Gospodarka

Krzeszowice. Dodatek węglowy trafił na konto gminy. Na jego wypłatę GOPS ma dwa miesiące

Fot. pixabay.com

W środę urząd wojewódzki przelał na konto małopolskich gmin pieniądze przeznaczona na dodatek węglowy. Samorządy będą miały dwa miesiące na ich wypłatę mieszkańcom.

O tym, że przelewy już wyszły na konta gmin, urząd wojewódzki poinformował w środę wieczorem za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych. Do Krzeszowic trafiło ponad 12.36 miliona złotych. Zanim jednak pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zaczną wypłacać dodatek mieszkańcom, każdy złożony wniosek musi zostać zweryfikowany według znowelizowanej ustawy o dodatku węglowym.

Jakie zmiany wprowadzono w ustawie? Najważniejsza z nich to wypłata środków w wysokości 3 000 złotych „na adres”, a nie jak przed zmianami na wszystkie gospodarstwa domowe zamieszkałe pod tym samym adresem. Oznacza to, że jeśli z jednego domu wnioski o dodatek złożyły dwie rodziny, wypłatę otrzyma ten wnioskodawca, który dokument złożył jako pierwszy. Wyjątkiem od tej reguły są budynki wielorodzinne jeśli stanowią odrębne lokale mieszkalne z odrębnymi adresami.

By otrzymać dodatek, źródło ogrzewania powinno znaleźć się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do dnia 11 sierpnia. Mieszkaniec, który po tej dacie zgłosił źródło ciepła będzie mógł ubiegać się o dodatek węglowy tylko wtedy, gdy wpis do ewidencji dokonywany był po raz pierwszy. Ta zmiana w ustawie ma ukrócić modyfikacje w już złożonych deklaracjach.

Choć zmiany w ustawie weszły w życie 20 września, podlegać będą im także wnioski złożone przed tą datą, chyba, że gmina podejmie inne decyzję. Krzeszowicki GOPS, według znowelizowanej ustawy, będzie miał na wypłatę środków dwa miesiące. Wnioski przyjmowane są do 30 listopada. 

Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

 

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. Dzienki o panie

  22/09/2022 o 01:59

  Dzieki PIS powrocilismy do czasow komuny i socjalizmu.

 2. Gie

  22/09/2022 o 06:46

  Czyli tych pieniędzy starczy na nieco ponad 4100 „adresów”? Co jeśli zgłoszeń będzie więcej? Kto pierwszy ten lepszy? Będzie decydowała data złożenia wniosku, jego rozpatrzenia przez gminę?

  • podatnik

   22/09/2022 o 22:21

   Ci którzy pracują ” na czarno” i uchylają się od płacenia podatków, nie powinni dostać ani złotówki !

  • Ly

   22/09/2022 o 22:33

   Skądże. Wtedy zbiorą się: posłanka partii Razem Daria Gosek-Popiołek, radny powiatu krakowskiego z Platformy Obywatelskiej Grzegorz Małodobry oraz szef Polki 2050 w Małopolsce Paweł Śliz i porozmawiają na rynku (ze sobą) o tym, jak zrobić z kopalni złota firmę nierentowną, dobranoc.

   • a

    23/09/2022 o 06:12

    Zbiorą się i będą opowiadać jak Polska biednieje a namiotu i ich będzie pilnować 4 osoby za krzewami za nasze podatki.

   • Sasin

    23/09/2022 o 12:15

    Ha ha ha, detaliści…

 3. WQURWIONY NA TZW. "WŁADZE " !!!

  23/09/2022 o 09:04

  ŻENADAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. Po trupach do celu

  23/09/2022 o 12:09

  Normalna kiełbasa wyborcza dla swoich. Nic więcej.

 5. Członek z ramienia partii

  23/09/2022 o 12:31

  Podobno węgiel nie dopłynie jednak, ale pis będzie rozdawał swetry. Jeden sweter na adres. Z tym że wiosną. Ale już płyną przekopem mierzei do El Bląga.

 6. Jasio

  24/09/2022 o 15:14

  Tylko 4 słabo, przy całych kolumnach policjantów pilnujących za nasze podatki szeregowego posła Kaczyńskiego. Bredni opowiadanych przez tego osobnika nikt nie przebije. Kompleks Tuska jest tak straszny, że przy każdej okazji czy jest to zasadne czy nie pada to nazwisko. Zaczyna to być już nudne i śmieszne. Podobnie ma się to w wypadku wiceministra rolnctwa specjalisty od rozpoznawania rodzajów zbóż.🐱🐮🐴🐶

 7. zjawa

  26/09/2022 o 12:00

  Powtarzanie nazwiska Tuska świadczy tylko o jednym. Mianowicie że jest on jedynym konkurentem Kaczyńskiego, którego ten się panicznie boi. Dlaczego? Na poważnie mnie jest żal tego starego człowieka, pełnego kompleksów. Najgorsze jest to, że młode wilczki z jego partii kpią sobie z niego. Opowiadają mu różne wyssane z palca historie, ten na spotkaniach – ustawkach opowiada je podobnym jak on biednym wystraszonym starszym betonowym wyznawcom. Jak choćby ta ostania o złych Niemcach, biednych europosłach i pociągu. Bez podania konkretnego przykładu osoby, która musiała znosić poniżenie. Absurdy i kłamstwa też mają jakieś granice. Chyba, że to był tylko sen naczelnika? W czasie popołudniowej drzemki i zapomniał i tym wspomnieć.

 8. Sowa

  28/09/2022 o 08:46

  Absurdy dziadunia nie mają końca. Ostatnia wypowiedź na temat wojny w byłej Jugosławii zwala z nóg. Troche powalczyli trochę potańczyli. Tak widzi tę wojnę człowiek, który jest podobno najważniejszą osobą w naszym państwie. Tak mówi o wojnie w której zginęło prawie 200tys ludzi, a około 2 mln musiało uciekać z kraju. Tak empatyczny jest człowiek, który na miesięcznicach i rocznicach czci pamięć brata i bratowej. Nic dodać nic ująć. Ten człowiek wszystko robi z zimnej karkulacji, nie ma w tym żadnych uczuć. Dlatego jest jak jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę