Sport

W Krzeszowicach stanie BMX Park. Mieszkańcy będą mogli tylko popatrzeć

Fot. pexels.com

Krzeszowice obok Krakowa, Wrocławia, Rzeszowa czy Chorzowa będę jednym z miast goszczących sportowców podczas przyszłorocznych Igrzysk Europejskich.

Zaskoczeni? Oficjalny program imprezy zaprezentowano podczas wtorkowego panelu na Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki w Zakopanem. Wtedy także przedstawiono listę 11 miast, w których będzie rozgrywać się rywalizacja. Wśród nich znalazły się także Krzeszowice.

– Dlaczego organizujemy Igrzyska głównie w Małopolsce? Otóż dlatego, że w Polsce nie ma drugiego tak pięknego i bogatego w infrastrukturę sportową regionu. Przygotowując program skupialiśmy się na tym, by jak najskuteczniej wykorzystać istniejące już obiekty – mówił podczas kongresu Marcin Nowak, prezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk.

Krzeszowice, w których mają odbywać się kwalifikacje olimpijskie Mistrzostw Europy w BMX Freestyle, nie mają ani infrastruktury sportowej, ani bazy hotelowej. Skąd więc pomysł by to właśnie u nas rywalizowali sportowcy? Jeśli zawodzi logika, wyjaśnienie może przynieść kontekst polityczny. Nie każda miejscowość ma ministra w Warszawie, wicemarszałka w województwie i dyrektora pionu mediów w spółce odpowiedzialnej za organizację Igrzysk.

Według wicemarszałka Łukasza Smółki, dzięki Igrzyskom Krzeszowice maję „zajaśnieć na mapie Europy”. Jak podkreślił na swoim profilu w mediach społecznościowych „jest to wielka szansa dla samego miasta jak i gminy pod względem promocyjnym”.

Jakie korzyści organizacja imprezy może przynieść mieszkańcom? Po tym jak we wrześniu na rządowych stronach udało nam się odnaleźć rozporządzenie w sprawie wykazu przedsięwzięć III Igrzysk Europejskich w 2023 roku, wydawało nam się, że Krzeszowice zyskają nową infrastrukturę sportową. Dokument z 23 sierpnia 2022 roku aktualizował listę inwestycji sportowych. Zadanie dotyczące budowy infrastruktury do BMX przeniesiono rozporządzeniem z Zakopanego do Krzeszowic.

Pod koniec września wysłaliśmy więc do urzędu kilka pytań dotyczących przetargu, źródeł finansowania i miejsca budowy nowej infrastruktury. Odpowiedź przyszła dopiero 21 października. Poza informacją, że tymczasowa infrastruktura do kolarstwa BMX stanie na placu targowym, na pozostałe pytanie pan burmistrz odpisał w swoim stylu – „brak danych”. Jak wynika z wpisu wicemarszałka, po Igrzyskach obiekt zostanie zdemontowany. 

Nie tak dawno radni Młodzieżowej Rady Miejskiej złożyli wniosek do przyszłorocznego budżetu w sprawie budowy w Krzeszowicach pumptracku. W wakacje 2023 będą mogli stać i patrzeć jak po zakończonych Igrzyskach infrastruktura sportowa odjeżdża w siną dal.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. Ks Vacław Rypajło

  23/10/2022 o 22:59

  Uwazamy podobnie mianowicie nowe wyzwania stawiane przed nami powoduja nieprzeparta chec organizacji zawodow kajakowych na terenie nowo owarego przekopu mierzeji wislanej. Ku chwale ojcu Tadeuszowi i ojcom prowadzacym.

 2. Gie

  24/10/2022 o 06:44

  Jak wygląda infrastruktura noclegowa w Gminie? Będziemy w stanie przyjąć te miliony kibiców IE i BMX-ów?

  Ktoś w ogóle transmituje te igrzyska?

 3. Im dłużej w polityce, tym grubsi

  25/10/2022 o 16:15

  Czy w Krzeszowicach jest choć JEDEN METR ścieżki rowerowej? W jakiejkolwiek postaci.

 4. Ly

  26/10/2022 o 21:37

  Uwielbiam użalanie się nad sobą, przecież ludzie jeżdżący w Krzeszowicach na BMX-ach kiedyś mogli najwyżej popatrzeć, jak mieszkańcy mają totalnie wywalone na najprostsze prośby, aby mogli tu uprawiać ten sport, więc zabierają swoje i jadą po swoje, moim zdaniem super, nie warto tu zostawać i czekać.

 5. Stary Tetryk

  27/10/2022 o 17:35

  Stare, ale… jakżeż jare…
  https://www.youtube.com/watch?v=9gxchYriCK0

 6. Michał

  20/05/2023 o 13:13

  Cały rok pracuje na gospodarstwie aby sprzedawać owoce w czerwcu na targu a tu…… Rowery. Kto mi zapłaci za to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę