Gospodarka

Podatek wyższy nawet o kilkaset procent? Powiat zapewnił gminie dodatkowe wpływy do budżetu

Fot. pexels.com

W tym roku burmistrz Gminy Krzeszowice nie zamierza występować do Rady Miejskiej z projektem uchwały zmieniającej stawki podatków od nieruchomości i gruntów. Nie oznacza to jednak, że na decyzji podatkowej wszyscy  mieszkańcy zobaczą niższą kwotę.

Wielu już zdążyło ochłonąć, inni wciąż są w szoku, a niektórych zdziwienie ogarnie dopiero w przyszłym roku. Po przeprowadzonej przez powiat modernizacji ewidencji gruntów i budynków część mieszkańców na decyzji podatkowej widzi kwoty 100, 200 a nierzadko kilkaset procent wyższe niż w ubiegłych latach. Skąd ta zmiana?

Wiele budynków w sołectwach gminy Krzeszowice stało na działkach oznaczonych jako rolne i za rolne mieszkańcy płacili podatki. Po zmianach w ewidencji stawki zostaną naliczone już prawidłowo, czyli od działki budowlanej. To z kolei oznacza dużo wyższe podatki dla właścicieli nieruchomości, a dla gminy — dużo wyższe wpływy do budżetu. 

Jak duże? Na razie nie wiadomo. Słysząc jednak obietnicę burmistrza o niepodnoszeniu stawek na przyszły rok, można wnioskować, że gmina w 2024 spodziewa się sporych wpływów do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości i gruntów. Naliczanie stawek po zmianach w ewidencji to proces czasochłonny. – Może się tak zdarzyć, że nie każdy mieszkaniec dostanie decyzję podatkową jeszcze w tym roku — informował burmistrz na październikowej sesji.

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. POLAK

  06/11/2023 o 09:30

  łupią ile wlezie…..

 2. PATRIOTA

  06/11/2023 o 10:04

  kupiłem ziemie zapłaciłem podatek,wybudowałem dom zapłaciłem podatek, materiały itd. itd. itd. itd. i jeszcze mam płacić podatek za to co moje i za które zapłaciłem wielokrotność podatku ???!!!!! co za paranoja !!!!!!!!!! jak długo jeszcze będziemy gnębieni przez beznapletkowców okrągłostołowych ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • olek13

   06/11/2023 o 20:20

   Jak w każdym demokratycznym kraju.

  • Żal.pl

   07/11/2023 o 00:39

   Komuno wróć do patrioty.

   • PARTIOTA

    07/11/2023 o 08:52

    JAK GŁOSI STARE POLSKIE PRZYSŁOWIE……” w du….ie byłes i g…no widziałeś !”.

    • Polak z krwi i kości

     15/11/2023 o 02:01

     Znów CapsLock się zaciął?…
     Gdzie takie „przysłowia” wymyślają?
     Wygląda na to, że w innych krajach, bo w Polsce są mądrzejsze od tych prymitywnie głupich i na siłę wymyślanych przez szkodników.

    • Godzilla

     16/11/2023 o 19:51

     Mógłbyś być ministrem kultury w nowym rządzie Morawieckiego. Tym powoływanym dla odpraw.

 3. MM

  08/11/2023 o 23:42

  Ja płaciłem ok. 240 zł, a za 2023 1360 zł. Za sam stary budynek gospodarczy dostałem 400 zł – trzeba będzie wyburzyć.
  Będą inwestycje w gminie, nowe place zabaw, fontanny, tężnie, siłownie na świeżym powietrzu etc. 🙂
  No, ale Rada nie podniesie stawek podatkowych w przyszłym roku, chapeau bas.

  • DiadiaMroz

   18/11/2023 o 13:19

   Poczekaj, jak wprowadzą podatek katastralny to dopiero się zdziwisz… Myślicie, że po co ta aktualizacja ewidencji gruntów? 😉

   • Święty Mikołaj

    18/11/2023 o 19:23

    Ale Wam już całkiem na tym Wostoku odwaliło…

   • Koniec i kropka

    18/11/2023 o 21:01

    Choćby po to ma być, żebyście znów i to nam-Polakom również ukradli po raz wtóry co jeszcze mamy.

 4. wkurzony

  11/11/2023 o 11:23

  Podatki są naprawdę wysokie w naszej gminie. To mała gmina, powinno się tak gospodarować, by wysokość podatków nie była ciągłym przedmiotem rozmów i sporów. ludzie nie uchylają się od płacenia podatków – chodzi o zdrowe proporcje. Bardzo droga woda i ścieki, drogie śmieci, teraz wysokie podatki. A gdzie inne media, czynsze? Wkurzam się totalnie, bo naszą Gminę stać na to, by zatrudniać dwóch wiceburmistrzów, czy płacić naprawdę himalajskie wynagrodzenie prezesowi WiK, nie wspominając o innych rzeczach, a naszym kosztem wciąż zwiększa się podatki. Gdzie tu gospodarność?

  • Ekonomista

   19/11/2023 o 18:18

   Tu z ekonomoiom jesteśmy wszyscy Polacy w… we wiadomym miejscu…

 5. MM

  11/04/2024 o 00:29

  Mam pytanie do kogoś kompetentnego. Skoro mój dom stał na działce rolnej i posiadam przeliczeniowo ponad 1 ha gruntów rolnych, to dlaczego po zmianach dom stoi teraz na działce budowlanej? Dodać muszę, że dom i działka, na której stoi nie mają dostępu do drogi publicznej (jak większość w okolicy), a to wyklucza, aby działka mogła być budowlaną.

 6. podwyżka

  21/05/2024 o 21:46

  I wszystko jasne. podwyżki podwyżki. wyborcy WGK i PiS zadowoleni z opłat?

 7. aqua

  01/07/2024 o 23:54

  Uśmiechnięta Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę