Gospodarka

Jaka przyszłość czeka gminną spółkę? Burmistrz mówi o konieczności „dostosowania zatrudnienia do zamówień z gminy”

Fot. Google Street View

Lipiec ma być miesiącem rozmów w sprawie planu naprawczego w gminnej spółce Usługi Komunalne. Ubiegły rok zakończył się dla niej stratą finansową na poziomie prawie 290 tysięcy złotych, a kolejne miesiące nowego roku nie wskazują, by miało być lepiej.

O sytuacji w spółce rozmawiano na czerwcowej sesji Rady Miejskiej podczas punktu dotyczącego sprawozdania finansowego i działalności UK. Ubiegły rok gminne przedsiębiorstwo zakończyło stratą na poziomie prawie 290 tysięcy złotych, w 2020 strata wynosiła nieco ponad 90 tysięcy.

Jako przyczynę takiego stanu rzeczy zarząd spółki wskazał niewystarczającą liczbę zleceń od gminy, konieczność utrzymania minimalnego zatrudnienia i sprzętu pozwalającego na przystąpienie do przetargu na odbiór odpadów z terenu gminy Krzeszowice oraz ograniczeniami w pozyskiwaniu przez spółkę zleceń wynikających z ustawy prawo zamówień publicznych i uchwały Rady Miejskiej.

W swoim sprawozdaniu spółka wskazała, że bez możliwości pozyskania nowych zleceń i przy ograniczeniu ich ze strony gminy, nie będzie w stanie wypracować dodatniego wyniku finansowego. Pogłębiająca się strata może doprowadzić do likwidacji lub przekształcenia spółki w zakład budżetowy.

Gdzie indzie przyczyny rosnącej straty finansowej upatruje natomiast burmistrz. Podczas sesji stwierdził, że jednym  z zadań jakie postawił przed poprzednim prezesem było dostosowanie struktury zatrudnienia do faktycznych zamówień in-house z gminy. – Nie da się utrzymać 48 pracowników za 4 miliony, jest to nierealne – podkreślał podczas sesji. W jego ocenie restrukturyzacja rozwojowa spółki przebiegała zbyt wolno i zaczęła się zbyt późno. Jeśli w kolejnych latach strata byłaby na podobnym poziomie „trzeba będzie podjąć prawdopodobnie decyzję o likwidacji spółki” – stwierdził.

Ubiegłoroczna strata ma być pokryta z kapitału zapasowego spółki. W lipcu, już z nową prezes – Kingą Jankowską, będą toczyły się dalsze rozmowy na temat przyszłości Usług Komunalnych. – Myślę, że znajdziemy wspólnie dobre rozwiązanie – podkreślał podczas sesji burmistrz.

 

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. Podatnik

  11/07/2022 o 02:46

  Wielu obecnie zarzadzajacych czeka kryminał. Wiezienie sa dla ludzi.

  • Anonim

   27/07/2022 o 14:11

   Oby, bo dosyć już rodzinnego kumoterstwa.

   • Prawo i sprawiedliwość

    28/07/2022 o 12:48

    No pisowcy lokalni, ciepło się robi? I słusznie. Za to coście z Polską i Polakami porobili przez tych siedem lat.

 2. may by

  11/07/2022 o 06:59

  Ktoś wypracował kapitał zapasowy wcześniej. W ciągu 2 lat go przejedli, przetargi przegrali bo ceny mają nierynkowe . Pragną być Zakładem Budżetowym jak Mieszkaniówka i organizować przetargi /coś z tego jest/. Dawno Mieszkaniówka sama remontowała mieszkania komunalne i szło Jej to dobrze, teraz remontują firmy z przetargu a ludzie koszą place do zabaw i usuwają stare meble.

 3. Wujek Dobra Rada

  11/07/2022 o 17:32

  Restrukturyzację, to powinien burmistrz zrobić w swoim urzędzie. Przede wszystkim zredukować nierentowne etaty urzędnicze, a pożerające lwią część budżetu. Podatnicy też mają ograniczone środki przecież, bo nie jest to studnia bez dna!!!

  • Z okna obserwatora

   22/07/2022 o 16:11

   Gdzie tam redukcja, ani o tym myśli! Etaciki rosną, a w instytucjach kultury, to już na łeb i na szyję.

   • Ktore etaty?

    23/07/2022 o 13:20

    Jakies konkrety?

   • Kaśka

    27/07/2022 o 14:05

    Zatrudnić firmę prowadzącą księgowość w całej gminie.

 4. Wues

  12/07/2022 o 15:21

  Cztery miliony złotych na 48 pracowników to wychodzi 7 tysięcy na miesiąc na pracownika. Nawet gdyby milion przeznaczyć na „utrzymanie” prezesa to i tak zostaje grubo ponad 5 tysięcy/osobę na pozostałych pracowników spółki. Sporo to „utrzymanie” kosztuje.

  • Matematyk-psychiatra

   16/07/2022 o 09:02

   A gdzie reszta się podziała?…

 5. Rozliczenia czas

  28/08/2022 o 22:49

  Panowie wstegorze zbliza sie czas pojacia do tiurmy i na dodatek konfiskata majatku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę