Wydarzenia

Były proboszcz krzeszowickiej parafii honorowym obywatelem miasta? Jest projekt uchwały

Pod koniec grudnia były proboszcz krzeszowickiej parafii ks. prałat Andrzej Szczotka, może otrzymać honorowe obywatelstwo miasta. Projekt uchwały w tej sprawie trafi pod obrady Rady już w najbliższy czwartek.

W uzasadnieniu do projektu uchwały można przeczytać, że byłemu proboszczowi „udało się dokonać wiele w sferze materialnej i duchowej w parafii”. Jako przykład podano budowę kościoła pw. św. Jana Pawła II, prace restauracyjnych przy kościele pw. św. Marcina czy mauzoleum generała Józefa Chłopickiego na krzeszowickim cmentarzu.

„W zakresie współpracy z samorządem gminy na podkreślenie zasługuje Jego wyjątkowe zrozumienie
potrzeb rozwojowych miasta. Dzięki Jego przychylności znacząco powiększył się gminny zasób nieruchomości przy Alei Solidarności, co umożliwia realizację przedsięwzięć o charakterze rekreacyjno-zdrojowym” – można przeczytać w projekcie uchwały. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w zamian za działki pod kompleks basenów krzeszowicka parafia otrzymał od miasta kilka hektarów gruntu w okolicy ulicy Bandurskiego. W przyszłości ma w tamtych rejonach powstać uzdrowisko. Rozpoczęto także prace związane z budową drogi, która docelowo połączyć SAG w Miękini z krajówką.

W czerwcu, prezydent Andrzej Duda przyznał księdzu Andrzejowi Szczotce Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Były proboszcz został doceniony „za wybitne zasługi w działalności na rzecz renowacji zabytków kultury polskiej, za pracę duszpasterską i aktywność społeczną”.

Tytuł honorowego obywatela miasta, krzeszowicka Rada Miejska wcześniej przyznała m.in. wieloletniemu dyrektorowi kopalni wapienia „Czatkowice” dr. inż. Czesławowi Kotowskiemu, piosenkarce Sławie Przybylskiej czy dziennikarzowi Stefanowi Bratkowskiemu (oboje byli wychowankami Państwowego Zakładu Wychowawczo-Naukowego, który w przeszłości mieścił się w pałacu Potockich).

29 komentarzy

29 Komentarzy

 1. X

  23/12/2022 o 06:52

  Budowanie nowego kościoła w czasie kiedy coraz mniej ludzi chodzi do kościołów to bardzo dobry pomysł. Wart nagrodzenia.

 2. Mieszkaniec

  23/12/2022 o 08:37

  Teraz widać czym się zajmują nasi radni… albo uchwalaniem podwyżek albo gloryfikacją kleru.

 3. Samorządowcy drodzy

  23/12/2022 o 12:38

  Weźcie się za robotę dla ludzi a nie za czary, co?

 4. Szary człowiek w konkordacie

  23/12/2022 o 18:06

  Veni vidi vici…
  Ave Roma…
  Con cordia…

 5. Ly

  23/12/2022 o 20:10

  To jest żenujące.

 6. Człowiek

  23/12/2022 o 20:47

  Spoko ludki.
  Uchwała, to jeszcze nie ustawa, póki co.
  Ale sami macie mózgi przed wyborami…
  Ambona wam nie pomoże odkuć, ni odbić się od dna hipokryzji w żadnym przypadku…

 7. edward

  24/12/2022 o 19:05

  Jestem bardzo zadowolony że ks. nie zmarnował ofiarności parafian.Bardzo dobry gospodarz w dobie miernot

 8. parafianka

  25/12/2022 o 10:59

  Dlaczego radni chcą nadawać taki tytuł człowiekowi, który z nadania podobno boskiego przyszedł na ten padół służyć ludziom i Bogu? Przecież w tym swoim powołaniu jak mniemam nie potrzebuje poklasku gawiedzi robi co robi z dobroci serca bo taką wybrał drogę dla niego Pan a on tylko ją wypełnia. Myślę że są mu obce i źle by się z nimi czuł jakiekolwiek profity. Co prawda czasem był człowiekiem próżnym i szukał poklasku występując obok wstęgorzy, ale rzeczą ludzką jest błądzić. Śmiem twierdzić, że jako skromny sługa Boży nie przyjmie żadnych tytułów bo to nie licowałoby z tą wrodzoną skromnością.

 9. Ksiondz Vacław Rypajło

  26/12/2022 o 15:00

  Czy goscicie ksiedza zimną płytą przekąsek?

 10. Krsysiu

  27/12/2022 o 13:47

  Bardzo ładny gest. Ksiądz Szczotka dużo zrobił dla parafii w czasie swojego proboszczowania. Należy mu się ten gest

  • Mieszkaniec

   29/12/2022 o 13:14

   skoncentrował się na remontach budynku a nie na duszpasterstwie. Teraz widać jego spuściznę w liczbie wiernych na mszach…

  • wyborca

   29/12/2022 o 14:58

   To niech go nagradzają wierni z parafii, a nie przedstawiciele samorządu gminy z inicjatywy burmistrza. Mieszkańcy gminy to także wszyscy pozostali, którzy nie są parafianami krzeszowickiej parafii. Są wśród nich także osoby niewierzące, innych wyznań. Samorząd reprezentuje wszystkich mieszkańców. Burmistrz jak wszystkie aktualne pisowskie władze na każdym szczeblu tak bardzo próbuje się przypodobać władzy kościelnej, że zapomniał kogo reprezentuje. Oczywiście ma w tym określony cel liczy na poparcie płynące z ambony przy okazji kolejnych wyborów. Tyle, że większość ma dość upolitycznionego kościoła i może mieć dość podlizującego się kościołowi burmistrza.

 11. Lucjusz

  28/12/2022 o 07:28

  Krzysio stary dewocie PISoski

  • Życzliwy

   29/12/2022 o 15:06

   Pewnie burmistrz i radni liczą na to, że przed wyborami w ramach kampanii wyborczej wystawią ich w ołtarz jak z namaszczenia pis kandydata na prezydenta w ostatnich wyborach😳.

 12. Idet

  30/12/2022 o 12:05

  W komentarzach widać jak lewacy wyprali mózgi ludziom .

  • Na śmietnik hostorii

   01/01/2023 o 10:46

   Najbardziej lewacką formacją w tej części Europy jest PiS. Rządzenie przez rozdawanie cudzych pieniędzy swoim i bezczelną propagandę. Janosiki polityki.

  • Wstrzymali dopłaty?

   01/01/2023 o 20:38

   A co tam w Moskwie, towarzyszu konfederato?

  • Ręce opadają

   01/01/2023 o 22:28

   Jasne, od Europy lepszy Putin, łukaszenka i Kim Dzong Un. Brawo, mózgu. Ile Ty masz lat? 14?

   • Pełnoletnia menda

    09/01/2023 o 00:53

    Nie tylko ręce, ale i cycki.
    Ma już 17 raczej, bo jeszcze bezkarnie może pierdzielić farmazony.
    Ot, taki kraj…

  • Drogie dziecko

   03/01/2023 o 18:09

   Ja Ci wytłumaczę, bo już trochę żyję, a jak się trochę pożyje i poobserwuje, to widać lepiej.
   W Polsce lewactwa nie ma. Jeśli jest – to pomijalne.
   Lewica jest, ale nie może się podnieść po upadku sprzed dekady, bo tzw. prawica wpadła na skuteczny pomysł i mówi, że realizuje jej cele. Ludzie wykształceni w związku z tym (brzydząc się hipokryzją i złodziejstwem) głosują na środek, a ci, którzy niczego nie rozumieją, na tych co im obiecają najwięcej, czyli obecnie tych, którzy udają prawicę.
   Środek jest, ale niemrawy i jak się nie weźmie do roboty, to tak zostanie. Do środka należą także nieliczne egzemplarze istniejącej w Polsce prawdziwej lewicy i prawdziwej prawicy.
   Tzw., rządząca jeszcze, prawica to de facto katolewica, populistyczni narodowi socjaliści, wymyśleni i książkowo (dosłownie) rozgrywani przez rosyjskich lobbystów w celu osłabiania Unii Europejskiej od środka. Stąd takie tuzy intelektu i estetyki na czele, nikt inny nie chciał.
   Tzw. środowiska narodowe to już czysta agentura. To nie jest jakaś sensacja, kiedy państwo leży w takim miejscu Europy, ale szczególnie po roku 1989 wydawało się, że Polacy jako naród są mądrzejsi i odporniejsi na tępą propagandę. Okazało się, że wcale nie.

   Zapewne pisząc „lewactwo” masz na myśli ludzi, którzy chcą państwa świeckiego. To nie jest objaw lewactwa, to objaw dążenia do modelu, w którym w Polsce jest miejsce i dla państwa i dla Kościoła, jednak, tak jak w cywilizowanych krajach zachodniej Europy, maksymalnie rozdzielnie. A to wychodzi na zdrowie obu instytucjom.
   Jeśli za lewaków uważasz dziewczyny i facetów z tzw. czarnych marszów itd. to zwyczajnie nie masz ani rozumu ani cojones, dziubasku drogi.

   To moja subiektywna analiza, ale przemyśl, proszę.

 13. zjawa

  31/12/2022 o 23:25

  Co z twoim mózgiem Idet? Zacznij myśleć.Myślenie nie boli. Przez takich ślepców byliśmy pod butem panów, kleru, komuny.Nic nie jest nam dane na zawsze, otwórz szerzej oczy. Historia lubi się powtarzać i teraz małymi kroczkami zmierza w złym kierunku na naszych oczach. Potem nie będzie odwrotu. Mamy znów kogoś, kogo nadmiernie pociąga władza i całą świtę która kocha pieniądze i zrobi dla nich wszystko. Dopełnia to wszystko brak jakiegokolwiek kręgosłupa moralnego.

  • xc

   02/01/2023 o 10:25

   W punkt. Dzięki.

  • Ly

   07/01/2023 o 09:41

   Nie ma to jak użalanie się z dążeniem do uwspólnienia żalu nad sobą, „Przez takich ślepców byliśmy pod butem panów, kleru, komuny”, podoba mi się zwłaszcza „my” („byliśmy”).

   • zjawa

    08/01/2023 o 09:31

    Tak, Ly byliśmy, my naród. Tak, wspólnie niestety. Przez wiele lat jak barany bez protestów. Było także w Polsce niewolnictwo. Niewolnicami w różnych aspektach były służące, chłopi pańszczyźniani, robotnicy wykorzystywani w fabrykach. Dzisiaj próbuje nas wziąć za pysk władza, bo czym jest cały stos przepisów wprowadzających zamordyzm. Decydują o tym co dobre dla naszych dzieci, nie pozostawiają wyboru kobietom, narzucają nam jedynie słuszną wiarę. Na razie podsypują szczodrze kasą i wielu się na to nabiera. Jak dużo się nabrało zobaczymy przy okazji wyborów. Miejmy nadzieję uczciwych.

   • Plafon Arysfoteles

    12/01/2023 o 13:24

    Czyściutka demagogia, ten Twój tekst, Kolego.

    • Homo sum humani bez hymen

     31/01/2023 o 19:05

     Może byś sam/a siebie wykąpał/a w morzu wiedzy?
     Co Ci szkodzi raz nie śmierdzieć…

 14. zjawa

  13/01/2023 o 09:04

  Jeżeli prawdę nazywasz demagogią… Tyle że ja mogę przytoczyć fakty zaczynając od zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, poprzez zmiany wprowadzone i te których nie udało się jeszcze wprowadzić w szkolnictwie zabierające decyzyjność rodzicom na korzyść kuratora. Dobrze że organizacje pozarządowe i prezydent stanęli na wysokości zadania. Resztę doczytaj w książkach historycznych. Zresztą skądś wzięły swoje źródło książki takie jak „Moralność pani Dulskiej”. Możemy podyskutować na argumenty o historii ruchu kobiecego w Polsce. Protesty z parasolkami też mają swoje umocowanie historyczne, dzięki walce o prawa wyborcze mogły w 1918 roku zagłosować po raz pierwszy. Coś co było normą dla mężczyzn nie było dla kobiet. Podobnie studia na uniwersytetach. Najlepszy przykład to Maria Skłodowska Curie. Choć mężczyźni jak się okazało nie dorastali jej do pięt. Ucz się dziecinko i nie nazywaj faktów demagogią. Nie jedź mi tutaj jakimiś przekazami dnia, brakuje mi tylko w twojej wypowiedzi to wima Tuska.

  • Plafon Arysfoteles

   13/01/2023 o 20:28

   Zwróć uwagę na kolejność postów, mój komentarz nie dotyczy Twojego wpisu.

  • Błyskawica Zeusa

   18/02/2023 o 23:43

   Kopernik też była kobietą, zjawo.
   Zapomniałaś dodać, czy przeoczyłaś jakżeż ważnej postaci w niszczeniu płaskoziemskiej teologii???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę