Wydarzenia

Kto odpowiada za odśnieżanie dróg gminnych, a kto za chodniki przy powiatówce?

Fot. zdjęcie ilustracyjne

Prawdziwa „akcja zima” właśnie wystartowała. Wystarczyła niewielka ilość białego puchu i jak bumerang powracają pytania o to kto ma odśnieżyć chodnik przy powiatówce czy kiedy zostanie odśnieżona gminna droga? Jak co roku spieszymy z odpowiedzią.

Z chodnikami przy powiatówkach sprawa nie jest taka prosta. ZDPK już w zeszłym roku rozwiał wątpliwości publikując na swojej stronie dość obszerne wyjaśnienie. W skrócie – „obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości chodnika leży po stronie właściciela posesji. Nadzór w tym zakresie sprawuje gmina”.

Są też wyjątki. Obowiązek dbania o chodnik dotyczy tych właścicieli, których posesja przylega do niego bezpośrednio (słowo klucz). Wyjątkiem są sytuacje w których na chodniku dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie samochodów – wyjaśnia ZDPK.

Zarząd Dróg zamieścił także na swojej stronie wykaz firm, które odpowiadają za zimowe utrzymanie powiatówek na terenie całej gminy Krzeszowice. Informacje znajdziecie pod tym linkiem. Za odśnieżanie dróg gminnych odpowiadają natomiast Usługi Komunalne. Na stronie gminnej spółki znajdziecie nie tylko wykaz dróg, ale także kolejność w jakiej odbywa się odśnieżanie. Więcej informacji na stronie UK.

 

20 komentarzy

20 Komentarzy

 1. Ksiegowa

  13/01/2021 o 23:53

  Czy prawda jest ze PIS scina wszystko bo brakuje kasy na 500+?

  • Anonim

   31/01/2021 o 14:34

   Nie prawda na szczęście.

 2. yes

  14/01/2021 o 07:42

  Czasami taki śnieg był w listopadzie. Niby odśnieżają a przystanki przysypane. Niby odśnieżają a ślisko. Nigdy tak nie było.

 3. Stefan

  14/01/2021 o 10:26

  Mam gdzieś nie odśnieżam chodnika

 4. Życzliwy

  14/01/2021 o 11:25

  Dlaczego nikt nie odśnieża parkingów w Krzeszowicach?

  • Anka

   14/01/2021 o 22:11

   Pod Biedronką jak zawsze odśnieżony

   • Zuza

    15/01/2021 o 21:28

    Dokładnie! Zawsze dobrze odśnieżony parking pod biedronką

    • Klient

     17/01/2021 o 14:46

     Anko Zuzo nie kupuje w Biedrze.

 5. yes

  15/01/2021 o 07:44

  Rok temu i wcześniej miasto chodniki i parkingi były odśnieżane. 2 lata jak mnie mnie pamięć nie myli śnieg z miasta był wywożony . Chodniki , parkingi posypane piaskiem. Ulica Chłopickiego też była posypana piaskiem.

 6. Paweł

  17/01/2021 o 13:02

  Sytuacja z odśnieżaniem na krzeszowickich wioskach jest jeszcze bardziej dramatyczna, zwłaszcza w wypadku chodników. Nikt właściwie ich nie odśnieża, co pokazuje tylko jak żenujący poziom społecznej odpowiedzialności za czystość i bezpieczeństwo prezentują lokalni mieszkańcy. Masakra.
  Tymczasem w Krakowie większość zarządców nieruchomości ma obowiązek utrzymania i odśnieżania chodnika przylegającego do ich nieruchomości, co jest jakże skutecznie egzekwowane przez zgłoszenia do strażników miejskich. Efekt, siódma rano – ludzie sprzątają. Szanowni Panowie funkcjonariusze oraz liderzy myśli społecznej gminy Krzeszowice. Chodnik na wsi w zimie nie jest po to aby go nie używać i nie odśnieżać, a regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie jest po to aby go egzekwować od mieszkańców. Polecam zatem wyjechać w teren i spojrzeć na to jak mieszkańcy chodników nie odśnieżają choć mają taki obowiązek i działać aby nauczyli się dbać o swoje najbliższe otoczenie. Dlaczego – choćby dlatego że pozwala to pieszym poczuć się bezpiecznie idąc wieczorem odśnieżonym chodnikiem, a nie środkiem drogi (bo na chodniku metrowa zaspa).

  • Anonim

   25/01/2021 o 06:27

   Jak takiś mądry to odśnieżaj a nie pieprz bzdetów,Ty odśnieżysz chodnik a pług zaraz ci na niego nawali śnieg i tak kilka razy dziennie.Popracuj łopatą to ci się odniechce gadania głupot.

 7. Kuku

  17/01/2021 o 16:04

  Gmina w tym roku nie przeznaczyła środków na odśnieżanie?

 8. REX

  19/01/2021 o 09:14

  Dlaczego to ja muszę odśnieżać chodnik i pół jezdni ażeby mieszkańcy gminy przechodzili. Jak mieszkańcy gminy przechodzą to niech Gmina za podatki ulży mieszkańcom i mnie. Gdybym miał kamienice i czynsz ze sklepów to bym odśnieżał. To ,że mieszkam przy drodze to muszę innym odsnieżać to paranoja.

  • Anonim

   25/01/2021 o 19:15

   Materialista

   • Anonim

    26/02/2021 o 14:31

    Uważam, że odśnieżanie gróg i chodników powinno leżeć po stronie gmin. Płacimy podatki i inne opłaty, które są co chwilę wyższe i jeszcze musimy sami sobie polepszać funkcjonowanie a pług przejedzie zgarnie nam z drogi śnieg pod bramę i setki tysięcy złotych za to ma zapłacone za sezon a my mieszkańcy musimy z łopatami wyjść i odśnieżyć to co pług nam nawiezie pod bramę. Parodia i idiotyzm w Naszym kraju. Ciekaw kiedy wejdzie przepis, by nam płacić za odśnieżanie a nie tylko kary dla nas.

 9. Mieszkaniec Krzeszowic

  31/01/2021 o 11:30

  Uważam, że nas mieszkańców gminy nie powinno obchodzić to np.do kogo należy ulica i chodniki czy do powiatu czy do gminy czy wojewìdztwa.Gospodarzem na danym terenie jest burmistrz i jego podwładni, więc to oni powinni dbać o to czy jest porządek na ulicy i chodnikach.
  Jak się pyta w urzędzie dlaczego np. chodnik przy ul. Legionów Polskich jest nie odsniezony to się słyszy że to jest powiatu. Co mnie to jako mieszkańca obchodzi. Pytam od czego są urzędnicy i burmistrz, którzy powinni to wyegzekwować.Przecież są chyba jakieś umowy, ustalenia. Ale o to nikt nie dba.
  Najlepiej wsiąść z domu w samochód i przyjechać do pracy na Grunwaldzką. Panie burmistrzu niech Pan zacznie chodzić na nogach od czasu do czasu po mieście to się pan przekona na własne oczy jak wygląda sytuacja, bo świąt z okien samochód i jest zupełnie inny.

  • Markus Prott

   31/01/2021 o 14:31

   Najlepiej ponarzekać i stwierdzić że przecież „mieszkańca to nie obchodzi”.
   I właśnie dlatego że „mieszkańca nie obchodzi” nic co się z gminą dzieje, to mieszkaniec wybiera potem takie władze, na które ciągle narzeka, zamiast je w końcu zmienić, a nie tylko obiecywać, że „rozliczymy się przy wyborach”.
   Jeżeli mieszkaniec „na dzień dobry” wykazuje bierność i skłania się ku lenistwu twierdząc, że nie powinno go obchodzić co z jaką drogą w czyjej gestii się dzieje, to prowadzi to właśnie do tego, że na każdego się narzeka.
   Niech mieszkaniec coś zrobi od siebie, niech się wykaże, a potem krytykuje.
   Argument, że to my płacimy za ich pracę jest słaby – wszak to myśmy ich wybrali, godząc się na to, że będziemy im za tą pracę z naszych podatków płacić.
   Trzeba było myśleć wcześniej.

  • mieszkanka

   09/02/2021 o 16:09

   Samochodem podjedzie na Grunwaldzką ale niech szanowny pan Burmistrz spróbuje przejść Grunwaldzką. Takiej sytuacji, beznadziejnej sytuacji jeszcze nigdy nie było.

 10. Mieszkaniec Krzeszowic

  01/02/2021 o 07:52

  Burmistrz Gregorczyk z tego co pamiętam przegrał w Krzeszowicach i ja też go nie wybrałem. Markus Prot nie używaj nowomowy.Po to wybrany jest burmistrz żeby służyć mieszkańcom a nie mieszkańcy jemu.A krytyka jest konstruktywna i nikt nie powinien się obrażać.

  • Markus Prott

   01/02/2021 o 11:01

   Ależ nikt się nie obraża, tylko jak krytyka jest konstruktywna, skoro stwierdza oczywistość, do tego jeszcze na stronie, która jest odwiedzana przez max. kilkadziesiąt osób ?
   Konstruktywna krytyka powinna mieć szerszy spread, no chyba że sobie chcemy wśród znajomych pogadać jak to nam jest źle na tym świecie.
   Ja bym krytykę zaczął jednak nie od „dołu” a od „góry”. Bo jeżeli burmistrz miasta i gminy przegrywa w mieście, a mimo to zostaje burmistrzem, to chyba coś jest nie do końca „halo” z „pomysłem na głosowanie”, które ktoś wyżej ustawił.
   To, że Burmistrz służy mieszkańcom jest jasne, pytanie – skąd wiesz, że nie służy? Bo może jednak słuzy, tylko akurat my lubimy szukać tego co złe, bo to jest bardziej „medialne”. ?

   Konstruktywna krytyka przedstawia rozwiązania problemu. Ale tutaj padnie zaraz argument, że nikt nie będzie podpowiadał burmistrzowi co ma robić, bo to burmistrz zarabia na tym, a nie pomysłodawca zmian z forum (nie raz już tutaj taki argument padał). To przestaje być konstruktywna krytyka, a zaczyna być po prostu narzekanie bez nawet odrobiny chęci szukania rozwiązań.

   Nowomowa? na Boga, to już nie można pisać tego, co się samemu myśli, bo jeżeli nie jest to po myśli większości osób, z którymi się prowadzi dyskusję, to musi być to od razu albo nieprawda, albo nowomowa? No ciekawie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę