Komunikacja

10 linii autobusowych z dopłatą. Do rozkładów jazdy wrócą sobotnie kursy

Gminie Krzeszowice udało się pozyskać kolejne pieniądze z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Dopłatą zostanie objętych aż 10 linii. W tym dwie, na których przewozy będą odbywały się także w soboty.

W ramach ostatniego naboru do gminy Krzeszowice powędrowało 636 tysięcy złotych. Dopłatami zostanie objętych 8 linii, na których przejazdy mają odbywać się od poniedziałku do piątku, oraz linie sobotnie. Te ostatnie połączą południową i wschodnią część gminy, oraz północno – zachodnią. 

W przypadku siedmiu pierwszych linii (patrz poniżej) gmina dopłaci przewoźnikom do 6 kursów dziennie, w przypadku trasy Wola – Krzeszowice – Dębnik – do 4 kursów dziennie. W sobotę przewozy mają odbywać również z  częstotliwością 4 kursów dziennie. Poza środkami pozyskanymi z funduszu, gmina przeznaczy na dopłaty ponad 75 tysięcy z własnego budżetu.

Trasy z rozkładem w dni robocze:
Krzeszowice – Tenczynek – Rudno – Krzeszowice
Krzeszowice – Nawojowa Góra – Frywałd – Krzeszowice
Krzeszowice – Żary – Krzeszowice
Krzeszowice – Filipowice – Miękinia – Stawiska – Krzeszowice
Krzeszowice – Zalas – Sanka – Krzeszowice
Krzeszowice – Ostrężnica – Krzeszowice
Krzeszowice – Czerna – Paczółtowice – Krzeszowice
Wola Filipowska – Krzeszowice – Dębnik – Krzeszowice

Trasy, na których przewoźnicy będą kursowali w soboty:
Krzeszowice – Żary – Krzeszowice – Rudno – Krzeszowice
Krzeszowice – Filipowice – Ostrężnica – Krzeszowice – Paczółtowice – Krzeszowice

Dofinansowanie przewozów autobusowych w ramach ostatniego naboru otrzymało także Województwo Małopolskie.  W 2021 roku mieszkańcy gminy nadal będą mogli pojechać do Olkusza, ale już nie tylko z Krzeszowic. Busy do „srebrnego miasta” mają kursować także z Ostrężnicy. Pojawi się także linia obejmująca Paczółtowice.

Linie uwzględnione w naborze 2021
Olkusz – Ostrężnica
Olkusz – Paczółtowice – Krzeszowice 
Olkusz – Krzeszowice

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. Anonim

  07/01/2021 o 10:10

  Od kiedy możemy spodziewać się nowych rozkładów jazdy?

 2. Mieszkanka

  10/01/2021 o 15:26

  Mam nadzieję, że za te pieniądze będą uruchomione nowe kursy a nie będzie tylko zasilony portfel przewoźników. Po co były dopłaty w ubiegłym roku? Nasuwa się tu poważne pytanie, dlaczego mimo niemałych dopłat do nieopłacalnych kursów przewoźnicy przestali jeździć? Czy w tym roku zrobią to samo, a może lepiej te pieniądze przeznaczyć na inny cel, bo jak widać ten się nie sprawdził. Pytanie do urzędników, którzy przydzielają te dopłaty – czy dopłaty z ubiegłego roku dofinansowały dodatkowe kursy? Jak widać nie!!! Wręcz odwrotnie!!!

 3. Anonim

  10/01/2021 o 20:22

  Ale na ten rok znowu złożyli wnioski, bo kto nie bierze jak dają i nie trzeba jeździć.

 4. Adam Godyń

  10/01/2021 o 21:42

  Szanowna Mieszkanko. Dopłaty w ubiegłym roku pozwoliły zachować transport publiczny w naszej Gminie, kiedy podczas pierwszej fali pandemii nastąpił drastyczny spadek liczby pasażerów. Nie było sytuacji, aby przewoźnik „przestał jeździć” po uzyskaniu wsparcia finansowego. Zostały zawieszone 2 linie, które w sierpniu po uzyskaniu dotacji z „Funduszu rozwoju przewozów autobusowych” wznowiły kursy. Środki pozyskane na ten cel od Wojewody są skrupulatnie rozliczane, są to pieniądze „znaczone”, których nie można wykorzystać na jakikolwiek inny cel. Nasze ubiegłoroczne działania były ukierunkowane na zachowanie stanu posiadania, w tym roku będą również nowe kursy, a nawet trasy. Szczegóły wkrótce.

 5. klub seniora Radość życia

  18/01/2021 o 20:22

  b b ardzo się cieszą seniorzy z dojazdu busem do Zar, marzą o dojeżdzie do Dębnika. korzystamy w Dolinie Racławki i w okolicznych lasach ze zdr0wych spacerów ,dziękują seniorzy z Klubu Radość życia

  • starszy

   19/01/2021 o 13:31

   Jak miło przeczytać „dziękuje” – no ale to starsze pokolenie tylko zna takie słowa, młodzież marudzić jedynie potrafi, strach żeby dzieci mieli bo co ich nauczą

  • Adam Godyń

   20/01/2021 o 13:31

   Kursy z Krzeszowic do Debnika będzie wykonywała w dni robocze firma Wojciecha Wiśniewskiego od czwartku 21 stycznia, zaś w soboty Stanbus Pana Osiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę