Gospodarka

PROW-em w gminę. Będą nowe remonty.

Zagospodarowanie wsi Nowa Góra i remont Bramy Zwierzynieckiej to kolejne wnioski Gminy Krzeszowice, które otrzymały dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

792 719,13 zł będzie kosztowała odnowa centrum Nowej Góry z czego 483 365 zł pokryje dotacja na ten cel, którą gmina otrzymała z PROW-u. W ramach projektu renowacji zostanie poddana figura Chrystusa Frasobliwego i kamień z pieczęcią dawnego miasta (zdjęcie obok). Zakres prac obejmie również przebudowę ciągów pieszych, wyposażenie placu zabaw i zagospodarowanie terenów zielonych.

Remontu doczeka się również zabytkowa Brama Zwierzyniecka. Przetarg na jej renowacją łącznie z rekonstrukcją ubytków architektury i detali architektonicznych oraz wystroju rzeźbiarskiego wygrała firma Lipiński z Krakowa.

Brama Zwierzyniecka na pocztówce z 1900 roku. Fot. Wikipedia

Fragment Bramy Zwierzynieckiej, 2010 rok. Fot. krzeszowice.one.pl

źródło: www.krzeszowice.pl, www.wrotamalopolski.pl

 

25 komentarzy

25 Komentarzy

 1. ktoś

  08/08/2011 o 10:17

  Bramę wyremontować wrota założyć i zamknąć dla ruchu pozostawiając bramkę dla rowerów i pieszych .Wyjazd z asfalciarni której niby niema po protestach i kamieniołomu skierować drogą wewnętrzną na Zalas i na autostradę bo urobek do budowy dróg służy.Drugą bramę w Kopcach postawić Wtedy to wszystko ma sens

 2. Kamil

  09/08/2011 o 07:16

  i co teraz ludzie z Rynku? Zatkało kakao? jak się okazuje, że gmina radzi sobie z pozyskiwaniem funduszy i miasto i gmina się zmieniają to komentarzy brak, ale jak tylko władzom powinie się noga, komentarzy się mnóstwo. Dlaczego nie potrafimy docenić tego co mamy?

 3. to dlatego

  09/08/2011 o 08:40

  że liczni Polacy mają popaprane w głowach.

 4. Do Kamila

  09/08/2011 o 13:54

  Jacy ludzie z rynku – kogo masz na myśli?

 5. loki

  09/08/2011 o 17:15

  Kamilu, zgadzam się z Tobą a co do ludzi z rynku, wiele razy baz mała po nazwisku było podawane. chodzi o tych krzykaczy którym nic nie pasuje co się robi w centrum miasta

 6. Do Kamila i Loki

  09/08/2011 o 19:18

  No właśnie Ci krzykacze to prawdopodobnie mieszkańcy tych miejscowości, gdzie nie robi sie nic i z zazdrości nic im się nie podoba. Przecież widać i słychać jak mieszkańcy miasta podziwiają i gratulują władzom za choćby ulicę Wyki – jaka piękna, Walkowskiego , Parkowa też, Krakopwska i Rynek też będą piękne trzeba tylko usunąć rosnące chaszcze i posadzić takie jak na ulicy Wyki zobaczycie wszyscy będą przyjeżdżać, podziwiać i zazdrościć.
  Kamilu i Loki mam wrażenie że się mylicie – ludzie z rynku to ludzie przyjezdni, którzy będąc w rynku głośno głośno artykułują swoje spostrzeżenia – ależ to niesprawiedliwe. Władza tyle energi w to włożyła i pieniędzy, a tu się ludziom nie podoba.

 7. loki

  09/08/2011 o 21:18

  tak tak ludzie w rynku to ludzie przyjezdni (hhihihihi) zwłaszcza działający w stowarzyszeniu rynek począwszy na pani K która nie może ścierpieć przemian (choć nie wszystkie trafne) boli ją bardzo że jeszcze nie ma na tyle poparcia aby startować na burmistrza. No ale sądzę że nie zostanie nim nigdy. Drugi plac o tym samym nazwisku nie powstanie

  • alboś

   09/08/2011 o 21:27

   zakochany, alboś zazdrosny 😀 innego rozwiązania takich mądrości nie widzę. jasnowidz.

 8. loki

  09/08/2011 o 22:07

  oj oj widzę że ktoś się bardzo obruszył tymi słowami, czyżby faktycznie pretendował do placu po swoim przodku????

 9. loki

  09/08/2011 o 22:43

  oj Pani Agato, szybko odzew

 10. bebe

  09/08/2011 o 23:22

  Loki, może Ty tego nie czujesz, bo zwykła zawziętość u Ciebie góruje nad zdrowym logicznym myśleniem, więc skąd masz to wiedzieć, w jakiej mierze ci „krzykacze z rynku” się przyczynili do tego, aby wreszcie przynajmniej częściowo naprostować bezmyślne błędy nieomylnej władzy krzeszowickiej.

 11. zenon

  11/08/2011 o 12:19

  Nareszcie znalazły się pieniądze na renowację tego unikalnego zabytku jakim jest Brama Zwierzyniecka. Gratuluję ekipie rządzącej. Mam tylko jedno małe zastrzeżenie. Otóż asfalt w Tenczynku od ul. Bronowickiej w stronę bramy wymieniony, asfalt od ul. Daszyńskiego w stronę centrum Tenczynka wymieniony, ale czemu na miłość boską ktoś nie wymienił nawierzchni na zakręcie pomiędzy tymi dwoma ulicami, tj. Daszyńskiego i Bronowicką?! Najgorszy fragment w ciągu całej tej drogi i najbardziej niebezpieczny pozostał nadal w stanie w jakim był. Czy ktoś się tym zajmie?

 12. Myślę

  11/08/2011 o 15:31

  że inne w innych wsiach też trzeba powymieniać wszystkie asfalty, w innych które czekają od 10 lat położyć w końcu pierwszy asfalt, itd…
  Chyba remont wszystkich dróg i dróżek w Tenczynku nie jest jedynym celem samorządu, bo są jeszcze inne się, gdzie nie jest nic o lat robione w zakresie wymiany czy też położenia asfaltu.

 13. ....

  12/08/2011 o 13:29

  A mnie jest wszystko jedno czy ktoś jest przyjezdny czy nie. Jezeli ktoś reprezentuje jakies wartości, to dla mnie może to być ufoludek. A patrząc na naszą niegospodarność w gminie to chyba, ci miejscowi maja wszystko w d….Ostatnio czytałem rankingi w kilku gazetach ogólnopolskich jakoś nie widziałem Krzeszowic na pierwszych miejscach. Tak więc te rankingi z połowy roku były nie pełne, wiele gmin wtedy jeszcze nie podała pełnych danych.Wogóle to też mnie nie obchodzą rankingi skoro urzednicy tak brylują nasalonach prasowych to ja się rozgladam wokół siebie i nie widzę zmian na mojej wsi. Do krzeszowic nie jeżdżę, bo zakupy robie w Krakowie, jeśli chodzi o sport i kulturę to też korzystam z Krakowa Lub pobliskich miast Śląskich. Tak więc cała ta checa z rynkiem jest stworzona dla burmistrza i realizujących ten przetarg w ten czy inny sposób. Takich ludzi jak ja jest mnóstwo, chcemy dróg i chodników( ale nie rozsypujących się po roku), oświetlenia ulic, i choć trochę kultury osobistej urzedników ściemniajacych za nasze pieniądze myślę tu też o radnych. Miałem zakładaćfirmę w gminie Krzeszowice, ale jak zobaczyłem jak mam przebijać się przez niekompetencję urzędników z Krzeszowic, to założyłem ja bez problemów w Zabierzowie. Tam mam dobrą infrastrukturę i zatrudniam parę osób. A co do jakiś form działalności społecznej typu stowarzyszenia, życzę powodzenia i dalszych sukcesów. Działania społeczne w tej gminie nie są mile widziane, chyba że są po myśli burmistrza. A co z wolnym wstępem na orlika panie burmistrza chyba pan wypacza ide i zamiar premiera. Jak nie zamkniety to otwarty dla firm, a gdzie rodzinny sport? Pozdrawiam.

  P.S. W Chrzanowie obok basenu jest piekne boisko i bieżnia otwarta dla wszystkich bez łaski psów ogrodnika z krzeszowic. Warto korzystać nie jest daleko.

 14. eryk

  13/08/2011 o 21:04

  na ogrodowej syf popekana jezdnia chodniki sie zapadaja a oni wiochy remontuja brawo!

 15. ależ mi się podobają komentarze

  14/08/2011 o 14:40

  pod http://www.dziennik.pl/wideo/350773,.html

  ~hotel2011-08-14 13:37

  Za co trzeba podziękować Donaldowi Tuskowi?
  – za potworne długi (900 mld — 1 miliard co trzy dni!)
  – za drożyznę
  – za 1 milion 300 tysięcy podsłuchów
  – za trucie nas GMO i wprowadzenie tego świństwa do Polski
  – za haracze energetyczne
  – za budowane stadiony – rekordowo przepłacone
  – za rekordowo drogie acz nieliczne autostrady
  – za fikcyjne reformy finansów (pomostówki, OFE – zabrane pieniądze z funduszu solidarności pokoleń ) czyli ogólnie za złodziejstwo
  – za utrzymywanie wielkich gabinetów politycznych przy ministerstwach i województwach
  – za pijarowców dzielnie macących nam w głowach
  – za wychodzenie z Iraku i posłanie tych wojsk do Afganistanu,
  – za zawodową armię, której nie ma,
  – za prywatyzację? molochów socjalistycznych (kopalnie – zlikwidowane, stocznie – zamknięte),
  – za reformę edukacji – posłanie 6-latków do nieprzygotowanej szkoły, by za to wcześniej zaczęły dostarczać podatków,
  – za gazoport – do którego nie będą mogły zawijać wielkie transportowce,
  – za łaczniki gazowe, których nie ma,
  – za schetynówki rozjeżdżane przez uciekające z autostrad tiry,
  – za e-urzędy, gdzie niewiele załatwisz,
  – za relacje zagraniczne, solidne poklepywanie po pleckach,
  – za prezydencję europejską, którą i tak ma każdy unijny kraj,
  – za ugodę z Eureko – złodziejską,
  – za ustawy reformujace Służbę zdrowia, by szpitale leczyły przede wszystkich majętnych, młodych i zdrowych,
  – za obcięcie finansowania partii opozycyjnych, bo rządząca ściągnie forsę z państwowych lub samorzadowych spółek,
  – zalimity CO2 – własnie będziemy juz niedługo płakac i płacić haracze, bo Donek chciał się przypodobac Merkel i podpisał nowy okres dostosowawczy od 2005,
  – za uelastycznienie prawa pracy, by łatwiej oszukac pracowników,
  – za rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, dzieki czemu nie wie prawica, co czyni lewica, a s.edziowie i prokuratorzy i tak są poddawani partyjnemu rozgrzaniu

  ~Hollox2011-08-14 12:06

  Czy pamiętajacie, jak Tusku straszył benzyną po 5zl , za czasów rzadów PiS ? Czy pamiętajacie, jak Tusk namawiał do nieposłuszeństwa wobec rzadów PiS? Czy pamiętajacie namowy Tuska, żeby nie płacić abonamentu TV? Czy pamiętajacie, jak wrzeszczał Tusk, kiedy Kaczynski wprowadził radary?

  KACZYŃSKI:

  – benzyna była po 3,50!!! (dziś po 5,30 – 5,40! straszliwie drogo w stosunku do pensji!) Kaczor bardzo umiejętnie ograniczał wzrost cen paliw, kiedy trzeba było – obniżał akcyzę, naciskał na koncerny(!) Tusk jęczy: nic nie mogę, nic nie mogę…

  – obniżył podatki – składkę rentową i PiT

  – obniżył bezrobocie – 9% (dziś 13%), wtedy to pracodawcy szukali pracowników!

  – wprowadził projekt dla dzieci BOISKO BLISKO, Tusk to przejął i nadał nazwę Orliki

  – zniósł podatek od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny

  – rząd pracował tak dobrze, że wzrost gospodarczy wynosił 7% (dziś 3%)

  – dał ludziom MIESZKANIA na WŁASNOŚĆ (mieszkania za złotówkę)

  – dał rewaloryzację rent i emerytur – co roku !!!

  – ustanowił becikowe i możliwośc odpisu podatku dla dzieci i studentów

  – budownictwo mieszkaniowe – kwitło dzięki aktywności rządu.

  – spowodował, że ludzie czuli się bezpiecznie!

  – dzięki bardzo prorodzinnej polityce rządu rodziło się więcej dzieci (ludzie byli szczęśliwsi, mieli perspektywy)

  WŁĄCZYŁEM ROZUM.

  WYŁĄCZYŁEM POLSAT i TVN.

  ODDAŁEM BABCI DOWÓD.

  RAZEM GŁOSUJEMY NA PiS!

  ZIOBRO WRÓĆ !!!

  • ale ale

   19/08/2011 o 08:42

   kiedy rządził Kaczyński to na całym świecie była hossa – nie trudno rządzić w takich warunkach. Za rządów Tuska mamy ogólnoświatowy kryzys – więc nie oczekuj ciemnoto, że będzie lepiej, skoro na całym świecie jest fatalnie.

   • Ajajaj

    19/08/2011 o 21:42

    Co za piepszenie, że jest kryzys na całym świecie…..
    Kyzys to slogan PO. Cud, zielona wyspa, teraz kryzys…. wszystko spierniczą 🙂

    • ale ale

     21/08/2011 o 09:07

     to może zamiast RM i TT włącz jakiś inny program i zobacz co się na świecie dzieje. To, że w Toruniu jest bogactwo, nie oznacza, że cały świat z tego czerpie.

 16. ....

  14/08/2011 o 23:25

  Eryk zauważ, że większość ludzi nie mieszka w ,,mieście” Krzeszowice tylko na wsiach, wokół Krzeszowic. A Ogrodowej nie objął remont ,,rynku”? Na pocieszenie- wróblewskie ćwierkają, że burmistrz Krzeszowic będzie budował nową starówkę w rynku krzeszowic, podobno już pozyskał siłę roboczą z firmy COVEC. My na wsiach juz rowery chowamy, bo przy żółtych podobno strasznie giną. Moze i na twojej ulicy powstanie autostrada obok nowej hali sportowej i basenu! To taki żarcik!

 17. JA

  17/08/2011 o 21:54

  Ja zrobiłem to samo tylko dużo wcześniej. Polecam wszystkim takie rozwiązanie.
  Zabierzów jest bardziej bezkolizyjny jeśli chodzi o przedsiębiorczość. Ja tym urzędasom z Krzeszowic nie będę dawał w łapę za coś co mi sie nalezy od nich. I nie mam zamiaru jeszcze płacić na nich podatków.

 18. Oj

  18/08/2011 o 12:58

  tam, oj tam! Tych niezadowolonych z pracy urzędu i niekompetentnego burmistrza jest zdecydowanie mniej i podejrzewam, że referendum nie byłoby skuteczne. Większość zagryza zęby, znosi pokornie nieudogodnienia, brud, hałas i pociesza się, że będzie ładnie.
  Nikt teraz nie myśli, że nie będzie dawnego rynku, zieleni na miejscu dawnych „jatek”, za to będzie granit, marmur, przysłowiowa patelnia i tylko parkingi, parkingi i parkingi.
  Przeprowadzana w tej chwili przez Izbę Obrachunkową kontrola, również nie wychwyci nieprawidłowości, bo kontrolujący tych dokumentów nawet nie zobaczą, stara, sprawdzona zasada.
  Kontroler musiałby posiadać szeroką wiedzę i być bardzo bystry aby coś wychwycić, a wróbelki ćwierkają, że jest z tym u nich – w symboliczną kratkę.

 19. Oj

  20/08/2011 o 12:28

  tam, oj tam! Kryzys to mają wszyscy ci, którzy żyli ponad stan przez długie lata a teraz przychodzi im zaciskać pasa.
  Natomiast ci, którzy znają przysłowie „rozchodzie żyj z przychodem w zgodzie” – mają na pewno mniej problemów.Nasz minister finansów twierdzi, że przewidział kryzys, ale coś mu nie do końca wierzę.

 20. spostrzegawczy kierowca

  13/09/2011 o 17:12

  Chciałem zaznaczyć, że jest całkowity brak kontroli tych prac (remontów ulic), tak np. rok temu wylano nowiutenka, nie małą warstwę asfaltu na ul. Zwierzyniecką, natomiast nie zrobiono odwodnienia a nawet nie utwardzono poboczy – efekt? niespełna roczna droga ma już licznę spękania i braki przy poboczach, największe na wprost bramy ex. burmistrza- pęknięcia mają wzdłuż po kilka metrów i sięgają połowy jezdni, droga się po prostu zapada, nikt z nadzoru oczywiscie tego nie widzi ???a gdzie jakas gwarancja ?
  Druga sprawa to wyremontowanie ok 10km drogi i zostawienie na niej najniebezpieczniejszego fragmentu 200m na zakręcie prawie pod kątem prostym z masą dziur, poprzecznych kolein, i jezdnią sprowadzoną do wnętrza rowu melioracyjnego jest dla mnie totalnym absurdem. Będę wdzięczny, jak i na pewno setki innych użytkowników tej drogi za przyjrzenie się problemowi, bo szkoda tych milionów złotych wydanych z naszych pieniedzy…

 21. Czy

  29/12/2012 o 15:18

  ktoś komputer dostał pod choinkę i bawi się nim i pisze dla jaj?!!?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę