Zdrowie

W powiecie spadek liczby nowych zakażeń w ciągu tygodnia. W gminie kolejny rekord

W mijającym tygodniu u 1 367 mieszkańców powiatu potwierdzono zakażenia koronawirusem. Choć liczba nowych przypadków wciąż jest wysoka, w powiatowych statystykach widać spadki. Czy nowe dane mogą napawać optymizmem? Trudno powiedzieć, bo wojewódzki sanepid przestał podawać na swoich stronach informacje o liczbie wykonywanych testów.

Tylko w ubiegłym tygodniu w całym powiecie wykryto ponad 2 tysiące nowych przypadków COVID-19, mijający zamykamy liczbą ponad 1,3 tysiąca nowych zakażeń. W statystykach z powiatu widać zmiany, nie wiadomo tylko czy są spowodowane mniejszą zachorowalnością, czy spadkiem liczby wykonywanych testów, których pozytywny wynik wysyła na kwarantannę wszystkich domowników.

Zmiany widać też w gminie. Z tygodnia na tydzień przybywa zakażonych. Mijający zamykamy liczbą 247 nowych przypadków – to kolejny tygodniowy rekord. W niedzielę powiat krakowski poinformował też o śmierci dwóch mieszkańców. Liczba zakażonych od początku pandemii wynosi dziś  w gminie 873, 610 to ozdrowieńcy, 363 mieszkańców przebywa na kwarantannie, 5 – zmarło. Krzeszowice są dziś także gminą z największą liczbą aktywnych przypadków w powiecie – 258.

Statystyki niebawem mogą się jeszcze bardziej zmienić. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało bowiem przeprowadzenie testów przesiewowych na obecność COVID-19 w trzech najbardziej dotkniętych zachorowaniami na koronawirusa województwach – w tym w Małopolsce. W badaniach będą wykorzystane testy antygenowe. Jak jednak wskazał na łamach RMF24.pl immunolog, dr Paweł Grzesiowski – „testy antygenowe dają wiarygodny wynik pozytywny, porównywalny z testami molekularnymi tylko u pacjentów objawowych, między 5 a 7 dniem od zachorowania”.

 

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Ja

  22/11/2020 o 18:08

  Statystyki nie odzwierciedlają rzeczywistych ilości chorych. Jest ich zdecydowanie więcej .

  • Anonim

   23/11/2020 o 17:48

   Statystycznie nadal nie wiadomo ile osób ginie w wypadkach, ile na zawał serca, ile umiera nie narodziwszy się, a ile na covid.
   Statystyka ? To tylko magia liczb, która odpowiednio podana ma za zadanie uwolnić dane działanie.

 2. Adamczyk

  02/12/2020 o 14:11

  Ciekawi mnie
  kto wymyślił zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu Daszyńskiego i Zwierzynieckiej
  Przejście przez drogę dla pieszych idących od strony Rzeczek lub z Góry Tenczyńskiej
  to istny tor przeszkód. Pozdrawiam sołtysa i burmistrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę