Opinie

Pseudodebata po krzeszowicku

Sala Herbowa zapełniona – wtorek godzina 16.00. Widać temat wzbudzający zainteresowanie i kontrowersje, skoro wielu mieszkańców Krzeszowic postanowiło spędzić słoneczne popołudnie debatując.

Antyczny wojownik zanim zaczął z cokołu pozdrawiać wyimaginowanego Cezara już zdążył podzielić mieszkańców Krzeszowic. Obserwując debatę nasuwa się pytanie po co ona, skoro władze miasta na czele z burmistrzem  już właściwie podjęły decyzję. Zdążyły nawet do tej koncepcji przekonać niektórych „bliskich  sercu” polityków i krzeszowickich „vipów”, którzy jak mantrę powtarzali argumenty władzy za postawieniem w przestrzeni rynku gladiatora.

Czym sobie na to zasłużył, że podbił serca władzy bardziej niż rodzina Potockich, która „zastała Krzeszowice drewniane, a pozostawiła murowane”. Nie przekonał ich do siebie Czycz, Buzdygan, Kulczycki… .

Jak gladiator prezentuje się w przestrzeni architektonicznej, którą mu przeznaczono najlepiej określa stwierdzenie „śmieszy, tumani, przestrasza” co bardzo dobrze było widać na wizualizacji pokazanej na wczorajszym spotkaniu z mieszkańcami. Mało stylowe zabudowania są dziwacznym tłem dla repliki. Czy nie lepiej zamiast podejmować pochopnie decyzję  zasięgnąć opinii fachowców, rozpisać konkurs? Zresztą jak słusznie zauważyli  niektórzy z uczestników debaty po odzyskaniu dóbr przez Potockich, Krzeszowice mogą stać się miastem dwóch gladiatorów.

Czy nad argumentami  przeciwników i tych którzy uważali, że decyzje o zagospodarowaniu cokołu należy pozostawić fachowcom  pochylą się władze? Zobaczymy wkrótce. Ważne, że stowarzyszenia działające w Krzeszowicach zainicjowały rozmowy.  Budujące jest również to, że przekrój wiekowy osób uczestniczących w spotkaniu był bardzo duży. Szczególnie cieszy udział ludzi młodych i bardzo młodych. Ich wiedza o historii Krzeszowic jest imponująca, władze powinny się wsłuchać w ich głos, bo to oni są przyszłością tego miasta.

226 komentarzy

226 Komentarzy

 1. Kto wie, czy...

  18/04/2012 o 20:46

  Źródełko z wodą zdrojową
  Posąg Potockiego – włodarza ziemi Krzeszowickiej
  Kamienna bryła lub duży głaz z kopalni

  jest bliższe Krzeszowicom, niż Gladiator, który kilkaset metrów dalej stał przez lata i pewnie kiedyś znowu będzie stał przed Pałacem?

 2. lulu

  18/04/2012 o 20:56

  oj oj tam Gladiator juz odlany czeka na instalacje!

 3. NO

  18/04/2012 o 22:26

  ale dzisiejszy Przełom pokazał nam gladiatora.
  Tego jeszcze nie było, brawa dla pani redaktor!!!

  • Zgoda

   18/04/2012 o 23:08

   zdjęcie very fantastic.

 4. Carlos53

  18/04/2012 o 22:45

  Szkoda że poszedłem na tą „debatę”.
  Przecież burmistrz i radni = bezradni, już wszystko ustalili.
  Strach było słuchać niektórych wypowiedzi i to wypowiedzi zdawało by się ludzi na poziomie. Teraz widzę że to poziom zerowy.
  „Ave Czesław, wierni bezmyślni pozdrawiają Cię.”

  • seromak..

   19/04/2012 o 10:19

   ….a skąd wiadomo …może TEN gladiator to ten sam którego kiedyś w tajemniczych okolicznościach „wyjechał” spod pałacu…? i dlatego taki nacisk by to właśnie ta postać stała na Rynku …a kasa za NOWEGO pójdzie…do podziału…

 5. Carlos53

  18/04/2012 o 22:47

  Panie Burmistrzu pani Przewodnicząca Rady TYLKO KONKURS !, czego się boicie, to naprawdę niewiele kosztuje.

 6. Anonim

  18/04/2012 o 22:52

  Wiesie, Adasie, Agatki – wy już pokazaliści na co was stać. 12 lat syfu i marazmu za waszego idola Jagiełły, żałosny wynik ślusarczyka w wyborach. Odpuście sobie wreszcie i zrozumcie, że ludzie was nie chca, bo myslicie tylko o wlasnych interesikach i z rynku to byście najchętniej zrobili wielki parking.

  • realista

   20/04/2012 o 17:00

   – a czy coś innego powstało jak nie parking ?

 7. to

  18/04/2012 o 23:03

  Agatka czyAdas byli juz burmistrzami bo nie kumam o czym piszesz?

  • Anonim

   24/04/2012 o 22:33

   No nie jesteś żabą, to nie kumasz. Po latach marazmu coś sie wreszcie dzieje. WRESZCIE!

   • do Anonim

    25/04/2012 o 08:28

    Tak szczególnie moralnie poszło do przodu!!!

    • Anonim

     26/04/2012 o 22:54

     Moralnie. A Ty sam/sama chodzący wzór moralności? Czy zazdrość zżera? Włądzę ocenia się po tym co robi a nie po tym z kim sypia, bo samorząd to nie klasztor. Jak tego nie rozumiesz, to zmień radio maryja na zetkę albo radio kraków i i przewietrz zatęchły mózg 🙂

     • do Anonim

      27/04/2012 o 07:45

      Przestań fanzolić przyjacielu pana B. On i Ty jesteście na stanowiskach i macie być przykładem dla ludzi a nie zgnilizną moralną. Nie tylko inwestycje będą oceniane. To co wyprawiacie również.

  • Anonim

   24/04/2012 o 22:33

   Chwała Bogu nie byli i żadnemu z nich to nie grozi 🙂

 8. (pseudo)debata ;)

  18/04/2012 o 23:36

  ŚWIETNY POMYSŁ! 🙂
  WYKONANIE – JAK ZWYKLE 🙁
  jeśli rzeczywiście to pomysł stowarzyszeń z krzeszowic, mam nadzieję, że będą takie spotkania kontynuować.
  LUDZIOM NALEŻY SIĘ WIEDZA O TYM, CO IM SZYKUJE WŁADZA 😛

 9. XXL

  18/04/2012 o 23:46

  czy komuś może wiadomo, kto dopuścił w tak eksponowanym miejscu te koszmarne wypusty na dachu w Rynku obok apteki ? (drugie zdjęcie od dołu). Straszą od dawna brakiem proporcji i brakiem skali i są kompletnie obce w krajobrazie krzeszowickiego Rynku. Perspektywa tego zdjęcia wyraźnie uwydatnia, co się na tym dachu dzieje. Na dachu Warszawianki zresztą podobnie! Ktoś nieudolnie i bez pojęcia przerabia dawne tradycyjne krzeszowickie dachy, serwując nam zupełnie obcy charakter zabudowy. Czy nie byłoby lepiej, aby takie ambitne panie z magistratu, zamiast urządzać nam rynek po swojemu, przypilnowały zgodnie ze swoimi obowiązkami raczej to, co się dzieje w chaotycznej zabudowie wokół rynku. Naturalnie, o ile potrafią!

 10. babajaga

  19/04/2012 o 01:25

  Brawa dla Gminy za wzor(c)ową pielęgnację drzew w Rynku! Brawa za pokrycie granitem niemal całej nawierzchni i pozbycie się kwiatów raz na zawsze, których przed „zabetonowaniem” Rynku było tutaj trochę….Wielkie brawa za chodnik wzdłuż Krakowskiej! Cóż za kuriozum z tego wyszło? Pan były burmistrz podobno podczas wczorajszej debaty wystąpił w roli architekta – racjonalizatora i wymyślił w tych zębach po jednej dodatkowej płytce chodnikowej. Pytam – po co? Przecież to nic nie da. Praktycznie cały chodnik jest wadliwie zaprojektowany. A co ma być na pozostałej ziemi w tych zębach? Trawnik, skalne ogródki, a może kwiaty? Gminni urzędnicy, którzy to kuriozum zatwierdzali, nie mieli na tyle wyobraźni, żeby to w porę skorygować ? Takich knotów jest dużo więcej. Cóż, skoro nikogo to nie rusza! Urzędnicy wolą zajmować się od miesięcy forsowaniem Gladiatora, którego, jak się podobno okazało, zaplanowali sobie już trzy lata temu, zwalając teraz wszysko na projektanta, że to on zapoczątkował ten pomysł. Pytanie, jak na to wpadł, skoro pod Pałacem rzeźby nie ma już od dawna?

 11. keraj

  19/04/2012 o 02:27

  mam pomysł jak pozbyć się gladiatora.Otóż pewne miasto nazwało jedną z ulic mianem Krzeszowic.Proponuję w ramach podziękowania podarować im posąg.W street view Krzeszowicka prezentuje się przyzwoicie.Cicha,spokojna z oświetleniem elektrycznym,co prawda bez trotuaru ale utwardzona /Trzebińska której to Krzeszowicka jest przecznicą ma asfalt.,ale mniejsza o to/Na końcu Krzeszowickiej jest miejsce gdzie chłopa z widłami wezmą z pocałowaniem ręki.Zobaczcie sami.Dla niezorientowanych dodam że nasze miasta łączy zamiłowanie do targów.

  • loki

   25/04/2012 o 20:42

   o jakim mieście mówisz bo słyszałem o ulicy Krzeszowickiej na Woli Filipowskiej ale Woli jeszcze baaaardzo daleko do miasta

 12. Krzeszki jak Wilkowyje

  19/04/2012 o 03:28

  Czym jest gladiator?
  gladiator, to prywatna rzecz, prywatny mebel, ktory kiedys obywatel Potocki sobie kupil. to tak samo jak dzisiejszy kowalski kupi sobie flakon i postawi na parapecie. i nikogo nie ma obchodzic co to jest ten gladiator, bo nikt nie pyta ciebie obywaltelu o flakon.
  A co my robimy?
  My chcemy rzezbe prywatnam prywatny mebel, sprowadzic do roli symbolu miasta. noszzz ludzie… to tylko pokazuje jaka w nas jest ludycznosc, chlopstwo i wiocha. wychwalic dawnego pana bo kiedys kupil sobie mebel o nazwie gladiator.
  a my chcemy to do symbolu miasta sprowadzac, glupota. to tylko pokazuje nasze kompleksy, jak dobre chlopstwo chcemy uczcic pana, po co?
  A jak turysta zobaczy gladiatora na miescie?
  zapyta… nosz …rwa co to jest. co ma rzmski gladiator do takiej wiochy jak krzeszowice? no to jest mega absurd, uwazajcie… bo beda przyjezdzac telewizje i sie z nas wysmiewac. bp jak narazie wiem to pomniki sie stawia ludziom a nie meblom, ktore kiedys osoba prywatna w osobie Potocki sobie kupila i takie jej prawo. ale robic z tego pomnik??? ….balo!!!

 13. pomyśl !

  19/04/2012 o 06:57

  Tak, właśnie pomyśl Burmistrzu, zanim powiesz głupstwo… z tym Gladiatorem wystrzeliłeś! Jak już Ty Burmistrzu coś wymyślisz to można się uśmiać !!! Czym chcesz zaimponować ? Czy Ty nie potrafisz prześledzić dokładniej historii Krzeszowic i nie potrafisz wybrać zasłużonych i kojarzących się z tym miastem, dających autentyczną reklamę Twojemu miastu ?… Nie ośmieszaj się już bardziej i przygotuj sobie na uroczyste otwarcie mądre przemówienie albo zasięgnij fachowej pomocy , to prośba !…tylko nie o Gladiatorze !!!!…..

 14. momo

  19/04/2012 o 07:50

  żeby było już kompletne pomieszanie proponuję jeszcze barokową kapliczkę, w której będzie siedzał gladiator.

  • seromak..

   25/04/2012 o 15:15

   noo to może być kapliczka z posiadłości pana ministra…przecież to też kiedyś była ziemia Potockich więc jak się uprze to bedzie

   • miki

    07/05/2012 o 23:58

    Echa minionej epoki jeszcze nie przebrzmiały? Dalej masz ochotę zabrać komuś, by sobie dać? To które jeszcze pokolenie będzie tęskniło za komuną, co? No, chyba żeś dinozaur z wykopalisk.

  • SANDOKAN

   12/04/2015 o 13:00

   W WARSZAWIE TEŻ STOI, W SUKIENNICACH KRAKOWSKICH TEŻ!!
   PASUJE DO BAROKOWEJ FONTANNY NA PLACU KULCZYCKIEGO!!
   TYLKO BIBLIOTEKĘ WYSTARCZY ZROBIĆ W STYLU BAROKOWYM!!
   CO ZA PROBLEM??

 15. Ami

  19/04/2012 o 09:02

  Żeby nie było gladiatorowi smutno władze mogły by postawić mu do towarzystwa syrenkę piękną.

 16. Jerzy

  19/04/2012 o 09:39

  Mówiąc kolokwialnie, aż mi szczęka opadła, kiedy zobaczyłem wykaz kandydatów do nagrody „Źródło sukcesu”. Jak inni dyskutanci na tym forum uważałem, że nominowani do nagrody wyróżniać się będą kreatywnością, motywacją do działania, efektami. . Po prostu będą wyjątkowi.

  A tu nominowani wywołują negatywne emocje. Na liście znalazły się nazwiska osób, które spopularyzowały takie czy inne dziedziny wykonując swoje ETATOWE obowiązki, za które otrzymywali wypłaty i są na zasłużonych emeryturach z chorobami zawodowymi.
  Są tu osoby które NADAL pracują, nie rezygnując z otrzymywanego wynagrodzenia oraz wypełniają swoje dotowane obowiązki np. Zielone Przedszkole.
  Najbardziej zdziwiła mnie kandydatura pana Romana Żbika, zasłużonego na rzecz gminy Krzeszowice. Był tylko v-ce przewodniczącym rady, oczywiście tez nie za darmo.

  Zastanawia mnie czy kapituła będzie stosować jakąś gradację zasług, czy jedyną zasadą pozostanie wszechobecne kolesiostwo.

  • /?/

   19/04/2012 o 12:34

   gdzie to znalazłeś

   • Jerzy

    19/04/2012 o 12:41

    Ani Urząd ani Centrum Kultury i Sportu tego nie ogłosiły, informacja pochodzi z Doliny Informacji.

 17. Charon

  19/04/2012 o 09:56

  Oj no, ten Gladiator to całkiem niezła metafora do tego, kim jesteśmy dla naszych „władziów”. Nie wartymi więcej, niż pół godziny rozrywki i cesarski zysk z zakładów niewolnikami.

 18. tuzk

  19/04/2012 o 11:14

  Mówi się, że ta nagroda to tylko jedna z form nagradzania i rozbudowy „dworu”. No bo co, mieli nagradzać tych „niepokornych” i daleko od korytka? No i pani sekretaż może tatusia nagrodzić…

  • polonista

   08/05/2012 o 00:06

   Sekretarz – sekretarka. Prawda, jakie to proste? Będzie bliżej do nagród, bo będzie za co.

 19. maczeta ockhama

  19/04/2012 o 11:18

  Takie to miałkie i przaśne, aż wstyd. Szukanie na siłę ludzi, łapanka na ulicach i w gabinetach. Ale ktoś wymyślił nagrodę i trzeba znaleźć nagrodzonych. Mnogość kategorii przeraża jak na małą gminę. Pytanie: PO CO?? PO CO TWORZYĆ BYTY PONAD POTRZEBĘ? A nie lepiej jedno – co za nazwa – źródło sukcesu? Bo teraz, to tyle źródeł, ale większość wyschnięta. I całe szczęście, bo byśmy się w tych sukcesach potopili….

  • Ben

   19/04/2012 o 11:36

   Prawda jest tez taka, że jak jest dużo źródeł, to może zrobić się bagno.
   😉

 20. Anonim

  19/04/2012 o 11:34

  dziur na drogach po zimie w Krzeszowicach i całej gminie niema kto pozałatać a beznadziejnym gladiatorem się zajmują…

 21. Mieszkom

  19/04/2012 o 13:20

  Zawsze lepiej, że to gladiator niż jakis tam papież albo pomnik jakiejś katastrofy tfuj!

  • Poziom Krzeszowic

   19/04/2012 o 19:57

   Wizytówka Krzeszowic
   Reprezentatywne rondo im. Jana Pawła II
   obok szalet miejski
   dalej coś pararewitalizowanego
   i gladiator
   Chce ktoś coś dodać?

   • Ja

    20/04/2012 o 06:31

    bym dodał tylko tyle, że to szalet powinien być Jasia Paula a nie rondo bo kalanie ronda imieniem jego to syfilis:(

    • a może

     20/04/2012 o 11:49

     doprecyzujesz dlaczego masz taką opinie?

 22. z

  19/04/2012 o 13:30

  Można nie szanować papieża czy uważać, że katastrofy dotyczą wyłącznie innych ale rozumu należy używać zgodnie z jego przeznaczeniem, chyba że go brak.Wystarczy wyjść na cudny rynek, popatrzyć wokół , zwłaszcza na eternitowy dach dawnej poczty i wstawić obok Gladiatora kojarzącego się wyłącznie z dobrami Potockich. Ciszej nad tą „trumną”. A Gladiator zrewitalizowany wczoraj przez redakcję Przełomu nich stanie na posesji pomysłodawcy.

 23. ktoś do mieszkom

  19/04/2012 o 13:32

  katastrofa to twoja głupota i możesz stanąć na klepisku w pytajniku na zdjęciu.

  • Wasza

   19/04/2012 o 18:16

   jakże nieskończona mądrość mnie olśniła tak, że urażeni opozycjoniści spokojnie nie denerwujcie sie kupimy spraja bedziemy malować portrety pary prezydenckiej spoko!

 24. czym jest gladiator dla Krzeszowic?

  19/04/2012 o 14:10

  NIczym. Nic nie znaczy, czy tutaj byli rzymianie???????? ludzie opanujcie się. a to ze kiedys sobie Potoccy zafundowali, no to co z tego. poza tym jet w krzeszkach jeszcze sporo ludzi ktorzy wiedzą gdzie jest gladiator poprzedni skradziony. on w koncu lezał podobno gdzies w magazynach i sporo ludzi o tym wiedzialo, dlaczego jeszcze raz nie poszukac. tylko czy ktos pare z ust pusci jesli poszedl za gruba kase i pewnie stoi gdzies w jakims nimieckim ogrodzie pod berlinem.

  a kto powinien być zamiast gladiatora?
  pomnik Mariana Konarskiego, malarza z wysokiej polki, ktory umarl pare lat temu i mieszkal w krzeszowicach. wiem. pewnie dzis wiele osob nie wie kto to jest, ale wlasnie krzesowice takimi postaciami powinny się zajmowac a nie gladiatorami co nic nie znacza. tak na marginesie, jesli ktos chce pieniądze zainwestowac, wlasnie nich kupi sobie jego obrazy dzis jeszcze kosztuja od 3tys to nie duzo.
  Bo wtedy gdyby turysta przyjechal do krzeszek, zapytalby kto jest na tym pomniku, zainteresowalby sie moze ktory postacia Konarskiego I TO SIE NAZYWA PROMOCJA MIASTA a nie poprzez jakies barbie-gladiator. bo jesli Konarski wyplynie w przyszlosci, nikt nie bedzie pamietal o krzeszkach, a tak moglby wyplynac na plecach krzeszek i powstalaby taka synergia.
  A KOGO INTERESUJA POTOCCY? no nikogo tym bardziej ich gladiator

  • Ja

   19/04/2012 o 15:14

   Popieram pomysł rzeźby Mariana Konarskiego i nie dziwię się, że wyskoczyli z tym gladiatorem, który zapewne gdzieś zdobi ogród jakiegoś nowobogackiego, bo ani wf-ista, ani projektanci -architekci z Koziej Wólki nie znają krzeszowickiej przeszłości.

  • here

   07/05/2012 o 17:18

   Rzeżby Sieków są świetne. I stąd.

 25. nie

  19/04/2012 o 15:15

  z Koziej Wólki tylko z Woli Filipowskiej

 26. Towarzysz Wiesław

  19/04/2012 o 15:51

  na muminkowym zdjęciu nr 7 widać, że zostawiają w Rynku trochę ziemi….niesamowite, w betonowym świecie łachetka ziemi się uchowa….pewnie zostanie szczelnie zasiedlona bukszpanem lub berberysem (por. wypowiedź burmistrza w ostatnim MK), żeby samo rosło i nie trzeba było Broń Boże trawy kosić

 27. JON

  19/04/2012 o 16:19

  A gdzie jest prawdziwy posąg??? Cisza jak po śmierci organisty!!!

  • jomad

   19/04/2012 o 16:39

   No właśnie, a gdzie jest oryginał-posąg stojący przy pałacu? To został skradziony czy leży w jakimś magazynie?

   • Może

    19/04/2012 o 20:01

    nowy gladiator to stary wypolerowany?

 28. a może

  19/04/2012 o 18:44

  ta cała sprawa na drugie dno, w postaci oto takiej historii :

  Potoccy dogadali się z wielce nam panującym, że chcą gladiatora na rynku, w zamian za to nie będą przez najbliższe 10 lat pobierać czynszu za wynajem budynków dla gminy, które, jeżeli wszystko pójdzie po ich myśli, niedługo odzyskają ? 🙂

 29. Carlos53

  19/04/2012 o 21:23

  Ave Czesław, wierni bezmyślni pozdrawiają Cię.”
  Potoccy nie zgadzają się na postawienie Gladiatora w Rynku.

 30. gorzej.....

  19/04/2012 o 21:34

  Ci myślący również….Mówią, że każdy ma swoją cenę ale godziny dworu są już policzone, wiec chyba nie warto tak się płaszczyć

 31. babajaga

  19/04/2012 o 22:19

  Czy na tym zaoranym kawałku gleby u wylotu bramy do „getta” gmina planuje jakieś uprawy polowe? Np. zagon fasoli na środku rynku, to mogłaby być dodatkowa atrakcja turystyczna wzbogacająca i tak już szalenie rozbudowany program realizowany w ramach kompleksowej rewitalizacji centrum miasta.
  Gmina nie musiałaby sama inwestować w ten kawałek gruntu, wystarczyłoby zaproponować chętnym ludziom wydzierżawienie go na urządzenie mini-ogródków działkowych bez prawa zabudowy.

 32. obserwator z boku

  19/04/2012 o 22:42

  Moim zdaniem warto przypomnieć, że prace inwestycyjne prowadzone obecnie w Rynku (podobno już na ukończeniu) jak również te zakończone w ciągu ulic: Krakowskiej, W.Wyki, W.Danka, dr.Walkowskiego, Daszyńskiego – to realizacja szumnie nagłośnionego przed kilku laty projektu pod obiecującą i górnolotną nazwą: „Projekt rewitalizacji centrum Krzeszowic (?) z przywróceniem funkcji obsługi turystyki u z d r o w i s k o w e j (?) i k u l t u r o w e j (?)”.
  Czy to, co się jeszcze realizuje i to co już powstało w rzeczywistości ma coś wspólnego z tym, czego miał dotyczyć zatwierdzony projekt (w tytule) – niech zainteresowani mieszkańcy odpowiedzą sobie sami. Myślę, że potrafią sami ocenić, czy mamy do czynienia z sprytnie spreparowaną manipulacją, czy też z megalomanią urzędników, którzy mieli jakieś chwilowe urojenia?

  • własnie gladiator

   20/04/2012 o 08:02

   jest najwazniejszy bo wprowadzi funkacje kulturowe bo chcą z nas zrobic niewolnikow

 33. Ben

  20/04/2012 o 09:38

  O! Od lipca czeka nas kolejna atrakcja.
  http://www.przelom.pl/przelom-online/7417/KRZESZOWICE-Platne-parkowanie-od-lipca/
  Szczerze współczuję mieszkańcom ulic przylegających do centrum …

  • Puste, zarośnięte trawą boiska,

   20/04/2012 o 12:34

   Czy dla mieszkańców strefy płatnego parkowania bilet za 20zł/mies będzie gwarantował wolne miejsce? Wydaje się to mało prawdopodobne. Może się okazać, że nie będą mieli oni gdzie parkować.

   Ogólnie pobieranie opłat za parkowanie w centrum uważam za dobre rozwiązanie, z tym że pierwsze pół godziny powinno być za darmo.

 34. maczeta ockhama

  20/04/2012 o 09:44

  Pytanie jak obejdą zakaz czerpania korzyści. Wedle mojej wiedzy nie mogą przez – chyba – 5 lat brać pieniędzy za korzystanie z dotowanych obiektów. Bo jeśli nie, to kara, ale może się myle…

  • Ben

   20/04/2012 o 10:25

   Maczeto, też mi to przyszło do głowy.
   Chociaż wiesz … w dzisiejszych czasach wszystko jest względne. Szklanka napełniona do połowy może być postrzegana jako do połowy pełna, albo w połowie pusta. Analogicznie – pobieranie opłat za parkowanie może być uznane za czerpanie korzyści, ale również jako element zwiększenie rotacji pojazdów na parkingu, czyli lepszego jego wykorzystania. Jeśli dodatkowo tak się ustali koszty, że zrównoważą lub przewyższą przychód, to o czerpaniu korzyści mowy nie będzie.

  • Raczej to będzie

   20/04/2012 o 16:49

   oddawanie dotacji. Ale narazie liczy się tu i teraz

 35. uciekające kurczaki

  20/04/2012 o 09:49

  ’Obserwator z boku’ dotknął ciekawego problemu: przywrócenie funkcji uzdrowiskowych miasta…tak myślę i jakoś, żadna przywrócona funkcja mi się nie jawi….chociaż, to płatne parkowanie możnaby podciągnąć – ludzie będą chodzić na piechotę, wzmocnią się u uzdrowią 😉

 36. Bolo

  20/04/2012 o 11:18

  Ja proponuję posąg prażaby z Czatkowic (http://pl.wikipedia.org/wiki/Czatkobatrach) bo jest światowej sławy 🙂

  • real

   01/05/2012 o 10:10

   Jestem za. Serio.

   • tylko

    01/05/2012 o 10:26

    kogo to obchodzi…

 37. PX

  20/04/2012 o 11:32

  Do JON
  Po wakacjach spróbuję przesłać zdjęcie z prywatnego ogrodu na obrzeżach Udine we Włoszech. Nistety z dość dużej odległości.Posąg jakby ten nam znany.
  Krzeszowice przez parę lat miały na tartaku wspaniałą Spółkę włoską z tamtych okolic. Palmieri , Kruger, i Pan RŚ byli miłośnikami sztuki. Przecież parę zacnych osób z Krzeszowic gościło ich u siebie nie tylko w celach handlowych ,szczególnie jedna działająca nadal blisko domu Pana Burmistrza.

 38. MICHEAEL OWEN

  20/04/2012 o 12:24

  niechaj stanie tam posąg TUSKA

 39. do PX

  20/04/2012 o 12:29

  Ciekawy trop! Od czasu do czasu przewija się przez naszą mieścinę bardzo podobna wersja z tymi panami w rolach głównych. Nie wiedziałam, że są oni „miłosnikami sztuki”. Mówi się jeszcze o dwóch innych miejscowych panach , którzy stale kręcili się w ich towarzystwie i podróżowali do Udine również. Być może tylko w celach turystycznych …. Znajomi królika twierdzą, że z tą kradzieżą nagłośnioną przez gminę, to dosyć mętna wersja. Ja też w to nie wierzę, żeby tak po prostu można było ukraść posąg dużych rozmiarów bez konkretnego zapotrzebowania na taką cenną rzeźbę. PX, idziesz chyba właściwym tropem.
  Jeśli nie możesz wcześniej, prześlij to zdjęcie po wakacjach, może uda Ci się podać jeszcze jakieś dokładniejsze namiary.

 40. uciekające kurczaki

  20/04/2012 o 12:45

  PX, nie baw się w foty tylko jak masz wiedzę to wal do tych którzy mogą z niej zrobić użytek. W wakacje, w ogródku w Udine może już być posprzątane, a w miejscu gladiatora może stać już krasnal ogrodowy

 41. gosc

  20/04/2012 o 13:42

  Gladiator….. Ja proponuje pomnik przypominajacy Burmistrza. Przynajmniej bedzie na co popatrzec. Z krzeszowic zrobił wielkie skamielisko…. wstyd. Parkingi…. szkoda ze takie ciasne. Zaparkuje się auto w linii, obok drugie i ledwie można otworzyć drzwi…. Jeżeli zostaną te drzwi uszkodzone to mam rozumieć ze fakturę za naprawę można dać burmistrzowi do uregulowania??

  Oświetlenie …. Przepisy zabraniają montowania oświetlenia, które razi kierowców, Na ulicy obok kółka oświetlenie co oświetla??? a raczej razi kierowców, przez co nie widać kto wyjeżdża z parkingu.
  Oświetlenie na ul Wyki…. Śliczne, zamiast oświetlać ulice i samochody oraz chodnik to oświetla jedna stronę chodnika i idealnie świeci w okna mieszkańców…. BRAWO BRAWO ze aż wstyd tego wyglądu Skamieniałych Krzeszowice. Teraz pasuje na tych skamielinach postawić Budki z kawa postawić tonę stolików….. zaangażować Straż miejska w pilnowanie…. i Brawo. Z innej beczki Monitoring….. zmarnowane pieniądze podatników. Krakowska obok bunkra…. Kamera „działa” straż miejska ślepa… bo nawet nie zauważają ze jest brak linii na jezdni, lub nie widza jak auto źle zaparkuje. Za to po montować Tablice z fotoradarami….. i pisać mandaty za prędkość…..

  • II gość

   20/04/2012 o 16:54

   te miejsca parkingowe to jakieś jaja i jeszcze te zęby. nie spotkałem nigdzie takiego rozwiązania architektonicznego. wie ktoś skąd to jest zaimportowane?

 42. A

  20/04/2012 o 14:16

  może postawić w planowane miejsce na rynku pokaźnego KOGUTA, będzie symbolizował nadchodzące zmiany w handlu drobiem no i określał pewne osobliwe cechy naszego burmistrza, który skacze z kurki na kurkę.

 43. PX jesteś

  20/04/2012 o 14:41

  podales wlasciwy trop, sypnales nazwiskami A MOWISZ ZE PO WAKACJACH DASZ FOTKI!!!!! czlowieku, z takimi danymi sie idzie na policje albo nawet do ABW CBS itd.
  i jeszcze jedno, chlopie…. zrob to teraz i zalatw sprawe do konca. jest trop, to nie na forum, tylko na komende. bo sprawa nie jest trudna.
  polska policja – telefon – wloska policja – zdjecie – zdjecie porownanie – I ORYGINALNY GLADIATOR WRACA DO KRZESZEK

  • Ale

   20/04/2012 o 16:27

   dlaczego do KRZESZEK? skąd ten skrót 🙂

 44. to

  20/04/2012 o 16:30

  postawmy koguta skaczącego na kure

 45. radny

  20/04/2012 o 17:03

  Jak się będzie mieć pobieranie opłat za parkowanie do przepisów unijnych o zyskowności inwestycji. Strefa kibica nie mogła być na rynku, a opłaty za parkowanie będą prawdopodobnie pobierane. Nic nie rozumiem??????

  • lola

   20/04/2012 o 17:59

   spytaj czeska on na wszystko ma odpowiedz brzmi – nie wiem

 46. ale

  20/04/2012 o 17:31

  gdzie mamy parkować Panie Burmistrzu? dlaczego przed zamontowaniem parkomatów nie wybudowano darmowych parkingów? ludzie z osiedli nie wyjdą z domów bo wszystko będzie zastawione samochodami.

  • to trzeba

   20/04/2012 o 20:14

   było nie kupować samochodu. do pracy można busem i pociągiem.

 47. mario

  20/04/2012 o 20:16

  najbardziej charakterystyczne dla Krzeszowic są sklepy z kurczakami,dlatego na rynku proponuje dużego ,tłustego wysmażónego KURAKA:)kokoko

 48. zyga

  20/04/2012 o 20:43

  Propomuje spiżową jatkę. A w środku Czesław rąbie ćwierćtusze. Przed jatką gipsowe posążki klienteli. Co roku nowe twarze ze żródełka sukcesu. A wszystko to ruchome – jak poznańskie koziołki. I karuzela na górze. A na to wisienka – pyk!

 49. No

  20/04/2012 o 21:19

  i mamy kalejdoskop kretyńskich pomysłów, co było do przewidzenia! Gdyby szanowni państwo urzędnicy ze Starego Pałacu uruchomili odpowiednio wcześniej pokłady swojej wyobraźni i wysilili umysły (choćby tylko proporcjonalnie do pobieranych wynagrodzeń), można było uniknąć tak haniebnej kompromitacji. Wstyd!!!

 50. Na

  20/04/2012 o 22:23

  cała zasługa to robota dwóch osób z kierownictwa urzędu. W czasie debacie wszyscy widzieli których

 51. Lizus

  21/04/2012 o 11:22

  Wczoraj były imieniny pana burmistrza, życzenia serdeczne należą się włodarzowi miasta a nie ciągle wytykać mu słabości!!!

 52. Jola

  21/04/2012 o 17:25

  ja się czuje opluta i ponizona jak to jest :Burmistrz i Przewodnicząca Rady zapraszają na debate po czym burmistrz wychodzi w trakcie a prewodnicząca stwierdza ze o gladiatorze i tak zdecduje burmistrz wiec dyskusja nie ma wiekszego sensu bo on zdecyduje jak chce (wlasciwie to juz zecydowal ) to tak jakby nas opluli i dali w twrz to nie burmistrz to Gburmistrz to nie przewodniczząca to handlara rąbank z placu targowego ,o Pani kucharczyk nawet się nie wypowiadam bo mówiła tak jakgdyby miała pełne gacie

  • Rutowicz

   22/04/2012 o 07:43

   nie podnieciłaś się za bardzo? Bo aferjesz się przynajmniej jak by ten gladiator miał się z tobą ożenić…

 53. Bronisław

  21/04/2012 o 18:43

  A ja proponuje na miejscu gladiatora otworzyć nowy kamieniołom miejsca paracy będą, podatki do kasy miasta, no i funkcja uzdrowiskowa miasta skoczy o turystycznej nie pisze bo podobno maja przeszklić rząd miasta żeby turyści mogli patrzeć na urzędników wypisz wymaluj z komedii MIŚ.

  • Z

   22/04/2012 o 07:45

   komedii to ty jesteś jak widać po wpisie.

 54. a gdyby tak

  22/04/2012 o 16:20

  postawić 'czarną dziurę wypukłą’ to wtedy krzeszowice by naet w teleexpresie sie pjawily

 55. straz miejska czy policja

  22/04/2012 o 18:34

  powinna sie zająć nieustannie stojącymi samochodami dostawczymi na skrzyzowaniu długiej, koło kurczaka i kramarczyka?

 56. o co chodzi

  22/04/2012 o 18:37

  Wykryto duplikat komentarza: wygląda na to, że już to powiedziano!
  powinna sie zająć nieustannie stojącymi samochodami dostawczymi na skrzyzowaniu długiej, koło kurczaka i kramarczyka?

 57. Ben

  23/04/2012 o 16:16

  A jak tam ekologiczna akcja harcerzy dotycząca wymiany surowców wtórnych na sadzonki roślin? Słyszałem, ze była niezła heca.

  • Kunegunda

   23/04/2012 o 17:19

   Na czym ta hetza polegała?

  • Puste, zarośnięte trawą boiska,

   24/04/2012 o 07:24

   Benie napisz coś więcej.

   • Ben

    24/04/2012 o 09:12

    Podobno zainteresowanie akcją przerosło oczekiwania harcerzy, przygotowali niewielkie ilości roślinek, o które zainteresowani ekologicznym podejściem do życia mieszkańcy zaczęli się nawet sprzeczać.

 58. Puste, zarośnięte trawą boiska,

  24/04/2012 o 09:30

  To musiało być gorąco.

 59. niesia

  24/04/2012 o 09:35

  pierwsze koty za płoty – fajnie, że harcerze taką akcję zorganizowali

  • Puste, zarośnięte trawą boiska,

   24/04/2012 o 10:21

   Cudownie, cel akcji szczytny.
   Ale jakbyś z Gorenic na przyjechała na rowerze z dziesięcioma aluminiowymi puszkami i okazałoby się, że nie ma już dla Ciebie wyhodowanej przez samych harcerzy sadzonki rośliny ozdobnej to na pewno byłabyś bardzo zawiedziona.

   • Ugaczaka

    24/04/2012 o 18:54

    Rośliny ozdobnej mocno powiedziane. Za 10 butelek dostałam sadzonkę bratka, szkoda se du…ę zawracać lepiej kupić za złotówkę. 🙂

 60. niesia

  24/04/2012 o 10:52

  Rowerek to samo zdrowie 😉

 61. też krzeszowiczanka

  25/04/2012 o 09:16

  Drobiazg. Na trawnikach: za Mercurym, koło kapliczki. przed LO rosną wiosną krokusy – są pod ochroną – czy w ramach rewitalizacji będą zniszczone?

 62. mieszkaniec

  25/04/2012 o 12:39

  Na ulicy Krakowskiej juz naprawiali nawierzchnię po rewitalizacji. Co się kurna stało?

  • Anonim

   25/04/2012 o 21:19

   ciele oknem wyleciało:)

 63. Ola

  25/04/2012 o 13:42

  Czy ktos moze wytłumaczyc dlaczgo ostatnio w imieniu wodociagów nie wypowiada się prezes ale zatrudniona tam Kochanka Burmistrza

  • Anonim

   25/04/2012 o 21:18

   a Ciebie biedna nie ma kto posmyrać:)

 64. P. Olu

  25/04/2012 o 14:22

  Czy ona jest kochanką B, tego nie badałam, ale że się wypowiada w imieniu Wodociągów i Ska, i to w sposób żenująco uniżony – to fakt! Wytłumaczenie jest dosyć proste: jest wyspecjalizowana w biciu piany na temat tego wszystkiego, w czym macza palce. Rzeczywistość w tej instytucji jednak wypada znacznie gorzej (bałagan, nepotyzm i ignorowanie spraw, niekompetencja), ale o tym z jej ust nigdy jeszcze nie słyszałam. Tyle. Poza tym wszystko OK.

  • Ola

   26/04/2012 o 07:32

   widac Pan Cz B lubi jak kochanka jest unizona

   • dominator

    27/04/2012 o 07:40

    żal ci, że cię nie smaga nikt pejczykiem?

 65. lucy

  25/04/2012 o 14:26

  do Oli- ciekawemu nos urwali.

 66. Jutro

  25/04/2012 o 14:28

  sesja, będzie gorąco, bo jako jedyny temat sesji – to parkometry w mieście!!!

 67. ktoś

  25/04/2012 o 14:54

  No i pseudodebata zbliża się do setki a tu trzeba bata na egzekutywę Krzeszowic.

 68. szofer

  25/04/2012 o 20:15

  proponuje baner TAXI 50m JARMARK150m BIEDRONKA 600m

  • Anonim

   25/04/2012 o 21:15

   kurczaki co 20 m,zapomniałeś!

 69. carlos53

  25/04/2012 o 20:51

  Kto wpadł na tak głupi pomysł aby porzeczką alpejską obsadzić klombiki przy ul. Krakowskiej ?!
  To roślina górnego piętra alpejskiego, rośnie na glebach silnie wapiennych i w miejscach nasłonecznionych. Czyżby w wydziale ochrony środowiska byli tak „genialni „pracownicy?

  • Anonim

   25/04/2012 o 21:14

   a Ty pracujesz w jakim wydziale że taki doinformowany jesteś?

  • Łehehe

   30/04/2012 o 23:31

   Marek czyta wikipedię… Z pracy zwolnili? Znowu? heheh

 70. carlos53

  25/04/2012 o 21:01

  Na Długiej koło Kramarczyka autka stoją i blokują ruch i nic ich nie ruszy bo właściciel tego sklepu ma dobre układziki w gminie.

  • Axl

   27/04/2012 o 07:42

   w kółko ten temat, idź na police i donieś niech daja mandaty bo z pisania tutaj to aut nie ubędzie, a poza tym aż tak ci to przeszkadza nie możesz przejść raz dziennie?

 71. lulu

  25/04/2012 o 21:42

  ja tak z innej beczki ale moze na forum ktos wie czy pani zacna biznes woman Kinga Grzybowska otwiera ta prywatna szkole podstawowa?

  • Ben

   26/04/2012 o 12:36

   Lulu,
   tutaj masz informację na ten temat: http://www.przelom.pl/przelom-online/7303/KRZESZOWICE-Chce-otworzyc-prywatna-szkole/
   Pewnie czas pokaże, jaka będzie jakość kształcenia w tej szkole …

   • lulu

    26/04/2012 o 14:29

    dzieki, to juz czytalem, ale chodzily podgloski ze nie dostala zezwolen:) ale tak jak ktos nadmienil, kasa jest wiec i wszystko inne tez. bogatemu wszystko wolno! ja kibicuje pani K. G jednak obawiam sie ze bedzie oszczedzac na pensjach pracownikow tak jak robi to w przedszkolu …

 72. carlos53

  25/04/2012 o 21:44

  Tak szkoła będzie otwarta

 73. lulu

  25/04/2012 o 21:46

  bo cos sluchy mnie doszly ze nie dostala jakiegos pozwolenia

 74. carlos53

  25/04/2012 o 22:09

  Dostał , dostała jak się ma kasę to są pozwolenia

 75. urzedniczka

  26/04/2012 o 16:42

  sprawa zakonczona rada poparła Burmistrza będzie gladiator pomysł radnym sie spodobał i propozycje poparli entuzjastycznie . Podobno nie bedzie remontu jakiegos budynku biblioteki bo asa pojdzie na gladiatora

  • I

   27/04/2012 o 07:44

   asa na gladiatora a as skoczy na ale…

  • niesia

   27/04/2012 o 11:17

   To już jest szczyt, najpierw Pseudodebata z której Burmistrz się urywa, bo i tak zna finał, przeważające głosy społeczności na NIE dla gladiatora, potem RADA głosuje na TAK mając w d…e zdanie tych co ich wybierali…..
   No i co Wy ma to drodzy Krzeszowiczanie?! To jest kpina z ludzi i samorządu! Czas podziękować tej ekipie

 76. ktoś

  27/04/2012 o 09:18

  27.04.2012 r. TARGOWICA po Krzeszowicku.

  • niesia

   27/04/2012 o 11:19

   26.04.2012 chyba, że dzisiaj czeka nas coś jeszcze….

 77. do ktosia

  27/04/2012 o 09:48

  tak, zgadza się: TARGOWICA W ZACHOWANIU PANA B. I JEGO ŚLEPYCH POPLECZNIKÓW !!! ale dlaczego akurat 27.04., skoro przerabiamy ten model rządzenia już od dwóch kadencji ?

 78. Anonim

  27/04/2012 o 10:18

  Skandaliczna decyzja Rady. Należy pamiętać kto głosował z idiotycznym pomysłem Burmistrza i w najbliższych wyborach nie dopuścić aby ci ludzie zostali radnymi.
  Wstyd pani Przewodnicząca Rady za popieranie takiej decyzji jak Gladiator w Rynku.
  Może czas podać się do dymisji .

  • wstyd

   27/04/2012 o 12:08

   wstyd miałam stasie za mądrzejszą a ona tylko tanczy jak czesiek jej zagra

 79. Ben

  27/04/2012 o 11:03

  Może nadszedł najwyższy czas, żeby na głupotę zacząć odpowiadać głupotą? Jak już stanie gladiator, to można na przykład składać u jego stóp kwiaty, zapalać znicze (chociaż nie wiem, czy jest to dozwolone np. ze względów ppoż). Myślę sobie, że gladiator to będzie bardzo dobre miejsce do zbierania podpisów. 😉

  • Towarzysz Wiesław

   27/04/2012 o 11:08

   zgadzam się Ben, Rada z Burmistrzem jako ten gladiator ruszyła w swój ostatni bój i pomimo, że nie w słusznej sprawie to równie BEZNADZIEJNY

  • to

   27/04/2012 o 12:09

   dobry pomysł np zrobmy w miescie swieto Dzien Gladiatora

  • tuk

   28/04/2012 o 11:55

   Ktoś ze znajomych wymyślał: Malinowe Gladiatory – dla tych co coś sp… na maxa w Krzeszowicach

 80. maslana

  27/04/2012 o 11:25

  ale syf sie zrobil takie ladne planty byly to zrobili kupe betonu chyba chcial zrobic plac jak przed galeria krakowska osobiscie wole dawne krzeszo z lat dziecinstwa niz dzisiejszy modernistyczny znienawidzony syf z krakówka!

 81. Ryba

  27/04/2012 o 11:38

  Przykre jest to, ze Burmistrz z Przewodniczacą organizują wielkie „konsultacje” w których uczestniczy spore grono mieszkańców w przeciwieństwie do radnych. Podczas debaty pani Przewodniczaca zgadza się z propozycją by decyzję w sprawie zagospodarowania miejsca przed „Buzdyganówką” odłożyć na później, bo remont rynku jest niedokończony, nie ma gdzie się spiedzyć itp. po czym swobodnie głosuje z postawieniem Gladiatora. Dwulicowość w czystym wydaniu. Nasza władza traktuje nas jak bandę idiotów. Naprawdę jest to specyficzny sposób mobilizacji mieszkańców do aktywności obywatelskiej.

  • na kawke

   27/04/2012 o 12:00

   do restauracji podobno Burmistrz wyszedł z konsultacji a nas olał

   • Wtedy

    27/04/2012 o 15:52

    gościli go emeryci na obiedzie we frykasie, na który to obiad wcześniej przydzielił im pieniądze w wysokości 2 tysiące. Śmieszno i straszno!

 82. podobno

  27/04/2012 o 11:59

  prawie cała rada poparła gladiatora

 83. i pawie cała

  27/04/2012 o 12:00

  jest do wymiany

 84. y

  27/04/2012 o 12:01

  Patrząc na absurdalne decyzje kochanej władzy i histeryczną wręcz zaciekłość w bronieniu czegoś czego logicznie nie da się uzasadnić poza jakimś drugim dnem wyrażnie widać, że taka formuła rządzenia Krzeszowicami wyczerpuje się. To już nie te czasy kiedy „wicie,rozumicie, pomożecie itp”. W dyskusji kręcimy się w koło tak jak nam zagrają a przecież logika podpowiada, że jeżeli lekceważy się w danej sprawie tak na oko ok 80% jednoznacznych głosów tylko dlatego, że oportunistyczna rada wszystko klepie to gdyby n.p. doszło do jakiegoś referendum to zlekceważone 80% bez trudu by go wygrało.

 85. Pytanie

  27/04/2012 o 12:06

  Czy gladiator bedzie miał twarz czesława?

  • Już

   27/04/2012 o 23:25

   Przełom upublicznił taką „hydrę”. Brrrrrrrrrrrr!

 86. i co....?

  27/04/2012 o 12:11

  Ktoś się weźmie wreszcie za organizację tego referendum? Wola w narodzie jest, ale ktoś musi to ogarnąć od strony organizacyjnej

 87. podobno

  27/04/2012 o 12:47

  Mariola to zrobi ?!!

 88. ktoś

  27/04/2012 o 15:18

  Nie od dwóch kadencji lecz od 220 lat w Polsce i do tego na dawnej TARGOWICY.

 89. polski kmiot

  27/04/2012 o 20:36

  stawianie takiego gladiatora, pokazuje tylko nasz brak kultury i szacunku do samych siebie. pokazuje nasze nardoowe kompleksy. taki sobie chlopski narod, co w panu hold oddaje.
  pojebani

  • bo

   27/04/2012 o 22:03

   jako nastolatki chodzili tam i sie całowali to teraz chca ludziom narzucam palanty a jak przyjedzie ktos spoza gminy to bedzie sie w czoło stukał kmioty to mało pwiedziane ………………. gladiatory zas..ane

 90. pani Twardowska

  27/04/2012 o 22:34

  Oto cała małostkowość M.Kucharczykowej w pełnej okazałości! Chyba na nic więcej jej nie stać, poza realizowaniem swoich małych ambicji i prywatnych interesików. Bartl jest tylko marnym wykonawcą jej chorych wymysłów, bo sam nie byłby w stanie czegoś podobnego wylansować ani ogarnąć. Od dawna taki układ rządzi Krzeszowicami: Kucharczykowa coś kretyńskiego wymyśla, a Bartl to firmuje wbrew woli mieszkańców i wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi, ignorując wszelkie argumenty pochodzące od lokalnej społeczności. Radni sprawiają wrażenie, jakby byli ubezwłasnowolnieni, Przewodnicząca kompromituje się niestety swoją uleglością i brakiem konsekwencji. Od lat panuje w mieście jakaś totalna paranoja.!!! Ostatnia debata w tragi-komicznym wydaniu urzędników i przedstawicieli Rady oraz jej ireracjonalne następstwa ukazały bezsensowność i wielką społeczną szkodliwość takiego modelu rządzenia. Może już czas, aby mieszkańcy naszej mieściny się przebudzili i zrobili porządek z tym towarzystwem.

  • jedyne

   28/04/2012 o 00:32

   co świetnie wszystkim wychodzi to marudzenie na rządzących, a jak przychodzi do wyborów to wszyscy głosujemy na tych samych. Od ilu kadencji jest P. Stasia? jaki ma sens pisanie „czas, aby mieszkańcy naszej mieściny się przebudzili i zrobili porządek z tym towarzystwem’ skoro i tak w czas wyborów wszystkich lęk ogarnie przed nowymi twarzami i zgodnie wybierzemy „stare towarzystwo” i znowu będziemy mieli powód do narzekania. Mamy….. co wybraliśmy.

  • tez mieszkanka rodowita

   05/05/2012 o 11:12

   Pani Kucharczyk byla tez projektantem ? odnowy Bramy Zwierzynieckiej.Ok,jest kosmetyka,ale dlaczego zabraklo juz pelnej odnowy i rekonstrukcji- brak lacznika miedzy filarami,juz zabraklo pieniedzy czy czego ,ze nie dokonczono?…Jesli juz to brak rowniez bramy ,ale zawiasy pozostaly.Mogla byc zrekonstruowana i pozostawic ja zawsze otwarta.To odnowienie stalo sie troche atrapa.Ale to tylko moje skromne zdanie- jak cos robic i wziac za to nie male pieniadze to juz z sensem

 91. lucjan

  27/04/2012 o 22:59

  wyciol wszystkie drzewa na plantach postawil lawki ciekawe przyjdzie upal slonce przygrzeje zero cienia ciekawe kto na tych lawkach tam bedzie siedzial chyba to tylko tak na izdobe jak ten gladiator !

 92. Już

  27/04/2012 o 23:23

  dawno pisałem, że gladiator czeka na instalację i poświęcony zostanie razem z zakończoną rewitalizacją.
  Wszystko jest musztardą po obiedzie. Będzie piknie, bezguście zagościło do każdego zakątka naszego miasteczka.
  A czy konserwator zabytków miałby jeszcze teraz coś do powiedzenia?
  Sądzę, że prof. Zin nie dopuścił by do tego, był miłośnikiem Krzeszowic.

  • realista

   28/04/2012 o 07:44

   – po obecnym konserewatorze nie można się raczej niczego dobrego spodziewac ……, chłopu się chyba pomyliły epoki, skoro pozytywnie opiniuje takie pomysły ?!

 93. y

  28/04/2012 o 07:48

  A może jakiś ośmieszający pomysłodawców happening gdyby jednak ośmielili się postawić G. za dnia lub nawet w nocy..N.p. : radni idący na przegrane wybory pozdrawiają pryncypała, którego przegrana też pewna – w myśl gladiatorskiego zawołania!

 94. Jerzy

  28/04/2012 o 12:15

  Na wszelkiego rodzaju propozycje jest już za późno. Nic i nikt nie przywróci nam zieleni, którą tak inwazyjnie wycięli a którą mimo istniejącego chaosu, można było się delektować.
  Po prostu zrobiło się współcześnie.

  Cieszę się, że Pani Grzęda na sesji sprzeciwiła się ustawieniu w rynku posągu gladiatora, chociaż ten sprzeciw nic nie dał, bo coraz częściej słyszy się, że własne zdanie podporządkowuje decyzji pana Bartla.
  A może już nie ma siły przekomarzać się z tą różnorodnością wydarzeń?

  • ogrodnik

   28/04/2012 o 13:32

   pielęgnacja posadzonych zieloności w krzeszowicach: sobota, godz.13.30, pełne słońce, 30 stopni, pani z minisikawką zrasza. pełen profesjonalizm 😀

   • mieszkaniec

    29/04/2012 o 15:26

    Taka rzeczywistość, którą nie warto zaklinać 🙂

 95. Róża

  28/04/2012 o 12:23

  Cała nadzieja w przewodniczącej komisji rewizyjnej zgłoście jej problem a sama sie nim zajmie. Ma wielka wiedzę i wyczucie w rożnych sprawach nie tak jak urzędnicy. Trzeba ja tylko wesprzeć. Zobaczcie jak walczy o Czatkowice i ładnie tam jest i zgoda panuje na osiedlu . Tak powinno się dzielić i rządzić. A jak rozjechała Gwiazdowskiego w sprawie braku dróg i styl był i kultura.

 96. zapraszamy ;)

  28/04/2012 o 16:05

  • mosty dla starosty

   30/04/2012 o 15:08

   Brak zwolnień z opłat dla niepełnosprawnych dobrze wpisuje się w „przywrócenie funkcji uzdrowiskowej” – niech „kaleki” zasuwają na nogach, a co. Burmistrz ma nogi sprawne, reszta, nieważne…

   • Ben

    30/04/2012 o 15:46

    „Mosty dla starosty”, uważam że pobieranie od osób niepełnosprawnych opłat za parkowanie jest nie tyle nieprzyzwoite, co wręcz hańbiące.
    Z przykrością muszę jednak zwrócić uwagę na patologiczny aspekt tego problemu. Otóż z miejsc parkingowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych tak naprawdę nie korzystają wyłącznie niepełnosprawni, ale również osoby zdrowe, które poruszają się samochodami „zaopatrzonymi” w identyfikator. Gotuje się we mnie jak widzę, kiedy na miejsce przeznaczone dla niepełnosprawnej osoby wjeżdża młody człowiek, którego wygląd absolutnie nie wskazuje na to, że jest to osoba niepełnosprawna. Za szybą jego „fury” oczywiście wyłożony jest odpowiedni identyfikator.

 97. krzeszowiczanin

  28/04/2012 o 16:51

  Zadaję sobie pytanie, dlaczego konserwator wojewódzki wtrąca się do urządzania nam Rynku krzeszowickiego, skoro nie ma do tego prawnych podstaw, nie mówiąc już o zupełnym braku wyczucia sytuacji, co zresztą sam udowodnił swoimi wypowiedziami? Ktoś z urzędników chyba potwierdził to nawet publicznie podczas ubiegłotygodniowej debaty. Dlaczego tacy panowie, jak A.Piotrowski wypowiadają się pod sam koniec pacykowania Rynku w kwestii przestrzeni publicznej w samych mądrych słowach, skoro nie mają o tych sprawach bladego pojęcia? Gdzie oni byli do tej pory? Dlaczego Pan Kuchta zmienia zdanie na ten temat, jak dama rękawiczki? Warto przytoczyć jego ostatnią wypowiedź w MK. Ci panowie już się wystarczająco skompromitowali swoją bierną postawą w marionetkowej Radzie Rewitalizacji, więc im już dziękujemy za takie wypowiedzi i osobisty wkład w dzieło niszczenia dawnego wizerunku miasta. Dzięki postawie takich panów władze lokalne dzisiaj triumfują, że uzyskały pełną akceptację tzw. fachowców „z branży”. Szkoda, że tylko jednostronną.
  I oto na koniec mamy happening: starożytnego glatiatora idącego na śmierć jako zawłaszczony i nieprawdziwy symbol miasta, które – przypomnijmy – uzyskało prawa miejskie zaledwie 80 lat temu, więc nie mogło mieć nic wspólnego z tą obcą nam – współczesnym – starożytną symboliką ! Jest jeszcze drugi problem. Zawłaszczanie rzeźby Gladiatora bez zgody prawowitych spadkobierców – dzieła artystycznego stanowiącego dotąd prywatną własność hr. Potockich zagrabioną z ich prywatnej rezydencji w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, jest poważnym nadużyciem władzy burmistrza, niezmiernie trudnym do naprawienia w przyszłości. Tylko ludzie ograniczeni i ignoranci miejscowej historii mogli doprowadzić do tak kuriozalnego zakończenia scenariusza wydarzeń z ostatnich kilku, czy kilkunastu tygodni, a może nawet miesięcy. Pełnych kłamstwa, hipokryzji, ignorancji, przynoszących wstyd całym Krzeszowicom!

  • tez mieszkanka rodowita

   05/05/2012 o 11:24

   swietna madra wypowiedz „krzeeszowiczanina” BRAVO

 98. carlos53

  28/04/2012 o 19:43

  BRAWO Krzeszowiczanin !!
  podpisuję się pod Twoją wypowiedzią obiema rękami.
  Byłem na debacie i słyszałem durnowate wypowiedzi w/w panów „specjalistów”.
  Groza było słuchać.
  Do tego grona należy jeszcze dodać chłoptasia ze stowarzyszenia Ratuj Tenczyn, który bredził coś jak w malignie, sam chyba nie wiedząc w jakiej sprawie się wypowiada i poco.

  • Marek...

   30/04/2012 o 23:28

   Nie denewuj się, bo ci żyłka pęknie 🙂

   • gruszek okruszek

    01/05/2012 o 16:42

    Nie Marek, tylko Andrzej 😉

 99. mario

  28/04/2012 o 19:54

  kuuuuuuuuuuuuuuraki!

 100. mam pytanie

  28/04/2012 o 21:35

  Czy procedury wyboru prezesa wodociągów już ruszyły? Bo podobno prezes został poinformowany że jest inny kandydat na to stanowisko (a właściwie kandydatka jedyna możliwa która dla stanowiska owego poświęciła wszystko)?

 101. Zainteresowany

  28/04/2012 o 22:51

  A dziurawe te wodociągi 15000 m3 wypłynęło to jest dziura!

 102. marek

  28/04/2012 o 23:00

  tytuł artykułu jak najbardziej trafny. w czwartek radni poparli pomysł burmistrza, więcej debat nie będzie, a gladiator stanie na rynku bez naszej zgody, za to za nasze pieniądze

  • zapamiętać

   28/04/2012 o 23:04

   należy, kto nie poparł tego pomysłu: panie: Grzęda i Nowakowska- Malczyk, panowie: Jagiełło, Woszczyna, Ślusarczyk. reszta – AVE!!!! a może ADIEU ? 😉

   • Ben

    30/04/2012 o 16:11

    Uważam, że Radnym, którzy głosowali przeciwko pomysłowi postawienia Gladiatora na krzeszowickim Rynku należą się słowa podziękowania.
    Mam nadzieję, że moja opinia nie jest odosobniona…

    • aaa

     30/04/2012 o 16:56

     nie jest odosobniona.

 103. Przeprosiny dla pani Przewodniczacej

  29/04/2012 o 09:36

  Chcialem przeprosić panią Przewodniczacą Stanisławę Grzedę za mój wczesniejszy wpis w którym wyraziłem swoje oburzenie, że nie dotrzymała swoich słów i głosowała za postawieniem gladiatora. Usprawiedliwiajac się chciałem wyjasnić, że sprawa gladiatora, a dokładnie podejscia wladzy do mieszkańców, na tyle mnie poruszyła, ze nie sprawdziłem dokładnie faktów tylko oparlem swoją wypowiedź na wczesniejszym poście.

  Jeszcze raz bardzo przepraszam.

  Ryba

  Przy okazji przypaczcie się kto głosował przeciw. Czy byli to „nowi i młodzi” radni czy „starzy i zasiedziali”?

  • co ty

   29/04/2012 o 09:42

   paczysz ? 😀
   pisze się „przypaTRZcie” się…. i dysleksja tego nie usprawiedliwia…

  • w sumie

   29/04/2012 o 10:07

   to ani młodzi, ani zasiedziali. trzeba znaleźć na nich inne określenie – niezależni od Czesława? wiedzący na czym polega rola radnego? NORMALNI?!

 104. żenada

  29/04/2012 o 14:14

  A gdzie niby ci młodzi gniewni Młodzi Demokraci twa mać. Ludzie głosowali na nich miał to być świeży powiew. A tu pieniążki robią swoje. Lepiej się nie wychylać i mieć pewną posadkę i spokój……….może ludzie zapomną za rok, dwa. Niech teraz tu na tym forum młodzi demokraci uzasadnią swoja decyzję podczas głosowania w sprawie gladiatora. Zawsze sa tacy wyszczekani, wiem że czytają to forum. CZEKAM!

 105. Na co czekasz ??

  29/04/2012 o 15:37

  ZANIM ZORIENTUJĄ SIĘ O CO CHODZI W SAMORZĄDZIE, TO JUŻ IM SIĘ KADENCJA SKOŃCZY.

  • i

   01/05/2012 o 09:30

   mimo tego co robią teraz albo czego nie robią zostaną ponownie wybrani, jak ma to miejsce z obecnymi niektórymi radnymi wybieranymi cyklicznie. Bo będzie argument „że nie ma na kogo, a Ci już byli, to przynajmniej tyle”…

 106. loki

  29/04/2012 o 16:01

  w związku że nie ma tematu dotyczącego tej sprawy piszę w pierwszym gdyż może ktoś to przeczyta: w kilku miejscach naszej gminy (Tenczynek Wola Filipowska oraz w Krzeszowicach na ul. Grunwaldzkiej oraz Legionów postawiono znaki „kontrola prędkości fotoradar” teraz pytanie 1. czy ktoś uzgadniał miejsca postawienia tych znaków (zarząd powiatowy dróg GDDKiA-czyli właściciel drogi oraz policja. takie są wymogi postawienia znaków. 2. kodeks mówi że jeśli znak jest postawiony (można prowizorycznie go zastawić) fotoradar stacjonarny musi być postawiony, kodeks mówi dokładnie nawet o odległości fotoradaru od znaku. Jeśli ten znak ma dotyczyć kontroli wykonanej przez straż miejską to pod znakiem ma być tabliczka podająca odległość na jakiej jest dokonywany pomiar. Coś mi się wydaje że UMiG kolejny raz jest na bakier z prawem

 107. krzywda dla dziedzictwa kulturowego Europy

  29/04/2012 o 17:57

  popatrzcie na prypadek gladiatora od tej strony:

  z krakowa do krzeszowic przyjezdza chinski/francuski/amerykanski turysta i co? pewnie sobie chlop czy baba pomysla, ze az dotad doszly wojska rzymskie, skoro widzą gladiratora

 108. y

  29/04/2012 o 18:44

  Albo inaczej; też cudzoziemski turysta przyjeżdża z Krakowa. W Sukiennicach zobaczył Gladiatora w doborowym towarzystwie XIX w dzieł a u nas tego samego na betonie w tzw rynku w otoczeniu zaniedbanych domów od strony starej poczty i myśli : to się kmiotki dowartościowały.

 109. dajcie

  29/04/2012 o 20:38

  juz spokoj ciekawsze jest to ze teraz w wodociagach bedzie jedna wielka \dziura

 110. Anonim

  29/04/2012 o 21:34

  Turysta przyjeżdża do Krzeszowic patrzy a tu kamieniołom odwraca się i tez widzi kamieniołom. Czyli dobrze mówią że Krzeszowice to dziura.

 111. 1

  29/04/2012 o 21:47

  ale po kiego grzyba do Krzeszowic mają przyjeżdżać turyści – konia z rzędem temu kto mnie oświeci!

 112. niedzielna turystka

  29/04/2012 o 22:51

  Zrobiłam sobie dziś niedzielny spacer do Krzeszowic i jestem zażenowana i zawstydzona tym, co zobaczyłam! Ten przygnębiajacy obraz można opisać w kilku zdaniach: śmieszne prowincjonalne miasteczko z prowincjonalnym wybetonowanym rynkiem (to podobno zasługa nadętych i zarozumiałych władz gminy), który w niedzielę po południu świeci pustkami, bo nic się tutaj nie dzieje, (jedna knajpka i jedna cukiernia to o wiele za mało), żadnych galerii, wystaw, atrakcji, kompletna nuda, prowincjonalny wystrój starej restauracji przy rynku (niby nowy, a jakiś bez polotu) , sklepiki z prowincjonalnymi wystawami i bylejakimi szyldami jakby z PRLu (bałagan spowodowany „różnorodnością” i niekontrolowanym poziomem reklam wręcz odstrasza), odrapane i zaniedbane fasady starych kamienic, jakieś niewydarzone nowe twory po stronie północnej trącą prowincjonalną architekturą (jak można było coś takiego wpuścić do rynku), nieczynne, brudne i opuszczone lokale przy głównej ulicy (wstyd!), parkując przy tejże ulicy nie sposób przedostać się bezpiecznie na przylegajacy chodnik „odgrodzony” szczelnie od parkingu krzewami porzeczki (kto wpadł na tak błazeński pomysł?), w samym rynku kilka kamienic (jedna niegdyś piękna, chyba zabytkowa) , w których brudne okna straszą, jakby od lat nikt tam nie mieszkał i nikt nie umiał wykorzystać znakomicie pusytuowanych lokali (kuriozum jak na centrum takiego miasteczka), kilkadziesiąt metrów od rynku ulica z pierzeją starych parterowych walących się domów, szop, jakichś bud, skandalicznie zaniedbanych działek przylegajacych do ulicy, przygnębiajacy widok świadczący o braku prawdziwego gospodarza miasta (wielki wstyd panie i panowie rządzący Krzeszowicami), wszędzie brudno, nieciekawie, byle jak! Nieco dalej od centrum odstrasza widok zaniedbanego i zrujnowanego pałacu Potockich, niegdyś wspaniałej magnackiej rezydencji, z której Krzeszowice były słynne, a dziś gmina doprowadziła ją do ruiny (kolejny wielki wstyd). Taki oto obraz zaniedbanego małego podkrakowskiego miasteczka zapisał się w mojej pamięci. Nie jest go w stanie nawet zmienić widok odnowionej nawierzchni rynku, wyścielanej szczelnie kosztownym granitem, która paradoksalnie jeszcze bardziej uwydatniła wszystkie inne zaniedbania. Dochodzę do wniosku, że właściwie nie ma tu po co przyjeżdżać.

  • Puste, zarośnięte trawą boiska,

   30/04/2012 o 10:40

   Większość obiektów, które opisałaś jest własnością prywatną, ich stan świadczy o mieszkańcach miasta. Nie wiem czy można kogoś zmusić by mył okna, sprzątał na swojej „skandalicznie zaniedbanej działce” czy dokonał rozbiórki „starych parterowych walących się domów, szop, jakichś bud”.
   „wszędzie brudno, nieciekawie, byle jak!” – to Twoja opinia, bardzo niesprawiedliwa dla mieszkających tu ludzi.

   „Dochodzę do wniosku, że właściwie nie ma tu po co przyjeżdżać.” – a kiedy ostatnio było warto tu przyjeżdżać?

  • tez mieszkanka rodowita

   05/05/2012 o 11:31

   trafna ocena osoby z zewnatrz-tak wlasnie wygladaja Krzeszowice

 113. Anonim

  30/04/2012 o 09:20

  Jak to po co będą oglądać gladiatora i mauzoleum na placu bartla z mumią.

 114. e tam mauzoleum

  30/04/2012 o 09:40

  podobno na rynku wykopią jeszcze duuuużą dziure to będzie skwer im Bartla i jego Dziury……….

  • lulu

   30/04/2012 o 20:30

   hehe to jest refleksja roku!!

 115. pustynia granitu

  30/04/2012 o 11:09

  Rynek krakowski-betony zieleni brak,zabytki są.Kilka ulic dalej budynki mające dużo do życzenia.
  Stan dyskoteki z zawalonymi schodami,elewacja poniżej standardu i tak można pisać o każdym mieście.

 116. Puste, zarośnięte trawą boiska,

  30/04/2012 o 11:39

  Czy ktoś wie czy ten survival dla umundurowanych dzieciaczków z giertychowskiej podstawówki doszedł do skutku? Nawiązuję do newsa dotyczącego kamieniołomu w Miękini.

  http://krzeszowiceone.pl/archive/2007/05/29/oboz-przetrwania-w-kamienio-omie.html#comment-22917

 117. niedzielna turystka

  30/04/2012 o 15:40

  To, co opisałam – to moje prywatne refleksje, z którymi można się zgadzać lub nie. Nie mam powodu zmieniać zdania dlatego, że ktoś uznał, że to niesprawiedliwa opinia dla mieszkających tu ludzi. Być może, ale to właśnie obraz miasteczka świadczy o jego mieszkańcach, ich kulturze, ich obyczajach – niezależnie od tego, czy można ich do czegoś w ogóle zmusić. Jestem przekonana, że jeśli się aspiruje do cywilizowanej Europy, można a nawet trzeba znaleźć takie środki prawne, aby zmusić ludzi do utrzymywania miejsc publicznych na odpowiednim poziomie estetycznym. W przypadku Krzeszowic widać słabość i bezardność miejscowych władz, a ludzie, cóż – jak ludzie, sami z siebie nie poczynią żadnego kroku, gdy nie muszą. Takie błędne koło. Negatywny wizerunek miasta jednak pozostaje w pamięci, jakkolwiek by tego nie tłumaczyć.

  • do

   01/05/2012 o 09:33

   czego czego aspiruje ?? do cywilizowanej europy ?? No to kawał dobry jest 🙂

 118. Carlos53

  30/04/2012 o 22:05

  Do Niedzielnej Turystki.
  Jestem mieszkańcrm tego ślicznego a zarazem zapyziałego miasteczka i wielkim bulem muszę stwierdzić że masz 100% racji.
  To wina władz ale przede wszystkim wiekszości miszkańców.

  • to

   01/05/2012 o 09:32

   jeszcze niech ten bul się w bÓl zamieni, to będzie już dobrze…

 119. volot

  30/04/2012 o 22:39

  Nagorzej jest za sklepem rybnym !!!!

 120. Carlos53

  01/05/2012 o 20:52

  masz rację ma być ból, ot pośpiech

 121. XL-ka

  01/05/2012 o 22:07

  XL-ka
  Może ktoś lepiej zorientowany potrafi mi wytłumaczyć jak to możliwe, że jeszcze dwa lata temu najbardziej kompetentna pracowniczka gminy, niejaka p. Kucharczykowa zapewniała publicznie, że gmina nie przewiduje w rynku żadnych parkingów, no to właśnie jak na przekór – mamy wszędzie gdzie popadnie samochody, samochody, samochody…. Rynek przypomina teraz parking przed hipermarketem z tą różnicą, że nawet jako zwykły parking, został kompletnie spartaczony! Wiem, że zadaję trochę niepoważne i retoryczne pytanie, gdy chodzi o wiarygodność tekstów wypowiadanych przez tę panią, ale to jednak zbyt poważna zmiana planów, która zgodnie z obowiązującymi przepisami podobno wyklucza dotację unijną. Taką interpretację prawną z ust pana Żbika na jednym ze spotkań z mieszkańcami zapamiętałam dość dokładnie. Czyżby celowy blef, skrajna niekompetencja czy też świadome robienie baranów z krzeszowiczan? Ponieważ obecny wygląd Rynku został zdominowany przez wszechobecne parkingi dla samochodów, byłoby dobrze jednak wyjaśnić, dlaczego podczas konsultacji z mieszkańcami mówiono coś zupełnie innego, a zrobiono ….zupełnie coś odwrotnego? Ktoś jednak powinien zgłosić się do psychiatry: albo wszyscy mieszkańcy Krzeszowic, albo tylko niektórzy urzędnicy!

  • krzeszowianka

   09/05/2012 o 14:45

   to jest tak…mowiac prosto jak wies rzadzi miastem….nie swoim/moze zbyt brutalnie ?sie wyrazilam /…ale cos w tym jest.W Gminie brak ludzi z Krzeszowic….oczywiscie poza p.Burmistrzem- zawod nauczyciel WF

 122. he, he, he

  01/05/2012 o 22:14

  dzień wolny od pracy, samochodów na parkingach nie ma, ale i ludzie się nie zjawili 😀
  jedynie okolice melby nieco bardziej ludne i oczywiście złota okoliczna młódź w swych bolidach na zakazie wjazdu przy parkowej, i na to poszło 10 milionów?
  faktycznie psychiatra mile widziany – może nowy etat panie Czesławie?

  • wiewióra

   02/05/2012 o 18:07

   Pod stosownymi artykułami na tym forum dyskutowaliśmy na temat parkingów w rynku. Niestety wielu z forumowiczów było” za”. Bo biura i kłopot dla petentów, bo przedszkole lub szkoła i trzeba dowieźć dzieci… . Widać władze w tym wypadku wsłuchały się w głos ludu. Teraz centrum Krzeszowic to po prostu jeden koszmarny parking. Nie ma po co wchodzić do centrum. Chyba, że chcemy być ciężsi od ołowiu. W tym układzie nie ma co marzyć o klimacie małego zaczarowanego miasteczka z ogródkami kawiarenek, sympatycznym deptakiem, ciszą i spokojem. Mamy to za czym wielu krzeszowiczan się opowiadało – niestety…

   • he, he, he

    02/05/2012 o 18:52

    teraz wielu opowiedziało się za gladiatorem i wreszcie będzie po co przyjść do rynku (poza zakupami oczywiście) 😀

 123. obserwator z boku

  02/05/2012 o 10:01

  Jeszcze słów kilka na temat Dębnika w kontekście pseudodebaty po krzeszowicku.
  Dziwnie i niepoważnie brzmią takie stwierdzenia gazetowe jak to w Dzienniku Polskim /http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/region-podkrakowski/1220028-jak-zyc-w-pyle.html / . Wynika z nich, że mieszkańcy Dębnika, Czatkowic i Krzeszowic nie są przeciw uruchomieniu eksploatacji kamieniołomów w Dębniku, a jedynie domagają się zapewnienia bezpieczeństwa na drogach, budowy chodników, poboczy i ekranów akustycznych.
  Czy mieszkańcy naprawdę nie zdają sobie sprawy z tego, że „uruchomienie” eksploatacji kamienia na skalę zakładaną w raporcie odbywa się właściwie w trybie administracyjnym, a więc głównie „na papierze” i nikt nie będzie sobie teraz zawracał głowy takimi sprawami, jak bezpieczeństwo ludzi na drogach, a już zwłaszcza najmniej obchodzi to urzędników gminnych. Można zakładać bez większego ryzyka, że burmistrz Krzeszowic wkrótce wyda decyzję administracyjną przychylną właścicielowi złoża w Dębniku i od tej chwili żądania mieszkańców pozostaną jedynie w sferze pobożnych życzeń i obietnic bez pokrycia w dokumentach. Taki scenariusz jest łatwy do przewidzenia.
  Dużo ważniejsze jest jednak pytanie, jaki jest faktyczny powód takiego zdumiewającego parcia urzędników do załatwienia tej sprawy z korzyścią dla właściciela, mając świadomość uciążliwości inwestycji? Skąd taki niespotykany dotąd w gminie Krzeszowice pośpiech i troskliwość, ażeby prywatnemu inwestorowi umożliwić wydobycie i przerób kamienia na tak dużą skalę (dwa kamieniolomy równocześnie w jednej miejscowości) pomimo znacznej uciążliwości tej inwestycji dla mieszkańców i zagrożeń dla otaczającego środowiska przyrodniczego? Dlaczego zignorowano liczne protesty i uzasadnione obawy ludzi?
  Pytania o tyle uzasadnione, albowiem w innych bardzo podobnych przypadkach zarówno urzędnicy gminni jak i radni poprzednich kadencji wyraźnie „stanęli murem” za mieszkańcami, skutecznie zniechęcając inwestorów i uniemożliwiając właścicielom uruchomienie zaplanowanych inwestycji na własnym terenie. Czy to nie jest dziwne? Czyżby w przypadku Dębnika było jeszcze jakieś drugie dno?

  • Puste, zarośnięte trawą boiska,

   02/05/2012 o 10:49

   Co to jest „stwierdzenie gazetowe”? Czy gazeta coś stwierdza?
   Co dziwnego i niepoważnego jest w tym, że mieszkańcy nie sprzeciwiają się uruchomieniu eksploatacji a domagają się inwestycji zmniejszających uciążliwość wzmożonego transportu kołowego?
   Jeżeli to co opisał dziennikarz w podlinkowanym przez Ciebie artykule jest prawdą, czyli „stwierdzenie gazetowe” jest prawdziwe – czy to nie jest dziwne? Czyżby w przypadku Dębnika było jeszcze jakieś trzecie dno?

 124. obserwator z boku

  02/05/2012 o 22:33

  Pytasz, co to jest stwierdzenie gazetowe? To umowna lub zamienna forma np. w miejsce stwierdzenia dziennikarskiego. Czy takie wyjaśnienie Cię zadowala? Mam nadzieję….
  Nie wiem do czego zmierzasz, ale nadal uważam za dosyć dziwne to, że mieszkańcy uważający się za zagrożonych ufają w swojej naiwności, że wystarczy zgłosić burmistrzowi swoje obawy i nawet uzasadnione roszczenia w zakresie bezpieczeństwa na drogach – i już po kłopocie. Poza tym jest pewna sprzeczność pomiędzy samym wydobyciem surowca kamiennego na tak dużą skalę, a zapewnieniem spokoju i bezpieczeństwa ludzi zamieszkujących w pobliżu kamieniołomów, ale także wzdłuż uciążliwej trasy przejazdu ciężarówek z kamieniem. Ludzie znający się na rzeczy dobrze wiedzą, że kompromis w tym przypadku będzie raczej nieskuteczny.
  Ja przynajmniej nie mam wątpliwości co do tego,że jeśli się nie uda mieszkańcom z zagrożonych rejonów już teraz zastopować całej inwestycji i dopiero wtedy wymusić na gminie niezbędne inwestycje towarzyszące, ich protest zostanie zignorowany i w niedługim czasie „wrzucony do dolnej szuflady”. Wówczas mogą sobie pisać protesty nawet do przysłowiowej gazowni w Toruniu.
  Pytasz o trzecie dno w przypadku Dębnika? Niem mam o tym pojęcia. Podejrzewam natomiast istnienie drugiego dna i tego się na razie trzymam.

 125. a gdzie

  03/05/2012 o 10:13

  te nasze Krzeszowice przecież na banerach były takie piękne?

  http://turystyka.wp.pl/gid,11237650,title,najpiekniejsze-miasteczka-w-polsce,galeria_zdjecie.html

  • mieszkaniec

   05/05/2012 o 13:19

   Krzeszowice ! – Tu nawet motocykliści płacą za parkowanie 🙂

 126. Renia

  05/05/2012 o 15:36

  wyglada na to ze władze krzeszowic chca przejsc do historii jako te ktore zbudowały lotnisko w rynku -pas startpwy jest oswietlenie liniowe jest no i teraz lotnisko bedzie miało patrona gladiatora – oj popaprancy

  • a Ty

   05/05/2012 o 16:37

   kontrolerem ruchu jesteś, że tak się znasz na infrastrukturze ?

  • niestety

   05/05/2012 o 19:22

   tej „wariacji na temat” dopełniają posadzone wzdłuż ulicy Krakowskiej KRZOKI. Kto wymyślił takie wysokie krzaczyska?

  • historia brzydoty

   07/05/2012 o 17:15

   Gladiator itd. to pikuś przy tym jak potrafią władający kamienicami w Krzeszowicach pozwolić na spiep…nie swoich dóbr. Można by postawić pomnik pawianiego tyłka, a i tak będzie ładniejszy od „wystroju” kamienicy ze szkołą angielskiego – obok Melby, freskami nieznanego autora na sklepie spożywczym vis a vis dawnego postoju taxi, fasady sklepu żelaznego na samym rynku, barw domu towarowego itd. itd. Krzeszowickie disco-polo. I tu żadna rewitalizacja, nawet najlepsza na świecie, nie pomoże.
   Nikt się w gminie nie zajmuje estetyką miasta? Pytam, bo nie wiem.
   Może wystarczyłoby z jednym i drugim porozmawiać, może on nie widzi?
   Ludzie, Wy od tej szkoły angielskiego, popatrzcie na ten Wasz budynek, coście z niego zrobili… Myślicie, że Wam przybędzie klientów od tego? A ja Wam mówię, że ubywa i to już. Ze wstydu ludzie do Was nie puszczają dzieci.

   • sorrryyyy

    07/05/2012 o 18:25

    o ile się nie mylę, kamieniczki obok melby to również wizja pani Marii Ch.- K … podobnie jak rewitalizacja i gladiator. witamy w filipowicach 😛

 127. y

  05/05/2012 o 20:10

  Pewnie nie było nic innego co od razu byłoby zielone na oficjalne otwarcie Czysta ohyda i bezguście

 128. Ave

  06/05/2012 o 11:31

  A fe cesio !!

  ludzie nie psujcie nam na tym forum tych pięknych dni wolnych cesiem i jego debilizmami.

  Pozdro jadę na basen do Chrzanowa.

  • uwarzaj

   07/05/2012 o 09:04

   bo tam Cesiu czesto mocy dupe

 129. babajaga

  07/05/2012 o 22:46

  Sorrryyyy, nie mylisz się wcale, to wszystko są nieprzemyślane dokonania tej pani , niestety z wielką szkodą dla Krzeszowic. Pomimo, a może właśnie dlatego, że tyle ambicji zamiast wiedzy w to wkłada, chyba inaczej już nie potrafi. Nie daj Boże, gdyby miała się zajmować jeszcze estetyką elewacji, reklam, szyldów etc. etc. to za parę lat nie poznalibyśmy tego miasta! Robienie czegoś z polotem w oparciu o przemyślaną wizję, a równocześnie spełnianie się przez całe życie w roli zawodowego urzędnika, to dwie zupełnie różne rzeczy absolutnie ze sobą nie do pogodzenia. Być może ta pani jeszcze o tym nie wie….

  • stokrotka

   09/05/2012 o 15:16

   Ta Pani miala w szkole sredniej swietnego profesora sw.pamieci Tadeusza Bobka/-gdyby on dzisiaj zobaczyl Krzeszowice….ech,dobrze,ze juz tego nie widzi/ coz,nie wyniosla wiele z jego nauki…a szkoda.Potem skonczyla architekture.Ale tak najlepiej to chyba matematyka jej szla…..Co chce powiedziec: zwykly brak fachowcow…..aby tworzyc piekno ponadczasowe,przestrzen w ktorej bedziemy czuc sie wspaniale…..cieszyc oko kazdego ranka!

 130. babajaga

  09/05/2012 o 16:44

  jak w każdej dziedzinie, bywają talenty i beztalencia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę