Wydarzenia

Kto odpowiada za odśnieżanie dróg gminnych, a kto za chodniki przy powiatówce?

Fot. zdjęcie ilustracyjne

Prawdziwa „akcja zima” właśnie wystartowała. Wystarczyła niewielka ilość białego puchu i jak bumerang powracają pytania o to kto ma odśnieżyć chodnik przy powiatówce czy kiedy zostanie odśnieżona gminna droga? Jak co roku spieszymy z odpowiedzią.

Z chodnikami przy powiatówkach sprawa nie jest taka prosta. ZDPK już w zeszłym roku rozwiał wątpliwości publikując na swojej stronie dość obszerne wyjaśnienie. W skrócie – „obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości chodnika leży po stronie właściciela posesji. Nadzór w tym zakresie sprawuje gmina”.

Są też wyjątki. Obowiązek dbania o chodnik dotyczy tych właścicieli, których posesja przylega do niego bezpośrednio (słowo klucz). Wyjątkiem są sytuacje w których na chodniku dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie samochodów – wyjaśnia ZDPK.

Zarząd Dróg zamieścił także na swojej stronie wykaz firm, które odpowiadają za zimowe utrzymanie powiatówek na terenie całej gminy Krzeszowice. Informacje znajdziecie pod tym linkiem. Za odśnieżanie dróg gminnych odpowiadają natomiast Usługi Komunalne. Na stronie gminnej spółki znajdziecie nie tylko wykaz dróg, ale także kolejność w jakiej odbywa się odśnieżanie. Więcej informacji na stronie UK.

 

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. Ksiegowa

  13/01/2021 o 23:53

  Czy prawda jest ze PIS scina wszystko bo brakuje kasy na 500+?

 2. yes

  14/01/2021 o 07:42

  Czasami taki śnieg był w listopadzie. Niby odśnieżają a przystanki przysypane. Niby odśnieżają a ślisko. Nigdy tak nie było.

 3. Stefan

  14/01/2021 o 10:26

  Mam gdzieś nie odśnieżam chodnika

 4. Życzliwy

  14/01/2021 o 11:25

  Dlaczego nikt nie odśnieża parkingów w Krzeszowicach?

  • Anka

   14/01/2021 o 22:11

   Pod Biedronką jak zawsze odśnieżony

 5. yes

  15/01/2021 o 07:44

  Rok temu i wcześniej miasto chodniki i parkingi były odśnieżane. 2 lata jak mnie mnie pamięć nie myli śnieg z miasta był wywożony . Chodniki , parkingi posypane piaskiem. Ulica Chłopickiego też była posypana piaskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę