Wydarzenia

Gmina rozstrzygnęła konkursy grantowe. Skorzystają też koła łowieckie

Kilkadziesiąt różnych organizacji i stowarzyszeń wzięło udział w rozstrzygniętych właśnie przez gminę konkursach grantowych. Pula środków które popłyną do NGO-sów jest nieco niższa niż przed rokiem. 

O tym, że budżet przeznaczony na małe granty będzie o około 10 procent niższy radni zdecydowali na listopadowej sesji. Poza jednym unieważnionym konkursem, dotyczących ochrony pszczoły miodnej, na pozostałe nie brakowało chętnych. Choć w niektórych przypadkach środki przeznaczone na realizacją konkursu były wyższe niż łączna kwota zgłoszonych projektów.

Czytaj także: Radni zdecydowali. Niższy budżet grantowy dla gminnych organizacji pozarządowych

Najwięcej zgłoszeń wpłynęło tradycyjnie na konkurs w dziedzinie kultury i sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Wśród nich są projekty stowarzyszenia Ratuj Tenczyn (średniowieczna grupa rekonstrukcyjna), „Pokochajmy muzykę” (Integracje Jazzowe), czy Stowarzyszenia Sceny Kultury Wokalnej „Śpiewanie bez granic”(Gala operowa na zamku Tenczyn). Wszystkie trzy na realizację projektów otrzymają po około 4 tysiące złotych.

Sporym zainteresowaniem cieszy się też konkurs w dziedzinie upowszechniania kultury fizycznej. Zgłoszono na niego m.in. IV Bieg przez Paryż Fundacji Ósmy Dzień Tygodnia (4 tys. złotych), Turnieju Piłkarskiego z okazji Dnia Dziecka – organizowany przez GKS Świt (3,7 tys. złotych) czy V Rodzinny Piknik Wspinaczkowy w Dubiu organizowany już od dobrych kilku lat przez stowarzyszenie TRAWERS (3,3 tys. złotych).

Wśród rozstrzygniętych konkursów są także dwa z zakresu ekologii i ochrony środowiska. W ramach edukacji ekologicznej mieszkańców gminy oraz włączania ich do działań o charakterze proekologicznym do dofinansowania wybrano m.in. projekt KGW z Zalasiu (Zdrowie pod stopami 1,6 tys. zł), Stowarzyszenia TRAWERS – III bieg EkoRacławka (500 zł), czy stowarzyszenia „Na wulkanie” – Cudze chwalicie – swego nie znacie (1,9 tys. zł).

Na drugi z konkursów w zakresie ekologii i ochrony środowiska – ochrony zwierząt łownych i środowiska ich bytowania, gmina przeznaczyła 18 tysięcy złotych. Wszystkie trafią do 5 kół łowieckich z Krzeszowic, Trzebini, Alwerni i Krakowa. Pieniądze mogą być przeznaczone na: zakup materiału siewnego i nasadzeniowego do zakładania poletek zaporowych, wydatki poniesione na dokarmianie zwierzyny, zakup środków odstraszających dziką zwierzynę, czy inne zadania związane z gospodarką łowiecką, mające na celu ograniczenie szkód w uprawach i płodach rolnych.

Wykaz wszystkich projektów, na które gmina przeznaczyła pieniądze znajdziecie tutaj.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Andrzej

    08/03/2021 o 06:42

    Koła Łowieckie to NGO-sy ?????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę