Gospodarka

Rusza rewitalizacja centrum

W najbliższym czasie rozpoczniemy w centrum miasta inwestycję, na którą długo czekaliśmy. (…) Mamy niepowtarzalną okazję zmiany wizerunku naszego miasta, ożywienia jego centrum i jakościowej zmiany estetyki Rynku i okolic – pisze burmistrz Krzeszowic. We wrześniu rusza długo oczekiwane rewitalizacja miasta.

Trzyetapowy projekt zapoczątkuje już we wrześniu remont ulicy Wyki. Zakres prac obejmie przebudowę drogi, chodników i miejsc postojowych,  zabezpieczenie istniejących sieci, przebudowę sieci gazowej oraz kanalizacji deszczowej, modernizację oświetlenia ulicznego oraz montaż elementów małej architektury.

W kolejnych miesiącach modernizowane będą ulice – Walkowskiego (patrz fot.) i Parkowa – początek października. Zakres robót budowlanych będzie obejmował przebudowę drogi, chodników i miejsc postojowych, zabezpieczenie istniejących sieci, modernizację oświetlenia ulicznego oraz montaż elementów małej architektury, a w przypadku ulicy Parkowej także przebudowę sieci gazowej, wodociągowej oraz kanalizacji deszczowej.

Kolejne etapy rewitalizacji obejmą ulice Krakowską, Danka, Daszyńskiego i zachodnią część Rynku – 2011 oraz 2012 – wschodnią część Rynku.

Pełny koszt rewitalizacji centrum wyniesie ponad 13 mln zł z czego ponad 9 mln pokryje dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Więcej informacji o rewitalizacji znajdziecie na www.krzeszowice.pl

22 komentarze

22 Komentarzy

 1. Ben

  09/09/2010 o 12:01

  Pozostaje nam zatem trzymać kciuki za inwestycję i jej szybką oraz bezproblemową realizację. Mnie osobiście cieszy to, że centrum Krzeszowic – zaniedbane od dziesiątków lat – będzie miało nowe oblicze. Powodzenia!

 2. Bem

  09/09/2010 o 12:20

  Ben przyłączam się do Ciebie w trzymaniu kciuków.
  Czas na nowe oblicze Krzeszowic, czas na Nowe Krzeszowice! Amen!

 3. Ben

  09/09/2010 o 12:43

  Bem, czas na nowe Krzeszowice, niekoniecznie natomiast Nowe …

 4. ktoś

  09/09/2010 o 14:13

  Rusza i rusza bardzo ospale zaczyna od Wyki gdzie poprzedni remont był 5 lat temu,może do zimy ruszy albo wpadnie w poślizg.

 5. Ben

  10/09/2010 o 10:34

  Ktosiu, od czegoś trzeba zacząć. Myślę, że prace ruszą przed zimą, wczoraj widziałem przywiezione na ulicę Wyki barierki. 🙂

  P.S.
  Mam cichą nadzieję, że władze Krzeszowic oszczędzą nam takich instalacji architektonicznych, jak na przykład ta trzebińska …
  http://www.przelom.pl/przelom-online/5499/TRZEBINIA-Brama-nabierze-koloru/
  Nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać.
  Tak czy inaczej – pozdrawiam mieszkańców Trzebini w tym trudnym dla nich momencie. 😉

 6. LORDART

  10/09/2010 o 14:40

  Bo 5 lat temu, przy remoncie ul. Wyki, popełniono błąd. Gdyby wtedy zrobiono tam odpowiednie parkingi (takie jakie są w obecnym planie) zamiast siać trawę i sadzić drzewka, dziś nie byłoby problemu. A tak trzeba jeszcze raz rozkopać tą ulicę, przesadzić niektóre drzewka a trawniki zamienić w parkingi. Nie można było tak od razu?
  Natomiast bardzo podoba mi się pomysł przeniesienia postoju taxi na ul. Parkową. Ten króciutki odcinek i tak nie pełnił żadnej roli jak tylko parking dla mieszkańców kamienic przy tej ulicy. Teraz zostanie nareszcie rozsądnie wykorzystany. A jeśli już mówimy o parkingach to faktycznie dość sporo ich przybędzie, znacząco zwiększy się liczba miejsc parkingowych.
  Zresztą więcej informacji:
  http://www.wrotamalopolski.pl/root_BIP/BIP_w_Malopolsce/gminy/root_Krzeszowice/podmiotowe/Zamowienia+publiczne/Wyniki+przetargow/2010/20100521.htm

  • i chyba

   10/09/2010 o 15:16

   podczas tego remontu szefem wydz. inwestycji był nie kto inny, jak obecny wiceburmistrz Żbik.

   • Ben

    10/09/2010 o 15:55

    Jeśli chcesz przez to, coś zasugerować, to napisz to jednoznacznie.

 7. Ben

  10/09/2010 o 15:45

  LORDART,
  uważam, że likwidacja parkingów na płycie to dobry pomysł, widać na pierwszy rzut oka, że liczba miejsc parkingowych zostanie zwiększona. Znacząco – pewnie tak, ale czy wystarczająco – nie wiem. Jedno jest pewne, „upchać” więcej miejsc postojowych w centrum raczej się nie da. Jak na mój gust, to taka liczba miejsc parkingowych to potrzeba dnia dzisiejszego, za 3 lata może ich być za mało. Rozumiem, że w przyszłości trzeba będzie pomyśleć o zwiększeniu rotacji samochodów lub wybudowaniu parkingów bardziej oddalonych od rynku.
  Czy zostaną zlikwidowane miejsca parkingowe koło KOK-u i przy zieleńcu z fontanną od strony ulicy Szkolnej? Na planie ich nie ma …

  Generalnie muszę przyznać, że plan nowej organizacji ruchu jest sensowny. Myślę również, że do zaakceptowania przez mieszkańców i właścicieli sklepów w Rynku.

  Co się tyczy ulicy Wyki, to jest to specyficzna ulica. Specyficzna z tego względu, że niby należy do ścisłego centrum, natomiast z racji tego, że przylega do bloków – pełni rolę osiedlowego parkingu. Dlatego zgodzę się z LORDARTEM, że ulica ta musi być „bogata” w miejsca postojowe. Ale w sumie nie dziwię się poprzedniemu burmistrzowi, czegóż można wymagać od burmistrza, który w Krzeszowicach głównie łatał dziury w drogach po zimie i budował chodniki. Zazwyczaj przed wyborami samorządowymi. Z tego powodu remont ulicy Wyki należy uznać za olbrzymi sukces poprzedniej ekipy.

  • LORDART

   10/09/2010 o 16:28

   Masz rację, liczba miejsc parkingowych prawdopodobnie nie będzie wystarczająca, ale jak sam powiedziałeś więcej ich „upchać” w centrum się po prostu nie da. Dlatego władze powinny pomyśleć o zwiększeniu miejsc parkingowych poza ścisłym centrum. Czy koło nowego przedszkola nie można by zrobić jakiegoś dużego parkingu, który pomieściłby chociaż niewielką część tych wszystkich samochodów zjeżdżających się do Krzeszowic w poniedziałki? Miejsca parkingowe koło dawnego KOKu na pewno nie zostaną zlikwidowane, choć nie wiem czemu w planie ich nie ujęto.
   Mnie w przedstawionych planach najbardziej podoba się jednak to, że rynek zostanie scalony a skwer z fontanna naprzeciw „Kółka” zostanie zreorganizowany. Mam nadzieję, że dzięki temu znikną stamtąd amatorzy tanich „win” i spacer tamtędy będzie przyjemnością. Z niecierpliwością czekam na rezultaty rewitalizacji i mam nadzieję, że ścisłe centrum miasta w końcu będzie błyszczeć 😀
   PS. Gdyby tak jeszcze udało się odnowić pałac i park…

 8. A teraz

  10/09/2010 o 20:01

  Na pewno jaki będzie myślał nad tym naczelnik inwestycji i nie tylko to Krzeszowice będą wyglądać wspaniale szkoda tylko że on nie jest naszym mieszkańcem i nie będzie dbał o to jak o własne mienie, bo jak mawiają rudy to fałszywy niech spieprza skąd przyszedł bo za co się nie weźmie to wszystko bierze w łeb. Nawet drogi do przedszkola nie potrafi zrobić. Pogodą tłumaczy się zawsze bosman jeden najlepszy, chyba przez to że rudzielec, bo takiego drugiego w urzędzie nie znajdzie się. Powodzenia Wróblu, zobaczymy jak daleko na tym rudym ……………. zajedziesz.

  • ciekawy

   10/09/2010 o 20:16

   Czyżby p. Wróblewski komuś dopiekł na spotkaniu z mieszkańcami w sprawie rewitalizacji?
   bo wypowiedź pod nickiem „A teraz” na to wskazuje.

 9. fr

  10/09/2010 o 22:46

  LORDART
  Mam jedno pytanie w sprawie prac zwiazanych rewitalizacją naszego miasta.
  Widzę, że orientujesz się w sprawach inwestycji prowadzonych przez Gminę. Rewitalizacja centrum Krzeszowic obejmuje również plac Kulczyckiego. Może Ty wiesz dlaczego tak wyremontowano to miejsce, że za 5 lat (a tak naprawdę pasowałoby zrobić to natychmiast) będzie trzeba go przebudować żeby prezentował się przyzwoicie. Tworzenie w ten sposób przestrzeni na pewno nie można nazwać rewitalizacją.

  • LORDART

   11/09/2010 o 11:38

   Pigal już Ci odpowiedział na Twoje pytanie. Ja tylko dodam, że w porównaniu z tym co było to i tak jest o niebo lepiej i atrakcyjniej. Obecnie trwają prace przy fontannie, która przez ostatnie lata została mocno zaniedbana.
   I mam jeszcze pytanie do Ciebie: czego ty życzyłbyś sobie na placu Kulczyckiego? Jak chciałbyś żeby plac wyglądał? Może trzeba było przedstawić swoją wizję i może wtedy wykonawca wziąłby ją pod uwagę…

 10. MaxMad

  11/09/2010 o 09:06

  Na spotkaniu z mieszkańcami Naczelnik Wróblewski dopiekł kompanowi Śluarczyka – kandydata na burmistrza. Przyboczny Ślusarczyka coś mącił, że remont rynku to niegospodarność i wówczas Wróblewski dwoma zdaniami merytorycznej odpowiedzi z podanymi kwotami – rozłożył delikwenta na łopatki. Atakujący nawet nie pomyślał i ripoście, a teraz zaczyna wyzywać szefa inwestycji od rudych. Ot, cała krzeszowicka rzeczywistość

  • a mnie

   11/09/2010 o 09:52

   się wydaje, że bardziej zabolało pytanie zadane przez pana R. (raczej niezwiązanego ani ze Ślusarczykiem, ani z innymi oszo…) dotyczące rewitalizacji.
   ( przypomnij sobie pytanie i niezwykle merytoryczną odpowiedź).
   jeśli nie pamiętasz, odświeżę ci pamięć.
   tyle, że ten pan z pewnością nie spłodziłby chamskiego wpisu o „rudym”. celuj raczej na kolegów z pracy.

 11. Pigal

  11/09/2010 o 09:36

  Prace rewitalizacyjne już rozpoczęte. Przed chwilą widziałem jak ściągają kostkę z ulicy Wyki.
  Plac Kulczyckiego. Zakończony etap to budowa 62 miejsc parkingowych wokół niego. Dalsze prace trwają, więc przed ich zakończeniem chyba nie wypada komentować rezultatu, którego jeszcze nie ma. To tak na marginesie. Na pewno będzie cieszył swoim ostatecznym wyglądem i barwami.

  Wczoraj bez uwag Powiatowy Inspektora Nadzoru Budowlanego odebrał wybudowane przedszkole wraz w drogą dojazdową, sieciami i 30 nowymi miejscami parkingowymi.

 12. No

  11/09/2010 o 11:58

  i całe szczęście, że przedszkole odebrane. Bardzo ładny obiekt, nowoczesny, kolejny w Krzeszowicach po remizie straży pożarnej.

 13. ktoś

  11/09/2010 o 13:52

  Wspólna cecha Straży i przedszkola………….dojazd z jednej strony a Straż Miejska może zarobić mandatami.

 14. tubylec

  14/09/2010 o 18:07

  a kiedy zabiora się za remont dworca kolejowego??! bo jak się wysiądzie z pociagu to się juz nie chce iść dalej

  • J...

   17/09/2010 o 14:35

   Może w tym stuleciu zaczną 🙂 Z resztą. Kolej tak ma przechlapane i nagrabione u podróżnych, że odechciewa się nie tylko wysiadania z pociągu, ale również wsiadania, o ile maszyna przyjedzie…

 15. aaa

  22/09/2010 o 20:03

  dedykacja dla tych, którzy zachłysnęli się bezkrytycznie krzeszowickimi inwestycjami

  http://biznes.onet.pl/rostowski-deficyt-sektora-finansow-publicznych-prz,18490,3699166,1,news-detal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę