Wybory samorządowe

Powiat przyciąga jak magnes, mniej kandydatów do Rady Miejskiej

Miesięczna, nieopodatkowana pensja w wysokości ponad 2 600 złotych, do dyspozycji przenośny komputer z dostępem do internetu, zwrot kosztów delegacji, obecność w pracy tylko kilka dni w miesiącu. Wymarzone stanowisko? Radny w powiecie, jest tylko jeden problem, kandydat musi pokonać pozostałych dziewięciu konkurentów.

Mniejsza presja, mniejsza kontrola, a za to wszystko dużo większa kasa, pewnie dlatego liczba kandydatów do rady powiatu z wyborów na wybory rośnie. W tym roku, o jeden mandat z krzeszowickiego okręgu ubiega się aż dziesięciu kandydatów, do rady wejdzie tylko czterech. Swoich ludzi wystawiła Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość , Polskie Stronnictwo Ludowe, Wspólnota Samorządowa i Porozumienie Podkrakowskiej. Na każdej z list znajdziemy po osiem nazwisk.

powiat_krakowski_wybory2014

PSL postawił na byłego radnego rady miejskiej z Tenczynka Jerzego Wnęka, prezesa krzeszowickiego Towarzystwa Pszczelniczego Bogusława Latawca (Krzeszowice), prezesa LGD Zdrój Katarzynę Mitkę (Krzeszowice) oraz Zbigniewa Antończyka (Zalas), Barbarę Ptasińską (Rudno), Bogumiła Przebindowskiego (Krzeszowice), Celinę Bodzętę (Filipowice) i Marię Święszek (Krzeszowice).

W PiS, furtkę do Rady Powiatu, na wypadek przegranej w wyborczym wyścigu o fotel burmistrza, zostawia sobie Wojciech Pałka. Poza dyrektorem biura posła Adamczyka na liście znalazł się były wicestarosta z Paczółtowic – Andrzej Furmanik i Adam Konieczny, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Siedlec Integracja. Pozostali kandydaci to Renata Gasek z Zalasu, Marek Kulka z Krzeszowic (były dyrektor ZSP), Teresa Rokicka z Krzeszowic, Monika Wolszewska (Nawojowa Góra, przedsiębiorca) i Wojciech Marchewczyk (Krzeszowice).

Platforma do powiatu wysyła radną Rady Miejskiej, która cztery lata temu zdobyła najwięcej głosów – Stanisławę Grzędę. Numerem jeden na liście będzie dyrektor balneologii Andrzej Osiniak. Do powiatu PO wystawia także Annę Migę, Józefa Janowicza z Ostrężnicy, Barbarę Dydek-Ciura z Woli Filipowskiej, Barbarę Kołacz z Tenczynka, Leszka Sibilę z Nawojowej Góry i Dorotę Marek przedsiębiorcę z Czernej.

Listę Porozumienia Podkrakowskiego po raz kolejny otwierać będzie Janina Lasoń. Poza obecną radną Rady Powiatu, znajdzie się na niej również Jan Węgrzyn (cztery lata temu startujący z listy Wspólnoty Samorządowej), Tomasz Piechota dyrektor CKiS, Teresa Kulczycka z Krzeszowic, Mariola Woźniak z Ostrężnicy, Łukasz Skalny prezes SMZK i dyrektor ZSP w Krzeszowicach oraz Joanna Podoba-Molik i Jarosław Piekarczyk z Krzeszowic.

Tak jak przed czterema laty listę Wspólnoty Samorządowej otworzy obecny sekretarz gminy Jan Bereza. Numerem dwa, i tu niespodzianka, będzie Stanisław Molik z Siedlca (obok Adama Koniecznego, jeden z mieszkańców krytycznie wypowiadających się na temat poszerzenia terenu wydobycia kopalni w Dubiu). Kolejne miejsca należą do Marioli Skorus z Woli Filipowskiej, Janusza Żaka z Czernej, Bolesława Kuciela z Sanki, Doroty Kucharskiej z Zalasu, Zdzisława Palczewskiego z Tenczynka i Anny Kubajak z Krzeszowic. Co ciekawe, na liście Wspólnoty Samorządowej znalazł się także startujący cztery lata temu z PO Paweł Chochół. Należący obecnie do Polski Razem samorządowiec zmienił okręg wyborczy. W tym roku powalczy o głosy mieszkańców Zielonek.

Dużo mniejszą popularnością niż przed czterema laty cieszy się krzeszowicka Rada Miejska. W tym roku o 21 mandatów walczy 70 kandydatów, w 2010 roku było ich aż 145.  O głosy mieszkańców walczyć będzie aż 9 komitetów. Największe z nich – PiS i Nowe Krzeszowice wystawiły po 19 kandydatów, Wspólna Gmina Krzeszowice – 17, mniejsze – PSL 9 kandydatów. Pozostałych 5 komitetów po 2 kandydatów – Samorządna Wola (sołtys Adam Godyń i Zwoliński Andrzej) i 1 kandydacie – KW Heleny Latawiec, KWW Dariusza Kaczary, KW KINO – Marek Rowecki oraz Wspólnota Samorządowa PK – Andrzej Klocek.

53 komentarze

53 Komentarzy

 1. Byk

  21/10/2014 o 10:09

  Wszystkie ręce na pokład i głosujemy na Jana Berezę.
  To może być przyszły starosta krakowski!

  • Byczuś

   21/10/2014 o 10:27

   Starosta to chyba dożynek i też nie bardzo

  • Jeden z dziesięciu

   21/10/2014 o 10:36

   . . . . . .. . . . . .,.-”. . . . . . . . . . . . . . . . . .“-.,
   . . . . .. . . . . . ..,/. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ”:,
   . . . . . . . .. .,?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .\,
   . . . . . . . . . /. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,}
   . . . . . . . . ./. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,:`^`.}
   . . . . . . . ./. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,:”. . . ./
   . . . . . . .?. . . __. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . :`. . . ./
   . . . . . . . /__.(. . .“~-,_. . . . . . . . . . . . . . ,:`. . . .. ./
   . . . . . . /(_. . ”~,_. . . ..“~,_. . . . . . . . . .,:`. . . . _/
   . . . .. .{.._$;_. . .”=,_. . . .“-,_. . . ,.-~-,}, .~”; /. .. .}
   . . .. . .((. . .*~_. . . .”=-._. . .“;,,./`. . /” . . . ./. .. ../
   . . . .. . .\`~,. . ..“~.,. . . . . . . . . ..`. . .}. . . . . . ../
   . . . . . .(. ..`=-,,. . . .`. . . . . . . . . . . ..(. . . ;_,,-”
   . . . . . ../.`~,. . ..`-.. . . . . . . . . . . . . . ..\. . /\
   . . . . . . \`~.*-,. . . . . . . . . . . . . . . . . ..|,./…\,__
   ,,_. . . . . }.>-._\. . . . . . . . . . . . . . . . . .|. . . . . . ..`=~-,
   . .. `=~-,_\_. . . `\,. . . . . . . . . . . . . . . . .\
   . . . . . . . . . .`=~-,,.\,. . . . . . . . . . . . . . . .

  • Byczek

   22/10/2014 o 21:11

   Glista glistę glistą gliści.

 2. Enter

  21/10/2014 o 10:26

  Każdy nosi buławę w kieszeni . Ale nie przesadzaj.Nie za bardzo wiesz o czym piszesz.Myślę że to ugrupowanie nie wprowadzi żadnego radnego.Ale myślę że jesteś „skurczybyk ” 😛

 3. Rafal

  21/10/2014 o 11:04

  No i na kogo głosować do powiatu?

 4. jeździec bez głowy

  21/10/2014 o 12:28

  Czy to pawda, że programem wyboczym Tomasza Piechoty jest walka z niżem demogaficznym w naszej gminie?

 5. mhm...

  21/10/2014 o 12:48

  Praktyczna czy teoretyczna?

 6. Anonim

  21/10/2014 o 13:45

  Mam poważne obawy, że jeżeli tej pani od kultury i temu pan od sportu udałoby się zainstalować w powiecie, obniżą się wysokie loty tych dwóch dziedzin. Wiadomo, że nie da się dobrze wypełnać misji radnego powiatowego z podkreśleniem „dobrze” i jednocześnie dbać o wysoki poziom kultury i sportu. Coś zawsze kuleje.

  • refren

   21/10/2014 o 14:28

   Co do pana od sportu: jego obecność czy też brak w Krzeszowicach nijak nie przekłada się na jakość pracy podległej mu instytucji. Równie dobrze mogłoby go nie być…

 7. Jerzy

  21/10/2014 o 14:35

  Popieram Anonima i zastanawiam się, jak łatwo w naszym urzędzie jest pogodzić zatrudnienie w ramach stosunku pracy oraz pracę w samorządzie. Przecież radny ma określone prawa i obowiązki i łączenie pracy z funkcją radnego będzie uniemożliwiało wykonywanie jednego bądź drugiego zadania.
  Najprawdopodobniej jedno będzie wykonywane kosztem drugiego.
  Mam nadzieję,że status prawny radnych w jednostkach samorządu terytorialnego jest zgodny z ustawą o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

  • Anonim

   21/10/2014 o 15:40

   Właśnie to miałam na myśli w podtekście, licząc być może naiwnie, że po zdobyciu mandatu radnego powiatowego osoby te podadzą się dobrowolnie do dymisji dla dobra gminy. Myślę, że elementarna etyka i przyzwoitość to standardy, które powinny obowiązywać zarówno panią od kultury, jak i tego pana od sportu.

   • Bimber

    21/10/2014 o 18:53

    To dlaczego Andrzej Osiniak dyrektor Balnelogi gdy objął mandat radnego gminnego nie podał sie do dymisji???

    • :D

     21/10/2014 o 18:56

     bo dyrektorzy będący radnymi są nieusuwalni 🙂 i o to chodzi w tym wydarzeniu 😛 warto znać takie niuanse waaaaadzy, zanim odda się głos.

     • Pracownik Balneologii

      21/10/2014 o 22:11

      Czyli głos oddany na Baranowskiego to głos stracony. Rozumiem. Dzięki za podpowiedź. Przekażę dalej 🙂
      miłego wieczoru

     • Anonim

      22/10/2014 o 10:26

      a to nie chcesz dać Baranowskiemu szansy wykazać się przyzwoitością?

     • Anonim

      22/10/2014 o 10:41

      Na niego nawet sąsiad nie zagłosuje.

     • wyborca z ćman

      22/10/2014 o 12:33

      Oj kolego bierz się za robotę z tatą i żoną we własnej firmie, a nie wypisuje na konkurencje banialuków. Własna firma tj jest KCZ bo chyba w czymś publicznym nie można tak zatrudniać po rodzinie ?

    • Anonim

     21/10/2014 o 19:40

     To jest chyba pytanie do pana dyrektora. Problem tkwi wyłącznie w jego sumieniu.

     • :(

      21/10/2014 o 20:08

      żart.

 8. Jerzy

  21/10/2014 o 16:20

  Transfer do powiatu to czysta kombinacja i kalkulacja własnych dochodów, nie podparta dobrem i polityką rozwojową gminy, jak to dawniej mówiono taka „mowa-trawa”.

 9. ktoś

  21/10/2014 o 18:46

  koryto przyciąga,większe bardziej a dwa jeszcze bardziej a etyka ,przyzwoitość, standardy nie pozwalają kandydować.

 10. Likwidacja

  21/10/2014 o 21:40

  Ja uważam, ze powiaty powinno się zlikwidować. Bardzo duże pieniądze idą na utrzymanie tych stanowisk, które do niczego- moim zdaniem- NIE SŁUŻĄ i żadne działania za tym nie idą, a kosztuje nas to dużo pieniędzy- nas podatników. poparcie moje zyska ten poseł, który w swoich hasłach wyborczych będzie miał likwidację powiatów. dziwię się niektórym radnym, że do powiatu startują- chociaż pieniądze…przekonują.

 11. zmiany

  21/10/2014 o 21:50

  niedługo wybory- zmieńmy wszystkich! zmiany idą i tak trzymać!

 12. kuma

  22/10/2014 o 09:11

  Wszystkie cztery reformy wprowadzone przez AWS to finansowe nieporozumienie. Tylko rozrost biurokracji.

  • Anonim

   22/10/2014 o 10:01

   Kasy chorych były dobrym pomysłem, do którego trzeba wrócić. To min Łapiński z SLD z poparciem Millera wywrócił kasy

 13. kuma

  22/10/2014 o 10:21

  Kasy chorych , niesprawdziły się. Reformę trzeba podjąć globalną służby zdrowia.Ściąganie składek od bogatych/ od całego zarobku / to złodziejstwo.Reszta korzysta ze świadczeń od minimalnej płacy/menadżerowie/ lub inni niepłacący składek zgodnie z prawem żadnych. Idziesz do szpitala to bez pieniędzy czujesz się jak intruz.

  • Słusznie

   22/10/2014 o 12:00

   Nie każdy wie, że kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek a w roku 2014 jest to kwota 112.380,00 zł brutto, po przekroczeniu tego limitu pracodawca nie nalicza i nie opłaca składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
   Kwota 112.380,00 zł stanowi trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce w danym roku.

   Takie zróżnicowanie w płaceniu składek powinno być zmienione,dosyć że więcej zarabiają to w takiej samej mierze jak ubożsi korzystają z pomocy lekarskiej.

   • Jaber

    22/10/2014 o 12:44

    Piszesz o ograniczeniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

    Natomiast korzystanie z powszechnej opieki zdrowotnej związane jest z opłacaniem składki na ubezpieczenie zdrowotne.

    To pierwsze ograniczenie podstawy, nie powoduje także zaprzestania opłaty składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe.

 14. renata

  22/10/2014 o 10:33

  Były dobrym dla pomysłem między innymi dla małopolskiego i śląskiego bo były najbogatsze i najlepiej zarządzane.

 15. tom

  22/10/2014 o 10:41

  Ktoś kiedyś powiedział żeby w służbie zdrowia się poprawiło to ministrem zdrowia nie powinien być lekarz tak jak np. ministerstwie obrony narodowej czy ministerstwie spraw wewnętrznych.

 16. Bimber

  22/10/2014 o 10:58

  Prermierem jest lekarz i widzisz co jest 🙂
  Wstyd jak fiks

  • lis

   22/10/2014 o 11:25

   Gdzie widzisz ten wstyd?

  • lis

   22/10/2014 o 11:28

   Gdzie widzisz ten wstyd? Dlaczego pleciesz te głupoty? Wstydem to są twoje wpisy.

  • IZA

   22/10/2014 o 22:21

   Spokojnie, Bimber. Da radę! Na razie dobrała się do skóry wiceministrom. I dobrze. Nagle gorąco się zrobiło w resortach, szczególnie w drugim garniturze urzędniczym. Ciekawe, jak sobie poradzi nasz krajan.

 17. lis

  22/10/2014 o 11:25

  Gdzie widzisz ten wstyd?

 18. Anonim

  22/10/2014 o 12:48

  Lepiej zapytać gdzie go nie widać. Też sie wstydzę za premierke

 19. Ela

  22/10/2014 o 12:55

  a ja się nie wstydzę. Kopaczowa jest całkiem dobra

  • byłem chwile Pisowce

   22/10/2014 o 13:04

   Ale baba ma jaja jak pomiata ministrami 🙂 nie wiem czy na długą metę ale mi się podoba.

   • ee

    22/10/2014 o 19:10

    ze ma jaja to ty o Grodzkiej piszesz!!!!!!!

    • Mark

     22/10/2014 o 21:15

     Tym wpisem ee udowodniłeś, że Ty jaj nie masz.

 20. kpina

  24/10/2014 o 17:18

  zapoznałam się z listami do powiatu- nie dla NAUCZYCIELI! to nieporozumienie. jakie oni mają doświadczenie polityczne? narzekają, jak to są zarobieni i zmęczeni- niech po pracy odpoczywają w domu.

  • @kpina

   12/11/2014 o 22:46

   trauma jakaś biedaczku?

 21. ewa

  12/11/2014 o 22:31

  musiał cię któryś przypałować

 22. Anonim

  12/11/2014 o 22:51

  Partyjniactwu z PO/PIS/PSL/SLD dziękujemy. Głosujemy tylko na bezpartyjnych samorządowców!

  • hi, hi, hi.

   12/11/2014 o 22:56

   Nowe krzeszowice się uaktywniają 😀 wam już dziękujemy.

   • Anonim

    12/11/2014 o 23:11

    A Nowe Krzeszowice mają listy do powiatu? Ciekawe.

  • bezpartyjni?

   12/11/2014 o 23:00

   mówienie o bezpartyjności kandydatów do samorządu jest śmieszne, Ci bezpartyjni to przebierańcy (w większości) szczególnie ci, którzy są byłymi samorządowcami

   • Anonim

    12/11/2014 o 23:10

    Zwłaszcza Ci z WGK – farbowana platforma pseudoobywatelska.

 23. ha ha ha

  12/11/2014 o 23:19

  Polacy poznali się na was i wybiorą kandydatów PiS – ludzi uczciwych i pracownitych, a nie leni i cwaniaczków.

 24. pis

  12/11/2014 o 23:23

  politycy i samowola, nic tam nie ma o pracowitości i uczciwości, z wyjątkiem ostatniej wyprawy samochodowej praca ciężka więc uczciwej zapłaty oczekiwali…

  • Anonim

   12/11/2014 o 23:26

   A Gregorczyka popiera ministra Mucha kwotą 5 mln zł, które zostały z koncertu Madonny i rudy z Brukseli?

  • a ja

   12/11/2014 o 23:35

   patrzę na moje podwórko i oceniam kandydatów pis wysoko. 🙂 nie można im zarzucić niczego, co suponujesz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę