Kultura

Tenczyn dla turystów po trzecim etapie

Zamek Tenczyn w Rudnie zostanie udostępniony dla zwiedzających najprawdopodobniej po trzecim etapie prac zabezpieczających. Aby jednak do tego doszło gminy Krzeszowice musi pozyskać około miliona złotych.

Obecnie trwają prace zabezpieczające w ramach drugiego etapu projektu, na który krzeszowickiemu magistratowi udało się pozyskać 300 tys. złotych z ministerialnego programu.

Remont obejmuje m.in. prace przy korytarzu obronnym i uzupełnienie korony murów a także budowę schodów prowadzących na dziedziniec zamku.

Pozyskane w tym roku pieniądze na kolejny etap prac to jednak kropla w morzu potrzeb. By zamek mógł zostać udostępniony turystom potrzebny jest jeszcze milion złotych. Na przełomie listopada i grudnia gmina Krzeszowice planuje złożyć kolejny wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

35 komentarzy

35 Komentarzy

 1. Internałta

  08/11/2011 o 10:28

 2. Ben

  08/11/2011 o 12:24

  Tenczyn zawsze będzie dla naszej gminy taką „neverending story” i (finansową) kulą u nogi. Powiedzmy sobie szczerze – gminy po prostu nie stać na remont i utrzymanie obiektu. Gmina wyda z własnego budżetu na Tenczyn tylko tyle, ile będzie zmuszona wydać. Plus oczywiście dotacje. Uważam, że ruiny już dawno powinny zostać przekazane spadkobiercom Potockich, to jedyna szansa dla Tenczyna. To samo zresztą tyczy się większości obiektów, o zwrot których ubiegają się spadkobiercy Potockich, i które – prędzej czy później – i tak odzyskają. Pytanie tylko – kiedy? Gdyby nie stanowisko gminy już dawno by nie było tematu do dyskusji z urzędem.

 3. a do kasy

  08/11/2011 o 14:21

  naszej wspólnej, urzędowej spływałyby podatki od nieruchomości

 4. obserwator z boku

  08/11/2011 o 14:25

  Zgadzam się z Benem w zupełności. Gdyby gmina nie była tak uparta i wykazała się od początku logicznym i przemyślanym planem działania, nie istniał by dzisiaj po stronie gminy problem finansowania zabezpieczeń ruin zamku Tenczyn z pieniędzy publicznych.

 5. loki

  08/11/2011 o 15:18

  z tym tylko że spadkobiercom zależy tylko na balneologii, budynku ogólniaka i małym pałacu czyli siedzibie UMiG. Reszta ich nie interesuje gdyż z innych posiadłości nie da się wyciągnąć kasy tylko trzeba inwestować i to nie drobne kwoty. Tak są dobrze poinformowani o włościach dziadków ze kilkanaście lat temu upominali się juz o tartak i browar

 6. obserwator z boku

  08/11/2011 o 15:48

  Loki – nie tylko, niestety masz błędne informacje na ten temat. Największe zainteresowanie spadkobierców dotyczy pałacu – rezydencji rodowej wraz z parkiem. Jest konkretny inwestor, jest konkretny projekt, są konkretne finanse przewidziane i zarezerwowane – tylko gmina wszystko bezmyślnie blokuje. To, że spadkobiercy nie ze wszystkim się odkrywają przed gminą, to strategia bardzo słuszna i mądra, gdyż gminni prominenci z pewnością zechcieliby się podwiązać prywatnie do takiego przedsięwzięcia. Wiadomo, że takie próby już były, że „skok na pałac” nie udał się zapobiegliwym urzędnikom tylko dzięki czujności paru osób. O ile dobrze pamiętam, była już niegdyś o tym mowa na tym forum.

 7. mówisz

  08/11/2011 o 22:27

  o szefowej referatu architektury?

  • byłą czujna?

   08/11/2011 o 22:34

   czy też chciała zrobić skok ? 😀

 8. obserwator z boku

  08/11/2011 o 22:54

  Nie żartujcie! Ona jest za mała do takiego rozdania!

  • no fakt

   08/11/2011 o 23:09

   malutka to ona może jest, ale…

 9. POgan.nin

  09/11/2011 o 11:14

  Pani Marysia jest przebiegła i pewnie nie do końca uczciwa o czym wielu ludzi się przekonało. Opór burmistrza przed oddaniem skradzionych nieruchomości może być spowodowany brakiem lokum dla siebie i urzedników. A te plotki że Potoccy wszystko zabiora są wyssane z palca. Racja jest taka, że trzeba im zwrócić wszystko jak najszybciej, dlatego że jak nie ma właściciela to nic z tego nie będzie, a i pieniedzy naszych nie będzie trzeba wydawać. Bedzie właściciel niech się martwi. Właściciel zawsze dba o swoje, a Potoccy pewnie przyciagnąć by mogli do Krzeszowic kapitał polonijny z zagranicy. I co najważniejsze podatki by płacili.

  • loki

   10/11/2011 o 17:20

   Pan dyrektor balneologii już działa aby nie było problemów z oddaniem ośrodka. Za kierowania nim Pani Siaty przynosił zyski i rozwijał się. teraz kiedy weszły przepisy że jeśli na koniec roku ośrodek będzie zadłużony to albo właściciel (gmina która nie ma ani grosza na takie inwestycje) spłaci długi albo zostanie zlikwidowany, pan dyrektor robi reorganizacje, likwiduje (jego zdaniem) nieopłacalne zabiegi i dość szybko doprowadza do upadku ośrodka

 10. Olo

  09/11/2011 o 13:16

  Proszę mnie wyprowadzić z błędu, ale ci Potoccy to jakimiś filantropami są albo świętymi. Będą płacić podatki, przyciągną kapitał polonijny, mannę z nieba będą sypać. Wystarczy spojrzeć dookoła siebie żeby się przekonać że większość prywatnych firm nie płaci podatków bo dziwnym trafem zawsze wykazują stratę. Nie twierdzę z góry że mają złe zamiary, ale radzę jednak nieco powściągliwości w roztaczaniu idyllicznych wizji.

  • nam

   09/11/2011 o 14:41

   wystarczy podatek od nieruchomości 😛

   • oj oj

    09/11/2011 o 15:03

    nie byłbym taki pewien, że dostaniemy 🙂 Jeszcze Potoccy gotowi wynegocjować zamrożenie podatku od ich nieruchomości w zadośćuczynieniu za zostawienie syfu przez poprzednich lokatorów, oraz jako zadośćuczynienie długiego oczekiwania na zwrot swojej własności 🙂

 11. moja wizja

  09/11/2011 o 15:10

  to, oddac własność właścicielom(oczywiscie odzyskac poniesione koszty) a urzad burmistrza ulokować przy długiej w dawnym przedszkolu a urzedników w budynku telekomunikacji

  • nieee

   09/11/2011 o 15:49

   bo do bloków będzie za blisko 🙂

  • Ben

   09/11/2011 o 15:53

   Ja bym tak nie szalał z tym odzyskiwaniem poniesionych kosztów, bo jeśli spadkobiercy Potockich wystąpią (i zapewne otrzymają) zwrot utraconych korzyści, to tak burmistrzowi jak i urzędnikom pozostanie praca na zasadzie „home office”.
   😉

   • ale

    09/11/2011 o 16:07

    jaki home??? 😀

 12. obserwator z boku

  09/11/2011 o 16:08

  Nie obawiajcie się o losy majątku Potockich bo z pewnością spadkobiercy dadzą sobie z nim radę. Niech tylko gmina zwróci im jak najprędzej to, co jest im winna od dawna, a wszystko ruszy z miejsca!

 13. biurwa urzędowa

  09/11/2011 o 21:44

  ja bym zburzyla zamek i wylozyla nim krzeszowice, albo dojscia wokolo Kościoła czy tak jak do księży sie idzie do lakaplicy na ulicy Nowa Wiś

 14. Max

  10/11/2011 o 10:47

  No, byli już tacy co go burzyli i palili, na szczęście przegnano ich z powrotem do Szwecji. Nie wszystkich jednak jak się okazuje.

 15. POgan.nin

  14/11/2011 o 12:22

  Do Ola.Pewnie masz racje w Krzeszowicach wiele firm nie płaci podatkow, dlatego że Pan Bartl zwalnia ich z podatku lektura do w glądu w UM. Jak co rok te same firmy min BOSTAR. Też maja straty? Poszerz wiedzę na ten temat.

  • CO?!

   14/11/2011 o 12:33

   bostar????????????????????????

 16. loki

  14/11/2011 o 21:29

  jak się da to się ma (ulgi)

 17. centuś

  15/11/2011 o 09:17

  gdzie można znaleść listę firm które doznały ulgi? chyba gmina ma obowiązek o tym informować na stronie UM w BIP albo gdzieś?

 18. POgan.nin

  15/11/2011 o 13:42

  Rok do roku jest wywieszana w UM Krzeszowice wisi krótko, ale jest. Referat podatków.

 19. aaa

  15/11/2011 o 14:09

  lista to nic. ważniejsze uzasadnienie – a też powinno być

 20. kumple

  15/11/2011 o 20:13

  są w bostarze to nie płacą podatków. Ot taki przypadek 🙂

 21. Gęsta Krew W Odbycie

  15/11/2011 o 20:18

  nasza gmina to teraz jest jak w hasłach gloszonych w supersamie na krakowskiej na początku lat 80′ 'chcesz cukierka idz do gierka’
  bo miasto mamy piekne dzisiaj…
  tylko czy sa podstawy aby miec takie miasto skoro nie ma zrodel w podatkach. owszem dostalismy na te remonty dotacje ale jednak spora czesc trzeba bylo wziasc kredyty. to co… dzieciom w szkolach obnizymy godzin angielskiego? aby splacac dlugi? tak jak gierek wial kredyty, przejadl a splacamy my. tak beda splacac nastepne pokolenia za kredyty Małego, bo bedzie siedzial pewnie u kosmetyczki wyciagając wągry dziewiędziesięciolakta

  no jezeli bostar jest firma na minusie to sorrrryyyyy……. az mi kapie

 22. Gęsta Krew W Odbycie

  15/11/2011 o 20:21

  to jesli bostar nie ma dochodow. to gdzie idzie podatek ze sprzedanych hald wegla, to czy u nas malo kto pali wegelm? czy piece weglowe to juz taka zadkosc ze firma sprzedajaca wegiel jest na misnusie? …znow kapie z nerwow

 23. tobie

  15/11/2011 o 21:48

  raczej (za przeproszeniem) kapie z …. odbytu

 24. GKWO

  19/11/2011 o 19:24

  no to jak rwa z tym bostarem bom wongiiel chcial kupic

 25. Jas

  20/11/2011 o 09:58

  Byłem w urzedzie i nigdzie nie znalazłem takich informacji o zwolnieniach podatkow.

 26. Piękny Zamek Tenczyński !

  30/04/2012 o 19:13

  Nareszcie Kraków będzie miał swój drugi Wawel /tak go kiedyś zwano / ! Byliśmy tam i będziemy chodzić, ale zróbcie bezpieczne dojście, bo strach mnie przeraził, ogromny ruch , nawet tirów a nie ma żadnego bezpieczeństwa, bo nie ma chodnika! Młodzież krakowskich szkół często chodzi na Zamek Tenczyński ale teraz przeraża nas ogromny ruch i brak bezpiecznego chodnika. Jak tam możemy chodzić, tym bardziej , że mamy poznawanie ścieżki edukacyjnej w tym rejonie. Prośba do władz o bezpieczne dojście na Zamek Tenczyński !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę