Wydarzenia

Ustąp księciu! Żaby poczuły wiosnę przed Wielkanocą i już człapią po Zamkowej

Fot. Kacper Ropka

Wystarczyło kilka ciepłych dni by płazy, które zimę spędziły w okolicznych lasach, rozpoczęły swoją wędrówkę do miejsca godów. Jak alarmują mieszkańcy, rozstawione przy stawie Wrońskim bariery na niewiele się zdają. Na drodze w Tenczynku już widać pierwsze ofiary nieuważnych kierowców.

Płazy z tenczyńskiego lasu poczuły wiosnę, a że nie czytają facebookowego profilu krzeszowickiego nadleśnictwa, swoje norki zaczęły opuszczać zanim leśnicy ogłosili start akcji „Uratuj księcia”. Chcąc dostać się do stawu, człapią przez niebezpieczną ulicę Zamkową, często ginąc pod kołami rozpędzonych samochodów.

Część udaje się zatrzymać dzięki zamontowanej przez leśników zaporze. Idąc na wielkanocny spacer warto zatrzymać się przy płotku i przenieść leśnych przybyszów do stawu. Przejeżdżając Zamkową zdejmijcie nogą z gazu, dzięki temu uda się uratować niejednego pożytecznego „księcia”.

Fot. Kacper Ropka

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. Mieszkanka gminy

  17/04/2022 o 08:03

  Zamknąć tę drogę, to proste, jest alternatywna. W cywilizowanym kraju byłaby to droga dla pieszych i rowerzystów. Ochrona środowiska, to nie tylko wymiana pieców! Asfalt, piec wymienisz, ale mentalności już nie! Może za czterysta lat.

 2. ktoś

  19/04/2022 o 21:47

  popieram Mieszkankę gminy. za chwilę nasza gmina nie dość że będzie bez drzew w mieście i bez lasów w puszczy i w lesie, to dodatkowo bez dzikich płazów i zwierząt. szkoda tych żabek… wczoraj przenosiłem parę żabek przez drogę do okolicy stawu.

 3. podatnik

  20/04/2022 o 20:16

  Gdybyśmy żyli w kraju, który faktycznie aspiruje do standardów zachodnich, to odcinek drogi od Stawu Wrońskiego aż do skrzyżowania pod kapliczką, a może nawet pod wjazd na parking plus zamknięcie niedawno remontowanego łącznika, byłby zamkniętym dla samochodów deptakiem, ku wielkiej radości rowerzystów, rolkarzy, spacerowiczów czy rodziców z wózkami, którzy teraz muszą uciekać po rowach przed autami pędzącymi na drodze o mniejszej, niż standardowa, szerokości. Byłby to ewenement na skalę województwa, a może nawet i Polski, reklama gminy, stężenie atrakcji wraz z lasami, Stawem i zamkiem, no ale nigdy się tak nie stanie, bo autem trzeba tak podjechać, żeby wystawiając nogę, być już za progiem domu/sklepu/jakiejś instytucji.

 4. To prawda

  22/04/2022 o 18:08

  Widząc zmieniającą się strukturę mieszkańców, wniosek jest taki, że najwyższy czas na zmianę władzy, która została w czasach słusznie minionych.
  Z tego co teraz niczego się już nie wyciśnie. Oni nawet nie rozumieją o czym Państwo tu powyżej piszecie.

 5. Sowa

  24/04/2022 o 11:56

  No cóż jak ktoś miał do szkoły pod górkę… To może jeszcze teraz mógłby doczytać jak ważne są płazy dla istnienia ekosystemów i na koncu dla nas ludzi. Na naukę nigdy nie jest za poźno…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę