Opinie

Najważniejsze wydarzenia 2020 roku w gminie. Co zapamiętamy?

Na zdjęciu banner w centrum Tenczynka

Maseczka, dystans, dezynfekcja, to trzy słowa które przejdą do historii i staną się kwintesencją minionego roku, choć może w Polsce lepiej oddają go koronawirus, wybory i „wypie….ać”. W styczniu chyba nikt nie przypuszczał, że „niewinny” wirus z Chin wywróci nam życie do góry nogami, odetnie od bliskich i zamknie w domach. Miniony rok, to jednak nie tylko COVID. Dziś przypominamy Wam najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku z perspektywy lokalnego podwórka.

Ponieważ mamy nieprzyjemne przeczucie, że wielu z Was nie dotrwa do końca tego przydługawego tekstu, na dzień dobry wytoczymy ciężkie działa przypominając Wam miłe momenty z ubiegłego roku. Choć trudno w to dziś uwierzyć… tak! były takowe.

Na początek kilka pozytywnych rekordów

Pierwszy padł już w styczniu. Do puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nawrzucaliście ponad 90 tysięcy złotych, przebijającym tym samym kwotę z 2019 roku o ponad 25 tysięcy. Rekordowa okazała się też dotacja przyznana przez ministerstwo kultury na dalsze prace konserwatorskie zamku Tenczyn w Rudnie. 1.75 miliona złotych pozwoliło na zabezpieczenie m.in. baszt Małgorzaty i Tenczyńskiej. Mimo pandemii – jak podaje Fundacja New Era Art –  zamek odwiedziło w ubiegłym roku 45 tysięcy turystów, czyli o 30 procent więcej niż w 2019 roku.

Pandemia zamknęła nas co prawda w domach, ale uruchomiła kreatywność i otwarła na drugiego człowieka. Sołtysi, strażacy, siostry zakonne oferowali pomoc w zrobieniu zakupów dla seniorów, koła gospodyń szyły maseczki dla medyków, a mieszkańcy przekazywali laptopy dla dzieci, które nagle musiały przejść na zdalne nauczanie. Ten rok przejdzie też do historii dzięki fenomenalnej akcji druhów z Tenczynka. Mikołajkowa Parada Strażacka, której głównym celem była zbiorka funduszy na leczenia druha z Woli Filipowskiej, rozświetliła pandemiczne mroki, dając przy okazji trochę radochy pozamykanym w domach dzieciom. 

Na zdjęciu Choinka dla Piotrka utworzona z wozów strażackich w ramach Mikołajkowej Parady Strażackiej fot. Kraków112

Nowy rok już wkrótce będzie można przywitać nie tylko szampanem, ale prawdziwym wyBUcHem. W grudniu z linii produkcyjnej tenczyńskiego browaru zjechała pierwsza partia piwa z domieszką konopi sygnowana przez spółkę Przyjazne Państwo, a nieopodal zabytkowych zabudowań powoli stają pierwsze domki piwne.

To brzydkie słowo na „K”

Koronawirus. Zanim nauczyliśmy się poprawnie wymawiać to słowo, na dobre zagościł w naszym życiu. Zamknął szkoły, zamknął knajpy, zamknął hotele, zamknął nas w domach i rękami burmistrza gminy Krzeszowice, na kilka miesięcy, zgasił światło ulicznych latarni. Zamienił wizyty u lekarza w teleporady, zawiesił kursy minibusów, a w bibliotekach wysłał książki na kwarantannę.

Radni musieli zacząć sobie radzić w „onlajnie”, mieszkańcy przeżyć bez urodzin u hrabiny Zofii i koncertów disco-polo. Księża zaczęli przemawiać do wiernych z Facebooka, przed sklepami wróciły kolejki, a my wszyscy na nowo uczyliśmy się poprawnie myć ręce. 

Na zdjęciu msza w kościele parafialnym w Woli Filipowskiej, fot. FB parafii

COVID sprawił też, że o Krzeszowicach usłyszała Małopolska, a nawet cała Polska. Wtedy, gdy na mecz Świtu z Kmitą przyjechał zawodnik z koronawirusem i wtedy, gdy przebywający na kwarantannie mieszkaniec miasta udawał przed patrolem policji swoją partnerkę by uniknąć mandatu.

Licznik odliczał pierwsze osoby na kwarantannie, w kwietniu pierwsze zachorowania w gminie, a w listopadzie pierwsze zgony. Mimo to, na naszym forum nie brak koronasceptyków, którzy w pandemię nie wierzą do dziś.

Krzeszowicki złoty deszcz

Koronawirus niszczył budżet – tak przynajmniej twierdził urząd, nie obniżył za to pensji burmistrza, co ciekawe – nie namieszał też w inwestycjach. W 2020 roku ruszyła budowa miejskiej biblioteki, minister razem z burmistrzem i lokalnymi samorządowcami wmurowywali akt erekcyjny w miękińską Strefę Aktywności Gospodarczej. Powiatowi udało się otworzyć wyremontowany odcinek drogi Rudno – Tenczynek i willę Japonkę, a burmistrzowi – m.in. drogę przez byłą Witaminkę. To także w ubiegłym roku otwarto trzy nowe perony, a przy dworcu gmina rozpoczęła przygotowania do budowy parkingu na ponad 140 samochodów w systemie P&R. 

Otwarcie drogi Rudno – Tenczynek fot. Kacper Ropka

W 2020 roku przeżyliśmy też swoisty dysonans poznawczy. Oto bowiem z jednej strony władze mocno forsowały pomysł oszczędności – gasząc o północy światła latarni, tnąc budżety sołectw i osiedli o ponad milion złotych. Z drugiej strony do gminy spływały miliony z rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych, który miał zrekompensować skutki pandemii. W czerwcu burmistrz otrzymał promesę na prawie 3.2 miliona, w grudniu gmina zainkasowała kolejnych 5.5 milionów. Pieniądze z funduszu na inwestycje w Krzeszowicach otrzymał też powiat – w sumie 4.5 miliona na budowę sali gimnastycznej przy liceum.

Dobra wiadomość pojawiła się też w listopadzie. Władze województwa i krzeszowickiej balneologii podpisały umowę na rozbudowę i przebudowę ośrodka. ORNR otrzymał 13 milionów dofinansowania ze środków unijnych i ponad 15 milionów z budżetu województwa.

Duda nad Chrystusem, „je… PiS” pod domem ministra

W minionym roku sporo działo się nie tylko w gminnych inwestycjach, ale także na ulicach. Krzeszowice wyszły na spacer, nie tylko do lasu. Zanim jednak do tego doszło, po drodze podjęto kilka kontrowersyjnych decyzji, które rozwścieczyły mieszkańców. 

Pierwsza, a jakże, dotyczy cen śmieci. W tej konkurencji gmina pobiła samą siebie, dając po kieszeni mieszkańcom. W październiku ceny za odbiór odpadów segregowanych od osoby poszybowały z 25 złotych na 32. To niekwestionowany rekord, na razie nie wiadomo czy ostatni. W grudniu rozpisano nowy przetarg na odbiór i zagospodarowanie śmieci, po 19 stycznia dowiemy się ile przystąpiło do niego firm i jaką cenę zaproponowały.

Kontrowersyjny ołtarz na Boże Ciało Fot. Andrzej Bulicz

W tym roku emocji dostarczyły też wybory prezydenckie. Oto bowiem uczestnicy krzeszowickiej procesji Bożego Ciała na jednym z ołtarzy, obok obrazu Chrystusa miłosiernego, zobaczyli banner reklamowy zachęcający do głosowania na Andrzeja Dudę. Zdjęcie ołtarza stało się memem, trafiło na rozkładówkę Newsweeka, a nasza strona urosła do rangi opiniotwórczego „medium” cytowanego przez największe polskie portale internetowe (śmiech na sali, ale to true story).

Emocje po raz kolejny sięgnęły zenitu w październiku, tuż po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji. Kilkaset osób przemaszerowało przez miasto z transparentami Strajku Kobiet. Spacer zakończył się pod domem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, gdzie uczestnicy najpierw wykrzyczeli gromkie „j…ć PiS”, a później odśpiewali hymn Polski.

Strajk Kobiet w Krzeszowicach Fot. Olaf Kurdziel

Po drodze było jeszcze klepnięte przez małopolską kurator oświaty obniżenie stopnia organizacji szkoły w Paczółtowicach, szybka dekomunizacja pomnika na placu Kulczyckiego, kolejna podwyżka lokalnych podatków od nowego roku, wspomniane już obcięcie „kieszonkowego” sołectwom i osiedlom  oraz kolejne ostre cięcie w Parku Bogackiego, któremu nie zapobiegła nawet petycja do władz podpisana przez ponad setkę mieszkańców.

Zmiany na stanowiskach dyrektorów i prezesów

W tym roku doszło też do kilku zmian na stanowiskach dyrektorów i prezesów gminnych spółek i instytucji. Karuzelę z nazwiskami otwiera Paweł Czyż. Były zastępca dyrektora krzeszowickiego Centrum Kultury i Sportu wygrał konkurs i od maja zarządza jednostką. Miesiąc później prezesa wymieniła też krzeszowicka komunalka. Konkurs wygrał Maciej Orski, dotychczasowy kierownik biura Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” w Chrzanowie.

Największym zaskoczeniem były jednak zmiany na stanowiskach w krzeszowickiej balneologii i ośrodku zdrowia. W połowie roku ze stanowiska zrezygnował Andrzej Osiniak, a osobą pełniącą obowiązki dyrektora ORNR została jego dotychczasowa zastępczyni – Karolina Wróblewska. Mimo, że od rezygnacji dyrektora minęło już pół roku,  w Biuletynie Informacji Publicznej Województwa Małopolskiego próżno szukać ogłoszenia o konkursie na to stanowisko.

Z Krzeszowickim Centrum Zdrowia postanowił się także rozstać wieloletni dyrektor ośrodka – Roman Matysik. Nowego zarządzającego wybrano w listopadzie. Został nim Michał Matysik, prywatnie syn odchodzącego na emeryturę byłego już dyrektora.

Na koniec rzecz o lokalnych i nie tylko celebrytach

Premier, ministrowie, lokalni samorządowcy i niekoronowany król TVN-u. W ubiegłym roku Krzeszowice brylowały w lokalnych i ogólnopolskich mediach, co prawda nie zawsze w takim kontekście jakbyśmy sobie tego życzyli, ale… jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

Początek roku upłynął pod znakiem premiera otwierającego nowo wybudowane skrzydło podstawówki w Woli Filipowskiej, ale kolejne miesiące, to już niekwestionowana dominacja Andrzeja Adamczyka i jego dwóch prawych rąk – starosty Wojciecha Pałki i wicemarszałka Łukasza Smółki. 

Otwarcie peronów na krzeszowickiej stacji Fot. Kacper Ropka

Minister Adamczyk wręczający tekturowy czek na 3.19 milionów złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych, minister Adamczyk wręczający promesę na rozbudowę balneologii, minister Adamczyk przecinający wstęgę na otwarciu Japonki, minister Adamczyk na nowo wybudowanych peronach krzeszowickiego dworca (tym razem w towarzystwie minister pracy i polityki społecznej Marleny Maciąg), minister Adamczyk na otwarciu drogi Rudno-Tenczynek, minister Adamczyk na otwarciu drogi przez byłą Witaminkę oraz minister wmurowujący akt erekcyjny w budowaną strefę Aktywności Gospodarczej w Miękini. Strach otworzyć lodówkę. Patrząc na zdjęcia, trudno nie zadać jednak pytania – kto w tej gminie tak naprawdę rządzi i rozdaje karty?

Szczęśliwego Nowego Roku!

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. db

  04/01/2021 o 15:46

  gdzie tu udział „niekoronowanego króla TVNu”?

 2. tomaszmyszewski

  04/01/2021 o 19:30

  Fajnie podsumowany rok gminy poprawnie w nikłych zasługach wspomnianym burmistrzem i radnymi których jakoby nie było ale za „stojącym” na czele aktu „erekcyjno-paraliżującym obecnością obowiązkową ” Adamczykiem – uzupełniali tło próbując zasłonić opuszczone owocami i warzywami (poza marchewką) lodówki 🙂 A tak szczerze pisząc to nie potrafiłem zrozumieć dlaczego na początku jak też i w trakcie a nawet w dzisiejszych dniach pandemii nie zrobiono nic by pomóc mieszkańcom gminy – symboliczna butelka płynu odkażającego pod pomnikiem Gladiatora nie zostałaby przecież obalona.

 3. Z nowym rokiem starym krokiem

  05/01/2021 o 00:49

  „Wraz z początkiem nowego roku ojciec Tadeusz Rydzyk ruszył z akcją, dzięki której jak największa część środków z 1 proc. podatku ma trafić na powiązaną z nim fundację Nasza Przyszłość. W komunikacie zamieszczonym na stronie Radia Maryja zasugerował, że może nam to pomóc trafić do nieba na Sądzie Ostatecznym”
  W zwiazku z owa odezwa myslac o przyszłych pokoleniach nie zalecam głosowania na PIS ani na biedronia oraz cyborga socjalizmu zandberga.

 4. Zuza

  05/01/2021 o 20:19

  A facet w kapeluszu udający żonę …. która ma kwarantannie sobie wyszła

 5. Anonim

  06/01/2021 o 09:39

  Jest i to w posumowaniu Zuzanno.

 6. Tomek

  06/01/2021 o 15:01

  A ja zapamiętam rok 2020 rokiem podwyżek (chyba nie muszę wymieniać), wycinki drzew no i ciemności, które zafundował nam burmistrz i rada. Dobrze, że chociaż jest kilku zastępców burmistrza bo przynajmniej mamy najlepsze powietrze w Małopolsce!

 7. 10

  06/01/2021 o 19:28

  1. – Brak szczepionek przeciw grypie.
  2. – Wieśniacki napis Krzeszowice z czerwonym sercem, bezguście władzy.
  3. + Dworzec kolejowy jak w cywilizowanym miasteczku.
  4. – Bezprecedensowa rabunkowa wycinka i dewastacja naszych lasów.
  5. + Działalność… Kacpra Ropki. Brawo chłopaku.
  6. + Start budowy biblioteki
  7. – Brak reakcji na zgłoszenia o paleniu śmieci i wywalaniu ich do lasów.
  8. – J.w. beznadziejna praca Straży Miejskiej – wraki reklamowe stoją na miejscach parkingowych od lat.
  9. + Efekty zbiórki na WOŚP wbrew sytuacji w portfelach.
  10.+ Ludzie się budzą z zaczadzenia kościelno-narodowym socjalizmem.

  • Anonim

   07/01/2021 o 12:00

   Pojechał…

   ad 1. To jest „wydarzenie roku” ?? brawo, masz widzę ciekawe podejście do życia
   ad 2. No jeżeli takimi „njusami” żyjesz, a w telewizji lecą netflixowe pseudoprodukcje, to w sumie juz się nie dziwię skąd taki wybór
   ad 3. Prawda, prawda
   ad 4. Oj oj oj, straszne to. Las nie jest Twój. No chyba że wskażesz mi ile procent z konkretnie Twoich podatków zostało przekazane na lasy – wtedy porozmawiamy o kawałku pola z drzewami, w którym będziesz działać
   ad 5. Brawo chłopaku, brawo. Szkoda, że tylko brawo w internetach…
   ad 6. prawda, prawda
   ad 7. No skoro pobierasz 500+, ewentualnie jeżeli nie Ty to ktoś z Twoich znajomych na pewno, to ciężko, żeby były pieniądze na inne ważne sprawy w skali nawet powiatu. Przekonaj, żeby te pieniądze po otrzymaniu szły jako darowizna na konto SM – wtedy się rusza do roboty
   ad 8. j.w. i P.S. – zgadzam się, że jest beznadziejnie, ale sami do tego doprowadziliśmy wybierając takich a nie innych włodarzy. Niczyja inna wina, skoro łykamy jak pelikany rybki ich „obietnice” powyborcze.
   ad 9. Sytuacja w portfelach jest dobra, wyłącz TV i wszelkiego rodzaju wupeinterie. Czas zacząć analizować fakty a nie przyjmować papkę medialną za wartość jakąkolwiek
   ad 10. prawda, prawda. Szkoda, że to nie przez myślenie ludzi, a przez przekierowanie ich na ten tor. Ale to patrz punkt 9.

 8. Kreon

  07/01/2021 o 23:17

  Anonimie zaprawde powiadam Ci wskaz swoje zrodła niepapki medialnej a powiem Ci kim jestes. Oczywiscie bez uzywania wyrazow popularnie uznanych za obelzywe. Oczywiscie w miare mozliwosci. Oczywiscie tez wiem cos za ptica i czyje przesłanie reprezentujesz ale chcialbym zebys swoich pogladow nie wstydził sie az tak okrutnie i ujawnił je wszem i wobec.

  • Anonim

   10/01/2021 o 00:25

   Kreonie drogi, więcej faktów z Twojej strony, wtedy będziemy mogli dyskutować. Póki co zasłaniasz się swoją „pseudo” wiedzą na temat świata, w rzeczywistości nie dając żadnego feedbacku w stronę moich wpisów. Popracuj nad tym.

   • Kreon

    10/01/2021 o 05:13

    Anonimie plytkosc twoich wypowiedzi nadwyraz okresla twoj sposob istnienia w tej przestrzeni a proby obrazania potwierdzaja tylko ta teze. Takim osobnikom nie warto poswiecac sekundy komentarza. Pływaj w tym w czym sie czujesz dobrze.

    • Anonim

     10/01/2021 o 19:36

     Piszesz, że nie warto poświęcać sekundy komentarza, a już 2 napisałeś pod moimi postami, zapewne pisanie ich trwało dłużej niż sekunda. To jak to jest ? Bo to chyba nie ja mam problem ze sobą 😉

     • Kreon

      13/01/2021 o 04:56

      Anonimie niech zesz ta dodatkowa sekunda bedzie stanowic wklad w kształtowanie Twojego tak szalenie skomplikowanego jestestwa.

     • Anonim

      13/01/2021 o 19:49

      Najpierw piszesz, że nie warto poświęcić sekundy, potem jednak wspaniałomyślnie poświęcasz kolejny już wpis, który nic nie wnosi, poza połechtanym Twoim ego, że jednak nie dałeś się i opdowiedziałeś, bo przecież Twoje zdanie musi być ostateczne.
      To jak to jest? Może zamilcz w końcu, i nie trać cennych sekund na mnie.

      No chyba że masz rozdwojenie jaźni i zmieniasz osobowości 🙂

     • Kreon

      14/01/2021 o 21:35

      Anonimie a jednak udowodnić Ci prostotę nie było trudno. Łudziłem się, ale zawiodłes.

 9. ktoś

  08/01/2021 o 10:45

  10 popieram Cię.
  Oto moja lista:
  1. – dewastacja Lasu Tenczyńskiego i Puszczy Dulowskiej (i pewnie mnóstwo podobnych sytuacji w całej Polsce), wycinka kasztanów ul. Daszyńskiego,
  sadzenie drzew miniaturek zamiast normalnych drzew (nie przekonuje mnie, że gmina do Lasów Państwowych nic nie ma – czy nigdy w żadnej sprawie nie rozmawiają z nadleśnictwem ???),
  2. – brak szczepionek na grypę,
  3. niepodjęcie przez Radę Miejską uchwały nt. zakazu palenia w piecach paliwami stałymi (odłożenie tego na 2 lata),
  4. – podatki mocno w górę,
  5. – betonowy rynek i brak zieleni w centrum – stan utrzymujący się,
  6. – plakat/baner polityczny nad ołtarzem w Boże Ciało – żenujące,
  7. – brak budowy ścieżek rowerowych przy budowaniu aktualnych dróg,
  8. – budowa wiaduktu w Krzeszowicach bez ronda i ścieżki rowerowej na wiadukcie,
  9. – planowanie strefy basenowo – rekreacyjnej blisko placu targowego, w sytuacji, gdy brak zieleni w mieście Krzeszowice (powinien tam powstać piękny park, a strefa rekreacyjna np. pola na Bandurskiego, gdzie jest przestrzeń),
  10. + marsze w obronie praw kobiet

  Myślę, że te działania jako mieszkańcy gminy zapamiętamy, a za 3 lata rozliczymy i nie pomoże nawet budowa basenu czy strefy relaksacyjnej.

  • Anonim

   10/01/2021 o 00:23

   Następny pojechał:

   ad 1. Wybraliśmy sobie takie rządy, to mamy dewastację. Tyle w temacie.
   ad 2. Szczepionki na grypę co rok brane ?? Serio? Uważasz, że to jest normalne ?
   ad 3. Patrz punkt 1.
   ad 4. Czego się spodziewałeś po kapitaliźmie ? Że będa podatki w dół ? Oj ty biedny…
   ad 5. Skoro rynek stał się betonowy, to myślałeś, że nagle ktoś to zmieni ? Oj biedny ty…
   ad 6. Prawda, prawda, żenujące. Frekwencja wyborcza zrobiła swoje. Wystarczyło odrobinę więcej osób namówić na głosowanie
   ad 7. Bo teraz sie jeździ samochodami, na rowery jest miejsce w lesie
   ad 8. Trzeba było zgłaszać to wtedy, kiedy był ku temu czas. Teraz to tylko łabędzi śpiew
   ad 9. Basen ważniejszy od zieleni. Zwłaszcza obecnie, kiedy to Polski Związek Pływacki ogłosił, że wszyscy jego członkowie są powołani do kadry narodowej, omijając w ten sposób obostrzenia
   ad 10. prawda, prawda. Tylko co z tego, jak nie ma nic ? Kłania się demokracja, ordynacja wyborcza i marazm tych, co nie głosują.

   • XV

    10/01/2021 o 11:51

    Ludzie piszą swoje SUBIEKTYWNE rankingi.
    Kto Cię prosi o komentarz w ogóle?

    • Anonim

     10/01/2021 o 19:33

     Nikt, ale podobno mamy wolność słowa ?

     • Bazia

      13/01/2021 o 15:19

      No tak Anonimie w sumie PISzesz co ci slina na jezyk przyniesie wiec nie ma zadnych ograniczen.

     • Anonim

      13/01/2021 o 19:51

      Nie mam nic wspólnego z PISem, zawsze głosowałem na niezależne partie, które nigdy w sejmie się nie pojawiły.
      Nie doszukuj się wszędzie tego okrutnego rządu, który sami sobie wybraliśmy naszymi działaniami od 1989.

     • Bazia

      15/01/2021 o 00:56

      Do anonim: To wy wybraliście ten rząd. Małe sprostowanie, Wy.

 10. ABC

  10/01/2021 o 17:22

  Kolejny „znafca”( Jak, już ktoś napisał) podnosi kwestię „ile to z twoich podatków”.Brak ELEMENTARNEJ wiedzy z ekonomii, na poziomie szkoły podstawowej lub partykularny interes, tłumaczy taki wpis. A co do ścieżek rowerowych, to są one standardem wzdłuż dróg w krajach cywilizowanych.

  • Anonim

   10/01/2021 o 19:34

   Ale dlaczego twierdzisz, że nasz kraj jest cywilizowany ?
   To, że Tobie się wydaje że w takim żyjesz, albo masz chęć taką żyć w takim kraju nie znaczy, że taka jest rzeczywistość.

 11. ABC

  12/01/2021 o 19:29

  Sztuka czytania ze zrozumieniem, to jak widać, przekracza możliwości niektórych komentujących. Mój komentarz dotyczy wpisu Anonima-ad.4 i ad.7. Na marginesie- w cywilizowanych krajach obok dróg i ścieżek rowerowych, są ścieżki dla pieszych i i tych uprawiających hippikę. Nie ma potrzeby kryć się w lesie. Zresztą niedługo lasy w naszej okolicy będą wspomnieniem.

  • Ziec

   12/01/2021 o 21:16

   ABC a propo lasow to wszystko dzieki naszemu panujacemu bez prawa jazdy Jaroslawowi tak mu dopomoz ojcze Tadeuszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę