Jaka przyszłość czeka gminną spółkę? Burmistrz mówi o konieczności „dostosowania zatrudnienia do zamówień z gminy”
Lipiec ma być miesiącem rozmów w sprawie planu naprawczego w gminnej spółce Usługi Komunalne. Ubiegły rok zakończył się dla niej stratą finansową na poziomie prawie 290 tysięcy złotych, a kolejne miesiące nowego roku nie wskazują, by miało być lepiej.
O sytuacji w spółce rozmawiano na czerwcowej sesji Rady Miejskiej podczas punktu dotyczącego sprawozdania finansowego i działalności UK. Ubiegły rok gminne przedsiębiorstwo zakończyło stratą na poziomie prawie 290 tysięcy złotych, w 2020 strata wynosiła nieco ponad 90 tysięcy.
Jako przyczynę takiego stanu rzeczy zarząd spółki wskazał niewystarczającą liczbę zleceń od gminy, konieczność utrzymania minimalnego zatrudnienia i sprzętu pozwalającego na przystąpienie do przetargu na odbiór odpadów z terenu gminy Krzeszowice oraz ograniczeniami w pozyskiwaniu przez spółkę zleceń wynikających z ustawy prawo zamówień publicznych i uchwały Rady Miejskiej.
W swoim sprawozdaniu spółka wskazała, że bez możliwości pozyskania nowych zleceń i przy ograniczeniu ich ze strony gminy, nie będzie w stanie wypracować dodatniego wyniku finansowego. Pogłębiająca się strata może doprowadzić do likwidacji lub przekształcenia spółki w zakład budżetowy.
Gdzie indzie przyczyny rosnącej straty finansowej upatruje natomiast burmistrz. Podczas sesji stwierdził, że jednym z zadań jakie postawił przed poprzednim prezesem było dostosowanie struktury zatrudnienia do faktycznych zamówień in-house z gminy. – Nie da się utrzymać 48 pracowników za 4 miliony, jest to nierealne – podkreślał podczas sesji. W jego ocenie restrukturyzacja rozwojowa spółki przebiegała zbyt wolno i zaczęła się zbyt późno. Jeśli w kolejnych latach strata byłaby na podobnym poziomie „trzeba będzie podjąć prawdopodobnie decyzję o likwidacji spółki” – stwierdził.
Ubiegłoroczna strata ma być pokryta z kapitału zapasowego spółki. W lipcu, już z nową prezes – Kingą Jankowską, będą toczyły się dalsze rozmowy na temat przyszłości Usług Komunalnych. – Myślę, że znajdziemy wspólnie dobre rozwiązanie – podkreślał podczas sesji burmistrz.
Podatnik
11/07/2022 o 02:46
Wielu obecnie zarzadzajacych czeka kryminał. Wiezienie sa dla ludzi.
Anonim
27/07/2022 o 14:11
Oby, bo dosyć już rodzinnego kumoterstwa.
Prawo i sprawiedliwość
28/07/2022 o 12:48
No pisowcy lokalni, ciepło się robi? I słusznie. Za to coście z Polską i Polakami porobili przez tych siedem lat.
may by
11/07/2022 o 06:59
Ktoś wypracował kapitał zapasowy wcześniej. W ciągu 2 lat go przejedli, przetargi przegrali bo ceny mają nierynkowe . Pragną być Zakładem Budżetowym jak Mieszkaniówka i organizować przetargi /coś z tego jest/. Dawno Mieszkaniówka sama remontowała mieszkania komunalne i szło Jej to dobrze, teraz remontują firmy z przetargu a ludzie koszą place do zabaw i usuwają stare meble.
Wujek Dobra Rada
11/07/2022 o 17:32
Restrukturyzację, to powinien burmistrz zrobić w swoim urzędzie. Przede wszystkim zredukować nierentowne etaty urzędnicze, a pożerające lwią część budżetu. Podatnicy też mają ograniczone środki przecież, bo nie jest to studnia bez dna!!!
Z okna obserwatora
22/07/2022 o 16:11
Gdzie tam redukcja, ani o tym myśli! Etaciki rosną, a w instytucjach kultury, to już na łeb i na szyję.
Ktore etaty?
23/07/2022 o 13:20
Jakies konkrety?
Kaśka
27/07/2022 o 14:05
Zatrudnić firmę prowadzącą księgowość w całej gminie.
Wues
12/07/2022 o 15:21
Cztery miliony złotych na 48 pracowników to wychodzi 7 tysięcy na miesiąc na pracownika. Nawet gdyby milion przeznaczyć na „utrzymanie” prezesa to i tak zostaje grubo ponad 5 tysięcy/osobę na pozostałych pracowników spółki. Sporo to „utrzymanie” kosztuje.
Matematyk-psychiatra
16/07/2022 o 09:02
A gdzie reszta się podziała?…
Rozliczenia czas
28/08/2022 o 22:49
Panowie wstegorze zbliza sie czas pojacia do tiurmy i na dodatek konfiskata majatku.