Wydarzenia

Tenczynek. Upamiętnili zmarłych przy polsko-białoruskiej granicy

Symboliczne znicze przy murze cmentarza w Tenczynku

Klepsydry i znicze pojawiły się przy bramie cmentarza w Tenczynku. W ten sposób mieszkańcy upamiętnili uchodźców zmarłych przy polsko-białoruskiej granicy.

„Człowiek. Zmarł z zimna, głodu i pobicia”, „Zmarł ze skrajnego wychłodzenia przy granicy polsko-białoruskiej”, „39-letnia uchodźczyni, jej ciało znaleziono 1 metr od granicy polsko-białoruskiej” – klepsydry z takimi napisami znalazły się tuż przy bramie cmentarza w Tenczynku. Obok nich mieszkańcy zapalili znicze.

Podobne tabliczki, upamiętniające zmarłych uchodźców, którzy próbowali przedostać się do Polski, 1 listopada ustawiono także na innych cmentarzach w całym kraju.

Od sierpnia przy granicy z Białorusią koczują całe rodziny uchodźców z Iraku i Afganistanu. Od początku kryzysu zmarło tam co najmniej 10 osób, które próbowały się przedostać do Polski. 

 

39 komentarzy

39 Komentarzy

 1. Kapciowy

  08/11/2021 o 04:24

  A co na to ksiadz Pleban i jego gospodyni? No jakzesz tak mozna a kuzyn patrzy. A wladza ludu pracujacego miast i wsi patrzy. Trzeba by zrobic obraz dobrodzieji wersja 2.0.

  • ......

   13/11/2021 o 12:28

   Doszło do tego że winny się śmieje pieniążki od sprowadzonych turystów wziął a sąsiedni kraj niech ich na utrzymanie przyjmie i udało mu się o wiele więcej jeszcze bardziej skłócić innych

  • Podatnik

   14/11/2021 o 01:01

   Kto jest agresorem a kto broni swojego prawa do obrony swoich granic??? Czytam komentarze i oczom nie wierzę zastanawiam się jak mówi przysłowiowe: Co to za ptak co w swoje gniazdo sra”Ktoś pisze o 2 wojnie światowej tak Polacy walczyli o wolność często oddając swoje młode życie aby inni mogli żyć, walczyli też w innych krajach Europy . Tak nieliczni nie chcąc robić za parę złotych wyjeżdżali po za granicę ale nie po to aby zakładać obozowiska i żyć z socjalu tylko pracować nie wszyscy byli złodziejami samochodów Do Europy dotarło tylu; inżynierów ” jak to piszą niektórzy uchodźców którzy chcą poprawić swój los chcą jedzenia wody …tylko nie pracy Do pracy w ogłoszeniach zaprasza się właśnie tak znienawidzonych przez niektórych tu Polaków potrzebni są nawet w Wielkiej Brytanii A tak na marginesie po co są granice ? Dawniej za nielegalne przekroczenie była kulka w pewną część ciała Teraz jesteśmy w UE ale i tak przekraczając granicę musimy to dokumentem udowodnić Zastanawiam się jaką trzeba mieć w sercu nienawiść do Polaka aby pisać takie rzeczy Jaką nienawiść do Polskiego emeryta bo pod koniec życia odpoczywa i siedzi na wersalce a nie pracuje podczas gdy emeryci w innych krajach UE wyjeżdżają i zwiedzają inne państwa ,stać ich nawet na opiekunkę ,wyjście do restauracji a u nas niektórzy nie zdążą wziąść emerytury albo po zabraniu kilku umierają. Piszecie co może spotkać nasze wnuki a ja pytam która kobieta zabiera dzieci do obcego kraju wiedząc że nie ma pracy, nie zna języka nie jest w stanie zapewnić im pożywienia i dachu nad głową gdyby zrobiła to Polka zaraz zajęły by się nią odpowiednie służby To co robią tu niektórzy to straszenie ,wzbudzenie litości nawet granie na uczuciach religijnych dokładnie to co robią Białorusi..Dobrze ktoś napisał dajcie nam święty spokój, weźcie ich na swój koszt do swojego domu albo dajcie co miesiąc pieniądze na ich utrzymanie

  • ksionc

   07/12/2021 o 22:21

   Chłopie pomyliłyCi się dekady…..

 2. Poldek

  08/11/2021 o 06:54

  A gdzie były osoby odpowiedzialne za te klepsydry jak dokonano zamachów bombowych w Europie przez muzułmanów, kiedy gwałcili kobiety w Niemczech, mordowali księży we Francji? Czy wtedy tez wieszali klepsydry i organizowali marsze milczenia? Podejrzewam, ze nie. No ale najwyraźniej doszli do wniosku, ze już „ani jeden więcej”. Bardzo jestem ciekaw ich zdania na temat sytuacji na granicy.

  • dekiel

   20/11/2021 o 12:18

   Bóg was ludzie opuscil. Macie puste serca i siano w glowie. Energie trwonicie na alibi dla wlasnego lenistwa. Kto ci bronil upamietnic ludzi, o ktorych piszesz. I oni nie gineli w naszych lasach.

  • Ala

   21/11/2021 o 21:46

   Popieram

 3. taki PIS

  09/11/2021 o 01:36

  Z ujawnionej korespondencji wynika, że Mateusz Morawiecki wysłał szefowi KPRM dwa SMSy, otrzymane od osoby podpisującej się jako O.T.R.

  „Staram się nie dopuścić, aby w rozliczeniu była np. faktura na 1.2 mln dla szkoły TR oraz wyeliminować inne wrażliwe kwestie (pisownia oryg.)” – miał napisać Dworczyk do premiera.

 4. wójt

  09/11/2021 o 11:38

  małe sprostowanko…… oni nie próbuja dostać sie do polski a przez polskę do szfabii !!!!!
  cyt.” Od początku kryzysu zmarło tam co najmniej 10 osób, które próbowały się przedostać do Polski. „.

  • N..

   13/11/2021 o 10:00

   Tylko w Niemczech Francji Austrii Fiszpani ich już nie chcą bo już ich mają i wiedzą kim tak naprawdę są i po co idą

   • N..

    14/11/2021 o 01:41

    Miało być Hiszpani

 5. Mieszkaniec gminy

  09/11/2021 o 19:07

  Ludzie jednak nigdy wojny nie widzieli. A idol tych ludzi ( pan Frasyniuk ) co kartki wywieszają nazwał żołnierzy sami wiecie.

  • BUHAHHAHAHA

   15/11/2021 o 22:12

   ZOLNIERZE WOTU:)))))

 6. Dość

  09/11/2021 o 23:47

  Za jedzenie, ciepło , dach nad głową trzeba słono płacić nie ma nic za darmo Dlaczego nie płaczecie nad POLSKIM EMERYTEM który przez większą część życia pracował za przysłowiowe grosze budując dla was dobrobyt ,aby wam lepiej się dziś żyło Wielu z nich odbudowywało KRAJ że zgliszcza po 2 wojnie światowej Dziś ma za to podziękowanie- głodową emeryturę Wspomnę też rencistów którzy nie mogą pracować nie stać ich na dobre jedzenie,muszą dokonać wyboru opłaty ,ogrzewanie leki To was nie boli ? Po 45 latach pracy, płaceniu różnych podatków ,składek na ubezpieczenie ,rentowe ,chorobowe itp nie mogę dostać się do specjalisty mam wybór albo leki przeciwbólowe albo olbrzymi jak na moją emeryturę wydatek prywatny gabinet Po tylu latach pracy nigdy nie było mnie stać na lot samolotem np: z Krakowa do Gdańska nie mówiąc o wycieczce do innego państwa A tak na marginesie ;DOBROCZYŃCY” WEŹCIE ICH DO SWOJEGO DOMU NA SWÓJ KOSZT – NIE ZAPOMINAJCIE OPŁACIĆ IM SKŁADKI ZUS W TYM EMERYTALNE ZDROWOTNE CHOROBOWE RENTOWE…. NIE OBCIĄŻAJCIE swoimi pomysłami innych ludzi Dajcie nam święty spokój Dajcie nam żyć Bez odp.

  • Zdegustowany

   11/11/2021 o 08:38

   Do „dość”. Po pierwsze jak możesz pisać takie brednie gdy rządzi nami najbardziej prospołeczny rząd. Do emerytów rencistów i innych pokrzywdzonych, którzy siedzą na kanapach bo podobnie jak prezes lubią wstawać koło południa płyną 13-ki, 14-ki, waloryzacje, 500+. Po drugie jak mogą brać przyzwoite emerytury ludzie którzy pracowali 5, 10, 15 lat bo pod koniec życia przypomnieli sobie o pracy. Uważasz że należą im się wysokie emerytury? Mój dziadek po 43 latach pracy ma emeryturę w wysokości 3000 zł netto. Jest pełno wolnych etatów niech idą do pracy. Inaczej na ludzi którym się nie chciało pracować ściągną większe pieniądze z twojej pensji. Chyba że wierzysz że pieniądze rosną na drzewach i wystarczy je zerwać i porozdawać.

   • Pol

    13/11/2021 o 09:56

    Do zdegustanowego w czym problem przecież ktoś tam już wcześniej napisał weź ich do swojego domu na swój koszt a nie obciążaj tym innych ludzi Co do emertur to nie wszyscy ludzie pracują po 10 ,15 lat .Moja zasiadka pracowała skończywszy 19 lat wychowywała dzieci i ma emerytury 1500 zł Nie wierzyłam dopóki nie pokazała mi decyzji z ZUS. Niestety smutne jest to że staż pracy nie jest zaliczany do emerytury a,ludzie pracujący kilka lat są lepiej traktow ani . Emerytom z którymi rozmawiałem pracowali po 40 kobiety od 45 lat wzwyż mężczyzni nie potrzebne są 13 i 14 niech przestaną brać im od emerytur podatki tak jak w innych cywilizowanych krajach O 13 i 14 płakać będą ci co mają 10 ,15 lat pracy albo dużo mniej. A tak na marginesie od kiedy jest 500 ,300 +;? Do nie tak dawna ludzie pracowali i wychowywali dzieci bez 500 ,nieroby nie dostawały nic musiały iść do pracy i tak powinno być nie pracujesz nie masz nie wyciagaj kasy z kieszeni pracującego lub emeryta. Ludzie pracują latami gromadzą pieniądze w ZUS a ba koniec marna emerytura bo pieniądze zamiast do nich trafiają do biedaków którzy przepracowali parę lat a teraz im się należy ( większość z nich na czarno w Niemczech , Francji itd zarabiając i śmiejąc się bezczelnie z tych którzy zapier… w Polsce ) 500 , 300 i bony turystyczne które wypłaca ZUS nie są dla emeryta. Nie wolno traktować wszystkich jednakowo czas szybko leci ty też kiedyś będziesz emerytem Powracając do najeźdźców , mam znajomych, rodzinę w państwach Europy Zachodniej ci ludzie idą właśnie po tak przez znienawidzony socjal .Nie chcą pracować integrować się Zakładają koczowiaka co jeszcze robią to się dowiedz od ludzi tam mieszkających, poczytaj w książkach jak traktowanie są np. kobiety ,dzieci nastoletnie dziewczynki co z nimi wyprawiają . Pozdrawiam serdecznie ale już bez odpowiedzi po prostu szkoda czasu nerwów , zdrowia ( gości przyjmuje gdy ich zapraszam do swojego domu na swój koszt)

    • Zdegustowany

     15/11/2021 o 13:35

     Łał, wzruszające to twoje podejście do nieczystości w gnieździe tyle że niestety nieobiektywne. Poza inżynierami wyjeżdżali również ludzie i to w dużej liczbie bez znajomości języka i bez konkretnych zawodów. Lądowali najczęściej pod kościołami, korzystali z zapomóg i żebractwa. Co do przemocy w rodzinach imigrantów, a jak jest u nas? Skąd te ciężko pobite dzieci w szpitalach, zakatowane na śmierć, stojące na parapecie okien, błąkające się samotnie po ulicach? W każdym kraju i każdym kręgu kulturowym są ludzie i ludziska. Pooglądaj sobie program Polacy za granicą, posłuchaj jak bardzo nasi rodacy chcą wracać do tego twojego gniazda. Dziwne, bo bardzo często żyją właśnie w krajach gdzie jest pełno migrantów lud w krajach ich pochodzenia. Konflikt na granicy jest konfliktem wywołanym przez polityków i jak zwykle chodzi o pieniądze. Jeżeli dojdzie do jego dalszej eskalacji w jeszcze większym stopniu ucierpią zwykli ludzie. Politycy sobie poradzą. W interesie nas wszystkich jest aby go zakończyć i nie dzielić ludzi na lepszych i gorszych. Podobno wszyscy jesteśmy dziećmi tego samego Boga.

   • Pol

    13/11/2021 o 10:08

    Aby nie było zaczepki komentarz pisałem z żoną trochę ja , trochę ona Pozdrawiamy

   • Jakub

    13/11/2021 o 11:58

    Pieniądze nie liście na drzewach nie rosną to prawda pracowałeś w trudnych warunkach szkodliwych dla zdrowia płaciłeś latami składki lub masz długi staż pracy należy Ci się godna emerytura ,lub godny zarobek taki jak w pozostałych państwach UE np Francja Przykre jest to że niektórzy młodzi traktują wszystkich emerytów jednakowo ,gardzą socjalem a chcą wpuścić nie sprawdzonych ludzi którzy nie posiadają dokumentów lub celowo je niszczą nie na swój koszt lecz na koszt innych W jednej stacji parę lat temu pokazano reportaż co działo się w obozach dla uchodźców ilu ich przybyło a ilu przyszło w krótkim czasie na świat przecież ktoś tych ludzi musi utrzymywać , pracować potem nie chcą ,ciągle brak rąk do pracy. W zachodnich krajach tworzą obozy gdzie nawet policja boi się zaglądać Tego młodzi często naiwni ludzie chcecie dla pozostałych ,nadchodzą świąta,sylwester jakie atrakcje zafundują . Znicze zapalcie tym ofiarom

    • Życzliwy😉😁

     15/11/2021 o 16:11

     Kto ci Pol + żona powiedział że mają się u nas osiedlać? Mają być traktowani jak ludzie, mamy okazać szacunek zmarłym. Mamy ich potraktować tak jak sami chcielibyśmy być traktowani w takiej sytuacji. Co do traktowania ich kobiet i dzieci dobrze że dostrzegasz zło. Spójrz na własny kraj czym się różnimy- niestety niczym. Mamy takie same problemy: katowane o zgrozo przez rodziców dzieci, kobiety a czasem mężczyzn, wykorzystywane seksualnie, pozostawione bez opieki przez pijanych lub naćpanych opiekunów którymi najczęściej są rodzice. Co do biednych emerytów, w czasie moich podróży spotykam przede wszystkim właśnie emerytów. Zwłaszcza jeżeli są to jesienne wyjazdy na wczasy. Podobnie jest zagranicą. W moich oczach są to ludzie aktywni i korzystający z życia. To o czym piszesz miało miejsce 20 lat temu. Polski emeryt aktualnie nie różni się niczym od tego z Niemiec czy Japonii. Ciebie postrzegam jako takiego typowego polskiego marudę mającego mentalnie 100 lat

  • ÷

   11/11/2021 o 18:03

   Ma Pan rację. I kiedyś każdy wychowywał dzieci za „swoje” pieniądze, w nieporównywalnie gorszych czasach. Kto pracuje niech ma możliwość odliczenia od podatku tych pieniędzy, a nie dostawania „żywej „gotówki do ręki. No, ale, jak to mówią mądrzy ludzie, nie zawsze tak będzie. I chodzi tu czasy , a nie rozdawnictwo.

  • ktoś

   13/11/2021 o 18:06

   uchodźcom nie pomogą, a i Tobie nie dadzą.

 7. Szok

  10/11/2021 o 00:12

  To nie są uchodźcy tylko turyści lub brutalnie mówiąc najeźdcy Uchodzca szuka ratunku w sąsiednim państwie Skoro to wg.niektórych uchodźcy to dlaczego nie pozostaną w Turcji u braci w bogatej Arabii Saudyjskiej Rosji czy też na Białorusi Mniejszość martwi się o młodych zdrowych by… nie przejmuje się losem naszych żołnierzy którzy narażają dla nas życie Nie wspominając co czują ich rodziny

  • Mieszkaniec

   10/11/2021 o 20:34

   Jutro będzie okazja zobaczyć w akcji w Warszawie największych polskich katolików i patriotów. Miasto na tę okazję zgodnie z zaleceniami wojewody usuwa przygotowaną do prac kostkę brukową i zabezpiecza drzewa. Dlatego nie dziwią komentarze na tym forum dotyczące zmarłych migrantów. Jesteśmy zwalczającymi się wzajemnie wrogimi plemionami brak w nas szacunku dla inaczej myślącego człowieka. Dlaczego mielibyśmy go mieć dla zmarłych na granicy pochodzących z innego kręgu kulturowego ludzi? Tyle że karma zawsze wraca.

 8. Kevin Kigen

  10/11/2021 o 19:16

  Żeby było szanowni Państwo po równo propozycja aby wszyscy polscy emigranci zarobkowi z Unii Europejskiej również opuścili kraje zamieszkania i zakasali rękawy w Polsce tak prężnie rozwijającej się i zadłużonej już na 1,5 BILIONA złotych. Więcej rączek do pracy będzie ku chwale ojczyzny.

 9. Anonim

  10/11/2021 o 19:56

  Ci ludzie zmarli szukając lepszego do życia miejsca na Ziemi. Może wypadałoby uszanować ich śmierć. Pochodzili z kraju który pod koniec II wojny i po niej przygarnął wielu Polaków. Czemu zawsze to my w naszych głowach jesteśmy pępkami świata i zarazem męczennikami? Nie musicie ich kochać, bo sami widocznie nie wiecie co to miłość, ale w obliczu ich śmierci moglibyście pokazać ludzką twarz. Zmówić za nich zdrowaśkę. Katolicki narodzie gdzie twoja wiara? Oni nie żyją nie zrobią ci krzywdy. Nie poproszą żebyś przyjął ich do domu. Czy chcecie czy nie, jesteście potomkami narodu który się tułał po świecie i dalej to robi. Te migracje to dopiero początek, będzie ich znacznie więcej. Ruszą w poszukiwaniu wody i pożywienia, będą uciekać przed chorobami. Może twoje dzieci i wnuki znajdą się w podobnym położeniu. Zamiast chlapać ozorem zastanów się.

  • brak słów

   14/11/2021 o 02:33

   Jasne przyjmiemy całą Afrykę i innych też będziemy na nich pracować Odkąd pamiętam a mam dużo lat zawsze im trzeba było pomagać były różne akcje humanitarne wpompowano do nich nie małą kasę a oni co po kilka żon i rozmnażać się na potęgę Ile zniczy zapalono w Tenczynku i innych miejscach dla ofiar zamachów dla księdza zabitego w kościele we Francji? Czy ktoś dobrym słowem wspomniał o gwałconych kobietach i dziewczynkach

   • Kaśka

    17/11/2021 o 17:17

    I znów Tenczynek będzie rozsławiony, jak niedawno, rapersko!

   • Ono

    07/12/2021 o 11:02

    Ile ty zapaliłeś po jego śmierci? Czemu oglądasz się na innych? Oni uczcili uchodźców ty uczcij księdza. Nie licytuj się zrób to.

 10. Ly

  10/11/2021 o 22:41

  A ja tę akcję szanuję, super!

 11. Dlaczego

  11/11/2021 o 15:51

  tych zniczy nie postawiono pod ambasadą Białorusi i innych państw, które za to odpowiadają. Ludzi zawsze szkoda, ale granica to granica.

  • Bardzo dziekuję za ten gest.

   17/11/2021 o 15:25

   Chodzi o tych, którzy przez granicę, wtedy zupełnie nieszczelną, już przeszli. Im jesteśmy winni opiekę jako ludzie, istoty czujące. Ktoś ich okłamał, są prostymi ludźmi, którzy żyli w niewyobrażanie na większości z nas trudnych warunkach. Nie mamy na to wpływu. To brudna polityka i brudny biznes. Winniśmy im, jako ludzie. opiekę w sensie: kąt, lekarstwa i jedzenie do czasu rozpatrzenia wniosków. I szacunek dla tragicznej śmierci. Każdy kto wie, że w naszym lesie umierają ludzie i nie chce im pomóc jest WSPÓŁWINNY ICH ŚMIERCI.
   Powinni o tym – to oczywiste – wiedzieć chrześcijanie.
   Cała reszta tych oszukanych ludzi po tamtej stronie to już sprawa dla polityków na bardzo wysokim szczeblu.

 12. zibiii

  13/11/2021 o 08:21

  Ilu bezdomnych co roku umiera z zimna,jakoś nikt nad nimi nie płacze.To nie ludzie?????????

 13. Anonim

  13/11/2021 o 16:49

  Tak, umierają i też należy im się szacunek. Co do bezdomności wielu z nich nie chce pomocy, bo taki mają sposób na życie. Uciekają z noclegowni nie przyjmują oferowanej im pracy, chcą być wolnymi ptakami pomimo niedogodności. Niektórzy dlatego że popadli w nałogi, a inni stronią od tzw cywilizacji. Taki ich wybór.

  • Taka prawda

   14/11/2021 o 01:53

   Gdzie te noclegownie ? Jaki mają wybór nie wszyscy to pijący wielu z nich z powodu utraty zdrowia popadło w długi

 14. ktoś

  13/11/2021 o 18:17

  Dziwi mnie chrześcijanie lub nie tylko chrześcijanie, że tak piszecie. Do 89 r. też byliśmy takimi uchodźcami. Na dodatek część osób trudniła się kradzieżami samochodów w Niemczech- to była plaga. A teraz oceniamy innych. Słabe to. Obyśmy nigdy nie znaleźli się w takiej sytuacji jak Ci ludzie na granicy- nie zdziwię się wtedy jeśli i nam zamkną granice.

 15. ktoś

  13/11/2021 o 18:17

  Traktuj innych tak, jak i Ty chciałbyś być traktowany.

 16. Jolka

  14/11/2021 o 14:06

  Krzeszowice ul Zielona jest w ciągu z ul.Zielona Tenczynek brak przjazdu nad Dulówką,natomiast wiadukt to dobry dojazd ale dla firmy żelbet,mieszkańcy mogą się ,,bujać,,przez Złotą Dolinę Wola Filipowska,może redaktor portalu ma
  Info nt połączenia tegoż wiaduktu z DK 79 + DK 79 z planowaną drogą ul Bandurskiego K-ce lub jakieś inne plany dotyczące które chcą znać mieszkańcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę