Wydarzenia

Czym krzeszowickie szkoły kuszą gimnazjalistów?

Egzaminy gimnazjalne już za nimi, przed nimi wybór nowej szkoły. Po długim, majowym weekendzie znów staną w szranki, tym razem nie z arkuszem papieru, ale ze swoimi rówieśnikami. 6 maja rusza rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Sprawdziliśmy co krzeszowickie szkoły oferują szesnastolatkom.

Dobra szkoła – czyli jaka? Dyrekcja krzeszowickiego liceum zdaje się znać odpowiedź na to pytanie. Mimo braku długiej listy olimpijczyków, czy wysokiej pozycji w prasowych rankingach szkoła znajduje się w tzw. „ćwiartce sukcesu”. Czym owa ćwiartka jest? Miejscem na wykresie obrazującym edukacyjną wartość dodaną, która mówi, co szkole udało się zrobić z uczniem po trzech latach nauki. Czy zaprzepaściła jego potencjał, czy też wprost przeciwnie – rozwinęła go, dzięki czemu jego wyniki maturalne są na wysokim poziomie.

Bycie w „ćwiartce sukcesu” to jednak nie wszystko. Dziś szkoła ma rozwijać zainteresowania i dobrze przygotować przyszłego absolwenta do zderzenia z akademicką rzeczywistością. W krzeszowickim LO dwie humanistyczne klasy otrzymają patronat Uniwersytetu Jagiellońskiego, kolejna – matematyczna, ma kontynuować tradycję „roku zero” AGH.

W szkole działa koło fotograficzne i filmowe oraz uczniowski teatr. Dla tych, którzy lubią „poszarpać druty” lub popatrzeć jak robią to inni stworzono dwa zespoły – odnoszący już pierwsze sukcesu zespół Pchli Targ i bardziej hardcorową Lożę Oburzonych (w skrócie LO). Mimo braku sali gimnastycznej dziewczyny z krzeszowickiego ogólniaka całkiem nieźle radzą sobie na siatkarskim boisku, a powstały przy współpracy paczółtowickiego pola golfowego pomysł na Szkolną Akademię Golfa została wyróżniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Na nowe kierunki i współprace z uczelniami stawia krzeszowicka budowlanka. W tym roku szkoła uruchamia trzy nowe specjalizacje – technik urządzeń i systemów energetykii odnawialnej, technik organizacji reklamy oraz technik pojazdów samochodowych. Nad pierwszym z nich patronat obejmie AGH, która w Miękini posiada centrum energetyki odnawialnej.

– Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do organizowania i wykonywania prac związanych z montażem i obsługą systemów energetyki odnawialnej. Ponadto wykształcenie to pozwoli absolwentom wspierać fachową pomocą jednostki administracji publicznej i samorządowej w obszarach gospodarki zasobami energetyki odnawialnej – czytamy na stronie internetowej ZSP.

Szkoła bierze również udział unijnym projekcie „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce”. Dzięki temu, jej uczniowie mogą za darmo uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z matematyki, informatyki czy angielskiego. W ofercie znalazły się również kursy – florystyczny, barmański czy baristyczny, dwa ostatnie odbywają się w Krakowskiej Szkole Barmanów.

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych potrwa do 26 czerwca.

Więcej informacji o nowych kierunkach, klasach profilowanych oraz rekrutacji znajdziecie na stronach internetowych szkół:

Liceum Ogólnokształcące w Krzeszowicach

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. mak

  04/05/2013 o 23:07

  Pytanie: kiedy ponownie ruszy strona: poznaj Krzeszowice i okolice.

  • poznajkrzeszowice.pl

   07/05/2013 o 00:41

   Mamy nadzieję, że niebawem. Niestety, zdarzył nam się wyjątkowy atak hakerów – udało się odzyskać kontrolę nad stroną, ale teraz pracujemy nad tym, aby mocno zabezpieczyć serwis, by taka sytuacja już się nie powtórzyła.

 2. Jan

  05/05/2013 o 21:40

  Co to za temat?

 3. Agnieszka

  06/05/2013 o 22:05

  dobry jak każdy inny. Jak nie masz dzieci, to nie wiesz, że równie ważny. Chyba jest o kogo walczyć. Ciekawe czy i tym razem krzeszowickie LO zniży się do coraz niższego poziomu swoich przyszłych uczniów?
  Swoją drogą, cóż za chichot losu, kiedyś na lekcjach PO dzisiejsza pani dyrektor karciła uczennice za wymalowane paznokcie, dzisiaj niektóre uczennice tego liceum do szkoły chodzą w pełnym makijażu… i co? i nic 🙂

  • kos

   07/05/2013 o 18:05

   Żeby tylko w makijażu, wiele wygląda jak małe ladacznice. Stroje totalne bezguścia, farba na włosach, tam nie ma żadnych zasad nie obowiązują żadne rygory. Po co taka szkoła, ani wyników, ani kindersztuby?

 4. Grzesiek

  06/05/2013 o 22:12

  Nowy kierunek w ZSP – technik organizacji reklamy:

  „Absolwent ma możliwość podjęcia pracy w agencjach reklamowych, agencjach public relations, działach marketingu i reklamy przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych, biurach ogłoszeń i działach promocji środków masowego przekazu, agencjach scenariuszowych, studiach graficznych, studiach produkcyjnych, agencjach ds. kontaktów z prasą i kształtowania opinii publicznej”.

  osoba, które pisała ten tekst miała iście ułańską fantazję 🙂 Dziecko po technikum rzecznikiem prasowym, czy pracownikiem ds. PR – koń by się uśmiał, nawet mając kilkuletnie doświadczenie w tej branży trudno jest dostać się do domu mediowego, czy agencji.
  Swoją drogą, jak dla mnie powinni postawić też na przedmioty związane z reklamą w sieci – wykorzystanie social media, tego mi w tym brakuje programie brakuje.

  • dżoana

   11/05/2013 o 19:31

   🙂 hah dobre

 5. mak

  07/05/2013 o 15:26

  Dziękuję za informacje w sprawie serwisu poznaj Krzeszowice i okolice.

 6. E

  07/05/2013 o 20:18

  @Kos, Agnieszka
  Pod tym względem (wygląd niektórych uczniów) szkoła w Krzeszowicach w niczym nie odbiega od szkół w innych miastach i miasteczkach. To znak czasów niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę