Wydarzenia

Mieszkańcy chcą specjalnej ochrony dla 100-latków. Złożyli w tej sprawie petycję do krzeszowickiego magistratu

Fot. pixabay.com

Dęby Jan i Andrzej z okolic Czarnego Stawu, rozgałęziona lipa Dorota i Izabela, wiąz Stanisław i bezimienny buk rosnący nieopodal kopalni Krystyna – każde z nich, według mieszkańców Tenczynka, zasługuje na specjalne traktowanie. Dlatego pod koniec roku złożyli w krzeszowickim urzędzie petycję w sprawie uznania ich za pomniki przyrody.

Wiąz Stanisław swe imię zawdzięcza autorowi słynnego „Wesela”. Drzewo rosnące nieopodal willi „Eliza” było zapewne świadkiem wielu przechadzek Wyspiańskiego w okolicach Bramy Zwierzynieckiej. Pozostali 100-latkowie imiona „odziedziczyli” po rodzie Tęczyńskich i włodarzu zamku w Rudnie. Cała piątka pamięta czasy La Belle Époque, ale nie tylko to jest ich atutem.

– Lasy Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego to niezwykłe tereny pod względem przyrodniczym i krajobrazowym – zielone płuca okolicy –  mimo tych walorów żadne z cennych drzew nie doczekało się, do tej pory, na tych terenach ochrony jaką daje status pomnika przyrody. Idea objęcia ochroną cennych drzew, w lasach okalających Tenczynek, ma na celu ochronę pozostałego na tych terenach najcenniejszego przyrodniczo starodrzewu którego wbrew pozorom pozostało już niewiele – piszą na stronie pomnikiprzyrodytenczynek.pl pomysłodawczynie petycji.

Każde z drzew spełnia kryteria zgodnie z którymi można uznać je za pomnik przyrody. Udział w ich typowaniu brali także leśnicy z krzeszowickiego nadleśnictwa, a pod petycją poparcia dla inicjatywy złożyła swój podpis ponad setka mieszkańców gminy Krzeszowice, ale także pobliskiego Krakowa. Dokument czeka na rozpatrzenie.

 

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. Jaroslaw K.

  08/02/2022 o 19:52

  Wycianć wycionć natychmias

 2. Senior+

  09/02/2022 o 05:54

  Ja też jestem rozdwojony, łysy i stary, więc może się załapię na specjalną ochronę w którejś kadencji władz gminy???…

 3. spacerowicz

  09/02/2022 o 08:20

  Lepiej żeby leśnicy nie brali w tym udziału, bo skończą te biedne dzrzewa jak olbrzymia część drzewostanu tzw Tenczyńskiego Parku Kraobrazowego w szczękach harwestera.

 4. Szczęść Boże Młodej Parze

  09/02/2022 o 20:02

  Wyciąć drzewo i zastąpić je betonową płytą upamiętniającą drzewo,
  w towarzystwie lokalsów po trzykroć poświęconą.

 5. Czesio

  13/02/2022 o 12:00

  Trzeba „czynić sobie Ziemię poddaną”, a więc najlepiej lasy przerobić na pustynie, gdyż drzewa pogarszają warunki propagacji fal radiowo-telewizyjnych, dzięki czemu odbiorniki radiowe szumią i nie odbierają wszystkich dostępnych stacji. Poza tym, jak nie będzie drzew to będą większe wiatry, dzięki czemu zniknie problem smogu, gdyż wiatry rozwieją dymy z kominów i aut, same korzyści.

 6. wqur....ny na władzę

  14/02/2022 o 17:00

  wyciąć natychmiast i zalać betonem…..jak to czynią miłosciwie nam panujacy ! wstyd mi za was wy…….

 7. WAŻNE z 16.02.2022

  16/02/2022 o 07:57

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę