Gospodarka

Radni nie poparli propozycji burmistrza

W czwartek Rada Miejska uchwaliła stawki podatku śmieciowego, który będzie najprawdopodobniej obowiązywał mieszkańców gminy od 1 lipca 2013 roku. Tym razem krzeszowiccy radni nie poparli propozycji burmistrza i uchwalili niższy podatek od tego, który sugerował Czesław Bartl.

Mimo, że część radnych, postulował zdjęcie z porządku obrad uchwał dotyczących nowego podatku, większość postanowiła nie zwlekać z ich przyjęciem.

8 złotych od osoby za odpady posegregowane i 13 złotych od osoby za odpady nieposegregowane – taka opłata śmieciowa już od lipca przyszłego roku będzie prawdopodobnie obowiązywała w Gminie Krzeszowice. Prawdopodobnie, ponieważ przy przetargu może się okazać, że uchwalone przez radnych stawki są zbyt niskie.

Na czwartkowej sesji radni ustalili również jak będzie wyglądał wzór deklaracji składanej przez mieszkańców. Wbrew opinii niektórych radnych, na druku nie znajdą się nazwiska wszystkich domowników wraz z nich numerami PESEL. Każda zmiana będzie pociągała za sobą obowiązek wypełnienie nowego druku i dostarczenia go do urzędu.

Radni wybrali kwartalny sposób rozliczenia, co oznacza, że opłaty będziemy dokonywać do dwudziestego dnia trzeciego miesiąca rozliczeniowego.

Uchwalona została też częstotliwość odbioru odpadów. W przypadku odpadów  zbieranych selektywnie w systemie „u źródła” odbiór będzie następował z częstotliwością jeden raz na  dwa miesiące – z budynków jednorodzinnych, dwa razy na miesiąc – z budynków wielorodzinnych i  jeden raz na  dwa miesiące z nieruchomości niezamieszkałych. W zależności od okresu grzewczego częściej – raz na miesiąc (połowa października do połowy kwietnia), lub rzadziej – raz na 3 miesiące (połowa kwietnia do połowy października), będzie odbierany popiół.

Raz do roku do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) mieszkaniec gminy będzie mógł oddać bezpłatnie 500 kg, selektywnie zebranych odpadów budowlanych i rozbiórkowych, powstających w wyniku prac remontowo-budowlanych, prowadzonych samodzielnie, z terenu nieruchomości zamieszkałej.

Mieszkaniec będzie musiał dostarczyć odpady do miejsca, które umożliwia ich odbiór. W niektórych przypadkach, gdzie samochód nie będzie w stanie dojechać, będzie to niestety droga główna. Po wejściu uchwały śmieciowej gmina zajmie się też utrzymaniem czystości na przystankach.

125 komentarzy

125 Komentarzy

 1. loki

  29/12/2012 o 00:07

  jak będzie wyglądało zgłoszenie czy oświadczenie ile osób zamieszkuje daną posesję bo meldunek to sprawa przedawniona poza tym że za chwilę zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy to są mieszkańcy zameldowani pod danym adresem a od wielu lat nie mieszkają. kolejna sprawa to oświadczenie że mieszkają na przykład dwie osoby (może być też że zameldowane) a w rzeczywistości mieszka ich pięć czy więcej i co wówczas? miało być porównywanie z zużyciem wody czy coś w tym stylu.

  • Dębnik

   31/12/2012 o 07:48

   Niestety włodarze naszej pięknej ojczyzny po raz kolejny przesunęli zniesienie obowiązku meldunkowego. Od nowego roku miało go już nie być, ale będzie – przez najbliższe dwa lata bodajże.

 2. niesia

  29/12/2012 o 10:36

  ceny znamy, a czy opracowane zostały jakieś kryteria? Jaką ilość trzeba segregować aby można było zadeklarować niższą stawkę? Jaka ma być jakość śmieci segregowanych?
  Jeżeli nie będzie kryteriów ani co ważne kontroli (wspomniane kiedyś kody paskowe) wszyscy zadeklarują segregację, a potem hulaj dusza

 3. mysz

  29/12/2012 o 11:13

  Ja się tylko zastanawiam co z dziećmi. Jako, że są to osoby zameldowane, także trzeba będzie odprowadzać za nie opłaty. I taka rodzina powiedzmy 2+4 będzie płacić (przy segregacji) min.: 144zł na kwartał? Czyli prawie 3 razy więcej niż do tej pory? Przepraszam bardzo, ale zżerają mnie inne opłaty, a ta na pewno nie będzie priorytetowa! Jeszcze podnieście podatki gruntowo-nieruchomościowe, bo gmina biednieje to już kompletnie mnie k..wica weźmie! :/

  • podobno,

   29/12/2012 o 11:36

   płacić będziemy za osoby zamieszkałe. meldunek nie ma tu nic do rzeczy. a dzieci? one dopiero śmiecą 😉 a tak na poważnie – mam wrażenie, że koszty powinny zostać policzone dopiero po wyłonieniu wykonawcy, czyli firmy ktłora nasze śmieci wywiezie. bierzemy najtańszego i ludzie płacą mniej. teraz mam wrażenie, że ktoś na naszych śmieciach chce zrobić interes.

   • mysz

    29/12/2012 o 11:57

    wróć….osoby zamieszkałe 😉 co nie zmienia faktu, że polityka prorodzinna w tym kraju jest gorzej niż denna, ale dość marudzenia, fakty są takie, że będzie drożej, o wiele drożej na jedno standardowe gospodarstwo domowe. Jeszcze bym się nie strzępiła gdybym była pewna, że idąc z rzeczonymi dziećmi na spacer do lasu nie spotkamy hałdy zalegających odpadów, ale czy ktoś da mi tą pewność? Powątpiewam…

    • Dębnik

     31/12/2012 o 07:51

     Z tego co wiem „ustawa śmieciowa” nie zezwala na różnicowanie opłat ze względu na wiek. Zgodnie z jej brzmieniem wszyscy mają płacić tak samo. Ale wiem również, że niektóre gminy zamierzają różnicować. Trzeba więc posłać naszych urzędników tam – niech się wywiedzą u źródła…

     • mysz

      31/12/2012 o 08:19

      z tego co wiem to samorządy ustalają szczegółowy plan zbiórki, wywozu i płatności, niech się zwiedzą, podejrzewam że po paru miesiącach praktyki w tym względzie i tak będą zmiany i kopiowanie ustaleń od gminy, która poradziła sobie z tym najlepiej….pożyjemy – zobaczymy.

  • loki

   29/12/2012 o 16:52

   nie sądzę aby komuś chciało się wywozić śmieci do lasu jeśli będzie musiał zapłacić podatek śmieciowy i każda ilość będzie odebrana w tej cenie, więc z lenistwa nie będą wywozić.
   co do dzieci to uważacie że dzieci nie produkują śmieci? na jakiej podstawie miało by się robić jakieś ulgi dla dzieci?
   co do oświadczeń na temat osób zamieszkałych powinno się to uwierzytelniać np ilością zużytej wody (np 2 metry sześcienne na osobę) taki przelicznik przyjmuje wiele gmin a to z powodu że polak potrafi i będzie chciał w oświadczeniu podać jak najmniejszą ilość osób zamieszkałych a wówczas inni muszą więcej płacić

   • podobno,

    29/12/2012 o 17:05

    liczy się na uczynnych sąsiadów, którzy uprzejmie doinformują urząd 😀

   • mysz

    29/12/2012 o 17:47

    hehehh….loki nie rozśmieszaj mnie, i Ty wierzysz że nie będą wywozić? z lenistwa to boje się, że nic się nie zmieni i śmieci jak się komuś posegregować nie będzie chciało, to żeby koszty podatku zmniejszyć i tak wywiezie, zwłaszcza że segregowane jak już ktoś pisał trzeba będzie dość długo na własnej posesji przechowywać. (a po co ma zalegać?)
    tutaj chodzi o mentalność ludzką i kwestie przyzwyczajenia, edukacji
    i niestety myślę że jeszcze wiele lat się tego uczyć będą!
    a co do dzieci to ja już wiem ile śmieci produkują, ale wyobraź sobie taką sytuacje, że te wspomniane 2+4 mają dochody tylko z tyt. pracy tatusia, a mamusia dajmy na to dostaje na waciki od GOPS to, że niby z czego mają tacy płacić?

    • loki

     30/12/2012 o 21:07

     nad takimi sprawami właśnie jeszcze się dyskutuje a co do wywozu do lasu to wyobraź sobie że komuś nie chce się segregować więc płaci wyższą stawkę ale nie ma zależności ile tych śmieci odda. Tak więc 13 złotych od osoby i oddaje ile dusza zapragnie więc po co wywozić do lasu jak nie będzie różnicy cenowej czy odda jeden kubeł czy 10

     • mysz

      31/12/2012 o 08:01

      życzyłabym sobie żeby tak było, w końcu nowa ustawa śmieciowa ma poniekąd do tego doprowadzić. Niestety w życiu nie masz tylko białego i czarnego koloru, a każda wprowadzona nowość ma swoich zwolenników i przeciwników. A żeby takiemu przeciętnemu Kowalskiemu zależało na ochronie środowiska musi mieć zapewniony dobrobyt ekonomiczny i zaspokojone podstawowe potrzeby – przynajmniej tak uczyły mnie profesorki na studiach – co niestety nie jest do końca ogarnięte przez władze rządzące. Dlatego właśnie jestem sceptyczna w ocenie zmian 1 lipca.

     • Dębnik

      31/12/2012 o 08:45

      Loki zakładasz racjonalność ludzkich zachowań. Niestety ludzie częściej są nieracjonalni. Co do palenia śmieci – odbyłem sporo rozmów po wsiach i w większości przypadków wyszło, że śmieci są palone głównie dla ich wartości kalorycznej, a nie z powodu, aby mniej w kuble było, „no bo przecież reszta i tak w wąwóz idzie”.

     • loki

      31/12/2012 o 14:38

      dla tego też ma być kupione urządzenie badające osady kominowe co wykryje czym pali się w piecu, kary za palenie śmieci są baaardzo wysokie. Zostało tylko mienić mentalność SM która stara się nie wchodzić w drogę nikomu aby spokojnie co miesiąc brać wypłatę z gminy i doczekać emerytury

 4. miga

  29/12/2012 o 12:38

  A co do tego najtańszego oferanta do wywozu naszych śmieci, to coś mi się obiło o uszy, że będzie to nasz krzeszowicki zakład komunalny, więc nie będzie najtańszy , no i chyba zbyt mało mobilny. Bo dotychczasowy odbiór odpadków segregowanych raz na 3 miesiące zakrawa na kpinę z tych, którzy ową segregacją się parają, bo jest to bardzo uciążliwe ze względu na duże ilości odpadków, które trzeba przechowywać tak długi okres.

  • loki

   29/12/2012 o 16:58

   zobaczymy bo ustawa o podatku śmieciowym mówi że odbiorca musi być wybrany w drodze przetargu, jeśli tak będzie że komunalka wygra to będzie przekręt (nie pierwszy zresztą w tym miasteczku)

 5. szkolne

  29/12/2012 o 14:28

  A nie bostar w jakiejś tam postaci? Jak myślicie?

  • podobno,

   29/12/2012 o 16:21

   ciekawy wątek… ale pamiętajcie. nadmiar grozi niestrawnością, a niektórzy jedzą bez umiaru 😉

  • eee

   31/12/2012 o 09:36

   Bozek przejmuje teraz atrakcyjne tereny w centrum miasta wiec moze o smieciach nie mysli ma zamiar budowac hipermarket na gminnych terenach 300 metrow od rynku

   • no nie...

    31/12/2012 o 19:08

    hipermarket na boisku? czy może na placu zabaw? panu burmistrzowi gratulujemy urbanistów 😀

   • hi,hi...

    31/12/2012 o 20:07

    wungiel nie idzie? 😛

 6. Ola Ola

  29/12/2012 o 15:30

  Do MIGA ,o ile mi wiadomo to śmieci segregowane jeszcze potem po zbiórce dosegregowują, bo połowa w workach to popiół lub śmieci komunalne , inne firmy to niby segregowane śmieci od razu wrzucają z komunalnymi do tej samej śmieciarki nie bawią się w dosegregowanie.

 7. E

  29/12/2012 o 18:12

  Jestem tego samego zdania co Mysz. Wywozić lub palić będą nadal. Siła przyzwyczajenia, specyficzna mentalność. Lata upłyną zanim nasze społeczeństwo nabędzie pewnych nawyków. Lata…

 8. podobno,

  29/12/2012 o 18:47

  niektórzy palą ze zwyczajnej biedy. ładują do pieca śmieci, stare politurowane meble, lakierowane okna, plastiki… a ponieważ opał raczej nie stanieje, śmieci dalej będą spalane. Tym bardziej, że nie za ilość oddanych będziemy płacić.

 9. E

  29/12/2012 o 19:09

  Nie wątpię, że niektórzy palą z biedy. Jednak oni stanowią w „grupie palaczy” zdecydowaną mniejszość.

 10. Maciej

  29/12/2012 o 21:29

  Zainteresował mnie ten wątek. Chyba się mylicie burmistrz zapowiedział kontrole w naszej gminie jakiś miesiąc temu więc niebawem poznamy wyniki pracy straży gminnej i biada temu kto nie ma umowy na śmieci, rachunków albo zużył przez ostatni rok 100 m wody a ścieków wywiózł od picu 10 m. Mam nadzieje że tacy ludzie to rodzynki, ale jeśli z kontroli wyjdzie inaczej to gmina ma rację że jest to duży problem. I myślę że takimi akcjami straży miejskiej ciągłymi oczywiście wygramy z brudasami. Dobrze że gmina wprowadziła taką kontrolę.

  • HA, HA, HA!!!!

   29/12/2012 o 21:56

   taka „kontrola” trwa ponoć od poprzedniej kadencji 😀 a efekty jak widać są … no wie ktoś jakie? no takie, że należałoby pewno ukarać większość wiejskiego elektoratu. znajdzie się odważny ? 😛

 11. Nu

  30/12/2012 o 08:23

  Nie wierzę w żadne kontrole. Jest to – w tej okolicy – działanie raczej pozorne. Nie widzę żadnych efektów. Może się to zmieni, ale wątpię.
  Miały być kontrolowane kwity za wywóz nieczystości. I co? Ścieki dalej płyną na „nieużytki” 😉

 12. Maciej

  30/12/2012 o 09:42

  Zwróć uwagę, czy w swoim gospodarstwie domowym nie przyczyniasz się do emisji dioksyn, spalając w domu śmieci i/lub wykorzystując przestarzałe kotły i piece. Jeśli nasz sąsiad zatruwa powietrze, którym oddychamy, porozmawiaj z nim i poproś go aby tego nie robił. Jeśli to nie pomoże, zawiadommy o postępowaniu sąsiada straż miejską lub policję. Poinformujmy wydział ochrony środowiska w urzędzie lub wojewódzki inspektorat ochrony środowiska w swoim regionie. Od 3 grudnia br, strażnicy Straży Miejskiej Gminy Krzeszowice rozpoczną akcję wyrywkowych kontroli domowych palenisk. Inspekcje będą trwały przez cały okres grzewczy, a za palenie odpadów w piecach można dostać karę grzywny nawet do 5 tysięcy złotych.
  PAMIĘTAJ – DIOKSYNY UWALNIANE PRZY SPALANIU PLASTIKU TO ŚMIERTELNE ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA!

  To jest ze strony urzędu więc nie mówcie, że nie ma kontroli. Po nowym roku zadzwonię na straż miejską i poproszę o przedstawienie wyników kontroli na sesji rady miejskiej ze spalanych śmieci oraz wylewanych ścieków. Więc do nowego roku kończę temat i zobaczymy kto miał rację.

  • mysz

   30/12/2012 o 10:09

   powiało grozą 😛

 13. Piotrcyk

  30/12/2012 o 10:14

  Teraz jeśli sie nie mylę za segreowane śmieci sie nie płaciło, a teraz 8 zł na miesiac? A co jeśli mam śmieci i posegregowane i nieposegregowane? Jaka stawka mnie obowiązuje?

  • loki

   30/12/2012 o 21:22

   teraz nie płaci się za posegregowane ale za tą resztę niesegregowanych płacisz w zależności ile oddasz. Natomiast po wprowadzeniu podatku śmieciowego będziesz płacił 8 złotych jeśli będziesz segregował (zawsze są też śmieci których nie można posegregować a jeśli nie będziesz segregował to 13 też niezależnie ile oddasz

   • Piotrcyk

    08/01/2013 o 21:42

    Czyli wychodzi na to, ze zawsze bede placic za smieci nieposegregowane, nawet jesli segreguje te, ktore sie da ;/

    • loki

     12/01/2013 o 20:52

     nigdy nie posegregujesz 100% śmieci ale jeśli segregujesz i oddajesz plastiki, szkło puszki papier to te ktore oddajesz jako nieposegregowane będzie nie dużo i to będzie też w tej cenie 8 zł

 14. Szkolne

  30/12/2012 o 12:38

  Czyli w przyszłym roku i tak będzie wyższa opłata za śmieci. Przetarg wygra firma za wyższą kwotę radni będą bezradni. teraz niby pokazali pazur, a czy cena nie była wcześniej i tak ustalona. niektórzy radni już cztery miesiące temu mówili, że śmieci będą po 10. Skąd wiedzieli , jasnowidze?

 15. spacerowicz

  30/12/2012 o 16:26

  czytam wasze forum. Właśnie jestem po spacerku z kijami. Idąc do wsi Dębnik gdzie są piękne widoki -dziś był wspaniały zachód słońca. Przechodziliśmy obok remizy i sklepu we wsi Czatkowice. Zaraz na przeciwko sklepu stoi dom a z za ogrodzenia do środka jezdni płynie szambo. Myślę, że nie jeden samochód się na nim już poślizgnął. Pewnie policji i straży też. Tak więc straż miejska oraz ochrona środowiska nie widzi tego to albo są niewidomi albo te wasze kontrole Macieju to fikcja. Na nogach niebezpiecznie po tym szambie chodzić. Ciekawe czy tak płynie zawsze czy tylko dziś.

  • loki

   31/12/2012 o 14:45

   przyjdzie pani A z wydziału ochrony środowiska i powie że to tylko woda z drenażu a poza tym gmina nie ma pieniędzy na przeprowadzenie analizy wyciekającego płynu i wszystko będzie OK jak to w Krzeszowicach

 16. Nu

  30/12/2012 o 17:23

  @Spacerowicz

  Cóż, rzeczywistość. Znam z własnych obserwacji 🙂 Może budowa kanalizacji (i obowiązkowe podłączenie się do niej – za ścieki trzeba też niestety płacić) przystopuje ten proceder…

 17. ale jaja

  30/12/2012 o 18:40

  ogladal ktos fotoreportaz barbórka po Miekinsku? Niezly kabaret. Tylko kilku górników na imprezie a reszta gosci to ludzie co lubia pojesc i popic za darmo. Jak im nie wstyd tak sie przyklejac

  • to pewno

   30/12/2012 o 18:42

   sponsorzy 😉 rejent i spółka 😀

  • Papa

   30/12/2012 o 20:13

   A gdzie można zobaczyć ten fotoreportaż ?

 18. do ale jaja

  30/12/2012 o 19:29

  Przecież to zwykła biba alkoholowa drą ryje i tyle brawo dla fotografa chyba za kołnierz wylewał.

 19. mm

  30/12/2012 o 22:50

  Co robi na Barbórce w Miękini p. Baranowski?

  • jak to co?

   30/12/2012 o 23:32

   bawi się 😛 w końcu jest górnikiem z balneologii i sekretarzem partii w jednym. wystarczy?

   • XXL

    31/12/2012 o 09:24

    jest jeszcze członkiem nierządu, pardon – zarządu krzeszowickiej izby gospodarczej – piszę z małej litery, bo ten śmieszny twór na duże nie zasługuje

   • ???

    31/12/2012 o 17:06

    czy jest górnikiem czy nie banaologia zawsze byla górnicza a pan art. reprezntuje górniczy stan i wara od niego

 20. Dębnik

  31/12/2012 o 08:25

  Brawo dla radnych! Zamiast płacić cztery razy więcej niż dotychczas – zapłacę dwa razy więcej. Poszperajcie w necie – są piękne materiały z połowy roku 2011, jaka to będzie ogólna szczęśliwość po wprowadzeniu tej ustawy w życie, jak ceny nie wzrosną – mówił o tym m.in. poseł Arkit – jest jeszcze filmik w sieci. Proszę go teraz zapytać, co się zmieniło, że ceny jednak są wyższe.
  Samą ustawę i jej konstrukcję uważam za jedną z bardziej szkodliwych z obecnej kadencji. Psuje to, co budowaliśmy przez lata – ZACHĘCENIE ludzi do segregacji, niszczy konkurencję w tym segmencie rynku, zostawia przymus i monopole. No ale trzeba było stanąć pod sejmem, gdy panie i panowie posłowie tak zgodnie radzili.
  Co do samego regulaminu – są w nim lepsze kwiatki: przedsiębiorcy będą mieli również obowiązek płacić za śmieci – nawet jeśli ich nie wytwarzają. Każdy z nich będzie miał obowiązek zapłacić za minimum 60-litrowy kubełek raz w ciągu miesiąca, nawet przysłowiowa pani sprzedająca obwarzanki, czy programista. Panowie z Izby Gospodarczej, gdzie byliście w trakcie pisania regulaminu? Pewnie szykowali się na Barbórkę w Miękini.
  Co do możliwości płacenia mniej – wyjeżdżając na wakacje można za każdym razem deklarować, że zmniejsza się liczba zamieszkujących posesję. Zgodnie z ustawą obowiązek zarejestrowania jest do 14 dni po powrocie, więc jadąc z dziećmi można zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. A jak mocno dotknie nas wszystkich ten regulamin – zobaczymy dopiero jesienią – gdy kolejny raz trzeba będzie wysupłać i kilkaset złotych – w wypadku większej rodziny. Do siego roku!

  • gladiator

   31/12/2012 o 09:40

   co się tak przypieliście do tej izby przecież ona nie istnieje.

   • niesia

    31/12/2012 o 12:27

    zapewne odżyje przez wyborami – któryś z malowanych chłopców (nie pamiętam który, bo oni są tacy POdobni) wyraził się, że to 'świetny elektorat’

   • hej

    31/12/2012 o 21:33

    Jeszcze ta izba nie powstała a już upadła

    • jakżesz nie powstała :)

     01/01/2013 o 00:28

     W biznesie – jak w orkiestrach dętych – jest jakaś siła
     GMINA KRZESZOWICE. Jest tu około 3 tysiące podmiotów gospodarczych. Chcą się rozwijać, utrzymać pracowników i zarabiać. Dlatego przedsiębiorcy założyli swój samorząd gospodarczy.

     Zarząd Regionalnej Izby Gospodarczej Ziemi Krakowskiej obiecuje, że będzie pracował nad tym, aby go doceniano i szanowano FOT. BARBARA CIRYT

     – Niektórzy z tutejszych przedsiębiorców byli zrzeszeni w Jurajskiej Izbie Gospodarczej, teraz przechodzą do nowej. To konkurencja?

     Witold Mikołajski, szef firmy zajmującej się instalacjami sanitarnymi, członek zarządu RIG: – Byłem od kilku lat w izbie jurajskiej i nadal jestem. Tam szukałem klientów, kooperatorów. Wpisałem się do tamtejszej zabierzowskiej izby, bo w naszej gminie nie było takiej organizacji. Jednak sercem jestem krzeszowianinem i jeśli nadarza się okazja, to do krzeszowickiej izby też chcę należeć. Jestem przekonany, że poprzez nią będą poznawał nowe firmy, zacieśniał kontakty z zakładami na tym terenie i tu pozyskiwał nowych klientów.

     Paweł Chochół: – Izby nie są stworzone po to, żeby konkurować. Nie ma pewności czy w powiecie krakowskim nie znajdzie się miejsce na kolejne izby. One nie są powołane do tego żeby konkurować. Przedsiębiorcy z różnych izb nie muszą, nie powinny i nie chcą rywalizować. Wręcz przeciwnie myślę, że możemy wspólnie organizować jakieś przedsięwzięcia, konsultować się nawzajem. Nie wykluczam spotkania wszystkich izb w powiecie. Nie spodziewam się ściągnąć w jedno miejsce wszystkich zrzeszonych przedsiębiorców, ale zarządy czy ich przedstawicieli możemy zaprosić na rozmowy o współpracy.

     – Przygotowujecie Państwo logo izby. Jak będzie wyglądało?

     Kinga Grzybowska, właścicielka prywatnego przedszkola „Tygryski”, wiceprezes RIG: Przygotowuję logo, które bazuje na skrócie RIG. Chcę, żeby było przejrzyste, nowoczesne. Podobnie jak strona internetowa. Tworzę ją razem z firmą informatyczną, zrzeszoną w naszej izbie. Chcemy, żeby ta strona działała zgodne z zasadą trzech kliknięć. Wiadomo, że jeśli ktoś wejdzie na taką stronę i nie otrzyma oczekiwanej informacji, to zamyka. Dlatego zależy nam żeby była funkcjonalna, tak samo jak nasza izba.

     BARBARA CIRYT

     barbara.ciryt@dziennik.krakow.pl
     REGIONALNA IZBA GOSPODARCZA ZIEMI KRAKOWSKIEJ W KRZESZOWICACH

     Zarząd

     Prezes: Paweł Chochół

     Wiceprezesi: Andrzej Bożek, Kinga Grzybowska, Sławomir Kosiba, Artur Marek, Andrzej Osiniak.

     Członkowie: Tomasz Adamczyk, Kazimierz Biernacki, Roman Bochenek, Józef Godyń, Zbigniew Malik, Witold Mikołajski.

     Komisja Etyki

     Przewodniczący: Artur Baranowski

     Członkowie: Jan Damulewicz, Agnieszka Sobczyńska

     Komisja Rewizyjna

     Przewodniczący: Piotr Odrzywołek

     Członkowie: Krystyna Mirek, Rafał Żak.

     Składki

     Wpisowe: 100 zł

     Składka miesięczna: 10 zł

     • mikuś

      01/01/2013 o 16:58

      Bez komentarza. Jednym słowem porażka 🙂

     • Porażką,

      01/01/2013 o 18:01

      to jest to, że ci ludzie mieszają naszą gminą 🙁 są wszędzie.

 21. Katz

  31/12/2012 o 10:12

  W tych lepszych Gminach / Zabierzów ,Trzebinia/, to promują swoje firmy. U nas są Izby , organizacje przedsiębiorców /Pan Chochół/, proszę mi powiedzieć oprócz ” słowotoku” co oni robią dla Gminy?.

 22. Nu

  31/12/2012 o 12:07

  @Dębnik
  Może. Ale jak się mają do tego moi sąsiedzi, ktorzy „po sezonie grzewczym” palą śmieci w przydomowym ognisku i rozsiewają kłęby czarnego dymu po okolicy?

  • loki

   31/12/2012 o 14:52

   a gdzie masz telefon aby zadzwonić di SM lub policji to nie jest donos na sąsiada tylko obawa o swoje i rodziny życie

 23. do ???

  31/12/2012 o 17:48

  Chyba stan upojenia alkoholowego. Wam się w dupach przewraca górnicy ileś ty robił pod ziemią co? 13, 14 szkoda że 15-stki nie macie byłoby za co chlać. Za to płaciło społeczeństwo i płaci nadal. Deputacik , tam darmowy przejazd, dom wczasowy już dawno premier powinien z wami skończyć ! tego jego mościa jakoś nie nam czyli niczego dobrego tu nie zrobił, pewnie ,,ciężko pracował pod ziemia,, jak prawdziwy górnik dla których mam szacun.
  Balneologia stan górniczy bez kpin !!!

  • loki

   01/01/2013 o 22:39

   hihihi przecież wydobywają (wodę siarczaną Jako górnicy)

 24. Boguś

  31/12/2012 o 20:32

  Za chwilę Nowy Rok życzę wszystkim zdrowia potrzebne do walki z UM Krzeszowice, poczucia humoru patrząc na poczynania UM i bezradnych radnych, wszystkiego co najlepsze dla mieszkańców czyli nowego mądrego i uczciwego burmistrza oraz pracowitych i myślących radnych o nas a nie o swoich interesikach, nadziei na nowy rok w tym basenu !

  • drogi Bogusiu,

   31/12/2012 o 20:34

   oby Twe życzenia wypowiedziane zostały w dobrą godzinę 😀

 25. babajaga

  02/01/2013 o 01:08

  skoro była tam 'balneologia’, to dlaczego 'eden’, który także wydobywa wodę (jurajską), nie został zaproszony do Miękini jako stan górniczy? zwykłe przeoczenie, czy jeszcze może coś innego? a może oni nie piją 'równo’ gorzały, jak pozostała brać górnicza tam obecna lub może czegoś nie zasponsorowali?

  • Ryś

   02/01/2013 o 09:38

   Piją piją. Zwłaszcza ci co leją i chronią. Nie stronią także ci co naprawiają. Są jeszcze tacy co kręcą lody. Pełna paleta barw.

 26. Katz

  02/01/2013 o 09:09

  przedsiębiorstwa małe 20 do 50 pracowników,
  przedsiębiorstwa średnie od 50 do250 pracowników,
  mikroprzedsiębiorstwa do 20 pracowników,
  / czarna strefa w Polsce ok. 30%/.
  Proszę mi wyliczyć ile w Gminie jest małych i średnich przedsiębiorstw. Eden to zakład pracy chronionej, lub APIA była zakladem pracy chronionej to Państwo Polskie z PEFRONU utrzymuje takie zakłady.

  • baśka

   02/01/2013 o 17:28

   1. Mikroprzedsiebiorstwo to przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 10 pracowników.
   2. Strefa „szara” , czarna to raczej będzie w innym kraju
   3. Państwo Polskie z PFRONu nie utrzymuje niczego z wyjątkiem zamego PFRON. Dofinansuje jedynie niektóre zakłady, ale w coraz mniejszym zakresie.

   Poczytaj szanowny Katz trochę w tym zakresie, będziesz zdrowszy 🙂

 27. Katz

  02/01/2013 o 10:18

  Dobrze że ,niepełnosprawni mają takie zakłady pracy chronionej, życze aby w Gminie było około 150 małych i średnich firm, wtedy mieszkańcom żyło by się lepiej i budżet Gminy bylby większy. W UE szczególnie pomaga się małym i średnim przedsiębiorstwom.

 28. Katz

  02/01/2013 o 13:16

  Pan Burmistz, powinien zaprosić z terenu Gminy przedstawicieli ; małych,średnich i dużych przedsiębiorsw/ jeżeli duże gdzieś w Gminie jest/ a nie spotykać się z ludzmi ,którzy płacą CIT w Balicach,Krakowie i wszędzie poza Gminą Krzeszowice. Dziwne że , w Krzeszowicach zakładają Izby Gospodarcze. O co tu chodzi.?

 29. Katz

  02/01/2013 o 21:13

  Szanowna Baśko ; tak podałas mi ksiązkową definicje mikroprzedsiębiorstwa., lecz moja definicja jest prawidłowa .Tak jak w. Polsce co szkoła to inna definicja. PEFRON płacą przedsiębiorcy powyżej 19 pracownikow. Nie będę Ci podawał ,algorytmu obliczania, powiem tylko ,że odliczane są od tej płatności na fundusz osoby zatrudnione z grupą III,II .Nie jest to podatek, tylko platność obowiązkowa. Ja 2002r. skorzystałem z funduszu.Zatrudniłem osobę z II grupą inwalidztwa. PEFRON refundował mi dwa lata płace pracownika i maszynę na której pracował.W ten sposób inni którzy mieli ” lepsze dojścia” lub byli poprostu lepsi zbudowali rozlewnie wody , piekarnie, agencje ochrony itd. Co do dalszych wywodów o sferach… nie będę polemizował. Ważne ,że kupisz siatkę ogrodzeniową o .połowe taniej bez faktury. Nie tylko siatkę ale i usługi budowlane itp itd.Wydruk z kasy fiskalnej też czasami trudno otrzymać.

 30. Boguś

  02/01/2013 o 23:06

  O co wy się sprzeczacie. Izba działa czy nie ma efekty czy nie to jest podstawowe pytanie. Jesli nie ma efektów to jest po prostu znowu krzesełko dla prezia skarbnika sekretarki itd kto za to płaci wy!!!!!! I co im zrobicie? Bartl znowu wygra wybory i założy dla nie ukojonych w żalu czyli tych którzy sie gdzieś nie dostaną jako radni czy czort wie co pińć takich izb, izdebek itd..

 31. domy jednorodzinne

  03/01/2013 o 15:03

  zgadzam sie z kosztami ALE z wywozem raz na dwa miesiace z domow prywatnych NIE.W lecie wszyscy wiemy co jest w pojemnikach …po miesiacu !.Raz w miesiacu jest za malo latem , a raz na 2 miesiace to juz niedopuszczalne.Bedzie smrod i robactwo.

  • anecik

   13/01/2013 o 12:18

   zgadzam sie z toba
   a po zatym za takie pieniedze maja nam odbierac smieci raz w miesiacu to kpina
   rodzina 4 osobowa za miesiac segregacji zaplaci 32 zl -czyli wiecej niz do tej pory- i tylko raz zabiora im kubel na smieci – nasi rzadzacy z nas kpia. poprostu chca na nas zarobic- nasza polityka lezy w naszym miescie

   • loki

    13/01/2013 o 13:07

    zobaczycie że nasz wszechmogący teraz w gminie utworzy cały wydział z kilkunastoosobowym zatrudnieniem znajomków dla obsługi podatku śmieciowego a jak zwykle zapłacą mieszkańcy

 32. coś

  03/01/2013 o 19:32

  Co się będzie działo z opłatami za śmieci zobaczymy dopiero za kilka miesięcy po pierwszym przetargu, ale już teraz wyłania sie inny problem . Cena za ścieki. Czy ktoś wie ile maja zdrożeć. Bo to zamrożenie cen na trzy miesiące jest podejrzane.

 33. loki

  03/01/2013 o 20:55

  plastiki szkło i puszki raz na dwa miesiące – jeśli tak jak mówią założenia opakowania będą czyste to z czego będzie ten smród

 34. Ola Ola

  04/01/2013 o 06:14

  Czyste szkło butelki plastikowe oraz folia ,reszta to śmieci, możliiwe że , póżniej tetrapak; to taki standard europejski.

 35. Nu

  04/01/2013 o 06:48

  A czy pojemniki na plastik i papier umieszczone w kilku punktach gminy (tam można wrzucać segregowane odpady) znikną?

 36. Katz

  04/01/2013 o 08:06

  Nie wiem dlaczego u nas w marketach nie oddaje się butelek opakowaniowych za jakieś pieniądze a póżniej odlicza od rachunku przy kasie /lub pobiera za oddane butelki jakieś grosze/ , przecież tak jest na ” Zachodzie”.

  • Ben

   04/01/2013 o 10:32

   Katz,
   odpowiedź jest bardzo prosta: łańcuszek od skupu do powtórnego wykorzystania butelek (szklanych) po napojach jest przysłowiową kulą u nogi od producenta napojów po sprzedawcę. Łatwiej i taniej jest wlać ciecz do plastiku a następnie plastik po wypiciu napoju wyrzucić niż organizować skup butelek szklanych (dodatkowe obowiązki dla sprzedawcy + użeranie się z rozliczeniem kaucji względem skarbówki), transport zwrotny do producenta (ktoś musi za niego zapłacić), selekcja butelek i poddanie ich procesowi mycia i dezynfekcji przez producenta – wszystko to kosztuje. Dlatego dużo łatwiej jest przerzucić problem ze zużytymi jednorazowymi opakowaniami (w domyśle – PET) na gminy, a de facto na mieszkańców.

   Pamiętam czasy, kiedy nie znalazłeś wyrzuconej byle gdzie „dobrej” szklanej butelki po napoju. Jeśli ktoś nawet wyrzucił taką, to dzieciaki znajdując taki „skarb” doskonale wiedziały co z nim należy zrobić. Szybko odnosiły go do skupu zyskując fundusze na oranżadę czy lizaka.

   • Pigal

    04/01/2013 o 15:55

    W Krakowie wiele sklepów odkupuje butelki np. Kaufland, Alma.
    Może warto kupować tam gdzie można zwrócić szklaną butelkę?

  • loki

   04/01/2013 o 21:02

   butelki kaucjonowane odbierają za okazaniem paragonu potwierdzającym zakup w danym sklepie natomiast sądzę że większość pracowników sklepów nie wie że każdą butelkę kaucjonowaną muszą przyjąć nieodpłatnie,w razie odmowy mogą mieć problem

 37. miga

  04/01/2013 o 13:16

  Loki, tu nie chodzi o szkło czy plastik, który dotychczas był odbierany z budynków jednorodzinnych raz na 3 miesiące, a po 1 lipca co drugi miesiąc, ale właśnie o te odpadki niesegregowalne, które, tak zrozumiałam , też mają być odbierane co dwa miesiące. I chociaż od dawna większość odpadków kuchennych kompostuję, to i tak reszta gromadzona w pojemniku po miesiącu nie pachnie. I tutaj ja również widzę problem.

  • loki

   04/01/2013 o 21:07

   niesegregowane tak jak było co miesiąc odpady biologiczne (obierki z warzyw, skoszona trawa bodajże co 10 dni. nie pamiętam dokładnie co ile dni mają być odbierane popioły ale chyba w okresie zimowym co dwa tygodnie a w okresie letnim co 2 lub 3 miesiące.oraz co ważne z każdej posesji (własnym transportem) raz na rok można oddać 500 kg odpadów budowlanych (z remontu mieszkania czy domu)

 38. Dębnik

  04/01/2013 o 18:14

  Sam zapach to nie taki wielki problem. Gorzej, że odpadki gnilne – w świetle ostatnich ustaleń – mają być gromadzone w workach foliowych. To będzie raj dla szczurów i podobnych im zwierzątek…

 39. Szary

  05/01/2013 o 14:10

  Dlaczego wybrani przez nas radni nie prowadzili w sprawie opłat za śmieci żadnych konsultacji społecznych z mieszkańcami swoich okręgów wyborczych?
  Po raz kolejny wybrani przez nas przedstawiciele wykazali się ignorancją.
  Najwyższy czas ich rozliczyć i wymienić przy najbliższych wyborach.
  Burmistrzowi łatwo podnosić stawki ponieważ siedzi na państwowym garnuszku.
  Musimy się zmobilizować przy następnych wyborach..

 40. Wolanin

  05/01/2013 o 15:21

  Dlaczego nikt nie wspomina o konieczności wypowiedzenia umowy na wywóz śmieci z dotychczasowym kontrahentem, aby uniknąć podwójnej opłaty po 1 lipca?! Świadome zaniechanie? Większość ludzi w tym momencie myśli, że dotychczasowe umowy wygasną, gdy zaczną obowiązywać nowe ustalenia. Jednak aby nie płacić za śmieci podwójnie (podatek śmieciowy + stara opłata np. komunalce), należy wypowiedzieć starą umowę zgodnie z terminem wypowiedzenia (1lub 3 m-ce)

  • Bo,...

   05/01/2013 o 16:01

   można pozostać przy dotychczasowym kontrahencie i ja tak zrobię !

   • loki

    05/01/2013 o 17:22

    tak możesz zostać przy starej umowie ale podatek śmieciowy i tak zapłacisz bo to będzie podatek zbierany w trybie nakazowym tak samo jak i podatek od gruntów.

    • Luka w prawie

     05/01/2013 o 21:44

     Można pozostać przy starej umowie, wymeldowując całą rodzinę z gminy i nie zameldowując nigdzie :), i wówczas śmieci odprowadzać po staremu lub wypowiedzieć umowę i wywyozić śmieci w las 🙂

     • czytaj

      05/01/2013 o 23:24

      ze zrozumieniem. nie zameldowanie decyduje , a zamieszkanie 😛

     • loki

      06/01/2013 o 10:57

      nic ci to nie da bo musisz złożyć oświadczenie o ilości osób zamieszkałych, poza tym odzwierciedleniem będzie ilość zużytej wody.
      Powinieneś troszkę poczytać przepisów jakie i kiedy wchodzą w życie.
      obowiązek meldunkowy już zaczyna nie być obowiązkowy a w niedługim czasie w ogóle go nie będzie więc co by Ci dało wymeldowanie?

     • Po co kombinować...

      07/01/2013 o 05:57

      wystarczy udowodnić, że nie będziesz zaśmiecał terenu, a czynisz to pisząc oświadczenie, że z Twojej posesji śmieci odprowadza dotychczasowy kontrahent !

    • Nie...

     07/01/2013 o 05:54

     Napiszesz oświadczenie, że śmieci są odprowadzanie przez dotychczasowego kontrahenta co jest jednoznaczne z gwarancją iż nie zaśmiecam terenów- a o to w tej ustawce chodzi , większość tak powinna zrobić , bowiem to Gminie zależy aby zebrać od większości kasę , by ratować swój budżet. A my mówimy NIE !

 41. babajaga

  05/01/2013 o 15:41

  Szary, to trochę spóźnione refleksje! Tu nie tyle chodzi o wymianę jednych radnych na innych, lecz o poziom pewnej kategorii ludzi, którzy się zawsze pojawiają tam, gdzie istnieje rozdawanie intratnych „stołków” bez odpowiedzialności za podejmowane decyzje, a do tego przywileje, diety, dodatki, układy, układziki, etc. etc. Mobilizacja podczas kolejnych wyborów – jak widać – kompletnie nic nie daje, bo spoza tej kategorii ludzi praktycznie nikt nie ma żadnych szans.
  Tylko radykalna zmiana kryteriów, postawienie kandydatom wysokich wymagań, odebranie radnym wszelkich diet i przywilejów, a pozostawienie im jedynie satysfakcji z honorowo pełnionej misji społecznej (tak, jak to jest ustawione w innych cywilizowanych społeczeństwach Europy) spowoduje, że ludzie z tzw. towarzystwa wzajemnej adoracji więcej się tam już na dłużej nie zagnieżdżą. Jest nadzieja, że wówczas radni, pełniący swoją misję honorowo, nie będą ignorować swoich wyborców, będą się starali coś pozytywnego zrobić dla swojego środowiska, a już na pewno przestaną być marionetkami i klakierami burmistrza!
  Tak ja to widzę, Szary.

 42. Nu

  05/01/2013 o 18:44

  I podatek od „deszczu”, czyli ściekowy 😉

 43. Błont

  05/01/2013 o 21:03

  Babojago,
  zgadzam się z Twoim punktem widzenia dotyczącym radnych. Jednak w tej chwili jest to nie realne do osiagnięcia. Więc warto się zastanawiać co można zrobić w konkretnych warunkach. Obecnie wybory do rady gminy mają być przeprowadzone w okręgach jednomandatowych. W mojej ocenie jest to sytuacja nieco lepsza w stosunku do dotychczasowej, gdyż kandydaci nie nie muszą być tak mocno „obciążeni” przynależnością do komitetu wyborczego, co trochę zwieksza szansa na ich pełną niezależność. Chociaż trzeba pamiętać, że jak u kogoś liczą się głównie swoje interesiki to spsób wyboru nie tak dużo zmieni. Jednym z niebezpieczeństw tego sposobu wyłaniania naszych przdstawicieli jest mozliwość zbytniego zwiazania się ich z okregiem wyborczym, co moze skutkować chęcią przypodobania się za wszelką cenę swoim wyborcom, kosztem dobra wspólnego.
  Kończąc. Uwazam, że obecnie burmistrz ma praktycznie władzę absolutną i bardzo często wykorzystuje ją na niekorzyść naszej Gminy Jednak do końca nie jest tak zupelnie tragicznie, gdyz w naszej radzie nie wszyscy byli, czy są (chociaż ich nigdy nie brakowało) konformistami zaiteresowanymi jedynie własnymi sprawami. W przyszlości ważne jest by zwiekszyć w Radzie ilość osób niezaleznych, nie bojących się przedstawiać swoje argumenty o otwartych umysłach.
  Aczkolwiek nie zapominajmy, że obecnie kluczową osobą w samorządzie gminnym jest burmistrz!

 44. E

  06/01/2013 o 07:40

  @Luka W Prawie
  Meldunek nie znika. Od nowego roku zniknie obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy nie przekraczający trzech miesięcy.

 45. Wolanin

  06/01/2013 o 15:32

  Ponieważ ustawa mówi, że każda gmina musi rozpocząć kampanię informacyjną na temat nas wszystkich bulwersujący najpóźniej do 1 stycznia 2013, zastanawiam się, jak zorganizuje to nasz Ukochany Przywódca…, zwłaszcza, że już 6 stycznia, a tu ani widu, ani słychu z formalnego punktu widzenia.

  • Nasz

   06/01/2013 o 20:11

   przywódca jak zwykle się pospieszył. Najpierw ustalił stawki za śmieci w górnej granicy kosztu, „olał”konsultacje społeczne, ale za to już pierwszy z gmin jest przygotowany do przetargu.
   To się nazywa prężne działanie!
   Firma wywożąca śmieci powinna zaproponować kwotę za jaką ta czynność będzie dla niej opłacalna a nie odwrotnie. Urząd powinien obliczyć wyjściową kwotę za wywóz śmieci na podstawie danych z firm wykonujących obecnie tę usługę i dopiero wtedy ustosunkować się w przetargu do propozycji i wybrać korzystną opcję.
   Tak samo burmistrz postąpił z gladiatorem, sam zadecydował o jego istnieniu na rynku, a gdy natrafił na opór co mądrzejszych radnych, zminimalizował koszty i postawił jakąś miernotę.

   • loki

    07/01/2013 o 09:12

    po co debata jeśli już podczas głośnych debat na temat gladiatora wiele było opinii a na zakończenie jedna z pań (żołnierzy przywódcy) powiedziała – debata debatą a burmistrz i tak zrobi to co będzie uważał za stosowne.
    co do śnieci to skąd wiecie że burmistrz już tych tych wszystkich danych nie ma w szufladzie ? jeśli by przetargu nie wygrało Krzeszowicka komunalka to musiano by ją rozwiązać więc pewnie” mają plana”

 46. Markus

  07/01/2013 o 12:55

  Kampania informacyjną już była, na wszystkich zebraniach wiejskich i osiedlowych uczestniczył burmistrz i jego zastępca. Przedstawiali nową ustawę. Były również ankiety w których można było się wypowiedzieć i wyrazić swoją opinię na temat nowej ustawy sieciowej.

  • A

   07/01/2013 o 13:28

   ile złożono anonimowych ankiet na 30 tysięczną gminę? Kilkanaście sztuk było podstawą do akceptacji tak wysokich podwyżek? W zebraniach wiejskich czy osiedlowych ile mieszkańców uczestniczyło, na podstawie protokołu – po kilkanaście?
   Kampania zrobiona i przegłosowana po najmniejszej linii oporu jakby dla świętego spokoju.

   • Dębnik

    08/01/2013 o 08:50

    I tu się mylisz, kolego/koleżanko
    Rozpoznanie w temacie śmieci zlecono pewnej firmie, firma wyliczyła ile produkujemy śmieci, ile ucieka nam z systemu, po czym… kalkulację ilości odpadów oparto o średnią krajową. A można by tak od razu i – jeśli dobrze pamiętam – w kasie gminy zostało by 60 tys. zł.

 47. babajaga

  07/01/2013 o 13:37

  jak zwykle ….

 48. Wolanin

  07/01/2013 o 13:38

  Jakaż to kampania, jeśli przedstawiano tylko same ogólniki i zero konkretów dotyczących naszej gminy bezpośrednio. Przedstawiano jakieś teorie, natomiast wiele istotnych dla mieszkańców kwestii pominięto. Nie znano wtedy chociażby sposobu pobierania tego podatku (od osoby, od m3 zużytej wody, czy może od metrażu), nie podano konkretnej kwoty, nie poinformowano o konieczności wypowiedzenia umowy dotychczasowemu „operatorowi”śmieciowemu, itp. Ale tak, faltycznie, kampanię info. możemy odchaczyć. To się nazywa działanie po łebkach – zero profesjonalizmu! Typowe dla tej gminy …

  • Pani

   07/01/2013 o 17:59

   Burmistrz „czuwa” nad śmieciami….. będzie zapewne dobrze, nieważne że dla nielicznych 🙂

   • przecież

    07/01/2013 o 19:19

    Pani Burmistrz „prysnęła” ze stanowiska 😛

 49. ktoś

  07/01/2013 o 14:05

  Radni nie poparli i tylko 3 razy drożej a mogło być 4 więc brawo dobrzy radni.Stalin też dał cukierka a mógł zabić.

 50. babajaga

  07/01/2013 o 14:43

  Rzeczywiście – łaskawość krzeszowickich radnych jest nieoceniona ! Zachowują się tak jakby mieli być zwolnieni z opłat śmieciowych. Czyżby byli aż tak naiwni ?

 51. ................................................................

  07/01/2013 o 21:08

  Ludzie na zebraniach wiejskich uwierzyli, że burmistrz musi wprowadzić opłate 15 zł a tu mają 10 i wszyscy są zadowoleni, ale czy to nie było wcześniej ukartowane. Gra w złego i dobrego policjanta. jakim udem dało się tak zejść z ceny? A czy można było jeszcze taniej? Ja jestem zadowolony z ceny 10 bo 15 było nie do przyjęcia, przy tym układzie co prawdopodobnie był z radnymi.

  • JA

   08/01/2013 o 14:36

   byłam na wiejskim zebraniu i wyjaśnienia burmistrza na temat śmieci były „masłem maślanym” i nic konkretnego nie powiedział.
   Zastanawialiśmy się z sąsiadami, po co właściwie przyszliśmy na to zebranie, teraz okazuje się, że z góry ustalono stawki i nikt tu wyżej nie podskoczy.
   Masz rację, wszystko ukartowali już wcześniej a firma wywożąca śmieci nie obniży stawki, bo byłaby chyba głupia, szkoda tylko że to mieszkańcy zapłacą z własnej kieszeni za wygórowane i wzięte ze sufitu stawki.

   • Ben

    08/01/2013 o 16:13

    „Ja”,
    poniżej kilka moich uwag dotyczących Twojego posta.

    1. „Rozmaślanie” przez burmistrza istotnych dla mieszkańców gminy spraw to już nasz taki lokalny folklor. Potwierdzam Twoje spostrzeżenie.

    2. Bardzo dziwna dla mnie jest sytuacja (akurat nie dotyczy to tylko naszej gminy, ale całego kraju), kiedy przed przeprowadzeniem przetargu ustala się ceny, jakie będą musieli płacić mieszkańcy. Jedyną przesłanką do ustalenia takich a nie innych opłat jest analiza zamówiona za grube pieniądze, która – jak wnioskuję z wpisu Dębnika – nie jest miarodajna, a więc nie przyniosła naszej gminie żadnego pożytku (no może jeden pożytek jest – ale nie dla mieszkańców, tylko dla burmistrza, gdyż dzięki temu ma „podstawy” aby zaproponować właśnie takie stawki, jakie zaproponował).

    3. Co się tyczy wyboru firmy, która będzie wywozić śmieci (mam nadzieję, że będzie to przetarg), to mam bardzo mieszane uczucia i uważam, że bardzo trudno jest dzisiaj prognozować jaki sprawy przybiorą obrót. Może istotnie mieć miejsce sytuacja o której pisze „Ja”. Czyli że firma, która w największym stopniu spełnia wymagania przetargu (każdy może sobie dopowiedzieć swoją wersję, co to za firma :-)) będzie „twardo” utrzymywać wysokie stawki licząc, że i tak musi to postępowanie wygrać. Taka sytuacja jest możliwa, pod warunkiem, że akurat nastąpi taki zbieg okoliczności ;-), że pozostali potencjalni oferenci zostaną albo zniechęceni do udziału w przetargu, albo – jeśli wystartują – wykluczeni jako np. niespełniający wymogów stawianych przez oferenta. Tutaj bardzo dużo będzie zależało od determinacji tych „innych” oferentów. I teraz dochodzę do sedna sprawy. Otóż w ostatnich latach pojawiło się wiele – nazwijmy je – alternatywnych firm oferujących usługi wywozu śmieci, które z większym lub większym powodzeniem zdobywały coraz to nowych klientów w gminach, w których i tak większość mieszkańców była obsługiwana przez lokalne zakłady komunalne. Teraz firmy te nie będą mogły działać tak jak dotychczas – albo wygrają przetarg i będą obsługiwać całą gminę, albo stracą wszystkich pozyskanych klientów. Będzie to „być albo nie być” dla tych firm. Stąd spodziewam się bardzo dużej determinacji ze strony tych firm, które nie będą walczyć o kontrakty do przysłowiowej „ostatniej kropli krwi”. One właśnie mogą bardzo namieszać w przetargach proponując na przykład bardzo niskie stawki, co dla nas mieszkańców nie byłoby wcale takie złe. 🙂

    • Ben

     08/01/2013 o 16:15

     Oczywiście firmy te będą walczyć o kontrakty do ostatniej kropli krwi.
     Przepraszam za pomyłkę.
     🙂

    • JA

     08/01/2013 o 16:24

     Ben – dokładnie o to mi chodziło!
     Być może, że sprawa ma drugie dno, czyli utrzymanie lokalnego ZABK.

    • Nie ! ...

     16/01/2013 o 07:55

     w dobre intencje Burmistrza od dawna nie wierzymy, bowiem działa przeciw mieszkańcom a tworzy coś jedynie z myślą o sobie! Przykładów mamy wiele: gladiatora mieszkańcy nie chcieli ale on już dokładnie opracował swój plan i zrobił tak jak ON chciał, garaży nie wolno było budować na Długiej, a ON znowu pomyślał i zrobił, choć mimo 100 000 zł kary to mu się opłacało, przy rewitalizacji narobił bałaganu, też za to odpowie, przekroczył finanse budżetu, też za to go osądzą, tysiące interwencji a żadnej nie potrafi załatwić skutecznie itd, itp….dlaczego ?….można się domyśleć… aż się roi od jego błędów i siedzi i wciąż się wzbogaca aż się „Przełom” do niego dobrał, oczywiście odpiera zarzuty ale do Sądu nie idzie, wiadomo dlaczego…..WIĘC NIE MA CO LICZYĆ NA UCZCIWE PRZETARGI W UMOWIE ŚMIECIOWEJ ! Jak mamy taki bałagan stworzony przez niekompetentnych w całej Polsce kolesi PO, to tak wygląda rzeczywistość, że właśnie ONI dbają jedynie o własny zysk a nie o trudną sytuację materialną polskich rodzin, to jest giga wyzysk narodu przy każdej podjętej pseudo reformie i w ten sposób doprowadza się do skrajnej determinacji naród ! Niech się w końcu obudzą i chcąc robić jakiekolwiek reformy zaczną od likwidacji rażących różnic w wynagrodzeniach, bo wszyscy ponoszą koszty reformy tylko ,że dla bogatego to pryszcz ale dla 80% narodu to coraz WIĘKSZA BIEDA , mamy dość tego systemu, chwalą go tylko ci przy korytach, nie wiele umiejący, lecz bezwzględnie posłuszni wobec władzy ! NIE DLA TEJ LOKALNEJ WŁADZY I TEJ CENTRALNEJ TAKŻE A NAWET PRZEDE WSZYSTKIM !

 52. Ola Ola

  08/01/2013 o 06:02

  Ustawa jest zaskarżona do Trybunału ,jest niedopracowana proponuje nam rozwój biurokracji za nasze pieniądze.

 53. babajaga

  08/01/2013 o 20:18

  Pozornie wszystko się zgadza, Benie, tylko gdzie logiczna puenta? Dlaczego nikt nie napisze wprost, że mamy burmistrza (podobno z wyboru), który pomylił bramki i wciąż strzela nam gole, jakby to właśnie mieszkańcy byli jego przeciwną drużyną. Mało śmieszne zważywszy, że w sporcie, który jest jego domeną, obowiązują dokładnie odwrotne zasady: do własnej bramki raczej nikt świadomie nie strzela goli samobójczych. Kolejny fuks? Ja osobiście w fuksy nie wierzę.

 54. loki

  12/01/2013 o 21:08

  do Macjej i postu z dnia 30-12-2012 o 09:42, drugi tydzień mija nowego roku. miałeś dzwonić do gminy i dowiedzieć się coś na temat przeprowadzonych kontroli, Wiesz już coś?a może już po wielkim szumie i Ty ucichłeś

 55. oj,

  16/01/2013 o 16:07

  szanujmy burmistrza swego, bo możemy mieć gorszego 😀

 56. Oj,

  16/01/2013 o 18:40

  czego nauczyła Go WF-u Akademia ?
  sorry, kompetencji na Burmistrza nie ma !

 57. To aż nieprawdopodobne !

  21/01/2013 o 19:10

  pierwszy raz słyszę, że radni nie poparli propozycji „śmieciowej” Burmistrza, brawo, oby częściej ! Większość jego propozycji nadaje się do odrzucenia. Co teraz będzie z radnymi, przestali się bać, krytyka ich nauczyła, czy przestał działać mobbing ?! Niech się wypowiedzą publicznie, to będzie im tylko na plus .

 58. HAHAHA

  26/01/2013 o 19:05

  Czym się tak martwicie: spalanymi śmieciami, gnijącymi śmieciami,nędznym burmistrzem a dawniej było inaczej,—
  W epoce kamienia łupanego było inaczej i tak :::: Dwaj faceci wyszło przed jaskinie i mówią: mamy czyste powietrze dobrą żywność nie ma spalanych śmieci i rozrzucanych po lasach szkodzących naszemu zdrowiu to w takim razie dlaczego żyjemy tylko 30 lat?

 59. babsi

  09/02/2013 o 22:04

  Czy może ktoś mi powiedzieć ile razy będzie zabierany kubeł? i jakiej pojemności będą te pojemniki? w ogóle jest gdziekolwiek to opisane? bo opłaty opłatami, ale co w zamian będziemy mieć?

  • Anonim

   10/02/2013 o 22:03

   przecie masz w tekscie jak wół napisane jak często bedą smieci odbierane. A co do pojemników możesz oddac tyle śmieci ile masz – ilośc nie bedzie sie liczyła, ale jakość – czy segregujesz czy nie

 60. Kadzik

  09/02/2013 o 22:06

  Gufno!

 61. babsi

  10/02/2013 o 21:57

  nie takiej odpowiedzi się spodziewałam….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę