Opinie

„Lex Czarnek” a strategia gminy Krzeszowice. Radni wykreślili jeden z zapisów bo mógł być „furtką”

Gmina Krzeszowice ma strategię na kolejnych dziesięć lat. W trakcie jej przyjmowania nie obyło się bez burzliwej dyskusji. Jednak tym razem, to nie utarczki słowne pomiędzy burmistrzem i radnym Kłosowskim były najciekawszym punktem programu.

„Nie brzmi na pierwszy rzut oka groźnie, ale żyjemy w czasach w jakich żyjemy” – zaczął swój wywód radny Robert Chochół. Czasy zaiste są ciekawe, zwłaszcza dla polskiej edukacji. W czwartek, jak burza, przez Sejm przeszedł obywatelski projekt nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe, zwany potocznie „Lex Czarnek 3.0”. Za to już na lipcowej sesji krzeszowickiej Rady Miejskiej pobrzmiewały jego echa.

Radni tak bardzo przestraszyli się tego „co by było gdyby”, że z zapisów strategii gminy, na wniosek radnego Chochoła, usunęli jeden z oczekiwanych rezultatów podniesienia poziomu nauczania w szkołach i rozwoju kluczowych kompetencji uczniów i nauczycieli. Tym oczekiwanym rezultatem miało być „prowadzenie zajęć edukacyjnych mających na celu podnoszenie świadomości uczniów dotyczącej różnych sytuacji społecznych i ich wpływu na potrzeby dzieci”.

Dlaczego zapis wzbudził wątpliwość radnego? „Żyjemy w czasach, w których następuje przebiegunowanie systemu wartości i przemiany cywilizacyjne, ofensywy ideologiczne, indoktrynacje, różnego rodzaju stowarzyszenia które wchodzą do szkół pod różnymi pretekstami. Chciałbym uniknąć ze strony gminy problemów na przyszłość. Jeśli ktoś powoła się na furtkę pozostawioną w tej strategii. Furtkę do wkroczenia do placówek edukacyjnych pod pretekstem określenia potrzeb dzieci, z którymi te dzieci mają się zaznajamiać” – tłumaczył radny Chochół.

Do tej pory nie zdarzyło się, by do drzwi gminnych placówek pukały organizacje, których działalność mogłaby wzbudzać kontrowersje. To dyrektorzy i rodzice decydowali kogo dopuszczą do nauczania swoich dzieci i jeden zapis w strategii gminy tego nie zmieni. Na wyobraźnię części radny, jak widać podziałał lansowany przez partię rządzącą leitmotiv o zagrożeniu seksualizacją. Ostatecznie sporny zapis usunięto ze strategii głosami 5 radnych PiS, 2 KO i 2 WGK.

Decyzja radnych niewiele zmienia, pokazuje za to poziom absurdu z jakim już mamy do czynienia na szczeblach samorządowych. Na podpis prezydenta czeka nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe zwane potocznie „Lex Czarnek 3.0”. Nowe przepisy zabraniają w szkołach działalności “stowarzyszeń i innych organizacji promujących zagadnienia związane z seksualizacją dzieci”, przy czym nie definiuje, czym jest owa seksualizacja i na czym miałoby polegać jej promowanie.

Według zapisów znowelizowanej ustawy, organizacja która będzie chciała podjąć jakiekolwiek działania w szkole musi przedstawić dyrektorowi informacje dotyczące swojej działalności, celów, treści oraz wykorzystywanych materiałów. Dyrektor natomiast, przed wydaniem pozwolenia na odbycie się zajęć, będzie musiał zgłosić się do rady szkoły oraz rady rodziców o wyrażenie opinii w tej sprawie. Dodatkowo będzie także musiał poinformować organ prowadzący oraz kuratora oświaty o zgłoszeniu się organizacji zainteresowanej podjęciem zajęć w szkole. 

17 komentarzy

17 Komentarzy

 1. Nie nadajesz sie do pracy z dziećmi, było, minęło

  20/08/2023 o 21:58

  Robert, ty się od naszych dzieci od…suń. Idź w politykę czy w co tam chcesz, ale dzieci zostaw już w spokoju. Straciłeś nasze zaufanie lata temu.

 2. wyborca

  21/08/2023 o 10:48

  Boże gdzie my żyjemy. To jakiś cholerny Matrix. Dla mnie dotąd radny Chochół wydawał się być sensownym otwartym człowiekiem. Po tym co zaproponował zmieniam zdanie. Czego się ludzie boicie czyżby rodzice nie wiedzieli co dla ich dzieci dobre. Ubezwłasnowolnienie jak w każdej dziedzinie naszego życia trwa. Stary dziad ze swoimi sługami podejmuje te chore decyzje. Wybierajcie ich dalej. Będziemy tu mieli nie Rosję czy Białoruś ale Koreę Północną.

 3. Życzliwy

  21/08/2023 o 11:08

  Jak bardzo ci ludzie nikomu nie wierzą. Myślą, że rodzice. mogliby skrzywdzić własne dziecko wyrażając zgodę na prowadzenie zajęć z dziećmi komuś kto przekazał by im nieodpowiednie treści. Nie wierzą dyrektorom szkół ani nauczycielom. Z takim poziomem zaufania władz samorządowych, kuratoriów i ministra cała ta konstrukcja edukacyjna jest g…o warta. Zapewne z tego samego powodu na żądanie ministra został skreślony numer telefonu zaufania, który wielu dzieciom ratował życie z podręczników Nowej Ery. Patologiczny brak zaufania to cecha tej władzy. Czy życie z taką podejrzliwoscią i brakiem zaufania to jeszcze życie? Jak bardzo w przeszłości zostali skrzywdzeni że się tak obsesyjnie zachowują?

 4. Oh eh

  21/08/2023 o 22:11

  I nawet KO za tym…

  • O'qrna

   05/09/2023 o 17:05

   Nawet za, czy nawet przeciw???

 5. wyborca

  22/08/2023 o 09:07

  Tak samo durnowaci i wychodzą przed orkiestrę jak tamci. Komu chcą się przypodobać? Ciekawe kto z KO głosował za? Dla mnie jest skreślony? Podobnie jak ci z ugrupowania burmistrza.

 6. Wstyd

  22/08/2023 o 18:55

  Władza demoralizuje. Przykry, ale doskonały, przykład.

 7. Czesio

  23/08/2023 o 21:14

  A właśnie dobrze, że Radni wykreślili podejrzany zapis. Szkoła to ma być przede wszystkim ciężka nauka, a nie zabawwy, harce, swawole, dyskoteki, szczególnie w okresie Wielkiego Postu i różne inne bezeceństwa, na których miejsce jest w remizie strażackiej, a szkoła to wkuwanie 8 godzin i do domu! W ogóle szkołę też trzeba zreformować, bo dzieci dwa razy uczą się tego samego, np. z historii, biologii, raz w podstawówce, a drugi raz w liceum, po co…? Lepiej podzielić podstawówkę na pierwsze 4 lata nauka płynnego czytania i pisania, a drugie 4 lata na to co teraz jest w liceum, po 8 latach matura i albo 2 letnia zawodówka albo studia i uczniowie 4 lata wcześniej zasilą rynek pracy. I obowiązkowo wyrzucić wszystkie komputery ze szkół, bo robią z dzieci intelektualnych inwalidów.

 8. POLAK

  25/08/2023 o 16:36

  PIS I PEŁO….SAMO ZŁO !!!!

  • Jurko od ksiedza donosiciela

   26/08/2023 o 12:29

   Polaku przewrotnie zapytam a co mowia lekarze. ( przewrotnosc zamierzona)

   • POLAK

    01/09/2023 o 09:18

    zapytaj swojego !!!!

  • wyborca

   26/08/2023 o 13:40

   Kolejny symetrysta. Dla mnie nie ma między tymi ugrupowaniami znaku równości. Rozwalić Państwo i skłócić tak ludzi potrafi tylko pis. W dodatku ta ciągła podejrzliwość, podsłuchiwanie, śledzenie, zatrudnianie w spółkach swoich bez konkursów i co gorsze bez kompetencji. Grzechów jest dużo. Dominuje strach przed utratą władzy. Dlaczego? Takich pieniędzy za nicnierobienie nie będzie nigdzie. W dodatku układy, układziki. Władza wciąga i jeszcze te wiernopoddańcze zachowania służb:wojska, policji.Biednych pań z kgw, które są najczęściej tłem tych bufonów. Wciągają w to jeszcze dzieci i klaszczące uszami dyrektorki szkół. Ludzie gdzie wasza godność? Całe bandy lizusów.

   • Taaak

    27/08/2023 o 15:55

    Masz rację wyborco . PO to emanacja kompetencji, prawdy, uczciwości, tolerancji, demokracji, a w ogóle to jeden wielki wolontariat. Amen. 😁

   • wyborca

    28/08/2023 o 15:57

    To nie lizusostwo, tylko współpraca ponadpodziałami dla wspólnego dobra.

    • Damski szowinista

     30/08/2023 o 14:50

     I tu się mylisz, bo możliwe, że ponadpodziałami, ale niemożliwe, że ponad przedziałami…

 9. Lex Zeus

  06/09/2023 o 23:33

  Już nawet nie mam zamiaru iskier ciskać w kierunku głupoty, bo mi zębów szkoda od zgrzytania nimi w Panteonie.
  Niech se te głupie ludki na świecie robią co chcą, bo i tak robią, co chcą, ale niech mnie nie proszą o pomoc w przypadku słownym takim: Boże, widzisz i nie grzmisz…
  A skąd mam energię brać, żeby tego jednego mądraka głupoty oduczyć tak ot i już, aby sam się nawrócił???
  Ktoś pomoże w rozwikłaniu tej mojej nieczynnej błyskawicy, aby tego jednego chorego przywódcę uzdrowiła???…

 10. Kura na rynku, nie paskudząca w swoim gnieździe

  10/09/2023 o 05:15

  Na radnego bym się nie nadawał, ani na radną też bym się nie nadawała, bo po prostu nie mogę ogarnąć swoim umysłem ich mądrości, razem w kupie wziętych na jednej sesji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę