Wydarzenia

Badacze chcą by myotis emarginatus powrócił na łono krzeszowickiego kościoła

Fot. zdjęciakrzeszowice.pl

Zęby jak brzytwa, czepne łapki, niezasłużona opinia krwiopijcy. Wciąż żyje w cieniu, choć już kilka lat temu „Ucho prezesa” zrobiło z niego krzeszowickiego celebrytę”. O myotis emarginatus czyli nocku orzęsionym znów robi się głośno. Pod koniec czerwca wyszło rozporządzenie, które nadaje jego krzeszowickiemu siedlisku specjalną ochronę.

Obszar ochronny liczy prawie 40 hektarów i obejmuje park, kościół i częściowo teren przy ulicy Grunwaldzkiej w kierunku Czatkowic. Nocek orzęsiony to jeden z najrzadszych gatunków nietoperzy w Polsce. Chroni go nie tylko prawo krajowe, ale także unijne dyrektywy i konwencje. Krzeszowicka kolonia jest drugą co do wielkości w skali kraju.

Przed laty największe skupisko nocków (280 osobników) zasiedlało strych zabytkowego kościoła św. Marcina. Niestety, po remontach nietoperze ze strychu zaczęły znikać. Winą było prawdopodobnie nocne oświetlenie kościoła i niedrożne wloty. Nietoperzom nie sprzyja też wycinka starych drzew, które stanowią dla nich bezpieczny korytarz przelotowy łączący schronienie z miejscami żerowania. Część krzeszowickiej populacji nocka orzęsionego wciąż zamieszkuje za to Pałac Potockich. W piątek badacze zjawią się w Krzeszowicach by policzyć wszystkie osobniki na terenie miasta.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. Simon

  29/06/2022 o 23:11

  Nocki pod ochrone a kaczki do pierdla, bo zasluzyly.

 2. Piotr Mrotek z Twojej Tuby

  29/06/2022 o 23:50

  Ooo, następni badacze nietoperzy, próbują zniewalać Katolików! Kiedyś w Tewupe powiedzieli, że wszelkiej maści ekolodzy są finansowani przez Putina i coś w tym jest – nie buduj drogi szybkiego ruchu przez Mazury, nie świeć światła w kościele, tylko jo się pytom: dla kogo zostoł zbudowany ten kościół? Nie dla nietoperzy, tylko dla Pana boga, a Pan Bóg co ludziom kozoł…? Czynić sobie ziemię poddaną! Niedługo zakażą nam Pasterki w Boże Narodzenie, bo się jakieś tam nietoperze o północy od świateł pobudzą! Badacze nietoperzy, lepiej się nawróćcie, bo już rogaty z widłami idzie po wos! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów! Albo wracajcie do swojego pracodawcy Putina, a nas tu zostowcie w spokoju!

  • Wierzący

   30/06/2022 o 14:43

   „ Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką ii nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.” Pismo Święte, Dzieje Apostolskie 17,24-25

  • ;)

   30/06/2022 o 15:30

   Piotrek, ty się śmiej jakoś prościej, prostaczej…

  • Mieszkaniec

   30/06/2022 o 15:44

   Nie bzdurz człowieku. Nic im nie przeszkadzało, ani pasterki ani światło w kościele. Zaszkodził im remont strychu i tyle w tym temacie.

 3. BIS

  30/06/2022 o 10:54

  Przy remoncie dachu zrzucono nocka śpiącego do gruzu i wywieziono na wysypisko aby tam mieszkał. I próżno go szukać przy kościele chyba ,że przyleci z Parku Potockich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę