Miesięczna, nieopodatkowana pensja w wysokości ponad 2 600 złotych, do dyspozycji przenośny komputer z dostępem do internetu, zwrot kosztów delegacji, obecność w pracy tylko kilka dni w miesiącu. Wymarzone stanowisko? Radny w powiecie, jest tylko jeden problem, kandydat musi pokonać pozostałych dziewięciu konkurentów.
Mniejsza presja, mniejsza kontrola, a za to wszystko dużo większa kasa, pewnie dlatego liczba kandydatów do rady powiatu z wyborów na wybory rośnie. W tym roku, o jeden mandat z krzeszowickiego okręgu ubiega się aż dziesięciu kandydatów, do rady wejdzie tylko czterech. Swoich ludzi wystawiła Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość , Polskie Stronnictwo Ludowe, Wspólnota Samorządowa i Porozumienie Podkrakowskiej. Na każdej z list znajdziemy po osiem nazwisk.
PSL postawił na byłego radnego rady miejskiej z Tenczynka Jerzego Wnęka, prezesa krzeszowickiego Towarzystwa Pszczelniczego Bogusława Latawca (Krzeszowice), prezesa LGD Zdrój Katarzynę Mitkę (Krzeszowice) oraz Zbigniewa Antończyka (Zalas), Barbarę Ptasińską (Rudno), Bogumiła Przebindowskiego (Krzeszowice), Celinę Bodzętę (Filipowice) i Marię Święszek (Krzeszowice).
W PiS, furtkę do Rady Powiatu, na wypadek przegranej w wyborczym wyścigu o fotel burmistrza, zostawia sobie Wojciech Pałka. Poza dyrektorem biura posła Adamczyka na liście znalazł się były wicestarosta z Paczółtowic – Andrzej Furmanik i Adam Konieczny, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Siedlec Integracja. Pozostali kandydaci to Renata Gasek z Zalasu, Marek Kulka z Krzeszowic (były dyrektor ZSP), Teresa Rokicka z Krzeszowic, Monika Wolszewska (Nawojowa Góra, przedsiębiorca) i Wojciech Marchewczyk (Krzeszowice).
Platforma do powiatu wysyła radną Rady Miejskiej, która cztery lata temu zdobyła najwięcej głosów – Stanisławę Grzędę. Numerem jeden na liście będzie dyrektor balneologii Andrzej Osiniak. Do powiatu PO wystawia także Annę Migę, Józefa Janowicza z Ostrężnicy, Barbarę Dydek-Ciura z Woli Filipowskiej, Barbarę Kołacz z Tenczynka, Leszka Sibilę z Nawojowej Góry i Dorotę Marek przedsiębiorcę z Czernej.
Listę Porozumienia Podkrakowskiego po raz kolejny otwierać będzie Janina Lasoń. Poza obecną radną Rady Powiatu, znajdzie się na niej również Jan Węgrzyn (cztery lata temu startujący z listy Wspólnoty Samorządowej), Tomasz Piechota dyrektor CKiS, Teresa Kulczycka z Krzeszowic, Mariola Woźniak z Ostrężnicy, Łukasz Skalny prezes SMZK i dyrektor ZSP w Krzeszowicach oraz Joanna Podoba-Molik i Jarosław Piekarczyk z Krzeszowic.
Tak jak przed czterema laty listę Wspólnoty Samorządowej otworzy obecny sekretarz gminy Jan Bereza. Numerem dwa, i tu niespodzianka, będzie Stanisław Molik z Siedlca (obok Adama Koniecznego, jeden z mieszkańców krytycznie wypowiadających się na temat poszerzenia terenu wydobycia kopalni w Dubiu). Kolejne miejsca należą do Marioli Skorus z Woli Filipowskiej, Janusza Żaka z Czernej, Bolesława Kuciela z Sanki, Doroty Kucharskiej z Zalasu, Zdzisława Palczewskiego z Tenczynka i Anny Kubajak z Krzeszowic. Co ciekawe, na liście Wspólnoty Samorządowej znalazł się także startujący cztery lata temu z PO Paweł Chochół. Należący obecnie do Polski Razem samorządowiec zmienił okręg wyborczy. W tym roku powalczy o głosy mieszkańców Zielonek.
Dużo mniejszą popularnością niż przed czterema laty cieszy się krzeszowicka Rada Miejska. W tym roku o 21 mandatów walczy 70 kandydatów, w 2010 roku było ich aż 145. O głosy mieszkańców walczyć będzie aż 9 komitetów. Największe z nich – PiS i Nowe Krzeszowice wystawiły po 19 kandydatów, Wspólna Gmina Krzeszowice – 17, mniejsze – PSL 9 kandydatów. Pozostałych 5 komitetów po 2 kandydatów – Samorządna Wola (sołtys Adam Godyń i Zwoliński Andrzej) i 1 kandydacie – KW Heleny Latawiec, KWW Dariusza Kaczary, KW KINO – Marek Rowecki oraz Wspólnota Samorządowa PK – Andrzej Klocek.
Byk
21/10/2014 o 10:09
Wszystkie ręce na pokład i głosujemy na Jana Berezę.
To może być przyszły starosta krakowski!
Byczuś
21/10/2014 o 10:27
Starosta to chyba dożynek i też nie bardzo
Jeden z dziesięciu
21/10/2014 o 10:36
. . . . . .. . . . . .,.-”. . . . . . . . . . . . . . . . . .“-.,
. . . . .. . . . . . ..,/. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ”:,
. . . . . . . .. .,?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .\,
. . . . . . . . . /. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,}
. . . . . . . . ./. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,:`^`.}
. . . . . . . ./. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,:”. . . ./
. . . . . . .?. . . __. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . :`. . . ./
. . . . . . . /__.(. . .“~-,_. . . . . . . . . . . . . . ,:`. . . .. ./
. . . . . . /(_. . ”~,_. . . ..“~,_. . . . . . . . . .,:`. . . . _/
. . . .. .{.._$;_. . .”=,_. . . .“-,_. . . ,.-~-,}, .~”; /. .. .}
. . .. . .((. . .*~_. . . .”=-._. . .“;,,./`. . /” . . . ./. .. ../
. . . .. . .\`~,. . ..“~.,. . . . . . . . . ..`. . .}. . . . . . ../
. . . . . .(. ..`=-,,. . . .`. . . . . . . . . . . ..(. . . ;_,,-”
. . . . . ../.`~,. . ..`-.. . . . . . . . . . . . . . ..\. . /\
. . . . . . \`~.*-,. . . . . . . . . . . . . . . . . ..|,./…\,__
,,_. . . . . }.>-._\. . . . . . . . . . . . . . . . . .|. . . . . . ..`=~-,
. .. `=~-,_\_. . . `\,. . . . . . . . . . . . . . . . .\
. . . . . . . . . .`=~-,,.\,. . . . . . . . . . . . . . . .
Byczek
22/10/2014 o 21:11
Glista glistę glistą gliści.
Enter
21/10/2014 o 10:26
Każdy nosi buławę w kieszeni . Ale nie przesadzaj.Nie za bardzo wiesz o czym piszesz.Myślę że to ugrupowanie nie wprowadzi żadnego radnego.Ale myślę że jesteś „skurczybyk ” 😛
Rafal
21/10/2014 o 11:04
No i na kogo głosować do powiatu?
jeździec bez głowy
21/10/2014 o 12:28
Czy to pawda, że programem wyboczym Tomasza Piechoty jest walka z niżem demogaficznym w naszej gminie?
mhm...
21/10/2014 o 12:48
Praktyczna czy teoretyczna?
Anonim
21/10/2014 o 13:45
Mam poważne obawy, że jeżeli tej pani od kultury i temu pan od sportu udałoby się zainstalować w powiecie, obniżą się wysokie loty tych dwóch dziedzin. Wiadomo, że nie da się dobrze wypełnać misji radnego powiatowego z podkreśleniem „dobrze” i jednocześnie dbać o wysoki poziom kultury i sportu. Coś zawsze kuleje.
refren
21/10/2014 o 14:28
Co do pana od sportu: jego obecność czy też brak w Krzeszowicach nijak nie przekłada się na jakość pracy podległej mu instytucji. Równie dobrze mogłoby go nie być…
Jerzy
21/10/2014 o 14:35
Popieram Anonima i zastanawiam się, jak łatwo w naszym urzędzie jest pogodzić zatrudnienie w ramach stosunku pracy oraz pracę w samorządzie. Przecież radny ma określone prawa i obowiązki i łączenie pracy z funkcją radnego będzie uniemożliwiało wykonywanie jednego bądź drugiego zadania.
Najprawdopodobniej jedno będzie wykonywane kosztem drugiego.
Mam nadzieję,że status prawny radnych w jednostkach samorządu terytorialnego jest zgodny z ustawą o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim.
Anonim
21/10/2014 o 15:40
Właśnie to miałam na myśli w podtekście, licząc być może naiwnie, że po zdobyciu mandatu radnego powiatowego osoby te podadzą się dobrowolnie do dymisji dla dobra gminy. Myślę, że elementarna etyka i przyzwoitość to standardy, które powinny obowiązywać zarówno panią od kultury, jak i tego pana od sportu.
Bimber
21/10/2014 o 18:53
To dlaczego Andrzej Osiniak dyrektor Balnelogi gdy objął mandat radnego gminnego nie podał sie do dymisji???
:D
21/10/2014 o 18:56
bo dyrektorzy będący radnymi są nieusuwalni 🙂 i o to chodzi w tym wydarzeniu 😛 warto znać takie niuanse waaaaadzy, zanim odda się głos.
Pracownik Balneologii
21/10/2014 o 22:11
Czyli głos oddany na Baranowskiego to głos stracony. Rozumiem. Dzięki za podpowiedź. Przekażę dalej 🙂
miłego wieczoru
Anonim
22/10/2014 o 10:26
a to nie chcesz dać Baranowskiemu szansy wykazać się przyzwoitością?
Anonim
22/10/2014 o 10:41
Na niego nawet sąsiad nie zagłosuje.
wyborca z ćman
22/10/2014 o 12:33
Oj kolego bierz się za robotę z tatą i żoną we własnej firmie, a nie wypisuje na konkurencje banialuków. Własna firma tj jest KCZ bo chyba w czymś publicznym nie można tak zatrudniać po rodzinie ?
Anonim
21/10/2014 o 19:40
To jest chyba pytanie do pana dyrektora. Problem tkwi wyłącznie w jego sumieniu.
:(
21/10/2014 o 20:08
żart.
Jerzy
21/10/2014 o 16:20
Transfer do powiatu to czysta kombinacja i kalkulacja własnych dochodów, nie podparta dobrem i polityką rozwojową gminy, jak to dawniej mówiono taka „mowa-trawa”.
ktoś
21/10/2014 o 18:46
koryto przyciąga,większe bardziej a dwa jeszcze bardziej a etyka ,przyzwoitość, standardy nie pozwalają kandydować.
Likwidacja
21/10/2014 o 21:40
Ja uważam, ze powiaty powinno się zlikwidować. Bardzo duże pieniądze idą na utrzymanie tych stanowisk, które do niczego- moim zdaniem- NIE SŁUŻĄ i żadne działania za tym nie idą, a kosztuje nas to dużo pieniędzy- nas podatników. poparcie moje zyska ten poseł, który w swoich hasłach wyborczych będzie miał likwidację powiatów. dziwię się niektórym radnym, że do powiatu startują- chociaż pieniądze…przekonują.
zmiany
21/10/2014 o 21:50
niedługo wybory- zmieńmy wszystkich! zmiany idą i tak trzymać!
kuma
22/10/2014 o 09:11
Wszystkie cztery reformy wprowadzone przez AWS to finansowe nieporozumienie. Tylko rozrost biurokracji.
Anonim
22/10/2014 o 10:01
Kasy chorych były dobrym pomysłem, do którego trzeba wrócić. To min Łapiński z SLD z poparciem Millera wywrócił kasy
kuma
22/10/2014 o 10:21
Kasy chorych , niesprawdziły się. Reformę trzeba podjąć globalną służby zdrowia.Ściąganie składek od bogatych/ od całego zarobku / to złodziejstwo.Reszta korzysta ze świadczeń od minimalnej płacy/menadżerowie/ lub inni niepłacący składek zgodnie z prawem żadnych. Idziesz do szpitala to bez pieniędzy czujesz się jak intruz.
Słusznie
22/10/2014 o 12:00
Nie każdy wie, że kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek a w roku 2014 jest to kwota 112.380,00 zł brutto, po przekroczeniu tego limitu pracodawca nie nalicza i nie opłaca składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Kwota 112.380,00 zł stanowi trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce w danym roku.
Takie zróżnicowanie w płaceniu składek powinno być zmienione,dosyć że więcej zarabiają to w takiej samej mierze jak ubożsi korzystają z pomocy lekarskiej.
Jaber
22/10/2014 o 12:44
Piszesz o ograniczeniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Natomiast korzystanie z powszechnej opieki zdrowotnej związane jest z opłacaniem składki na ubezpieczenie zdrowotne.
To pierwsze ograniczenie podstawy, nie powoduje także zaprzestania opłaty składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe.
renata
22/10/2014 o 10:33
Były dobrym dla pomysłem między innymi dla małopolskiego i śląskiego bo były najbogatsze i najlepiej zarządzane.
tom
22/10/2014 o 10:41
Ktoś kiedyś powiedział żeby w służbie zdrowia się poprawiło to ministrem zdrowia nie powinien być lekarz tak jak np. ministerstwie obrony narodowej czy ministerstwie spraw wewnętrznych.
Bimber
22/10/2014 o 10:58
Prermierem jest lekarz i widzisz co jest 🙂
Wstyd jak fiks
lis
22/10/2014 o 11:25
Gdzie widzisz ten wstyd?
lis
22/10/2014 o 11:28
Gdzie widzisz ten wstyd? Dlaczego pleciesz te głupoty? Wstydem to są twoje wpisy.
IZA
22/10/2014 o 22:21
Spokojnie, Bimber. Da radę! Na razie dobrała się do skóry wiceministrom. I dobrze. Nagle gorąco się zrobiło w resortach, szczególnie w drugim garniturze urzędniczym. Ciekawe, jak sobie poradzi nasz krajan.
lis
22/10/2014 o 11:25
Gdzie widzisz ten wstyd?
Anonim
22/10/2014 o 12:48
Lepiej zapytać gdzie go nie widać. Też sie wstydzę za premierke
Ela
22/10/2014 o 12:55
a ja się nie wstydzę. Kopaczowa jest całkiem dobra
byłem chwile Pisowce
22/10/2014 o 13:04
Ale baba ma jaja jak pomiata ministrami 🙂 nie wiem czy na długą metę ale mi się podoba.
ee
22/10/2014 o 19:10
ze ma jaja to ty o Grodzkiej piszesz!!!!!!!
Mark
22/10/2014 o 21:15
Tym wpisem ee udowodniłeś, że Ty jaj nie masz.
kpina
24/10/2014 o 17:18
zapoznałam się z listami do powiatu- nie dla NAUCZYCIELI! to nieporozumienie. jakie oni mają doświadczenie polityczne? narzekają, jak to są zarobieni i zmęczeni- niech po pracy odpoczywają w domu.
@kpina
12/11/2014 o 22:46
trauma jakaś biedaczku?
ewa
12/11/2014 o 22:31
musiał cię któryś przypałować
Anonim
12/11/2014 o 22:51
Partyjniactwu z PO/PIS/PSL/SLD dziękujemy. Głosujemy tylko na bezpartyjnych samorządowców!
hi, hi, hi.
12/11/2014 o 22:56
Nowe krzeszowice się uaktywniają 😀 wam już dziękujemy.
Anonim
12/11/2014 o 23:11
A Nowe Krzeszowice mają listy do powiatu? Ciekawe.
bezpartyjni?
12/11/2014 o 23:00
mówienie o bezpartyjności kandydatów do samorządu jest śmieszne, Ci bezpartyjni to przebierańcy (w większości) szczególnie ci, którzy są byłymi samorządowcami
Anonim
12/11/2014 o 23:10
Zwłaszcza Ci z WGK – farbowana platforma pseudoobywatelska.
ha ha ha
12/11/2014 o 23:19
Polacy poznali się na was i wybiorą kandydatów PiS – ludzi uczciwych i pracownitych, a nie leni i cwaniaczków.
pis
12/11/2014 o 23:23
politycy i samowola, nic tam nie ma o pracowitości i uczciwości, z wyjątkiem ostatniej wyprawy samochodowej praca ciężka więc uczciwej zapłaty oczekiwali…
Anonim
12/11/2014 o 23:26
A Gregorczyka popiera ministra Mucha kwotą 5 mln zł, które zostały z koncertu Madonny i rudy z Brukseli?
a ja
12/11/2014 o 23:35
patrzę na moje podwórko i oceniam kandydatów pis wysoko. 🙂 nie można im zarzucić niczego, co suponujesz 🙂