Edukacja

Egzamin ósmoklasisty 2023. Znamy wyniki szkół z terenu gminy Krzeszowice

Na stronach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej można już znaleźć wyniki egzaminu po ósmej klasie. Postanowiliśmy sprawdzić jak z testami, które musi zdać każdy uczeń po podstawówce, poradzili sobie młodzi mieszkańcy gminy Krzeszowice.

Źle nie jest, ale cieszyć też nie ma się z czego. Tegorocznych wyników nie można nawet porównywać do tych z lat ubiegłych. Ministerstwo Edukacji i Nauki zarówno w tym roku szkolnych, jak i w kolejnym, postanowiło bowiem obniżyć wymagania egzaminu ósmoklasisty. Oznacza to, że dopiero w 2025 roku test będzie przeprowadzony na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, a nie, jak w tym roku, na podstawie postanowień odrębnych.

Minister cieszył się także niedawno z dobrych wyników matur. Należy jednak pamiętać, że wymagania tegorocznych egzaminów po szkołach ponadpodstawowych również zostały obniżone o około 20-25 procent.

Przejdźmy jednak do wyników, jakie w tym roku, po obniżeniu wymagań, osiągnęli kończący podstawówkę uczniowie z gminy Krzeszowice. Najlepiej jak zwykle wypadł język angielski. Jak zwracali uwagę już w ubiegłym roku nasi użytkownicy, nie wiadomo, czy jest to zasługa wysokiego poziomu nauczania tego języka w gminnych podstawówkach, czy inwestycji 500+ w korepetycje. 

Najwyższe wyniki z języka obcego osiągnęli uczniowie ze szkoły w Czernej – średni wynik 84%, oraz z Nawojowej Góry – średni wynik 81%. Najniższa średnia z języka angielskiego to 60% – w szkołach w Filipowicach i Zalasiu.

Nieco gorzej wypadł język ojczysty. Tu najlepsze wyniki osiągali uczniowie w Sance i Tenczynku – wynik średni 76%, najniższy średni wynik to 67% z Ostrężnicy. Tradycyjnie najwięcej trudności sprawiła matematyka, ale całkiem dobrze poradzili z nią sobie uczniowie z Ostrężnicy – średnia w tej szkole to 71%, najgorszy wynik to średnia 50% z Filipowic.

 
Dodatkowo, w tabeli poniżej, możecie sprawdzić jak na tle innych szkół z powiatu krakowskiego wypadają podstawówki z gminy Krzeszowice. 

źródło: oke.krakow.pl

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. A

  08/07/2023 o 21:31

  Co do inwestycji 500 plus, to uczniowie chodzą też licznie na lekcje matematyki, nie tylko na kursy językowe.

 2. Absolwentka

  08/07/2023 o 21:33

  Cóż, szkoła to nie mury, ale kompetentni i z poczuciem misji i pasji nauczyciele. Oczywiście równie ważne jest zaangażowanie uczniów i zrozumienie rodziców. Jak widać w niektórych szkołach coś zawiodło.

 3. Cebulak

  12/07/2023 o 07:59

  W Słomnikach zdecydowanie trzeba się brać za naukę! Nasze szkoły faktycznie przeciętnie ale pamiętajcie, że wymogi obniżono w tym roku.

  • Debil dobrowolnie nawrócony w pędzie do wiedzy

   16/07/2023 o 22:57

   Wymogi obniżano od dekad, ale zawsze można samemu dobrowolnie wiedzę nadrobić, spoko…

 4. uczennica

  01/08/2023 o 19:02

  Byłoby spoko gdyby nie szły na to nasze podatki i nie było przymusu (obowiązku) szkolnego. W tej sytuacji nic nie jest spoko.

 5. Stary belfer

  15/08/2023 o 02:52

  uczennico, a płacisz wspomniane podatki już, czy tak tylko sobie konfabulujesz przed ukończeniem szkoły jakiejkolwiek, finansowana jeszcze z naszych, już pracujących po ukończeniu szkoły – podatników na Twoją naukę???

  • uczennica

   15/08/2023 o 16:52

   Nie siedzę z założonymi rękami i nie czekam, aż mi kapnie z nieba. Uczę się i w wolnym czasie pracuję. Choćby jak teraz w wakacje. Wiem co piszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę