac zniszczyc zycie innym ludziom.

 38. Tyle w temacie

  17/08/2020 o 22:57

  Trzebiniaki niech szukaja obwodnicy z daleka od puszczy dulowskiej

 39. Cyklista i kierowca

  17/08/2020 o 23:01

  Cóż, zanim się cokolwiek odpisze, trzeba poćwiczyć umiejętność czytania ze zrozumieniem. Spuszcxam zasłonę miłosierdzia na argumenty rbt. Kazdej istocie żywej należy się odrobina szacunku, bo czlowiek jest tylko jednym z gatunków na planecie czy się to komuś podoba czy nie. Płazy zasiedliły ziemię miliony lat przed człowiekowatymi. Etymologia słowa „kumać” nie jest tożsama z „kumkać”, odsylam do slownika języka polskiego. Z pozdrowieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę