Wydarzenia

Połamane drzewa, lokalne podtopienia a to jeszcze nie koniec. Dziś kolejny alert dla Małopolski

Fot. FB OSP Tenczynek

Od kilku dni strażacy z lokalnych OSP usuwają skutki nawałnic jakie praktycznie dzień w dzień przechodząc nad gminę. Porywisty wiatr łamie drzewa, a ulewny deszcz powoduje lokalne podtopienia.

Udrażniają zatkane przepusty, usuwają powalone drzewa, odpompowują wodę z zalanych kotłowni i piwnic, układają worki z piaskiem – tak w skrócie, od kilku dni wygląda codzienność ochotników z gminy.

W piątek, po ulewach w miejscowości Zalas, w Tenczynku podniósł się poziom wody w niewielkim potoku Olszówka. Zalanych zostało kilka posesji. Na miejscu działało sześć jednostek straży pożarnych. Druhom z Tenczynka musieli pomagać strażacy z Woli Filipowskiej, Rudna, Czernej, Nawojowej Góry i OSP Zalas.

 

Worki z piaskiem były też potrzebne w samym Zalasiu. Do lokalnych podtopień doszło m.in na ulicach Gawlikowskiego, Galicyjskiej i Podlas. W tej miejscowości strażacy zostali wezwani także do uszkodzonego dachu. Praktycznie w każdej z miejscowości gminy straż wzywana jest do usuwania połamanych gałęzi i powalonych drzew. Nocą w niektórych miejscowościach nastąpił przerwy w dostawie prądu.

Dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ponownie wysłało alert z ostrzeżeniem o burzach, ulewnym deszczu, porywistym wietrze i możliwy gradzie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. Dziwne

  18/07/2021 o 20:42

  To wszystko,dziwne, nagle Olszowka przeobraziła się w górski potok. Problem w tym, że nie mieszkamy w górach. Ona wylewa z powodu opadów, ale nigdy fala nie powodowała przestawiania płotów.

  • Mądrzyk

   22/07/2021 o 15:38

   Była kilka razy jeszcze większa woda na Olszówce.

   • Drogi Mądrzyku

    22/07/2021 o 21:40

    Pamiętam dwa razy większą wodę na Olszówce – 1997 i chyba coś w latach 70, reszta prównywalna z tym co teraz. Chętnie się dowiem o innych. A przy okazji siła uderzenia nie zależy tylko od „wielkości” wody. Trochę powtórki z fizyki – masa, prędkość, energia… I o to tutaj chodzi.

 2. Mieszkanka gminy

  18/07/2021 o 21:21

  Chapeau bas strażacy! Wielki szacunek.

 3. Mieszkanka Janina

  29/07/2021 o 15:02

  Panowie burmistrzowie jak wyglada stan przejsc podziemnych w rejonach dworcow PKP w gminie po ulewach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę