Inwestycje

Mieszkańcy Miękini oburzeni. Nikt nie konsultował z nimi planów zagospodarowania terenu przy kamieniołomie

Na gminnej działce nieopodal nieczynnego kamieniołomu w Miękini gmina chce stworzyć miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe dla mieszkańców. Projekt zagospodarowania tego terenu, mimo licznych próśb, nigdy nie został im przedstawiony. „Urzędnicy nie muszą pytać, oni wiedzą lepiej co leży w naszym interesie, a my mamy się cieszyć i dziękować, że robią cokolwiek, bo to dla naszego dobra” – piszą rozgoryczeni mieszkańcy Miękini.

O to, jak gmina zamierza zagospodarować teren przy dawnym kamieniołomie w Miękini, mieszkańcy dopytywali burmistrza dwukrotnie, najpierw na zebraniu w czerwcu i kilka miesięcy później na kolejnym, we wrześniu. Jak pisze na swojej stronie stowarzyszenie Zielona Energia Miękini, burmistrz miał odmówić przedstawienia koncepcji zagospodarowania terenu twierdząc, że wydłuży to toczące się już postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę. Według relacji stowarzyszenia miał też nie wyrazić zgody na zapoznanie się z dokumentacją przez sołtysa i przedstawicieli rady sołeckiej. By zapoznać się z projektem za który gmina zapłaciła 30 tysięcy z publicznych pieniędzy, stowarzyszenie musiało wystąpić do powiatu. 

Z dokumentów wynika, że na działkach przy kamieniołomie mają powstać ścieżki spacerowe, dydaktyczne trasy geologiczne, miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe z ławeczkami i paleniskiem, niepełnowymiarowe trawiaste boisko do piłki nożnej i amfiteatr podobny do tego w Dubiu, a także drogi wewnętrzne i parking. Projekt powstawał od lipca 2020 roku, wtedy to, jak wynika z rejestru umów, gmina podpisała umowę z firmą LOCUS z Karniowic na opracowanie dokumentacji projektowej terenu przy kamieniołomie.

Nie wszystkie zaprojektowane rozwiązania spodobały się mieszkańcom. Stowarzyszenie zwraca uwagę na brak zadaszenia i dostępu do prądu przy amfiteatrze, boisko o mniejszych wymiarach niż poprzednie funkcjonujące w miejscowości, brak zaplecza sanitarnego, czy wreszcie – brak chociażby placu zabaw czy miejsca do aktywnego spędzania wolnego czasu przez młodzież. „Wykorzystując zaprojektowaną infrastrukturę będziemy mogli sobie urządzać w kamieniołomie senior party i narzekać na młodzież, która cały dzień siedzi przed komputerem” – zwracają uwag członkowie stowarzyszenia.

Burmistrz, mimo próśb, nie zgodził się na spotkanie z sołtysem i członkami rady sołeckiej ani na miejscu, gdzie planowana jest inwestycja, ani w urzędzie. Miał też dać do zrozumienia, że nie przewiduje żadnych zmian w projekcie, ale doprojektowanie choćby placu zabaw ma być możliwe w późniejszym terminie.

Więcej o sprawie możecie przeczytać na stronach miękińskiego stowarzyszenia.

29 komentarzy

29 Komentarzy

 1. KC PZPR

  06/02/2022 o 23:34

  Pisowiec wie lepiej czego ludzie powinni chcieć i czego im wolno chcieć.

 2. AntyPIS

  07/02/2022 o 06:52

  A kto mial z panstwem mieszkancami konsultowac? Wladza ludowa gminna, wszak oni nie od tego.

  • pół-miękinianin

   09/02/2022 o 00:36

   Przeczytałem opowiastkę o złym burmistrzu i krzywdzonych mieszkańcach Miękini. Kluczowa sprawa to termin „mieszkaniec”. Otóż na terenie wioski działa kilka stowarzyszeń. Czy wszystkie były na spotkaniu zwołanym przez sołtysa – nie wiem. Wiem tylko, że już od dłuższego czasu z burmistrzem wojuje jedna z tych organizacji, Zielona Energia. Rej tam wodzi kilka osób mieszkających od zaledwie paru lat we wsi, które wciągnęły w to nowego sołtysa. I to one dyktują, co jest dobre, a co złe dla Miękini. Opanowały też radę sołecką i idą z władzą gminy na zwarcie nie patrząc na interes miejscowości. Ciekawe, czy na owym elitarnym spotkaniu byli przedstawiciele innych organizacji, co oni myślą o tym wszystkim, było to stanowisko głosowane? A już nie pytam, czy poinformowano o nim ludzi nie należących do żadnych organizacji, którym leży na sercu dobro swojej wioski. Może oni też by się wypowiedzieli. Niech grupka „nuworyszów” nie rości sobie prawa do reprezentowania całej społeczności!

   • miszkaniec miekini

    11/02/2022 o 11:45

    Jakbyś zapoznał się z tematem dogłębnie, to dowiedziałbyś się, że na wspomnianym spotkaniu byli przedstawiciele wszystkich stowarzyszeń działających w Miękini!
    Po drugie, informacja o tym była zawarta na ogólnie dostępnym profilu miejscowości i każdy kto chciał mógł się wypowiedzieć. Ja osobiście nie należę do żadnego stowarzyszenia w Miękini, ale nie podoba mi się to, że władza nie konsultowała tego tematu z mieszkańcami. Na dwóch ostatnich spotkaniach wiejskich, temat był poruszany, mieszkańcy prosili przedstawicieli urzędu o włączenie ich do konsultacji i TE PROŚBY ZOSTAŁY ODRZUCONE!

    Nie ważne, czy ktoś mieszka długo czy krótko jest mieszkańcem i ma prawo do swojego zdania! A prawda jest taka, ze większość mieszkańców ma w głębokim poważaniu co się dzieje w ich miejscowości, a widać to na zebraniach wiejskich w obecności!

    • pół-miękinianin

     12/02/2022 o 00:42

     Właśnie bliżej sie przyglądam sprawie i wyłania się nie ciekawy obraz. Rzeczywiście mieszkancy mało się interesują sprawami publicznymi, a wykorzystuje to w Miękinii bardzo wąska grupka 3-4 osób, w tym niedawno przybyłych tu. Są w Stowarzyszeniu, są w radzie soleckiej i zdominowały sołtysa wciągając go w konflikt z gminą. Tak więc te panie faktycznie rzadzą wsią. Rodzimi ludzie to widzą i to ich gorszy i zniechęca. Jak jest tak pięknie, to czemu drugie stowarzyszenie nie protestuje wobec burmistrza? A pokłocona i podzielona straż. jeszcze nie ucichły afery z kupowanymi wozami i ich prywatnemu wykorzystywaniu, niech powie, że chce plac do ćwiczeń, a nie wielkie boisko, na którym nie będzie meczy, bo skąd wziąść naraz 20 ludzi do grania. Tak więc w świat idzie komunikat, że cała społeczność jest przeciw niedobrej gminie, która na prawdę sporo tu robi, a chce jeszcze więcej. A tak naprawdę kilka rozrabiaczek + sołtys toczą swoją wojenke z burmiszczem podburzając innych ludzi. Czy to jest działanie w interesie Miękini.

     • prawdziwy miękinianin :)

      14/02/2022 o 14:28

      Co takiego Gmina robi dla mieszkańców Miękini? Może SAG – to będzie źródło dochodu dla całej gminy ( oczywiście jak wypali)! Może drogę – to też inwestycja stricte pod strefę!
      To żadna inwestycja stricte pod mieszkańców, ale dla całej gminy. Dla mieszkańców mogłaby Gmina zrobić w końcu boisko przy Szkole, ale pomimo przeznaczenia środków sołeckich, ociągają się z tematem ( ważniejsze są dla Burmistrza w Tenczynku i Przewodniczącego Rady miejskiej w Ostrężnicy). Mogli by w końcu zająć się chodnikiem przez wieś – to tez brak konkretów. Więc gdzie są te inwestycje dla nas, zwykłych mieszkańców?
      Przypominam, że radę sołecką, sołtysa wybrali mieszkańcy – nie są to samowładcy. Gdyby tacy właśnie pseudo mieszkańcy – pół-miękinianie, „czystej krwi” interesowali się miejscowością to może wybrano by inne osoby, ale powtórzę to jeszcze raz większość (90%) mieszkańców ma w głębokim poważaniu sprawy sołectwa wiec jest jak jest.
      A to że ktoś chce coś robić, działać w sołectwie, stowarzyszeniu, na rzecz mieszkańców ( nie tylko PRAWDZIWYCH MIĘKINIAN), to trzeba chwalić i popierać. A jak Ci się nie podoba, to załóż stowarzyszenie lub zbierz większość i działaj jako sołtys!

 3. Mieszkaniec

  07/02/2022 o 12:30

  Oj joj, joj pan burmistrz coraz badziej obrasta w piórka. Jak tak dalej pójdzie to niedługo całkiem odleci. Dlaczego słodycz z pańskich ust leje się tylko przed wyborami? Mam nadzieję że mieszkańcy gminy będą o tym pamiętać gdyby nie daj Boże burmistrz zdecydował się jeszcze raz kandydować na to stsnowisko. O radzie nie wspominam, bo to od dawna grupa bez wolnych ludzi może z jakimś drobnym wyjątkiem.

  • Logik

   07/02/2022 o 20:22

   Widocznie mieszka na stolcu od czasów Mieszka I…

 4. Wstyd

  07/02/2022 o 13:46

  Pis tak ma. Wie lepiej co wolno chcieć drugiemu sortowi.
  Skończą niedługo na PSZOKU historii, dwie lewe ręce, głębokie kieszenie i masa wielkich pustych słów.
  Za jednym razem wykończyli Państwo, gospodarkę, wspólnotę, patriotyzm i Kościół.

  • Lol

   08/02/2022 o 09:08

   Od kiedy burmistrz jest z PIS

   • swój

    08/02/2022 o 18:47

    taki kukiz, współpracownik, usługodawca.

   • xc

    08/02/2022 o 22:17

    Nie jest. Chodzi o to, ze Pis zniszczyl panstwo i obnizyl standardy, juz nie trzeba sie wstydzic.

   • wyborca

    09/02/2022 o 08:30

    Nie nie jest z pis. Jest tylko przybudowką i sympatykiem. Tańczy jak mu zagrają i razem przecina wstęgi. Tak samo jak w czasach PRL ZSL i SD w stosunku do PZPR. One tylko orbitowały wokół tej partii i stanowiły miły ozdobnik i robiły za różnorodność. Tu jest tak samo.

  • Ala

   10/02/2022 o 10:39

   Jesteś ciemny strąaaaasznie.

 5. -

  07/02/2022 o 17:39

  „Według relacji stowarzyszenia miał też nie wyrazić zgody na zapoznanie się z dokumentacją”

  Zgłosić to do Watchdog Polska. Oni na pewno się tym zajmą.

 6. Logik

  07/02/2022 o 20:01

  Nawet tego nie skomentuję, bo szkoda się wqrwiać…

 7. Kopalnia na tak

  08/02/2022 o 18:33

  Bardzo dobrze ! Wreszcie ktoś zrealizował wizję którą kreowałem od 13 niemal lat. Czapki z głów, fedrujmy i nie słuchajmy tych odmieńców.

  • Sąsiad

   10/02/2022 o 18:14

   Nie ma „Was”. Komuna minęła. Amen.

 8. Mieszkancy

  08/02/2022 o 19:54

  Zmianiamy ta władzę NATYCHMIAST!!!!! Takiej niekompetencji dalej być nie może!!!!

 9. Ms

  08/02/2022 o 20:25

  A od kiedy amfiteatr jest zadaszony?

  • Logik

   09/02/2022 o 20:16

   Od momentu połączenia autostrady asfaltowej w polach na Olkówkach, z drogą DK79. Proste przecież…

  • Prof. Dziubdziak

   10/02/2022 o 18:15

   Od chwili zadaszenia.

 10. Olo

  09/02/2022 o 18:51

  Budują – źle. Nie budują – źle. Fajnych mamy mieszkańców. Brawo Miękinia! 🙂

  • xC

   11/02/2022 o 08:05

   Chodzi o budowanie z sensem, nie o budowanie jakkolwiek. Brawo Miękinia!

 11. Dziadu

  13/02/2022 o 09:47

  To jest takie fajne. Najwięcej do powiedzenia o kierunkach rozwoju gminy chcą mieć ludzie, którzy przenieśli się tu z krakowskich blokowisk i chcą starym mieszkańcom zasady ustalać. Jak nie chcecie dróg, obwodnic, boisk to wróćcie do swojej wielkiej płyty i nie przeszkadzajcie ludziom, którzy żyją tu od lat

  • Ly

   13/02/2022 o 19:15

   Podpisuję się obiema rękami: w gminie wieś rządziła, wieś rządzi i wieś rządzić będzie, dobranoc.

   • Pytacz

    13/02/2022 o 22:44

    Może już czas się obudzić???… Niekoniecznie z rękoma w nocniku, a boi po co, jak się tak fajnie śpi???…

  • Tu się oddycha…

   13/02/2022 o 22:00

   Powiało świeżym obornikiem, jak za dawnych dobrych lat, wicie rozumicie.

  • Nad naszo wsio przeleciał meteoryt

   14/02/2022 o 14:40

   I jeszcze kazujom nie palić śmieciami. Odmieńce.
   Internety zakładajom, asfalty kładom, bachorów nie bijo. Dziwadła takowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę