Wybory samorządowe

Ci mieszkańcy gminy Krzeszowice chcą rządzić w powiecie i Sejmiku.

Fot. pexels.com

Przed nami ostatnie dwa tygodnie kampanii wyborczej. 7 kwietnia wybierzemy burmistrza, radnych krzeszowickiej Rady Miejskiej oraz przedstawicieli do Rady Powiatu i Sejmiku województwa małopolskiego. Dziś czas przyjrzeć się kandydatom do kolejnych szczebli samorządowej drabiny.

Tak jak pięć lat temu jedynką do Rady Powiatu na liście PiS będzie obecny starosta Wojciech Pałka, dwójka również pozostaje bez zmian i zajmuje ją radny Adam Ślusarczyk. Podium zamyka Dawid Gleń, prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Górze, były dyrektor pionu mediów w spółce odpowiedzialnej za przygotowanie ubiegłorocznych Igrzysk Europejskich, a wcześniej rzecznik prasowy w urzędzie marszałkowskim.

Inaczej niż przed pięcioma laty wygląda lista Koalicji Obywatelskiej. Miejsce pierwsze zajmuje radny krzeszowickiej Rady Miejskiej Wojciech Pogan. Dwójka przypadła pochodzącej z Woli Filipowskiej radnej Małgorzacie Kuciel. Na start z listy KO zdecydował się także były komendant krzeszowickiego komisariatu i były radny krzeszowickiej Rady Miejskiej Michał Godyń.  

Zupełnie inaczej niż przed pięcioma laty wygląda też lista PSL. Tym razem ludowcy do wyborów idą z partią Szymona Hołowni. Na listach próżno szukać sołtysa Tenczynka, który w 2018 roku otarł się o mandat (startuje do Rady Miejskiej), czy dyrektorki szkoły w Sance, typowanej na wicekuratorkę oświaty. Jedynką na liście jest 31-letni Kamil Kłeczek mieszkaniec Filipowic, na trzecim miejscu znalazł się przedsiębiorca, mieszkaniec Sanki Rafał Wiśniewski.

Kilka niespodzianek zawiera lista Porozumienia Podkrakowskiego. W naszym okręgu otwiera ją ponownie była radna powiatu Janina Lasoń. Na dwójce znalazł się obecny wiceburmistrz, były radny i przewodniczący Rady Miejskiej Adam Godyń. Kolejne miejsce zajmuje komendant Straży Miejskiej — Janusz Mitka, była dyrektorka krzeszowickiego przedszkola — Anna Warzecha. Listę zamyka radny Rady Miejskiej Leszek Słota.

W nadchodzących wyborach samorządowych gmina Krzeszowice będzie miała także swoich kandydatów do Sejmiku województwa małopolskiego. Zamiast pięciu, jak w 2018 roku, tym razem na start zdecydowało się czterech. Obecny radny Powiatu Krakowskiego i sekretarz małopolskiej Platformy Obywatelskiej — Grzegorz Małodobry, a z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, obecny wicemarszałek województwa Łukasz Smółka. Jedynką na liście Lewicy do Sejmiku jest Leszek Zdziobek z Krzeszowic, a z listy KWW Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców startuje mieszkaniec Miękini Przemysław Godyń.

Kandydaci do Rady Powiatu Krakowskiego:

KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: PAŁKA Wojciech Łukasz, ŚLUSARCZYK Adam Jan, GLEŃ Dawid, FORGACZ-ZAJEGA Sonia Barbara, LIBURSKA Małgorzata Maria
KKW KOALICJA OBYWATELSKA: POGAN Wojciech Andrzej, KUCIEL Małgorzata Janina, ŚWIĘSZEK Barbara, SZWAJA Dorota Monika, GODYŃ Michał Damian
KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI: KŁECZEK Kamil Bartłomiej, KWIECIEŃ Ilona Bogumiła, WIŚNIEWSKI Rafał, RAPECKA Joanna Grażyna
KW POROZUMIENIE PODKRAKOWSKIE: LASOŃ Janina Teresa, GODYŃ Adam Jan, MITKA Janusz Grzegorz, WARZECHA Anna Urszula, SŁOTA Leszek

40 komentarzy

40 Komentarzy

 1. Pytająca

  25/03/2024 o 07:13

  Czy kandydaci przejrzeli chociaż pokrótce kodeks wyborczy, czy są nieuczciwi już na samym początku? Od kiedy to tata kandydata do powiatu może liczyć oddane na niego głosy?

  • Takie życie

   25/03/2024 o 10:29

   Trzeba poinformować komisarza wyborczego, to wygasi mandat członka komisji.

  • Człowiek z blizn bliźnich

   25/03/2024 o 13:37

   Posłowie sami nie czytają ustaw, nad którymi głosują, a ty od nas wymagasz tego, abyśmy sami Konstytucję RP dokładnie przeczytali. No weź się w końcu ogarnij…

   • Wyborca#

    25/03/2024 o 18:40

    Konstytucja nie gryzie. Jest cienką broszurą, bardzo przystępnie napisaną. Każdy obywatel tego kraju powinien ją mieć na półce i czytać. Wszak jest to ustawa zasadnicza od której inne akty prawne biorą początek i która „reguluje” nasze życie. Poprzednicy ją zohydzili i wielokrotnie złamali, a teraz się na nią powołują. Banda błaznów.

    • Tak to widzę

     26/03/2024 o 12:15

     Tę konstytucję łamie się od dawna. Wszyscy rządzący to robią. Bez wyjątku.

     • Trójca @@@

      26/03/2024 o 21:19

      Ja wolę niczego już nie widzieć, nie słyszeć i nie czuć, bo znów na idiotę wyjdę.

 2. Takie życie

  25/03/2024 o 10:30

  Mamy do obsadzenia 3 mandaty do Rady Powiatu. Zdobędą je prawdopodobnie Wojciech Pałka, Wojciech Pogan i Adam Godyń/Janina Lasoń.

  • Krokus

   25/03/2024 o 18:23

   na moje oko: Pałka, A. Godyń i Ślusarczyk (niestety) lub Gleń (będą na niego głosować druhowie z OSP). Pogan wyląduje za burtą. KO ma słabą listę do powiatu, do RM z resztą jeszcze słabszą, nie uciągnie jej Pogan z Godyniem. Godyń już od dawna nie jest komendantem, poza swoją wsią raczej nie jest rozpoznawalny. Kuciel i Święszek to przepraszam za określenie, ale panie wypełniające swoimi nazwiskami listy. P. Kuciel w ubiegłych wyborach do RM miała 116 głosów, pani Święszek w wyborach do RP 238 głosów. Pałka będzie pracował na pozostałych ludzi z PiS.

   • Takie życie

    25/03/2024 o 21:09

    Sądzę, że lista powiatowa lista KO dostanie 25% za sam szyld, co przełoży się na jeden mandat.

 3. pytanie

  25/03/2024 o 13:58

  Porozumienie Podkrakowskie to takie PiS? Tak?

  • Hm

   26/03/2024 o 19:29

   To trzeba doprecyzować. Wszyscy, którzy nie są z PO/KO lub popieranej przez nich Rzetelnej, to PiS. Dobrze rozumiem te wywody ? Szybkim krokiem do komuny. Powodzenia.

  • Adam Godyń

   28/03/2024 o 10:19

   Porozumienie Podkrakowskie jest organizacją zrzeszającą aktywne społecznie osoby z terenu Powiatu Ziemskiego Krakowskiego. Od 30 lat istotnie wpływa na życie samorządowe w podkrakowskich gminach i powiatowych organach. Jednym z jego założycieli był Józef Krzyworzeka, a obecnie szefuje mu Pani Elżbieta Burtan – wójt Zabierzowa. Jak ktoś chociaż trochę zna realia, ten wie, że trudno te osoby łączyć z PIS-em.

   • Mieszkaniec gminy

    28/03/2024 o 20:21

    Jak ktoś zna realia panie Adamie, to zdaje sobie sprawę z tego, że PP już kolejną kadencję jest w powiecie w koalicji z PiSem i zapewne stąd komentarze, że PP to takie trochę PiS bis.
    Nazwiska pana Krzyworzeki lepiej nie przywoływać, bo nie jest on wzorem cnót:
    https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/jozef-krzyworzeka-utraci-funkcje-starosty,98205.html

    • Adam Godyń

     28/03/2024 o 22:07

     Ok, rozumiem to skojarzenie, ale polemizując z nim wskazałem na tzw. argumenty personalne (choć są również i inne). Owszem Pan były Wójt, Starosta, a nawet przez jakiś czas Poseł miał kłopoty z prawem, ale nikt nie zaprzeczy temu, że był ojcem – założycielem PP i był związany z diametralnie różnym od PIS-u ugrupowaniem politycznym. Komitet Wyborczy PP tym różni się od innych komitetów startujących w wyborach do Rady Powiatu, że nie ma centrali w Warszawie, ani Krakowie, która autorytarnie narzuci wybranym radnym swoją partyjną wolę. W Porozumieniu Podkrakowskim demokratycznie podejmowane decyzje będą wypadkową woli tychże nowo wybranych.

 4. Ewa

  25/03/2024 o 19:16

  Pognić Pałkę i Smółkę, dajmy szansę innym. Nikt tego samorządu bardziej nie spierniczy niż oni

  • Wyborca

   26/03/2024 o 11:52

   Ale geniusz z ciebie! Usiąść i płakać. Zaczyna się pieprzyć od ostatnich wyborow. Komuna pokaże wam jeszcze pokaże na co ich stać.

  • POLAK

   26/03/2024 o 15:35

   W SEDNO !!!!

   • ...

    28/03/2024 o 22:44

    To jest dramat. A ludzie dalej ślepi, głusi. Nienawiść odebrała instynkt samozachowawczy. Idziemy na rzeź.

 5. Racjonalny wyborca

  25/03/2024 o 23:15

  Zagłosuję za ,nowymi’ – ten stary układ wzajemnej adoracji trzeba zmienić.
  A czy dzięki ,nowym’ będzie coś lepiej ? Zobaczymy
  Gorzej niż za obecnej Rady być nie może.
  Pan Burmistrz – no cóż – boi się że przegra, i słusznie że się boi. Wydaje durne gazetki za publiczne pieniądze prezentujące przez przypadek tylko jedną – swoją opcję polityczną,
  Mam nadzieję że po raz kolejny PISoGRODEM nie zostaniemy.

  • Pytam

   27/03/2024 o 13:55

   A jak zostaniemy PełOgrodem, to będzie coś innego?

 6. Wyborcy mowia nie

  26/03/2024 o 12:31

  PIS musi zostac odsuniety od wszelkich pieniedzy co wiaze sie z rozliczeniem ich. GMINA Zabierzow potrafi a GMINA Krzeszowice nie potrafi. Dosc DIETetycznych radnych typu WLADJU.

 7. Clown udający Stańczyka

  26/03/2024 o 17:23

  Głosujcie na mnie!!! Na mnie!!! Pamiętajcie, Na MNIE!!!
  Obiecuję Wam, że jak na mnie zagłosujecie, to rozwiążę wszystkie Wasze bolączki i problemy!!!
  Pamiętajcie – GŁOSUJCIE NA MNIE!!!
  Inni Was oszukają, dlatego GŁOSUJCIE TYLKO NA MNIE!!!
  Nie dajcie się zwieść na puste frazesy innych!!!
  GŁOSUJCIE NA MNIE!!!
  Inni są tylko podstawionymi przez system matrioszkami, dlatego właśnie powinniście głosować NA MNIE!!!
  TYLKO NA MNIE!!!

 8. POlak

  27/03/2024 o 08:50

  Na niektórych kandydatów nie warto głosować bo i tak prawdopodobnie zaraz przyjdzie po nich ABW i nie będą mogli sprawować swoich funkcji, ew. rozchorują się poważnie itp.

 9. Piotr.Nowak

  27/03/2024 o 11:07

  Dlaczego do rady Powiatu na czele jednej z list jest mieszkaniec Krakowa. Człowiek który nie mieszka i prawie nie bywa w Krzeszowicach.

  • Coś tam wiedzący

   27/03/2024 o 21:33

   I dlatego ustawicznie spóźniał się na komisję i sesje, albo wychodził wcześniej. A w kampanii taki pilny, zaangażowany. I udziela bezpłatnych porad prawnych. Ciekawe czy weźmie odpowiedzialność za to, co ludziom truje? Bezpłatne = nic nie warte

   • Ja to prosto wyjaśnię

    28/03/2024 o 14:03

    Celowo się spóźnia. Po pierwsze nie chce ryzykować swoim autorytetem przy przegłosowywaniu debilnych uchwał, a po drugie, żeby nie było, że nie był na sesji i mu się dieta za ten dzień nie należy. Prawdziwy polityk przez duże P.

    • Obserwant

     29/03/2024 o 21:30

     A jaki onn ma autorytet,przeciesz rozmienił go na drobne przy kampani komorowskego.a uchwały klepał rowno jak wszyscy inni w tej radzie

   • biski lewicy

    29/03/2024 o 21:49

    Przygladam się temu procesowi „pompowania Pogana trwający od 2 miesięcy i tak sobie myślę że jak uda się zdobyć mandat temu od dawna żyjącemu poza Krzeszowicami leniowi i wiecznemu studentowi, to będzie to majstersztyk Małodobrego.

    • Życzliwy

     30/03/2024 o 10:57

     Bliski lewicy masz mocno nieaktualne wiadomości dotyczące radnego o którym się tak krytycznie wypowiadasz. Rozumiem strach, bo zagraża tym lewicowym z pisu i PP.Biedactwa chcą dalej razem rządzić.

    • Takie życie

     30/03/2024 o 16:34

     Choćbyś stawał na głowie i klaskał uszami, pisiactwo nie obroni 2 mandatów do powiatu w Krzeszowicach. Więc Adaś nie wysilaj się.

 10. wkurzony

  27/03/2024 o 23:13

  obecni radni bezradni – do zmiany wszyscy, nauczyciele – niech nie kandydują , a uczą, bo ciągle zmęczeni i czasu nie mają na nic. Generalnie fachowcy mają być w radzie, przedsiębiorcy, specjaliści, itp.

 11. ks Vaclaw Rypajło

  28/03/2024 o 18:12

  Ktorzy z KRZESZOWICKICH radnych PISU zostali uzdrowieni SALCESONEM? Pytam sie przed wyborami.

 12. Nie znam się na polityce, ale

  29/03/2024 o 08:19

  Mam prośbę do pisu, uprzejmie proszę nie wieszać zdjęć pana Ślusarczyk Adam w przestrzeni publicznej. Dziękuję bardzo.

 13. Anonim

  29/03/2024 o 21:11

  Moja prośba dotyczy Dominika Pałki. Kolejny królik wyciągany z kapelusza przed wyborami. On nawet nie zaszczyci mieszkańców swojej miejscowości obecnością na zebraniu wiejskim. Po co rozwiesza plakaty i namawia do głosowania jak ma mieszkańców w głębokim poważaniu…

  • Bezwzględna suwerena

   04/04/2024 o 23:35

   Nie znam się na statystykach powyborczych, ale znam się na normalnych i uczciwych ludziach.

 14. Ekonomia wyborcza w pigułce

  29/03/2024 o 21:26

  A na pieniądzach się znasz? No to teraz już wiesz, że toś musi śmieci produkować, żeby je potem ktoś posegregował, ktoś inny zutylizował, a jeszcze ktoś inny to wszystko finansował.

  • Konkluzja

   30/03/2024 o 06:27

   Przykre, że to wszystko finansuje ten najbiedniejszy podatnik.

   • Tak to widzę

    30/03/2024 o 17:14

    Zgadzam się. Podatnik czyli nikt, szara masa, a wszystko finansuje. I jeszcze jedna sprawa. Wielkie billboardy na płotach i nikomu oprócz kandydatów niepotrzebne ulotki. Co potem z tymi śmieciami? Tony odpadów i pieniądze w błoto . A wszyscy radni tacy ekologiczni i zieloni.

    • Suma summarum

     03/04/2024 o 23:10

     Oni są ani zieloni, ani ekonomiczni, ani apolityczni, bo mają z tego jakieś piniondze. To mogą udawać głupków przecież w majestacie prawa, bo mają immunitet nietykalności przecież.

 15. Wg nie kandydujący

  30/03/2024 o 12:05

  Żałosne biadolenie a może zastanówmy się co kandydat osiągnęłw swoim życiu wcześniej zanim zaczął kandydować a później jak uznamy że warto postawić na człowieka który ma sukcesy dzięki swojej pracy i życiu poza politykierstwem i pięknym obietnicą to głosujmy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę