Inwestycje

Kontrowersyjne kryterium przy ocenie wniosków do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Rusza piąty nabór wniosków do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Samorządy mogą starać się o pieniądze na budowę, przebudowę i remont lokalnych szlaków komunikacyjnych. W Małopolsce wojewoda zdecydował o wprowadzeniu nowego kryterium przy ocenie składanych wniosków. Ta decyzja może budzić zdziwienie.

Wojewoda małopolski, Łukasz Kmita zdecydował, że w naborze wniosków do rządowego funduszu na 2022 rok dodatkowe punkty będą przyznawane tym gminom, które skutecznie zorganizują akcje promujące szczepienia w ramach festynów, pikników czy wydarzeń kulturalnych.

– Poziom wyszczepialności to jeden z aspektów, które – wobec ciągle aktualnych zagrożeń związanych z epidemią – składają się na poprawę jakości życia mieszkańców. Odbudowa potencjału gospodarczego musi być skorelowana z odbudową potencjału społecznego. Wierzę, że małopolscy samorządowcy dostrzegą ten – swego rodzaju – system naczyń połączonych. Na jakość życia mieszkańców w jednakowym stopniu obecnie składają się dobre drogi lokalne, jak i skuteczna ochrona przed koronawirusem – mówi wojewoda.

Pod uwagę przy ocenie będą brane akcje prowadzone po 12 czerwca 2021 roku i trwające do 31 sierpnia 2021 roku. W przypadku gmin miejsko-wiejskich samorząd dostanie dodatkowy 1 punkt gdy podczas tego typu imprez zaszczepi się minimum 200 osób, 3 – za minimum 300 osób, a 5 za minimum 500 zaszczepionych osób w trakcie akcji organizowanych przez samorząd.

15 komentarzy

15 Komentarzy

 1. Mieszkanka Janina

  06/08/2021 o 01:33

  Panie Burmistrzu, vice Burmistrzu czy skonczona jest wreszcie inwestycja kolejowa w naszej gminie a z nia okoliczne drogi przejazdy kolejowe, przejscia podziemne?

  • Anonim

   09/08/2021 o 08:48

   Nic nie jest skończone, a to nie działają windy, a to zalewa przejście. Nie mówiąc o tym że chwasty zarastają wokół oddanych niby inwestycji lub woda spływa po drodze na wiadukcie bo coś z odwodnieniem jest nie tak.

  • Adam Godyń

   09/08/2021 o 23:15

   Szanowna Mieszkanko Janino, niestety modernizacja linii E-30 mocno się przeciąga. Wykonawcy robót (Budimex i Torpol) wystąpili przed kilku miesiącami do PKP PLK o dodatkowe „rozwiązania projektowe” umożliwiające dokończenie budowy poszczególnych elementów (obiektów) inwestycji. Dokumentacja projektowa będąca podstawą realizowanych dotychczas działań nie jest, mówiąc oględnie, wystarczająca. I tak np. firmy oczekują na opracowanie sposobu odprowadzenia wód opadowych zalewających przejścia podziemne na ul. Spacerowej w Woli Filipowskiej, przy Zagrodach w Krzeszowicach, czy też chyba najbardziej bulwersujące – skrzyżowanie na Młyńskiej. Po pokonaniu tych i kilku innych problemów nastąpią odtworzenia i naprawy nawierzchni dróg, które ucierpiały w wyniku prowadzonych robót.

   • Mieszkanka Janina

    12/08/2021 o 21:24

    Nie wiem czy wykonawstwo nie kwalifikuje sie do wystapienia o kary dla wykonawcy za niedotrzymanie terminu i niska jakosc robot juz wykonanych. Jest to istotny aspekt gdyz sa to sprawy prowadzone na zenujaco niskim poziomie. To jak np zrobiono przekop i odwodnienie przy ul Mlynskiej kwalifikuje sie do sadu, nie wspomne o feralnym przejsciu podziemnym przy przystanku pkp Wola Filipowska. Windy przy krzeszowickim pkp tez maja niedociagniecia.

   • Paweł

    12/08/2021 o 23:43

    Jestem czytelnikiem tej gazety i mieszkancem gminy i wnosze ze mamy w kwestii inwestycji gminnych niezrealizowanych jakas niemoc wrecz indolencje.

   • Ewa

    12/08/2021 o 23:50

    Panie vice Burmistrzu jest Pan mieszkancem Woli Filipowskiej i przedstawicielem mieszkancow niejako ale to jak inwestycja jest odbierana i prowadzona to wola o pomste do odpowiednich organow gdyz inwestycja byla finansowana i to bardzo dobrze a efekty sa mizerne.

    • Adam Godyń

     13/08/2021 o 23:02

     Szanowni Państwo. Modernizacja linii kolejowej jest inwestycją rządową. Finansowana i prowadzona przez państwo. I to jego przedstawiciele decydują zarówno o odbiorach jak i wszystkich innych aspektach działań składających się na ten projekt. Inwestycjami samorządowymi na Woli w ostatnim czasie były: rozbudowa szkoły (przedszkola), boisk że sztuczną nawierzchnią, modernizacja budynku straży pożarnej, chodnika na Podgórska. Rozpoczyna się w tamtym rejonie budowa placu zabaw. Na te rzeczy miałem i jak sądzę mam pewien wpływ.

     • Ewa

      14/08/2021 o 23:15

      Z Panskiej wypowiedzi wnosic mozna, ze radni lokalni raczej gotowi tylko pobierac diety, gdyz sprawy lokalne raczej nie leza w ich waskich kompetencjach? Przyszłe wybory zweryfikuja nawet tych ktorzy maja duze rodziny.

     • Jolanta K przejazdem

      15/08/2021 o 03:00

      Panie Vice Burmistrzu jak staruszka, ktora bedzie chciala sie dostac na druga strone torow na ulicy Kolejowej dokona tego wyczynu np w zimowy wieczor zakladamy ze staruszka ledwo chodzi a przejscie w torach jest zamkniete ( miedzy innymi dzieki usilnym apelom pewnej pani z okolicy o uczynienie z ul Kolejowej spacerniaka, taka zyczliwosc ludzka, oczywiscie zwazywszy ze zrozumialy jest argument PKP o przyspieszeniu predkosci i wiazacych sie z tym niebezpieczenstwami poprzednia argumentacja pewnej paniusi nie byla istotna).Dodam iz staruszka ma do nadrobienia jakies 500 metrow do najblizszego minimarketu gdyz nie bylo mozliwosci tech ( czyt. szkoda kasy) na drugie przejscie podziemne w okolicy ul Dworcowej. Załozylismy przypadek skrajny gdyz staruszki w wieku 75+ sa w zdecydowanej wiekszosci sprawne ruchowo i to ich zupełnie nie dotyczy. Przepraszam wiec, ze pytam Pana jako mieszkanca no bo kogoz tu pytac, radnych? Jesli mieszkancy nie beda lobbowac we wlasnych sprawach to kto ma to za nich zrobic. Pozdrawiam serdecznie.

     • Adam Godyn

      16/08/2021 o 19:53

      Do Jolanty K.- proszę mi wierzyć, że ilekroć mam sposobność i okazję, zawsze podnoszę m. innymi te sprawy, o których Pani pisze. Jednakże proszę przeczytać mój wcześniejszy post – przyjęte w dokumentacji rozwiązania były nie do „ruszenia” przez gminnego samorządowca. Przyjęto i zastosowano je na całym odcinku linii kolejowej.

 2. Jaki

  06/08/2021 o 10:10

  Wojewoda, takie decyzje, a może lepiej po „uważaniu”?

  • Joanna K przejazdem

   20/08/2021 o 20:22

   Ja Panie vice burmistrzu mogę się zgodzić z Panem, ze miał Pan ograniczone możliwości, ale od czego jest Adamczyk z PISu. Jak przychodzi do przecinania wstęg i tvpis na miejscu to pięknie się fotografuje a wszyscy wiemy jak wyglada obecnie sytuacja inwestycyjna w kraju.

   • Krzysztof

    23/08/2021 o 15:39

    Dokladnie, tu sie nie ma co bac mowic prawdy o Adamczyku.

 3. Mieszkaniec

  08/08/2021 o 22:51

  czyli raczej na drogi nie ma co liczyć bo w szczepieniach to jesteśmy w ogonie czy jak kto woli w ..pie

 4. Życzliwy

  23/08/2021 o 08:48

  Jak nie do ruszenia? Wiaduktu na Zielonej w dokumentacji nie było, a teraz będą wysiedlenia i budowa po korekcie. Jakieś mydlenie oczu się uskutecznia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę